SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Se blocheaza laptopul

Hai sa nu-i zicem dependenta dar... luati o foaie de hartie in fata si enumerati cateva activitati care le faceti fara calculator. Sunt cam putine nu?
Atunci hai sa vorbim despre calculatoare.

Posts: 1
Joined: 18.05.2013 18:42
PostPosted: 18.05.2013 18:50
Salut!

Am o problema relativ des intalnita dar pentru care nu am gasit o solutie concreta:

Mi se blocheaza laptopul atunci cand ma uit la filme. Nu stiu exact ce e de vina, se blocheaza de regula la acelasi minut la filmului. Eu descarc filmele cu ajutorul programului utorrent si la vizualizez atat cu bsplayer cat si cu vlc, iar problema e aceeasi. Asta mi se intampla la majoritatea serialelor pe care le descarc si le vad.

Am un laptop Samsung cu configuratia de mai jos:
Processor
CPU Intel® Core™ i3-2330M Processor
Speed (GHz) 2.20 GHz
CPU Cache 3MB (L3)

System Memory
4GB
Memory Type DDR3
Max. System Memory 8GB
Storage
HDD 640GB

Graphics
Chipset
Intel® HD Graphics 3000

Multumesc!

Posts: 17
Joined: 16.01.2010 13:35
Location: wheels world
PostPosted: 11.12.2013 12:28
La toate filmele se blocheaza la acelasi minut?

incearca sa descarci filmele pe alta partitie a hard diskului, sau pe un hard disk extern.

S-ar putea sa ai bad-uri pe hdd-ul original.
Inside...: Asus G73JH-X3: i7-720QM | 8GB RAM | 1920x1080 Full HD |HD 5870 1GB |2x 320GB 7200RPM |+ Razer Imperator + Logitech M510

Outside...: K2 Radical PRO: 2x110mm + 2x100mm 85A | ILQ9 PRO | ALU frame | carbon fiber boot

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 29.11.2015 09:04
3.

Am un laptop Samsung cu configuratia de mai jos:
Processor
CPU Intel® Core™ i3-2330M Processor
Speed (GHz) 2.20 GHz
CPU Cache 3MB (L3)

System Memory
4GB
Memory Type DDR3
Max. System Memory 8GB
Storage
HDD 640GB

Graphics
Chipset
Intel® HD Graphics 3000


__________________________

Raspund, desi e tardiv, dar problema e atât de generala, incât necesita lamuriri o data pentru totdeauna, mai ales acum la noile procesoare cu GRAFICA INTEGRATA.

Se pare ca aceasta este sursa blocajului.

Graphics
Chipset
Intel® HD Graphics 3000


Deci NU cu carte-grafica separata.

1. In astfel de cazuri procesorul si chip-ul incalzesc imens, mai ales la un laptop bine inchis, si necuratat.

Incalzirea duce la pierdere massiva de putere si viteza.
Comparati saltul putere disipata in caldura TDP la procesoarele din aceeasi generatie, cu sau fara grafica integrata...
De la cca 75W s-a sarit la....

Dar in sine, un sistem grafic 3000 integrat este de tot rahatul, mult prea slab pentru video.

Intel are mai nou procesoare (desktop) cu 4 Quad de doua tipuri: mai vechi, fara grafica integrata, si oarece mai nou cu grafica integrata de (dupa cate stiu eu) pana la Intel® HD Graphics 4800, (care, in sine, sunt mult mai performante, dar sunt totdeauna ramase 2-3 generatii INAPOI, fata de cartea-grafica actuala)

Toate tipurile ulterioare de procesoare Intel cu mai mult de 4 Quad au grafica integrata.

Aceasta aduce un consum imens, incalzire puternica.
Iar eficienta?
Nu in raport cu energia consumata.
Deci cine are un astfel de sistem, ar fi bine sa-si decupleze grafica interna (simplu, sa nu lucreze pe ea) si sa-si instaleze o carte grafica separata.
Consuma mai mult..
Da, dar este controlabila si INLOCUIBILA...
Si EFICIENTA...
Nu forteaza CHIP-ul si procesorul pana la fierbere....

Deci simplu...NU GRAFICA INTEGRATA...dar aici, LAPTOP-ul acesta, nu e nimic de facut, deci nu VIDEO pe el.

In principiu, daca as trece la alt sistem, as ramane la procesorul QUAD din seria FARA GRAFICA INTEGRATA....
Deci carte grafica separata.

Observati diferenta la consum, la eficienta, la fezabilitate...Caldura distruge.

Si, iei un procesor cu 8 kernels -8-QUAD, cu grafica integrata, dai cca 970 EUR pe el si si ti-l prajesti din cauza graficii...
(Si forteaza si CHIP-ul si RAM-ul peste masura, aduna caldura in cutie de poti sa prajesti oua..
Dar au si viteza pe kernel mult mai mica...

Deci daca Laptop, fara procesor lipit, ci inlocuibil, fara grafica integrata, ci carte-grafica separata, si daca se poate, RAM nu lipit, ci inlocuibil....

Altfel, daca se strica ceva, trebuie sa arunci tot LAPTOP-ul....


Georg Schoenpflug von Gambsenberg

Return to Calculatoare

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron