SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Statuia lui ROLAND si Piata Mare...O Parere Subiectiva...

"Avem un oras frumos" zicea cineva odata. Hai sa le aratam tuturor ce se poate vedea la noi , pentru ca se poate...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 10.12.2007 22:38
1.

Sau cum as fi mobilat eu Piata Mare...
Este o parere subiectiva, fiecare poate sa vada ce vrea aici...
Ultima data s-a discutat despre posibilele statui in Piata Mare tocmai azi, la Sibiul Vechi, Poze Vechi....
Problema am discutat-o si eu mai demult, la Statuia lui Roland...si UNESCO...

http://www.sibiul.ro/forum/viewtopic.php?t=2094

am adus argumente pro si contra...Eram hotarat de parere sa se puna Statuia lui Roland, 1550-1783 fosta in Großer Ring, acum numit Piata Mare...Statuia, facuta de maestrul Onofforus (am semne ca era din Florenta, Firenze, Florenz)....se afla la Muzeul de Istorie al Orasului Sibiu-Hermannstadt...
In orice caz atunci nu am tinut cont de gradul de degradare in care se afla originalul...
Sunt de parere ca ROLAND ar trebui in Piata Mare...nu Teutsch, nici Lazar, nici Nepomuk...religiile nu-si au locul aici si Lazar n-a facut Scoli Mari in Hermannstadt, ci in Bucuresti....si daca in Sibiu statuie, atunci eventual la Liceul Lazar sau in Parcul Astra cu ceilalti Corifei ai Culturii Romane....
Daca nu ma insel. G. Lazar cat a predat in Hermannstadt-acum Sibiu- (deci pana cand n-a mai putut suporta presiunea Episcopului Ortodox, mai-marele lui -care l-a dat afara-, si a plecat in Valahia de atunci), a predat la Scoala unde se afla Biserica Dintre Brazi, langa Strada Odessa, deci imediat dincolo de Podul de la Piata Cibin...Acolo nu este nici-o statuie...

Revenind la ROLAND in Piata Mare:
In orice caz nu originalul acestei statui istorice, care simbolizeaza Orasul Liber Hermannstadt, ci O COPIE.....
Poate atunci vad si UNESCO un motiv sa ia Piata Mare in Patrimoniul UNESCO...altfel..e exclus....vedeti la Roland-topic pe ce criterii coercitiv-determinante Piata din Bremen si Roland din Bremen...
Pentru Oras reprezentativa este Statuia lui Roland,la locul ei ...1550-1783 fosta in Großer Ring, acum numit Piata Mare....
s-ar lega armonios cu stema orasului....Dreptul de Oras Liber si Dreptul-la-Pedeapsa-Capitala Jus Gladii Minus (minor) si Majus (maior)...si cu cele patru turnulete de pe turnul Bisericii Evanghelice (foste de fapt si pe Turnul Sfatului, dar disparute la restaurarea din sec. XIX)...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Attachments
ROLAND3.mini..jpg
ROLAND3.mini..jpg (111.23 KiB) Viewed 8008 times
ROLAND3.jpg
(191.71 KiB) Downloaded 242 times
Scan-070722-0002[1].Hermannstadt.1703.Großer Ring.Roland (1).jpg
Großer Ring, acum Piata Mare. Aici era plasata Statuia lui Roland... Chiar are loc o executie sub ea... 5 Decembris 1703.Decapitarea Comes Johann Sachs von Harteneck....
(864.45 KiB) Downloaded 251 times
Last edited by Retras la cerere on 08.08.2008 18:56, edited 6 times in total.
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 11.12.2007 11:25
statuia nu-mi prea place dar treaba asta cu executiile in piata mare......pare un deliciu(public)!
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 11.12.2007 15:14
Pai si era...
Nu se inventasera artificiile si se distra lumea cu ce putea....

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 11.12.2007 17:02
4.

Tot la Tema... ma refer la imagini...ca sa priceapa oricine ca totul are un modru'....
Attachments
hermannstadt-wappen.jpg
hermannstadt-wappen.jpg (65.54 KiB) Viewed 7922 times
str_draas_maenner_mit_dem_draaser_schwert_-spatha-_was_in_hermannstadt_aufbewahrt_wurde..jpg
str_draas_maenner_mit_dem_draaser_schwert_-spatha-_was_in_hermannstadt_aufbewahrt_wurde..jpg (158.36 KiB) Viewed 7922 times

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 08.08.2008 18:35
5.

Este un articol foarte bun despre Roland si Statuia lui Roland in Bremen si semnificatia acestor statui in Orasele Libere Europene...

Daca ma indigneaza ceva...este faptul ca nici-un cuvant despre cea din Hermannstadt/Sibiu, singura Statuie Roland din Transilvania...cea mai la Rasarit Statuie Roland din toata Europa...despre cea din Ragusa/Dubrovnik stiu toti..si i se face popularitate masiva...Daca la voi acasa nu este cunoscuta...inseamna ca ORASUL ramane necunoscut...si atunci isi merita soarta de Capitala-din-Margine...

Cu ce sa iasa Cibinium/Hermannstadt/Nagyszeben/Sibiu in LUME, daca nu-si popularizeaza tocmai ce cauta aceasta EUROPA..semnele integrarii si traditia medievala comuna?!....

Cantecul lui Roland

dau LINK-ul:

http://www.wall-street.ro/editorial/191/Cantecul-lui-Roland.html


si aici POVESTEA Clondirul lui Miklos si Roland in Piata Mare (cea din Cibinium/Hermannstadt/Nagyszeben/Sibiu):

http://www.patzinakia.ro/POVESTI/ClondirulluiMiklos.html


Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland

Return to Sibiul Vechi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests

cron