CENTRUL CULTURAL HABITUS 29 mai - 7 iunie
Ora 10:00 Conferintă de presă - moderator Octavian Saiu
CENTRUL CULTURAL HABITUS 29 mai - 7 iunie
Ora 10:0 -18:00 Expozitie de caricaturi Stefan Popa Popa's: ANTROPOSATIRE (ROU)
PRIMĂRIE - Centrul pentru informarea turistilor si curtea interioară 1 iunie - 7 iunie
Ora 10:30 -18:00 Expozitie de fotografie: FITS – fotografi: Scott Eastman, Dragos Spiteru,
Stefan Jammer si Russell Young
PARCUL SUBARINI
Ora 11:00 Spectacol interactiv pentru copii: POVESTILE LUMILOR APUSE – Fundatia Abracadabra (ROU)
CENTRUL CULTURAL HABITUS
Ora 11:00 Lansare de carte: REPETITIILE SI TEATRUL REÎNNOIT – SECOLUL REGIEI – Volum conceput si realizat de George Banu la editura Nemira cu sprijinul Festivalului Intertational de Teatru de la Sibiu, traducerea Mirella Nedelcu-Patureau – prezintă George Banu
LIBRĂRIA HUMANITAS
Ora 11:30 Spectacol lectură: SCORPIONUL de Esber Yagmurdereli (TUR), traducerea Azel Mavi Anton
Festivalul International de Teatru Sibiu 2009
CENTRUL CULTURAL HABITUS
Ora 13:30 Conferintă: REPETITIILE: ÎNTRE LABORATOR, ATELIER SI UZINĂ - cu ocazia aparitiei volumului colectiv consacrat Repetitiilor la editura Nemira cu sprijinul Festivalului Intertational de la Sibiu; prezintă George Banu
TEATRUL GONG
Ora 17:00 VIOLET – VIATA SI IUBIRILE VIOLETEI GORDON WOODHOUSE (1h15') - Regia: Jessica Douglas-Home – Woodhouse Productions – în asociere cu The Mihai Eminescu Trust (GBR)
B-dul NICOLAE BĂLCESCU
Ora 18:00 EL DIABLO (40') – Djuggledy (DEU)
Ora 19:00 FURNICI DE PĂDURE ÎN ORAS (30') – Theatre Pikante (DEU)
TEATRUL NATIONAL „Radu Stanca”
Ora 19:00 AUTO-DA-FE (1h20') – Regia: Theodor Cristian Popescu – Teatrul National „Radu Stanca” (ROU)
SALA THALIA
Ora 19:00 Concert: FADO, POLSKA AND BEYOND (1h5’) – Stockholm Lisboa Project (PRT / SWE)
LICEUL DE ARTĂ - SALA DE SPORT
Ora 20:00 Spectacol atelier: THE WALL (50') - Regia: Beso Kupreishvili – Fingers Theatret (GEO)
CISNĂDIE
Ora 20:00 Concert: LA MASĂ! (60') – Taraf Goulamas (FRA)
CISNĂDIOARA
Ora 21:00 Concert: PARIS - KINSHASA (1h15’) - SAO (FRA)
CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR
Ora 21:30 MANIMATION (1h) – Coreografia: Nadine Bommer - Nadine Bommer – Dance Company (ISR)
B-dul NICOLAE BĂLCESCU
Ora 22:00 MS. FLAMES (30') – Fire Fingers (ISR / ESP)
PIATA MARE
Ora 22:30 A-TA-KA! (50') – Cal y Canto (ESP)
TEATRUL NATIONAL „Radu Stanca” 28 mai - 7 iunie
Ora 23:00 Clubul Festivalului
Program FITS 2009