SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Need info - Autostrada centura Sibiului

Pentru tot ce am vrea sa scriem pe forum despre Sibiu si nu se incadreaza la "Mi-as dori" sau "Asta nu", de acum avem acesta categorie

Posts: 3
Joined: 11.05.2004 13:16
PostPosted: 11.05.2004 13:20
First of all felicitari sibienilor - pentru ca Sibiul va fi primul oras din Romania cu centura in profil de autostrada :) :) :)
Nu am reusit sa gasesc insa informatii daca lucrarile chiar au inceput - fiind un pasionat de infrastructura de transport, ma gandeam sa trag o vizita pana la Sibiu sa vizitez santierul / lucrarile.
Asadar, poate sa imi spuna cineva in ce stadiu sunt lucrarile, sau mai mult, de unde au inceput / unde pot sa vad ceva?

Multumesc,
M
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 12.05.2004 07:40
Salut mmm ;) si bine ai venit pe forum, ieri m-am interesat putin despre Centura ocolitoare din Sibiu si se pare ca lucrarile au inceput :) , am aflat care va fi si traseul de unde va incepe si unde se va termina, deci :

Centura incepe dupa calea ferata din Selimbar, acolo unde este si drumul spre Cisnadie apoi trece pe langa Bungard unde este si santierul , statia de betoane ... urmatorul punct ar fi zona industriala din partea de EST a sibiului ( Balanta, Hidrosib ) dupa care trece putin prin cartierul Gusterita , urmatorul nod va fi cu drumul spre Medias, va mai trece prin durmul spre Ocna Sibiului dupa care se va uni cu drumul E68 inainte de Cristian .

Sper ca in curand sa fac si o harta cu traseul centurii in jurul sibiului, si poate niste poze din santier .. dar nu promit nimik :P

sper ca informatiile de mai sus ti-au fost de ajutor :wink:

see ya

Posts: 3
Joined: 11.05.2004 13:16
PostPosted: 13.05.2004 18:32
Multumesc ovisopa! :D
Iata, am atasat o harta a regiunii, pe care daca doresti, poti trasa (in paint, corel etc.) traseul centurii si nodurile, si apoi sa mi-o trimiti la centurasibiu@yahoo.com.
Attachments
Sibiu.jpg
(28.35 KiB) Downloaded 1249 times

Posts: 3
Joined: 11.05.2004 13:16
PostPosted: 13.05.2004 22:14
Scuze, adresa este centura_sibiu@yahoo.com.
... sau, si mai usor, posteaz-o aici :P
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 01.06.2004 13:40
Am reusit sa fac traseul centurii ocolitoare, am punctat si toate podurile/nodurile care apar de-a lungul traseului. In prima harta se vede in mare cam care este traseul centurii iar in a doua puteti vedea fiecare pod peste ce strada sau rau trece :) , am incercat sa o fac cat mai misto.

Singura problema este in partea stanga , in ultima parte a centurii, am marcat centura cu un verde mai deschis, acea portiune nu era in planul care l-am vazut si nu stiu cat de corect este acel traseu, cu siguranta centura se va unii cu DN1 undeva dupa drumul Ocnei si inainte de Cristian, centura nu va ocoli si Cristianul.

Restul traseului este 100% corect !
Attachments
centura-autostrada-sibiu.gif
Centura - Autostrada din Sibiu ( cu detalii )
(58.77 KiB) Downloaded 1106 times
harta-centura-autostrada-sibiu.gif
Centura - Autostrada din Sibiu
harta-centura-autostrada-sibiu.gif (30.56 KiB) Viewed 35687 times
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 19.09.2005 13:20
:x Ahhhhh ce ghinion am .. dupa ce am atasat 3 poze, am scris vreo 10 randuri in fereastra de reply calculiciul meu se gandeste ca ar fi bine sa imi dea un BSoD ( blue screen of death ) si mi se restarteaza :bomb: .

Ovi'83 wrote:Soseaua de centura, este dupa mine, un proiect la fel de important ca si Piata Mare. In 2007, cand se asteapta un numar mare de turisti, traficul greu o sa fie o adevarata problema!
Stie cineva cand se va finaliza centura?


Acum pe scurt :P Sper sa nu par pesimist dar mi se pare ca mai au f mult de lucru, de la intrare pe centura pana spre Gusterita se vede ca au lucrat mult si fundatia este cam gata, dar dupa Gusterita unde va fi un pod destul de mare ( cred ca cel mai mare din tot proiectul ) pana la aeroport sau unde se va termina centura nu s-a prea lucrat mult, lucrari importante se vad la iesirea spre Medias unde se lucreaza la un pod .. dar cam atat :(

Oricum eu sper ca cei de la Todini se vor misca repede, sper ca vremea va tine cu ei si nu le pune bete'n'roate ( noroi pe roti :)) ) si poate ... in 2007 vom avea noroc sa scapam de aglomeratia care este acum pe strazile Sibiului.
Attachments
centura-ocolitoare-a-sibiului-martie-2005.jpg
Centura Sibiului - Martie 2005
centura-ocolitoare-a-sibiului-martie-2005.jpg (58.4 KiB) Viewed 34605 times
centura-sibiului-09-2005.jpg
Centura - Autostrada - Septembrie 2005
centura-sibiului-09-2005.jpg (42.02 KiB) Viewed 34606 times
imagine-panoramica-centura-sibiului-09-2005.jpg
Aici cred ca va incepe podul peste Cibin, in cartierul Gusterita, probabil cel mai mare pod din toata centura.
(94.15 KiB) Downloaded 690 times
centura-sibiului-panorama-septembrie-2005.jpg
Imagine panormaica cu Centura Sibiului - Septembrie 2005
(73.37 KiB) Downloaded 754 times
User avatar
Posts: 501
Joined: 29.06.2005 17:17
Location: Sibiu
PostPosted: 20.09.2005 09:48
ovisopa wrote:... dar dupa Gusterita unde va fi un pod destul de mare ( cred ca cel mai mare din tot proiectul ) pana la aeroport sau unde se va termina centura nu s-a prea lucrat mult, lucrari importante se vad la iesirea spre Medias unde se lucreaza la un pod ..

Cand aud de poduri :evil: :evil: :evil:, iar cel mai bun exemplu este podul garii. Promisiuni peste promisiuni de la atatia ministrii.
In fine, eu nu cred ca centura o sa fie gata pana la sfarsitul lui 2006. Totusi, intrebarea ramane, stie cineva care este termenul oficial de terminare a lucrarilor?
Din cate stiu eu, centura va face parte din culoarul pan european IV si tot din cate stiu eu, termenul de finalizare al acestui culoar, este undeva prin 2010.
User avatar
Posts: 501
Joined: 29.06.2005 17:17
Location: Sibiu
PostPosted: 15.10.2005 08:05
ovisopa wrote:si poate ... in 2007 vom avea noroc sa scapam de aglomeratia care este acum pe strazile Sibiului.


Raspunsul l-am aflat zilele astea din presa locala, citat:
"Deşi termenul de finalizare a construcţiei este abia în 2015 ministrul transporturilor a ţinut să dea asigurări privind finalizarea lucrărilor la primul segment înainte de 2010 şi a centurii ocolitoare a Sibiului până la 1 ianuarie 2008" a declarat ieri în cadrul unei conferinţe de presă liderul PD Sibiu, senatorul Nicolae Neagu.
Adica, centura o sa fie gata la timp, la o zi dupa ce nu mai suntem capitala culturala europeana. PERFECT!
Multumim guvernantilor pentru sprijinul acordat: centura, aeroport etc.
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 11.11.2005 15:43
Azi am adaugat o stire in leg cu Centura Sibiului , bani se pare ca au alocat pt 2006 , acum sa vedem cum se misca Todini cu lucrarea ... nu vreau sa par pesimist dar titlul articolului mi se pare cam exagerat Centura ocolitoare a Sibiului, gata peste un an

Posts: 63
Joined: 24.09.2006 22:33
Location: Portland, Or
PostPosted: 25.09.2006 02:33
Ceva update-uri in leg cu soseaua de centura ? Stie cineva ?

Posts: 121
Joined: 04.02.2006 14:20
PostPosted: 02.10.2006 16:54
...stie ovisopa de ce nu pune update-uri, ca nu prea exista. Iti recomand sa "calatoresti" pe traseul santierului si sa te convingi ca eficacitatea si eficienta firmei Todinni lasa de dorit. Fara sa fiu pesimist, te atentionez ca peste doi ani s-ar putea sa intrebi acelasi lucru.
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 05.10.2006 08:21
Si eu sunt de parere ca se lucreaza destul de incet, asfalt nu cred ca au mai turnat altul decat cel dintre Bungard si drumul spre Agnita, in schimb se lucreaza la fundatia centurii si la poduri.

La podul peste DN 1 se lucreaza destul de serios, am trecut sapt trecuta pe acolo, se lucra si duminica, banuiesc ca vor se termine lucrarile deasupra soselei cat mai repede ca sa nu mai devieze circulatia pe benzile ocolitoare.

Image


Am reusit sa fac 2 imagini panoramice la podul care va fi construit peste drumul spre Medias, deocamdata o sa pun doar pozele normale iar zilele astea sper sa reusesc sa pun si Panorama 360, acolo o sa va dati seama mai bine ce si cum au facut acolo.

Image


Image



O alta lucrare mare inceputa de cateva luni este un pod peste calea ferata care merge la Ocna, am facut si aici cateva poze dar acum vreo 2 luni. In locul asta s-au turnat f multi stalpi pentru fundatia podului care cred ca va fi destul de mare :) Am vorbit intr-o duminica cu paznicul de acolo , adancimea fiecarui stalp de fundatie este cam de 25m, utilajul care face gaurile se vede de la o posta :D , are 30 de m inaltime :D

Cred ca asta este ultimul punct in care s-a mai facut ceva la centura, restul traseului cred ca este lafel cum era si acum 2 ani.

Poate duminica imi fac niste timp si dau o tura sa vedem ce au mai facut cei de la Todini.

Posts: 61
Joined: 03.01.2007 12:00
PostPosted: 05.01.2007 10:36
centura ar trebui sa fie gata prin decembrie 2007,dar se lucreaza incet pt ca:primaria inca e in proces cu proprietarii de teren din zona,banii alocati de guvern vin ff greu,antrepenorul face nazuri,muncitorii romani nu prea muncesc sau fura materiale.
mai vreti?

B.
"i'm a cowboy,a steel horse i ride,i'm wanted,dead or alive..."
TFFT
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 05.01.2007 10:55
de fel sunt optimist dar nu si cu subiectul asta :(
In halul asta nu stiu daca centura va fi gata la sfarsitul lui 2008. Totul merge fff incet.

Primaria inca se mai bate pentru terenuri ? Cati ani au trecut de cand au inceput scandalurile cu terenurile prin care o sa treaca centura .. ce draku de nu se mai gata , io sincer nu pot sa inteleg.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 09.01.2007 09:41
gigel_cd wrote:Am auzit ca s-ar fi oprit lucrarile la soseaua de centura! As fi tare bucuros daca ar fi doar un zvon!
Chiar se construieste ceva sau se lucreaza cat sa se justifice banii nostri?
Nu aud!
Nu vad!
Nu vorbesc!


Ziarul de Sibiu wrote: Compania Nationalã de Autostrãzi si Drumuri Nationale a retras garantia celor de la Todini pentru centura ocolitoare a Sibiului. Prin aceastã miscare, lucrãrile deja amânate datoritã negocierilor amânate la nesfârsit de Guvern rãmân în aer pe perioadã nederminatã. Nici pânã în acest moment, Guvernul nu si-a achitat toate datoriile cãtre constructorul italian.

Citeste tot articolul : Guvernul vrea sã scape de Todini
Next

Return to Zi de zi in Sibiu

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron