SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Multumesc ca existati

Poate ai plecat pentru o viata mai buna, poate pentru altceva spune-ne si noua cum e.. ai gasit ce ai cautat?
Sau poate ca vrem sa plecam de aici....
Ce ne face sa plecam in alte tari? Oare umbla cainii cu colaci in coada in tarile calde?

Posts: 7
Joined: 16.04.2007 01:20
Location: Toronto, Canada
PostPosted: 16.04.2007 01:38
Multumesc ca existati si ca aduceti bucurie celor plecati in "tarile calde". Tocmai am vazut fotografiile panoramice cu Muzeul Satului si m-am simtit din nou acasa. Va felicit si mi-as dori sa vad si mai multe albume de fotografii panoramice din cat mai multe locuri frumoase din Sibiu.

De cate ori vad Sibiul pe TVR International imi creste inima de bucurie si mi se umpu ochii de lacrimi, de dor. Acum ca am gasit site-ul acesta mi-ati facut o bucurie mare.

Felicitari inca odata si la mai mare! Traiasca Sibiul nostru, capitala culturala a Europei.

P.s. Ii spusesem umei colege de serviciu, vietnameza de origine, despre orasul meu, dar a tras din umeri, n-a auzit de Sibiu. De aici din Canada, nu se stie nimic despre Sibiu ...

Posts: 63
Joined: 24.09.2006 22:33
Location: Portland, Or
PostPosted: 16.04.2007 07:40
Daniela trebuie sa-ti spun ca nu esti singura. Ca tine ai sa mai descoperi cativa forumisti plecati peste mari si tari.
Cred ca toti am multumit membrilor forumului de acasa, din dragul nostru burg pe unde ne-am petrecut copilaria si tineretea pentru pozele si informatiile pe care ni le ofera zilnic.
Inca odata revin pe aceasta cale si ii felicit pt ca exista si pt ca fac ca noi sa ne simtim , cel putin sufleteste, ca facem parte din marea familie a Sibiului.
Nu cred ca trebuie sa mai reamintesc , dar o fac pt ca stiu ca merita, nume ca OviSopa, Luciano, Rebelutza, Chituta Alexandru si multi altii pe care ii rog sa ma ierte ca nu i-am amintit.
Bine ai venit pe forumul nostru si sper sa devii o prezenta cat mai constanta printre noi.
PS Mai sper si ca ai sa ne faci putina reclama forumului si ca vei mai aduce odata cu tine viitori forumisti-prieteni. :banana:
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 16.04.2007 22:33
:wave: i feel good ... nanana na na... :P
Ce pot sa spun altceva decat ca ne bucuram nespus de mult ca ce incercam sa facem aici trezeste niste sentimente de bucurie in voi. Oricum fara voi toti nu ar fi existat acest forum.... site.... si toata munca noastra ar fi fost in zadar.
User avatar
Posts: 44
Joined: 24.07.2006 20:18
Location: Toronto - Canada
PostPosted: 17.04.2007 00:26
Intr-adevar mai ales inceputul este greu atunci cand pleci departe de tara in care ai trait, in care ai studiat, in care ai familia si unde ai toti prietenii. Tin minte ca atunci cand am ajuns in Toronto (2001) mereu la 6 luni facem ce faceam si mai trageam o fuga in Sibiu pentru a ne mai alina dorul.
Dupa vreun an jumate nu am mai putut pleca atat de usor (serviciile nu au mai permis) si am revenit in Sibiu dupa 2 ani si anume iarna 2004/2005. Atat de schimbat in bine mi se parea Sibiul. Desi tare drag ne mai era Sibiul, dupa vreo 3 saptamani ne gandeam la Toronto ca fiind casa noastra.
Vara aceasta o sa revenim iarasi in Sibiu pentru 2 luni si ceva si sper sa fie si mai schimbat Sibiul (in bine). De abia asteptam sa ne revedem familiile si prietenii.
Simtim lipsa lor cel mai multe de sarbatori desi comunicam prin telefon, internet, camere video ... tot nu este ca atunci cand esti aproape de cei dragi.
Eu ma gandesc la Romania si Sibiu ca si casa mea si in conversatiile cu colegii mei neromani ma refer la Romania ca si "back home" desi din pacate ma leaga din ce in ce mai putine de Romania.

Posts: 7
Joined: 16.04.2007 01:20
Location: Toronto, Canada
PostPosted: 17.04.2007 18:03
Da e foarte adevarat ce spui h82lose, si eu ma gandesc la Sibiu si Romania ca la casa mea, dar din pacate nu mai suntem nici romani 100% dar nici canadieni nu putem fi 100%, pentru ca chiar daca am devenit cetateni (eu am cetatenia de un an), totusi nu simti la fel cu cei care s-au nascut aici. Plus ca multiculturalismul de aici, nu ma incanta deloc.

Am fost si eu in Romania o singura data de cand am plecat, pentru ca in fiecare an am invitat pe cineva din familie, anul acesta e randul surorii mele. In fine la anul, am planificat sa mergem in vara in vizita acasa la Sibiu. dar e tare mult pana atunci, si dorul e tot mai mare.

E adevarat ca acum 4 ani, cand am fost in vizita, desi era numai dupa un an dupa ce plecasem, Sibiul mi s-a parut mult schimbat in bine. Dar pot spune ca am fost foarte neplacut impresionata de grosolania soferilor de taxi, de smecheria vanzatoarelor, una ne-a mintit drept in fata ca nu am platit, de starea de nemultumire si agitatia tuturor. Toti mi s-au parut nervosi si pot spune ca mi-am dorit sa ma intorc inapoi la noua mea viata din Canada.

Am promis atunci ca n-o sa ne mai intoarcem decat peste 5 ani. Si iaca, 5 ani vor fi la anul. Dar nu pot sa nu admir cate lucruri frumoase s-au intamplat intre timp acolo acasa la Sibiu. Chiar am observat azi pe site, un album intreg de fotografii panoramice ale Sibiului, nou postat, probabil azi sau ieri. Nu pot sa le vad de la serviciu (acum scriu in pauza de pranz) dar o sa le vad acasa. Vad ca propunerea mea a si fost onorata, si sunt extrem de bucuroasa sa vad ca vocile nostre sunt ascultate si nu numai. Multumesc frumos.

O sa va mai vizitez, dragi sibieni.

Pana atunci, numai bine la toti!
User avatar
Posts: 593
Joined: 30.01.2004 10:43
PostPosted: 11.06.2007 08:26
dani ... esti cu fratele meu in acelasi orash. in portland. frumoasa zona.

Daniela, cand vii in tzara merg eu cu tine la cumparaturi, sau itzi trimit eu firma de taxi cu care sa mergi, toate se pot rezolva in romania. o sa`tzi dau cateva ponturi cand ajungi in tzara ... da un telefon sau o vizita
TOT IO!!!

Return to Sibian in tarile calde

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron