SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Defrisari masive in Gusterita

Si chiar daca ne laudam orasul suntem cu picioarele pe pamant. Pentru ca uneori lucrurile par sa se miste atat de incet, iar uneori parca nu se misca deloc...
Ce te deranjeaza cel mai tare in Sibiu?
Credeti ca padurea din Gusterita va fi taiata ?

Nu
5
38%
Da
8
62%
 
Total votes : 13

User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 21.08.2008 20:32
Nu am vazut pe nimeni sa discute despre acest subiect, desi a aparut de mai bine de o saptamana. Are cineva mai multe detalii, stiti cumva exact despre ce zona este vorba ? padurea din fata dealului sau cea din spatele dealului ?

Sibiu100% wrote:
Sibienii nu par interesati sa respire aer curat. La protestul prin care se incearca oprirea defrisarilor de pe Dealul Gusteritei au participat mai putin de zece persoane. Austriecii de la Tondach vor sa inlocuiasca padurile cu exploatatii miniere.
Desi initiatorii campaniei „S.O.S. Dealul Gusterita” au reusit sa stranga peste 400 de semnaturi in urma publicarii unei petitii impotriva defrisarii masive care se anunta pe Dealul Gusteritei, la protestul organizat la mijlocul saptamanii trecute au participat foarte putine persoane. Cu toate acestea, cei prezenti s-au aratat foarte indignati de faptul ca o fima austriaca din domeniul productiei de caramida si tigla intentioneaza sa isi extinda suprafata de exploatare miniera in aceasta zona.
Calin Blaga, unul dintre initiatorii proiectului salvator, declara ca austriecii de la Tondach vor taia in acest scop aproximativ 40 de hectare de padure, si considera ca aceasta suprafata este foarte mare in conditiile in care padurea din Dealul Gusteritei si padurea Dumbrava sunt singurele surse de oxigen ale Sibiului, „plamanii orasului”.
In ceea ce priveste numarul mic al celor prezenti la protestul din varful dealului, „este foarte greu sa se ajunga aici, deasupra Sibiului”, a declarat Calin Blaga.

Contactati telefonic de catre redactorii Sibiu 100%, reprezentantii teritoriali ai firmei Tondach, au refuzat sa exprime o pozitie oficiala cu privire la acest subiect. A fost contactat si personalul secretariatului S.C. Tondach care, de asemenea, nu a dorit sa faca nici un fel de comentariu.

Initiativa „S.O.S. Dealul Gusterita” a ajuns la urechile organelor locale abilitate, precum si la firma austriaca, insa singurul raspuns a venit de la Agentia Locala de Protectie a Mediului (APM) Sibiu. Spre nemultumirea protestatarilor, nu numai ca APM Sibiu nu a oferit o solutie, ci a plasat problema in curtea Agentiei Nationale a Protectiei Mediului (ANPM). Conform ANPM, pana la aceasta data firma austriaca nu a primit autorizatie pentru exploatarea din Dealul Gusteritei din cauza ca nu a depus un raport la studiul de evaluare la impactul mediului. „Dupa ce raportul va fi trimis la ANPM, firma austriaca il va face public si ii va informa pe toti cei interesati de proiect despre data si locul de desfasurare a unei dezbateri publice. Cei prezenti la protest spun ca vor continua sa lupte impotriva distrugerii zonelor verzi din jurul Sibiului si ca vor protesta pana cand planul austriecilor va fi abandonat. (B.A.) http://www.sibiu100.ro

Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 22.08.2008 07:42
Ma mir ca asa putine persoane au semnat petitia, saptamana trecuta cand am aflat din ziar am semnato si eu, atunci erau in jur de 400 - 500 semnaturi.. acum sunt 665, foarte foarte putine semnaturi :(
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 593
Joined: 30.01.2004 10:43
PostPosted: 22.08.2008 13:14
traim in Romania ... banul e mai tare ... ivnestitoru sa traiasca, romanu s`o beleasca ...
ma ierti sopa da`s nervos ... m`am scarbit de chestiile astea
TOT IO!!!
User avatar
Posts: 205
Joined: 11.01.2008 20:57
PostPosted: 24.08.2008 17:06
Eu nu pricep insa ce face Johannis al vostru. Sau 'neamt la neamt nu-si scoate ochii' ? La cat l-ati ridicat in slavi ma asteptam la altceva.

O imbunatatire a modului de protest ar fi, poate, impanzirea orasului cu afise (a nu se uita scrierea cu litere mari: "Johannis, unde esti ?", eventual o caricatura).

O solutie de compromis ar putea fi obligarea firmei austriece la plantarea mai intai a 80 de hectare de padure (deci nu pomisori de 1m), si doar dupa aia sa inceapa lucrarea.

Si asa Sibiul e unul din cele mai aride orase in care am fost vreodata, poate doar in Oltenia sa mai fie asa, dar macar aia au o scuza.

Posts: 70
Joined: 08.04.2008 05:39
PostPosted: 24.08.2008 17:29
sibiul arid???????????????pardon dar nu cred ca cunosti sibiul!!!!!!!!eu spun ca este un oras mult prea verde in care ar fi bine sa se construiasca cat mai mult p verticala(eventual peste 30 etaje)........cred ca mai bine ai face sa te uiti la locul in care locuiesti tu(bucuresti) si dupa aceea sa comentezi!
User avatar
Posts: 205
Joined: 11.01.2008 20:57
PostPosted: 24.08.2008 18:40
ioana_scorpie wrote:sibiul arid???????????????pardon dar nu cred ca cunosti sibiul!!!!!!!!eu spun ca este un oras mult prea verde in care ar fi bine sa se construiasca cat mai mult p verticala(eventual peste 30 etaje)........cred ca mai bine ai face sa te uiti la locul in care locuiesti tu(bucuresti) si dupa aceea sa comentezi!

Chiar vorbesti serios ? Tu ai fost vreodata in Bucuresti recent ?

Posts: 70
Joined: 08.04.2008 05:39
PostPosted: 24.08.2008 18:47
in 2004 am fost...si nu imi mai trebuie.....doar cat am asteptat un amic vreo 20 min exact la macdonalds colentina si am obosit,nu a trebuit sa ma plimb tot sb-ul k tine k sa obosesc.e un oras super stresant(din punctul de vedere al unui pieton,nu sofer) iar inafara de zona de nord sau tineretului multa verdeatza in bucuresti nu vezi.in sibiu se compenseaza foarte mult datorita gradinilor(predomina casele)......bineinteles totul raportat la dimensiunea fiecaruia.
User avatar
Posts: 205
Joined: 11.01.2008 20:57
PostPosted: 24.08.2008 18:56
McDonalds, colentina ? Marturisesc ca n-am prea fost pe acolo. Totusi, eu ziceam de alte zone, la care mai adaug bd Dacia, zona Eroilor, etc. Daca tu zici ca nu e verdeata mai multa ca in Sibiu, in zonele de care am spus, inseamna ca chiar n-ai vazut nimic, imi pare rau.
Ca e stresant si aglomerat e altceva.
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 26.08.2008 16:41
cam asa arata zona stefan cel mare - balea. probabil pe acolo nu ai ajuns... si sunt zeci de strazi care arata asa si in alte parti ale sibiului:
Attachments
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 26.08.2008 16:47
si calea dumbravii era mai "impadurita" pana de curand (vezi prima poza). nevoia de locuri de parcare si alte nevoi (?!?!) a facut sa fie taieti toti copacii de pe partea dreapta (sensul spre cimitir). totusi, au fost plantati pomi noi.(poza a 2-a)
Attachments
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 26.08.2008 16:53
...soseaua alba iulia...

app, mi-a placut partea cu brazii ;) pe harta fizica suntem, totusi, in depresiunea sibiului, nu in muntii cindrel :investigate:
Attachments
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 26.08.2008 17:09
ioana
hai sa nu exageram cu "mult prea verde" ca cine stie ce idei le mai trec unora prin cap. Daca tu zici ca are foarte multa verdeata in comparatie cu bucurestiul eu o sa spun ca are foarte putina verdeata in comparatie ci alte orase din italia sa zicem.
Sunt pentru "verde" si impotriva distrugerii verdelui din oras
Cea mai bună metodă de a-l face pe Dumnezeu să râdă este să-i povesteşti planurile tale de viitor.
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 26.08.2008 19:20
Mojojo cand mai vi in sibiu si vrei verdeatza si case interesante iti recomand strada Constantin Noica :) Cat despre verdeata cred k nu putem compara dimensiune Bucurestiului cu Sibiul un oras micutz :)
User avatar
Posts: 1035
Joined: 13.05.2007 16:45
Location: Sibiu
PostPosted: 26.08.2008 19:38
lasa draga. nu va mai agitati..nimic nu poate fi comparat cu oxigenul eliberat de cei 20 (?) de palmieri nou-plantati in bucuresti
ma abtin....sau nu....
Next

Return to Asta nu...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron