SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Trasee de mountainbike in jurul Sibiu, anyone ?

Calculatorul, muzica, filmele, mountainbikeing-ul, arta culinara, sky, snowboarding....fiecare avem un hobby care ne umple timpul liber.
Aici o sa vedem ce hobby-uri au sibienii nostrii.
User avatar
Posts: 32
Joined: 20.09.2007 15:51
PostPosted: 07.05.2008 19:28
Cei ale caror "suflete pereche" refuza sa-i insoteasca ar putea incerca sa le ispiteasca cu un picnic, un gratar, o plaja, o balaceala...

In cazul particular al traseului 1, puteti stabili locul de intilnire undeva in coada lacului de la Gura Riului (ar trebui sa fie un loc potrivit pe acolo, fie pe Riul Mare, fie pe Riul Mic); doamnele vin frumos cu masini si provizii, iar domnii... la munca, pe pedale !
In felul acesta, impacam si capra si varza (nu este nici o aluzie rautacioasa aici ;-) ): voi va faceti tura, fetele sint bucuroase ca nu ramin singurele acasa... In plus, la punctul de intilnire veti fi chiar asteptati cu un gratar fierbinte si savuros, drept recompensa pentru efortul depus !?

Eu am fost intotdeauna amator de gratare pe vaile din jurul Sibiului; dar nu pentru gratarul in sine, ci pentru ca eu veneam intotdeauna pe bicicleta ;-)
Variante de luat in considerare: Valea Sibielului, Valea Orlatelului, Valea Argintului, Valea Curmaturii, Valea Moasei, Valea Sadului, etc.

Cit despre a mea fata, trebuie sa va spun plin de mindrie ca a luat rapid microbul de la mine si m-a insotit cu placere pe mai toate coclaurile pe care mintea mea (hm, usor bolnava) a tinut mortis sa le bata ! Deh, asta a fost norocul meu, ce vreti ?


Vreme buna, plimbari frumoase si... noroc !
User avatar
Posts: 1035
Joined: 13.05.2007 16:45
Location: Sibiu
PostPosted: 07.05.2008 20:05
fain fain! daca vin eu, va trebui sa mergeti incet, si eu una as veni, dar na! in plus, un picnic ar fi dragut, doar ca voi veti vrea sa meeeeergeti cu bitzikelu, nu gluma ;))
ma abtin....sau nu....
User avatar
Posts: 1035
Joined: 13.05.2007 16:45
Location: Sibiu
PostPosted: 07.05.2008 20:06
numa ca nu am bicicleta :((
ma abtin....sau nu....

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 07.05.2008 22:53
neagicu wrote:Cei ale caror "suflete pereche" refuza sa-i insoteasca ar putea incerca sa le ispiteasca cu un picnic, un gratar, o plaja, o balaceala...

In cazul particular al traseului 1, puteti stabili locul de intilnire undeva in coada lacului de la Gura Riului (ar trebui sa fie un loc potrivit pe acolo, fie pe Riul Mare, fie pe Riul Mic); doamnele vin frumos cu masini si provizii, iar domnii... la munca, pe pedale !
In felul acesta, impacam si capra si varza (nu este nici o aluzie rautacioasa aici ;-) ): voi va faceti tura, fetele sint bucuroase ca nu ramin singurele acasa... In plus, la punctul de intilnire veti fi chiar asteptati cu un gratar fierbinte si savuros, drept recompensa pentru efortul depus !?

Eu am fost intotdeauna amator de gratare pe vaile din jurul Sibiului; dar nu pentru gratarul in sine, ci pentru ca eu veneam intotdeauna pe bicicleta ;-)
Variante de luat in considerare: Valea Sibielului, Valea Orlatelului, Valea Argintului, Valea Curmaturii, Valea Moasei, Valea Sadului, etc.

Cit despre a mea fata, trebuie sa va spun plin de mindrie ca a luat rapid microbul de la mine si m-a insotit cu placere pe mai toate coclaurile pe care mintea mea (hm, usor bolnava) a tinut mortis sa le bata ! Deh, asta a fost norocul meu, ce vreti ?


Vreme buna, plimbari frumoase si... noroc !



Asta efort!...

2xKLICK pe poza...
Attachments
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 08.05.2008 08:00
Varianta aia in care eu vin cu masina si stimabilul cu bicicleta imi place... Votez pentru!
We will always be so much more human than we wish to be...
User avatar
Posts: 1035
Joined: 13.05.2007 16:45
Location: Sibiu
PostPosted: 08.05.2008 08:08
dada:))
ma abtin....sau nu....

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 08.05.2008 08:33
@kome2u : nu am putea amana iesirea asta pe saptamana viitoare? :D . Sa vedem ce zic si altii

Dl Georg, imaginea aia nu prea are legatura cu vreo iesire la un gratar in natura...... e o bauta in toata regula :))

Nea gicule, e interesanta propunerea, insa mai greu de pus in practica.
Vai avem destule, si-s frumoase toate... probleme ar fi numai cu vecinii... pe Valea Stezii suna codrul si rasuna de manele si diverse motoare, pe Valea Sibielului e mult mai bine.... sunt numai motoare. Pe Valea Moasei e fain, se poate face si o excursie pana la cascada, singura pb ar fi ca nu poti ajunge cu bitza pe acolo decat dc ocolesti mult, ca e drum national, si dc nu te zboara prin santuri vreunu cu tir-ul, iti da cate un nene amenzi

Poate ar trebui sa deschidem un topic cu "locuri de gratar in jurul sibiului", ca sigur ar avea succes ;)
User avatar
Posts: 32
Joined: 20.09.2007 15:51
PostPosted: 08.05.2008 13:20
Georg, exact asa mi-am imaginat si eu sosirea eroilor ;-)

Baieti, ati vazut ce repede a prins propunerea la fete (dreamwind, hihi) ? Eu zic ca a trecut testul. Ramine sa o aplicati pe ale voastre !

Da, Iulian, din pacate ai dreptate. Vaile din jurul Sibiului sint de la an la an tot mai putin din ceea ce au fost :-( Sint sufocate una cite una de invazia gardurilor, proprietatilor private, poluarii fonice... Tot mai putin loc pentru drumetzul obosit... Nepretuite sint momentele de picoteala pe malul unui riu, dupa zeci de kilometri de pedalat...
S-ar putea povesti mult pe tema asta... dar, oricum, asta nu va schimba nimic.
Cit despre Valea Moasei, se poate face frumos (dar mai lung) prin Cisnadie-Sadu-Talmaciu... Nici nu m-as gindi la DN !
P.S. Iti dau dreptate din nou: "Valea Stezii" in loc de "Valea Curmaturii".

Vreme buna !

Posts: 139
Joined: 18.03.2008 21:48
PostPosted: 06.05.2009 13:21
Salutare ! Am auzit ca anul asta o sa fie iarasi Geiger MTB Chalenge.Eu mi-as dori tare mult sa particip. A participat cineva de pe aici de pe forum anul trecut ?As vrea sa fac traseul de 45 de km si nu stiu exact pe unde ca am incercat sa-l fac acum vreo 3 saptamani si la un moment dat m-am ratacit . Ce ziceti baietzi facem o tura duminica cu bicicletele sa mai dam jos prafu de pe ele ? Astept doritori
Un barbat intelept nu isi contrazice nevasta. El asteapta pina o face ea singura
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 06.05.2009 15:15
Am pus pe google maps traseul scurt de la Geirger Maraton 2008, intra pe linkul de mai jos:

Geiger Mountain Bike Challenge 2008 GPS Track - Hobby (45km)

sper sa te ajute .. sa incerci sa memorezi traseul sa sa scoti niste printuri cu zona respectiva.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 06.05.2009 17:52
Duminica asta am planificat o plimbare usoara cu mandra, si duminica urmatoare sunt la un botez. Dar daca mai aveti rabdare 2-3 saptamani, eu sunt prezent :D ca oricum vreau sa ajung si anul asta pe magura, cat de curand .
Traseul scurt de la geiger e asemanator cu traseul facut de noi anul trecut: s-a mers prin padurea dumbrava pana aproape pana la intersectia cu drumul catre cisnadioara. De acolo au facut stanga, au trecut campul si Sevisul si au continuat pe poteci prin padurea de la cisnadioara. Din Cisnadioara au mers pe acelasi traseu cu noi pana la cantonul silvic (acolo unde noi am inceput sa urcam brusc). De acolo ei au continuat pe alte poteci, mai putin abrupte pana pe Magura. De pe Magura au coborat pe acelasi drum forestier ca si noi pana aproape de Prislop. Inainte de Prislop au facut dreapta si au coborat catre Valea Argintului - Cisnadioara

Sunt enervanti astia de la google earth. Au facut update la fotografiile de deasupra sibiului..... si au pus poze facute vara, si totul e mult prea verde. Inainte mai puteai vedea ceva poteci de prin padure..... acum abia daca mai vezi soselele ce trec prin paduri

P.S. Pe bitza mea nu s-a pus praful ca o scot la plimbare de prin ianuarie :P

Posts: 139
Joined: 18.03.2008 21:48
PostPosted: 25.08.2009 17:49
Salut. Duminica e mult asteptata competitie.Sper ca Ovi sa ma pozeze si pe mine :) . Iulian_m ! o sa participi si tu ? parca asha am auzit.
Un barbat intelept nu isi contrazice nevasta. El asteapta pina o face ea singura
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 25.08.2009 18:15
kome2u wrote:Salut. Duminica e mult asteptata competitie.Sper ca Ovi sa ma pozeze si pe mine :) . Iulian_m ! o sa participi si tu ? parca asha am auzit.


Multa bafta si tie si lui iulian daca participa. Sper sa nu aveti/avem noroi, eu as vrea sa merg cu motorul sa pot face mai multe poze si pe traseu.

Sambata trecuta am fost la concursul de ATV-uri, am mers cu motorul pe traseul lor, este misto ca poti ajunge in locuri unde pe jos nu ai nici o sansa .. decat daca pleci cu multe ore inainte. Pe biciclisti sper sa ii pot depasii de vreo 2 ori macar, in felul asta o sa va pot face mai multe poze.

Daca nu ploua ne vedem pe traseu .. daca ploua .. ne vedem prin jurul rasinariului.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 25.08.2009 23:09
Pentru mine weekendul asta e un sfarsit de concediu in care am muncit mai mult decat la lucru. Deci daca termin treaba pana vineri, e posibil sa fiu plecat pe undeva, cat mai departe de casa, si atunci nu o sa vin. Daca totusi raman acasa pe weekend, ne vedem acolo :D
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 26.08.2009 07:30
no atunci sa speram ca nu termini treaba decat sambata dupamasa.. cand e prea tarziu sa mai pleci pe undeva .. trebuie sa te odihnesti, ca doar duminica e concurs :)) SPOR
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
PreviousNext

Return to Hobby

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron