SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

ISTORIA SE PIERDE SUB OCHII NOSTRI

Pentru ca fiecare ne dorim ce e mai bine pentru noi si bineinteles ca ne-ar place ca orasul in care ne traim viata de zi cu zi sa se ridice la asteptarile noastre. Ce ti-ai dori pentru orasul tau? Ce crezi ca ii lipseste?

Posts: 73
Joined: 14.10.2006 13:11
PostPosted: 13.04.2008 08:56
M-am hotarat ca incepand de azi sa va prezint parti ale Sibiului istoric degradate si in pericol de pierdere a identitatii.
1. Str. Andrei Saguna
Aproape de Prefectura Sibiu se afla acest imobil uitat parca de edilii nostrii.Ce ziceti,meritata si el o cosmetizare sau nu?
Imi pare rau de calitatea pozelor.
Attachments
Last edited by georgian102005 on 17.04.2008 15:14, edited 1 time in total.
PostPosted: 13.04.2008 09:47
Neglijarea monumentelor istorice a fost multă vreme o problemă pentru Sibiu. Din fericire, situaţia s-a îmbunătăţit substanţial în ultimii ani. Mai sunt multe de făcut, dar pericolul cel mare a trecut.

Mult mai gravă e, în schimb, sabotarea sistematică a conştiinţei istorice care se petrece în şcoli. Ministerul învăţământului a eliminat din programa şcolară teoria evoluţiei - cu alte cuvinte, a eliminat cea mai lungă perioadă din istoria umanităţii. Originea omului (şi a celorlalte specii) este trecută sub tăcere, iar în schimb au fost introduse ore obligatorii de religie, unde se predau mituri şi legende din Epoca de Bronz pe post de adevăruri istorice.

Aşa cum te nemulţumeşte neglijarea unei clădiri istorice de pe Şaguna, tot aşa te nemulţumeşte schimonosirea istoriei înseşi. La ce bun să îngrijeşti o clădire, dacă în acelaşi timp îţi negi istoria? Cele două trebuie să meargă împreună - îngrijirea monumentelor, şi îngrijirea istoriei şi a ştiinţei.

Image

A reconstruction of Homo erectus. Anthropologists believe
that H. erectus was the first hominid to control fire.
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 13.04.2008 09:56
Trec in fiecare zi pe langa caldirea de pe Saguna, si mereu imi pare rau de ea. DAR renovarea ei presupune nu doar cheltuieli materiale-ci si inchiderea circulatiei pe o parte a soselei, pentru ca o lucrare de o astfel de amploare nu se poate desfasura pe trotuarul de 1,5 m latime. Si asa e nebunie in circulatia de pe tronsonul acela. asta inseaman devirerea pe alte stradute, poltisti care sa si lucreze etc...
We will always be so much more human than we wish to be...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 13.04.2008 10:45
dreamwind55 wrote:Trec in fiecare zi pe langa caldirea de pe Saguna, si mereu imi pare rau de ea. DAR renovarea ei presupune nu doar cheltuieli materiale-ci si inchiderea circulatiei pe o parte a soselei, pentru ca o lucrare de o astfel de amploare nu se poate desfasura pe trotuarul de 1,5 m latime. Si asa e nebunie in circulatia de pe tronsonul acela. asta inseaman devirerea pe alte stradute, poltisti care sa si lucreze etc...


Nu prea sta in picioare...In Germania sunt trotoare de 1 m latime unde se lucreaza la cladiri de 4-6 etaje...fara probleme...

1.Se pune schela pe trotoar...aproape lipita de zid si fixata si sus.
2.Se inveleste schela cu plasa-retea pana jos, dar bine fixata, sa nu falfaie in vant.
3.Jos sub schela se creeaza un gang din fostäne solide, inchis pe trei laturi pentru trecerea pietonala...dar se pun si avertismente...
4. De sus se aduce lateral tubul din metal pentru evacuarea materialelor ce ar putea cadea...Acesta se termina intr-un container mare, inchis cu capac...si cu plasa deasupra, sa nu iasa praf...Containerul este pe trotoar, mai departe ceva decat schela...sa poata trece oamenii...
5.O alta varianta, mai sigura, este plasaea unui gang de lemn solid si acoperit ingust de 1 m. LANGA Schela, de fapt intra pe trotoar partial...fura minimal din drum...La fiecare capat avertismente pentru AUTO...si inchiderea cu gard pana la trecerea libera...

Ritmic se evacueaza molozul...si schela va trebui sa se poata inchide...respectiv o usa, sau ridicarea scarii...
Sus au baietii apa si, inainte de a a da drumul molozului pe burla, il stropesc contra prafului.
La terminarea zilei de lucru matura si jos, si spala...in fiecare zi....

Problema este de fapt alta...cladirea apartine cuiva...si acesta sau organizatia...asteapta sa vina Orasul sa i-o repare...desi e sarcina proprietarului...Banuiesc a cui...si stiu ca si la Casa Haller a trebuit sa vina Orasul sa repare cate ceva...Pe acesti proprietari de fapt ii doare-n cot de Istoria Orasului...ar sterge-o cu placere....Parca este cuprinsa pe lista publicata anul trecut de SibianulOnline....

P.S.@dreamwind: parca ati tot cautat monumente Jugendstil....aici aveti elemente pana peste cap...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland...
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 13.04.2008 12:05
Tin minte ca a fost un articol intr-un ziar local referitor la casele de pe Andrei Saguna. S-a discutat cu Primarul in primul rand de Prefecuta (care era verde, dupa dorintele fostului Prefect din partea PSD) si de acea casa (pozele de mai sus). Primarul a spus ca de Prefectura nu se ocupa Primaria pentru ca e in proprietatea Guvernului, iar casele care se afla pe Andrei Saguna sunt in afara Inelului Central, respectiv, centrului istoric. IAr Primaria primise bani exclusiv pentru casele din centrul istoric.

Dar, s-ar fi putut aduna bani si pentru acea casa... sau cine stie cine-i proprietarul acolo.

S in plus: nu e singura cladire faina care arata jalnic. N.r: Cladirea din Piata Cibin... ma doare sufletu cand o vad
Enjoy the silence
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 13.04.2008 13:10
si pe victoriei sunt cateva cladiri aflate in acelasi stadiu

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 16.04.2008 08:17
postul este foarte interesant, dar modificati "nostrii" ala idiot cu versiunea in limba romana, cu un singur "i"

Posts: 73
Joined: 14.10.2006 13:11
PostPosted: 17.04.2008 15:16
Ai dreptate Fly_away. Cladirea de la Piata Cibin este a doua pe care vroiam sa v-o fac cunoscuta.
Attachments

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 17.04.2008 15:31
cred ca am mers oarecum paralel...completari fie incoace fie incolo....si chiar casele vizate:

http://www.sibiul.ro/forum/viewtopic.php?t=2585

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Attachments
Last edited by Retras la cerere on 17.04.2008 19:13, edited 1 time in total.

Posts: 70
Joined: 08.04.2008 05:39
PostPosted: 17.04.2008 15:55
da.......cladiri de pe bd. victoriei,str i. ratiu,saguna,dealului inclusiv cea de la piata cibin.........ar trebui facut ceva cu ele(renovate).tin minte k in anii '90 la radio(detalii nu stiu pt k eram mai micutza)se vorbea de introducerea a inca 2 zone in rezervatia de arhitectura:calea turnisorului si str. c. noica(fosta moscovei)...........de aceste zone ce se mai stie?sau vorbeste???oricum cu calea turnisorului nu cred k se mai poate face cva........acolo deja sau modificat si demolat multe case sasesti vechi plus k exista cva proiecte imobiliare in curs(str i, agarbiceanu).

Posts: 70
Joined: 08.04.2008 05:39
PostPosted: 17.04.2008 16:01
si mai e o chestie.............inafara de faptul k nu se are grija de aceste imobile(voit sau nevoit asta doar proprietarii stiu.......),k se degradeaza si arata rau.................pt k st situate in zone f intens circulate intro zi ma pot trezi cu o bucata de tencuiala in cap............asta daca ma mai trezesc:))deci.................ar trebui obligate sau sa se simta obligate autoritatile sa faca cva pt ele macar din acest motiv(cladirea d p saguna stim prea bine lga ce institutie e situata:)) )
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 17.04.2008 16:41
cladirea d la piata cibin cred k ar arata suberb dak ar fi umpic renovata :D pacat d ea pt k ii o cladire minunata, ghinionul cladirilor care nu se afla in inelul central ce sa faci :(

Posts: 70
Joined: 08.04.2008 05:39
PostPosted: 17.04.2008 16:57
asta da.........si st destule(neglijate)..........vreau sa atrag atentia asupra altei cladiri.........super centrala si mare....deci sare in ochi.......cladirea de p bd victoriei,vis a vis de primarie corp B..........CARE NU STIU CINE DZEU ia tras(scze expresia)o culoare macabra..........un portocaliu de te uiti la ea cu ochelari de soare si intro zi ploioasa:)).din cate stiu a fost contruita prin 1883 sau 86 si apartinea unui anume JAUERNIK sau JOUERNIG(cva de genul).
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 17.04.2008 22:56
Am fost in martie in cladirea din Piata Cibin... m-am tot invartit in jurul cladirii pana am gasit o usa descuiata... si m-am dus pana sus... JUST WOW! Iubesc casa aia! Are asa... nu stiu, un flér italian inauntru... numai ca e in stare de degradare acuta. :(

Pacat!
Enjoy the silence
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 18.04.2008 03:26
cladirea d la agricol ioana? fostul sediu PNL? :)
Next

Return to Mi-as dori...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

cron