SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

In atentia pasionatilor de Enduro din Sibiu

Calculatorul, muzica, filmele, mountainbikeing-ul, arta culinara, sky, snowboarding....fiecare avem un hobby care ne umple timpul liber.
Aici o sa vedem ce hobby-uri au sibienii nostrii.
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 29.04.2011 07:45
Dragi enduristi,

Ieri a avut loc o intilnire cu primarul din Rasinari la sediul firmei xventure,cu reprezentantii cluburilor moto din Sibiu,cu privire la reclamatiile propietarilor de teren ,pasune sau padure, din zona valea stezii ,fraga si valea caselor.Discutiile au fost multe si aprinse,dar pe scurt concluziile sunt :

- daca nu avem grija de locurile oamenilor si ne dam pe unde ne taie capul se va vota in consiliul local un set de masuri pentru interzicerea totala a plimbarii cu orice vehicul cu motor pe raza comunei.

- am agreat toti ,impreuna cu primarul, sa informam pe toata lumea sa nu mai circule in afara potecilor existente,sa nu mai distruga pasunatul de pe valea stezii,in stinga si dreapta asfaltului,pina la cabana curmatura si in data de 11 mai la ora 17 ne vom aduna pe valea stezii ,in dreptul cabanei alpin, sa montam niste pancarte la fiecare urcare care nu-i poteca.Pancartele vor informa despre interzicerea circulatiei in afara potecilor ,un numar de telefon de urgenta si vor fi traduse si in engleza.Primarul va face ,pe banii primariei ,niste brosuri de informare care vor fi distribuite tuturor pensiunilor si restaurantelor din zona.

O alta reclamatie vine din partea cluburilor ''amicii muntilor'' si ''skv'' ,care au primit plingeri din partea turistilor amatori de drumetii,ca ii deranjam si stricam potecile turistice marcate pentru drumetie.Drep urmare,am promis ca vom informa toti enduristii, ca in timpul weekendului,cind se mai plimba oamenii pe jos cit de cit, vom evita potecile turistice frecventate de drumeti,si vom avea grija ca in caz ca ne intilnim cu ei pe poteca,sa reducem viteza si sa-i lasam sa treaca fara sa-i stresam prea mult.

Va rog transmite-ti acest mesaj la toti enduristii care-i cunoaste-ti sau care-i intilniti pe traseu,pentru ca daca nu vom face o rinduiala si nu vom respecta niste reguli simple, incepe sa se restrictioneze miscarea,cum este in toata europa!

PS.Urmatorea zona puternic afectata de noi,Poplaca, da semne de exact acelasi fel ca Rasinarul,deci s-ar putea ca in scurt timp sa facem si acolo o actiune de genul celei din 11 mai.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 29.04.2011 10:29
Din pacate in special la concursurile de Enduro se strica foarte mult potecile (de dificultate mare) si zonele in care traseul nu este pe o carare/drum forestier ci peste o zona cu iarba, trecand foarte multe motoare intr-un timp foarte scurt se ajunge la asa ceva (in cazurile extreme)

Intr-o zi ploioasa, pe o panta destul de abrupta, dupa ce au trecut cateva zeci de motoare ...
Image

Poteca ingusta de dificultata mare, gaz gaz gaz, altfel nu vor putea trece mai departe, cam asa arata cararea dupa cateva zeci de motoare
Image

Dar va rog sa nu intelegeti din imaginile astea ca toate cararile pe care merg enduristii arata sau vor arata asa, as spune ca nici 1% din poteci nu sunt in halul asta, doar sectiuni foarte scurte din anumite poteci. Eu personal am ajuns o data sau de doua ori pe un traseu asemanator cu cel din a doua poza

La plimbarile pe care le-am facut eu in ultimii 3 ani, de cand mi-am luat enduro, nu pot sa spun ca ma simt vinovat pt ca am stricat iarba sau vreo carare, merg mult mai incet ca astia din concursuri (sunt mai fricos io de fel :) ) si nici turisti nu am prea intalnit pe unde am mers, la tura spre negoiu ne-au depasit cativa turisti care mergeau pe jos Image (eram intr-o zona foarte grea cu multi bolovani si trageam de motoare, 3 insi la un motor)

O singura data imi aduc aminte ca m-am simtit prost, si am fost sigur ca am deranjat, nu eu personal dar gasca cu care am fost, adica 3 ATV-isti carora le placea sa mearga destul de agresiv la iesirea din Rasinari spre Prislop. Cand am ajuns pe varful Magura le-am spus sa o lase mai moale prin sate, ca sigur asta nu face decat sa aduca satenii impotriva noastra :( ... ceea ce s-a si intamplat acum.

Mai jos pun un link spre un post de pe forumul Motociclism.ro pe aceeasi tema
====> Save The Sport! Ride Stealth!, set de reguli de bun simt

Pacat ca pentru unii care deranjeaza vom avea de suferit toti, ca suntem bagati toti in aceeasi oala e clar, nu am nici o indoiala, dar sa speram ca nu se va ajunge prea curand sa sa avem interzis in toate padurile din zona, iar singurele locuri unde ne vom mai putea da vor fi circuitule special amenajate si terenurile private.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 12.05.2011 16:12
Asociația Turism Activ (ATA), membru al asociatiei judeteana de turism Sibiu a amplasat ieri mai multe panouri și garduri „simbolice " menite sa atraga atenția enduriștilor indragostiți de dealurile și pajiștile Sibiului, dar care uneori scapa din vizor micile reguli ale bunului simț in acest sport. Campania „RĂMaNEȚI PE POTECI " dorește sa traga un semnal de alarma sportivilor pe doua și pe patru roți tocmai pentru a veni in intampinarea dorinței comunitaților locale privind organizarea turismului activ in județul Sibiu. Prin aceasta campanie, ATA dorește sa previna incalcarea și distrugerea zonelor de pașunat din preajma Sibiului.


"Ramaneti pe poteci" - campanie pentru protejarea zonelor offroad din judetul Sibiu

Image

Image

Image
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc

Return to Hobby

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron