SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Need info - Autostrada centura Sibiului

Pentru tot ce am vrea sa scriem pe forum despre Sibiu si nu se incadreaza la "Mi-as dori" sau "Asta nu", de acum avem acesta categorie
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 30.10.2010 16:07
Raul mi-a mai trimis o serie de poze facute in 24 octombrie 2010, am pus acum aproximativ 20 de poze in albumul dedicat Centurii Sibiului.

Poze Centura Sibiului 24 octombrie 2010Image
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 149
Joined: 31.10.2006 11:17
Location: Sibiu
PostPosted: 30.10.2010 21:34
http://www.tribuna.ro/stiri/eveniment/centura-sibiului-se-deschide-la-1-decembrie-57524.html
“Centura ocolitoare a municipiului Sibiu va fi deschisă circulaţiei la 1 decembrie”, au declarat cotidianului Tribuna, Ioan Isac şi Ewald Brandner, coordonatorii proiectului, după o întâlnire avută pe traseul centurii cu ministrul Economiei, Ion Ariton. Cei doi au precizat că, în urma discuţiilor purtate cu ministrul, au fost deblocate şi anumite probleme existente în finanţare.
”Putem fi siguri că la 1 decembrie se va putea circula pe centura Sibiului. În ultima săptămână am avansat foarte mult cu turnarea stratului de asfalt de uzură şi cu finalizarea podurilor. De asemenea, am deschis complet drumul judeţean Sibiu - Agnita”, a ţinut să precizeze Ewald Brandner.
Ministrul Ariton s-a întâlnit şi cu reprezentanţii constructorului celui de-al doilea tronson al centurii, Vectra Service, pe care i-a felicitat pentru rapiditatea şi calitatea lucrării efectuate.

SURSA: Tribuna 30-10-2010
Duminică, la Sibiu, se vor afla şi reprezentanţii CNADNR, pentru a evalua stadiul proiectului.
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 01.11.2010 10:43
offff :(

Turnul Sfatului wrote:La ultimul pod al sectiunii intai a centurii ocolitoare a Sibiului au rasarit crapaturi in zidul de sprijin. Reprezentantii santierului spun ca nu e mare lucru. Muncitorii sustin ca e din cauza grabei. Expertii spun ca ar putea creste problemele. Altii resping aceasta ipoteza.


Centura Sibiului a inceput sa crape


Photo Copyright @ Turnul Sfatului
Image

Vad ca se vede nisipul folosit la umplutura, normal "caramizile" astea trebuiau sa fie umplute cu beton, ciudat ca a trecut nisipul prin zidul asta. Poate nu a fost turnat betonul? si au lasat doar caramizile sa suporte toata greutatea??

Image
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 22.11.2010 09:02
Ieri am vrut sa mai filmez odata centura inainte sa o deschida oficial, dar se pare ca am avut iara ghinion, acum doua saptamani nu am putut din cauza caravanei Nicholas Cage, acum am intalnit un sef de santier nervos pe biciclisti si pe masinile care intra pe centura ca ii strica marcajele, pe centura erau 3 masini care faceau marcaje pt delimitarea benzilor si marcaje rezonatoare pe marginea drumului, domnul cu care am discutat era nervos ca niste biciclisti i-au stricat acele marcaje rezonatoare.

Daca l-am vazut atat de suparat/nervos i-am respectat dorinta si am iesit de pe centura :)

Urmatorul film cu centura va fi probabil in ziua deschiderii oficiale.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 149
Joined: 31.10.2006 11:17
Location: Sibiu
PostPosted: 22.11.2010 19:50
Doamne-ajuta! Am trait s-o vad si pe asta. Sibiul aerisit de TIR-uri. In ziua deschiderii dau de baut. :beer:

Posts: 344
Joined: 18.03.2007 18:12
Location: Romania
PostPosted: 01.12.2010 19:35
Autostrada Centura s-a deschis si merge de la un capat la altul. Singurele lucruri neterminate - iesirea/intrarea la Transagape Henricoanda si Drumul cu Agnita. Acolo nu se poate iesi inca sau intra.

Lucruri pozitive fata de celelalte autostrazi reflectorizarea mai buna pe timp de noapte.
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 01.12.2010 22:24
am facut un film in seara asta, cand o sa mai am ocazia o sa mai fac inca odata aceeasi filmare pe seara pt rezultate mai bune, acum a fost totul in graba.. si nu a iesit foarte bine.

Ii multumesc lui Mircea pt camera si lui Matiu pt obiectiv, a cam avut emotii ovi cu obiectivul, eu nu.. ca nu era al meu :twisted: kidding

Centura Sibiului noaptea dupa deschiderea oficiala

Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 501
Joined: 29.06.2005 17:17
Location: Sibiu
PostPosted: 02.12.2010 12:53
ovisopa wrote:Ii multumesc lui Mircea pt camera si lui Matiu pt obiectiv, a cam avut emotii ovi cu obiectivul, eu nu.. ca nu era al meu :twisted: kidding

A fost interesant aseara, dar mai mult m-am uitat la aparat, nu la drum. :lol:
Astazi am avut ceva treaba in oras pe traseul Stefan cel Mare - Andrei Saguna - Alba Iulia - Bieltz - Alba Iulia - Andrei Saguna - Milea - Selimbar. Se circula lejer, in total am vazut 4 tiruri "ratacite" prin oras. Am inteles de la un prieten, ca intrarea pe centura de la Cristian nu este foarte bine semnalizata. :?: Din Selimbar am intrat pe centura pana la iesirea spre Medias. La fel, trafic lejer la Plus, pe Rusciorului etc. Totusi, nu am fost la ora de varf, ci intre 11:30 si 12:30.
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 02.12.2010 17:50
azi pe la 3 - 4 durere mare pe intrarea in Sibiu dinspre Sebes, coloana, bara la bara de la McDonalds pana dupa Metro, exact ca inainte :) In schimb pe Strada Raului - Metalurgistilor totul a fost ok, nici un TIR :)

Acum o sa pregatesc filmarea facuta in timpul zilei pe centura si prin oras :)
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 02.12.2010 23:14
Am facut si filmarea centurii pe zi, pt o perioada, sa speram cat mai lunga, am terminat cu filmarile pe centura :)

Centura Sibiului - ziua - dupa deschiderea oficiala, 2 decembrie 2010

Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc

Posts: 19
Joined: 27.03.2009 12:04
PostPosted: 03.12.2010 16:50
Deci cum era de asteptat... mai mult de jumatate din TIR-uri inca intra pe vechea ruta. Nebunia ce era de la aeroport in jos e tot aia pe care o stim de ani de zile.Este undeva semnalizat faptul ca TIR-urile trebuie sa intre pe centura?.. ca altfel va dura ceva pana sa afle toti. Si cred ca va trebui un semn mare cat o zi de post ca sa-l vada toti adormitii.
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 03.12.2010 17:34
Am vobit cu un prieten si el a zis ca nu a prea vazut semnele care obliga tirurile care vin din Sebes sa mearga pe centura ieri, e posibil sa fi fost neatent sau chiar sa nu fi fost semnele respective, sotia lui mi-a spus acum ca sunt semne la giratoriul ala de la aeroport, maine daca o sa mai vina pe-acolo i-am spus sa faca niste poze unde vede semnele, trebuie dovezi :D, m-am lecuit de cand cu sapaturile pe strada klagenfurt, fara o dovada scrisa pe hartie (acte, instiintari, poze ...) nu mai cred nimic :)
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc

Posts: 11
Joined: 02.12.2010 11:34
PostPosted: 03.12.2010 18:43
Pai pe la intrarea dinspre aeroport e doar o tablita mica care semnalizeaza TIR la stanga , ar putea pune o tabla mai mare cu centura Sibiu. :D
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 04.12.2010 13:03
Mi-a trimis acum un prieten o poza cu tablita respectiva, doar asta era ieri dimineata dar acum sunt inca 2 semne mai mari , s-au montant ieri in jurul amiezei. Nu am poze si cu semnele alea, deocamdata doar asta de mai jos
Attachments
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc

Posts: 8
Joined: 07.06.2010 08:38
PostPosted: 05.12.2010 07:54
ovisopa wrote:azi pe la 3 - 4 durere mare pe intrarea in Sibiu dinspre Sebes, coloana, bara la bara de la McDonalds pana dupa Metro, exact ca inainte :) In schimb pe Strada Raului - Metalurgistilor totul a fost ok, nici un TIR :)

Acum o sa pregatesc filmarea facuta in timpul zilei pe centura si prin oras :)



in ziua respectiva am intrat pe centura pe la OBI am iesit la Renault; am traversat orasul lejer pana la aeroport. am dat peste coloana mentionata anterior insa din cate am observat, in proportie covarsitoare masinile erau cu numar de SB (probabil veneau de la job dinspre Parcul Industrial).

am venit azi-noapte (in jur de ora 1) de la Bucuresti si intradevar intrarea pe centura am putut-o observa doar pentru faptul ca stiam ca se afla acolo. dar as fi avut emotii daca ar fi trebuit sa fac dreapta si sa intru pe ea. nu numai faptul ca lipseste, iluminatul dar nici nu e incadrata de parapeti. In schimb este destul de semnalizata anterior. Sunt vreo 2 panouri uriase care te atentioneaza ca urmeaza centura.

Off topic: pe tot drumul Bucuresti - Sibiu utilajele de dezapezire si cele de imprastiat solutie anti-polei (sau griblura) au fost la datorie. Sper sa isi faca un obicei din asta si sa nu fi fost ceva singular.
PreviousNext

Return to Zi de zi in Sibiu

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron