SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

nesibiana indragostita de sibiu

Se zice ca gusturile nu se discuta.
Ei bine, noi le discutam, pentru ca vrem sa stim parerea ta despre localurile sibiene.

Posts: 101
Joined: 15.06.2006 10:33
PostPosted: 16.09.2010 13:33
bun miluca..ma bucur ca ti-a placut in sibiu.te mai asteptam si data viitoare.se pare ca pana la urma si vremea s-a mai indreptat si a tinut cu tine.asteptam pozele si pareriile tale inclusiv ce ti-a placut si ce nu ti-a placut la noi.
apropo de tursib..e-ai plimbat cu ei?vroim sa te intreb daca cumv au respecat traseul si programul ca de obicei nu prea o fac

Posts: 7
Joined: 03.08.2010 20:17
PostPosted: 17.09.2010 08:55
subscriu, si mie imi place mult sibiul si oamenii de aici ; mi-ar fi placut sa traiasc aici
User avatar
Posts: 20
Joined: 30.08.2010 09:19
PostPosted: 23.09.2010 13:59
revin cu poze
o parte din poze le gasiti la:
http://www.sibiul.ro/albume-poze-sibien ... ari/422/1/
http://www.sibiul.ro/albume-poze-sibien ... mea/421/1/
o sa mai adaug peste cateva zile
scuze de intarziere, dar am revenit la birou in plin :) am avut (si inca am) f mult de lucru, asa incat nu ma mai conectam seara de acasa...
sa va delectati cu pozele si inca o data: aveti un oras minunat :) sa va traiasca si sa aveti grija de el :)

revin si cu impresii...
User avatar
Posts: 20
Joined: 30.08.2010 09:19
PostPosted: 23.09.2010 14:54
Revin cu impresii: am mancat la cateva localuri, respectiv:
La Pasaj – jos la Pasajul Scarilor unde mancarea este f buna si proaspata, preturile acceptabile, toaleta este impecabila, servirea este impecabila, ospatarita care ne-a servit pe noi (am mancat chiar de 2 ori acolo) stie sa verifice daca ai nevoie de ceva, dar intr-un mod excelent a.i. sa nu fie insistenta sau sa te simti supravegheat.
La Dobrun – mancarea este excelenta, preturile foarte bune, atmosfera rustica, servirea foarte buna. Am mancat cea mai buna ciorba de burta si cea mai meseriasa ceafa la gratar.
La Imparatul Romanilor, restaurant elegant – mancarea a fost f buna, chiar daca preturile sunt usor mai ridicate decat in alte parti: sa zicem cu un 10-15% mai mult, ceea ce nu mi se pare o bariera. L-am intalnit acolo chiar si pe maestrul Ion Besoiu.
La Trei Stejari – terasa foarte mare, fain amenajata, dar avand in vedere ca eram 3-4 mese ocupate, totul avea un aer usor de parasire :) e adevarat ca noi am fost intr-o marti acolo, cand se presupune ca oamenii sunt la servici sau la treaba :) mancarea a fost buna, dar se putea si mai bine, de ex: snitelul de pui pe care l-am mancat era o fasie f subtire de carne tavalit prin pesmet si ou si prajit, se putea sa fie un picut mai consistent dpdv al carnii...
In rest, in Piata Mare exista o gelaterie unde am mancat o inghetata meseriasa (2 lei o cupa), eu personal sunt topita dupa cea de lamaie, cafea si menta. Iti faceai orice combinatie doreai, iar cupele nu sunt tocmai micute...

Ref.Tursib: circula f bine, nu are intarzieri mai mari de 1-2 minute fata de programul afisat. In Bucuresti nu se poate pune un astfel de orar ca nu ai cum sa respecti un orar. Din nefericire. Ce nu mi-a placut, sau mai bine zis, ce m-a distrat si m-a uimit in acelasi timp: soferii de autobuz dadeau drumul la caldura, motivand ca nu mai e vara, desi erau totusi 15-20 de grade la pranz... ma gandeam ca la iarna cand or fi -15 grade or sa dea foc la masina ca sa se incalzeasca.
Alta chestie: exista o proportie mare de tineri care nu se spala, fratilor, ca intra cate unul in autobuz de mi se incetosau ochii si nu stiam de ce... culmea este ca erau tineri normali... dar nu conteaza :)

Tramvaiul Rasinari-Sibiu este super fain, mie mi-a placut mult, chiar daca facea 20-25 de minute din Sibiu in Rasinari, este o experienta aparte sa mergi cu el...

Mi-a placut f mult muzeul Astra, nu am apucat sa-l parcurg pe tot, dar este o mare valoare si ar trebui sa-i faceti mai mult reclama :) chiar am fost de sf.maria de 8 septembrie si am prins slujba la biserica din muzeu, nu stiu cati ati participat la slujbe la acea biserica, dar va zic ca merita, este un loc aparte.

Revin si cu impresii despre Rasinari :)
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 23.09.2010 17:20
Miluca wrote:Alta chestie: exista o proportie mare de tineri care nu se spala, fratilor, ca intra cate unul in autobuz de mi se incetosau ochii si nu stiam de ce... culmea este ca erau tineri normali... dar nu conteaza :)


trebuie sa mai curga multa apa pe Cibin pana sa devenit cu adevarat capitala bunelor maniere
User avatar
Posts: 185
Joined: 24.05.2008 06:50
PostPosted: 24.09.2010 11:17
soferii de la tursib sunt unele dintre cele mai proaste persoane :))
addicted 2 snowboard
User avatar
Posts: 20
Joined: 30.08.2010 09:19
PostPosted: 24.09.2010 11:40
kNv wrote:soferii de la tursib sunt unele dintre cele mai proaste persoane :))


asta nu pot sa spun ca nu am stat de vorba cu ei ca sa le sondez nivelul cultural... dar sa stii ca unii dintre ei sunt oameni cu f mult bun simt (in afara de cel cu care am avut altercatia ref.caldura)

PS: am prins chiar si controlul intr-o saptamana de stat acolo, dar pe ruta rasinari-sibiu :) umblau cu masina in spatele autobuzului. toata lumea insa avea bilet. am observat ca sibienii sunt f corecti din punctul asta de vedere :)

Lasand la o parte problema cu caldura si cu "nadusitii" (care exista peste tot, pana la urma), Tursib-ul capata o nota destul de mare din partea mea, eu am fost placut impresionata de transportul in comun din Sibiu...
User avatar
Posts: 185
Joined: 24.05.2008 06:50
PostPosted: 24.09.2010 21:06
nu ai circulat destul...sau l`ai prins in "momente bune" ... sunt momente in kre intarzie peste 10 minute, iar soferii lasa de dorit !
addicted 2 snowboard

Posts: 101
Joined: 15.06.2006 10:33
PostPosted: 26.09.2010 11:27
foarte foarte frumoase pozele supebe cadre ai prins.cat despre locatii pe unde ai fost in generaal sunt locatii bune spre foarte bune.la imparatul romanilor intradevar este mai scump totul dar este si mai elegant totul,a fost renovat acum cativa ani.cat despre tursib...nu ma mai mir ca sut de rasu lumii,cum naiba sa dai drumu la caldua cand afara sunt 20 si ceva de grade:-O?.eu unu m-am lamurit cu tursibul care lasa de dorit,de multe ori stai sa astepti si cate o jumatate de ora in statii dupa un autobuz si cand vin mai ales la ore de varf e full.tranvaiul inca mai circula saracul si el cat poate.nu are cine sa-l reconditioneze cat de cat.se vroia odata acum cativa ani reintroducerea tranvaiului prin oras dar a ramas totul la stadiul de vorba.cat despre aceia care snt certati cu sapunul n-ai ce le face cam peste tot e asa intr-un mijloc de transport in comun si mai ales cand sunt multi.eu m-amconvins de tursibul nostru.mai bine merg pe jos sau iau taxiul care desi e mai scump te lasa unde vrei.oricum asta e sibiul nostru cu bune si rele
User avatar
Posts: 20
Joined: 30.08.2010 09:19
PostPosted: 27.09.2010 08:20
eu zic ca tursib-ul comparativ cu ratb-ul din bucuresti este cu cativa pasi mai in fata... in bucuresti, de ex, nu poti sa stii la cat vine masina sau tramvaiul :) este f f f aglomerat... si "nadusitii" exista peste tot, dupa cum bine spune radu. dar per ansamblu, aceste probleme mici cu tursib-ul se pierd in toate punctele bune pe care le are sibiul...
am sa mai pun poze, sa mai triez din ele :)

Posts: 101
Joined: 15.06.2006 10:33
PostPosted: 27.09.2010 19:21
eh acuma..nu se paote compara sibiul cu bucurestiul ca e mai mic aproape de 15 ori.cred ca sibiul e aproape cat un cartier mai marisor de-la bucurestiului.este si normal sa apara probleme pe undeva datorita si infrastucturii pe care o aveti voi acolo.aic din pacate o renuntat la troleibuze...o bila neagra de tot pentru tursib..in loc sa modernizeze troleibuzele ei le-au scos pe motiv ca nu mai sunt rentabile da oricum stim noi de ce le-o scos.de exemplu am patit de vreo cateva ori sa astept in statie autobuzul sa stau vreo 10-15 minute si pe ura dupa ce am plecat din statie si cand ajung aproape de casa sa vad ca aunci apare si autobuzul.acum vreo 2-3 ani stateau in gara si mai bine de 20 de minute fara niciun motiv.aaa plus ca mai nu de cateva zile s-au desfiintat cateva sattii de autobuz si unele dintre ele eraucalatori multi...asa e la noi in romania dar n-avemce face

Posts: 101
Joined: 15.06.2006 10:33
PostPosted: 27.09.2010 19:23
scuze pentru greseli dar tastatura e de vina si oboseala dupa o zi grea de munca
User avatar
Posts: 20
Joined: 30.08.2010 09:19
PostPosted: 28.09.2010 09:08
ei, hai sa ne nu axam numai pe transportul in comun, ca per anasamblul orasului chiar nu conteaza :)
am sa mai caut pe acasa printre poze, ca mai am unele facute in 2007 cand am fost prima data in sibiu
oricum este un oras super fain...
apropo, luni, pe 6 septembrie in piata mica a fost targul olarilor... si erau printre altii si tiganii cu tingiri, dar tingiri din alea adevarate, facute de ei. tiganii erau imbracati specific, cu palarii cu boruri mari, tipici. imi pare rau ca nu am avut aparatul la mine ca ieseau niste poze super faine...
User avatar
Posts: 149
Joined: 31.10.2006 11:17
Location: Sibiu
PostPosted: 28.09.2010 13:19
Miluca wrote: L-am intalnit acolo chiar si pe maestrul Ion Besoiu.

Si eu tot timpul il intalnesc pe acolo.
In rest e absolut necesar ca, pe noi sibienii, sa ne mai traga cineva de maneca si sa ne aduca aminte ce oras avem. ca am cam uitat. ar trebui sa-l pretuim mai mult.

Multumim Miluca si te mai asteptam.
User avatar
Posts: 20
Joined: 30.08.2010 09:19
PostPosted: 28.09.2010 14:26
ar trebui sa-l pretuiti, da, ca e un oras minunat si este situat intr-o zona fantastica...
uneori este adevarat ca nu ne dam seama ce tara faina avem, asa cu bune si rele, una peste alta este o tara extraordinara... mergem in strainatate in concediu ca asa e la moda, dar tara asta nu o cunoastem pe de-a-ntregul. pt ca ne ascundem in spatele "serviciilor proaste", ca la noi sunt execrabile si in alte tari sunt super-nemaipomenit de minunate. dar nimic nu ne impiedica sa cautam serviciile bune din tara noastra si conditiile care sa ni se potriveasca asteptarilor... ma rog, nu vreau sa ma lansez intr-o discutie pro sau contra concediilor in strainatate, dar parerea mea este ca in tara asta asa cum este ea, gasim o multime de lucruri de care sa fim mandri. trebuie insa sa si vrem sa le vedem...
multumesc de urari si sper si eu sa pot sa ajung iar curand...
PreviousNext

Return to Localuri sibiene

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron