SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Krieg/Razboi: Hermannstadt 1916-August-Sept.

"Avem un oras frumos" zicea cineva odata. Hai sa le aratam tuturor ce se poate vedea la noi , pentru ca se poate...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 20.06.2014 20:09
1.
Am trecut din intamplare sa caut Schewisgasse potrivit indicatiilor date tot de mine la Posting-ul 2.:

View topic - Der Siebenbürger Bote / Mesagerul Transilvan + Transsilvania, potrivit
http://www.sibiul.ro/forum/viewtopic.php?f=2&t=28656

ÖNB (Österreichische National-Bibliothek)


ÖNB/
ANNO-SUCHE
Volltextsuche in
ausgewählten Zeitungen


http://anno.onb.ac.at/anno-suche/

si am dat de aceste materiale fierbinti...

Nu stiu cât material se va aduna..avem ici-colo sporadic oarece tratari ale temei, la Istoria Sibiului, dar e prea vag si imprecis..Am descoperit insa pe server-ul austriac NOI editii digitale (astia lucreaza-n draci) si in special acum, focus-ul e Primul Razboi Mondial.
Poate adunam aici si toate pozele de atunci...

Aici insa, in primul LINK (sper sa mai gasesc si altele) NU e tratata amplu Batalia Hermannstadt 1916 , ci totul vazut dinauntru, dinspre aparatorii Orasului, ...
De remarcat, orasul a vrut initial sa se predea,(steagul alb pe Turnul Bisericii Evanghelice, delegatie trimisa la Trupele Romane), trupe nu erau, exista un singur batalion de aparare, apoi, din intamplare, cand o patrula calare româneasca apare in oras, este alungata cu impuscaturi...Deci nu mai putea fi vorba de predare...DAR chestiunea nu s-a mai repetat, tot timpul Razboiului efectiv Românii n-au intrat in oras...au bombardat ce-au putut prin imprejurimi si si-n oras...cativa morti, bineinteles...

Daca ar fi stiut ca Orasul era aparat de un singur BATALION pe un front propriu de 4 km? Si Orasul era complet iesit in avanpostul trupelor de aparare ale Tarii?

Dar incercati sa cititi..chiar daca ACUM inca nu va ajuta, materialul e DESCOPERIT si extrem de interesant, pe mai multe faze si etape... deci August-Sept. 1916...

Mda, cautam o strada SPECIFICA numai Hermannstadt, din intamplare am dat in cautare Schewisgasse, si mi-a sarit in ochi ca au editii si din 1916...

(Österreichische) Volks-Zeitung 4 Okt. 1916

Sunt trei ample telegrame-raport de la Corespondentul de Front din Hermannstadt, publicarea aprobata de Cenzura Militara :

Die Rumänen vor Hermannstadt/Românii in fata Hermannstadt/Nagyszeben/Sibiu ( Hermannstadt trimisa 25 Sept.1916)

Septembertage 1916 in Hermannstadt/Zile de Septembrie 1916 in Hermannstadt (Hermannstadt trimisa 25 Sept. 1916)

Die Befreiung von Hermannstadt/Eliberarea orasului Hermannstadt (Hermannstadt trimisa 27 sept. 1916)

http://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno?aid=ovz&datum=19161004&seite=6&zoom=33&query=%22Schewisgasse%22&provider=P02&ref=anno-search



Georg Schoenpflug von Gambsenberg

Return to Sibiul Vechi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests

cron