SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

UPDATE. Gaz Metan, victorie extrem de importanta cu Concordia

Stiri din Sibiu: Sport Adauga un comentariu »

Gaz Metan a bifat, vineri seara, al optulea meci consecutiv fara esec, in campionat. Echipa lui Ion Balaur s-a impus, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 in fata unei alte formatii aflate in pericol de retrogradare, Concordia Chiajna. Diferenta de pe tabela ar fi putut fi si mai mare, mediesenilor fiindu-le anulat un gol pentru ofsaid, in prima repriza, iar Llullaku ratand un penalti, in a doua parte a meciului. In urma acestui rezultat Gaz Metan o egaleaza la puncte pe Concordia (38), insa pentru a se salva de la retrogradare mai are nevoie de o victorie la Brasov, in ultima etapa. Conditia aceasta insa nu e suficienta, mediesenii fiind nevoiti sa castige sub Timpa la o diferenta de goluri cel putin egala cu o eventuala victorie a Concordiei, la Chiajna, cu Petrolul.

Cele doua echipe au inceput timid, marcate de importanta �meciului. Abia dupa 20 de minute Dan Roman a trimis in plasa portii aparate de Matache un balon centrat de Muth, dar era in ofsaid. Tot o pozitie suspecta de afara din joc au acuzat oaspetii si cu 7 minute inainte de pauza, cand Vitinho a trimis in gura portii, pentru acelasi Roman, atacantul a trimis in bara din doar un metru, mingea a ricosat fericit la Alex Munteanu si acesta a marcat cu un sut din voleu. De data aceasta "centralul" Balaj a indicat centrul terenului, iar Mediasul a intrat la cabine in avantaj minim.

La reluare, meciul a curs mai mult spre poarta lui Matache, iar la o faza in care Roman a fost tras de tricou de Alves, Gazul Metan a primit penalti. Kosovarul Llullaku si-a potrivit mingea pe punctul cu var, l-a trimis pe goal-keeper-ul Chiajnei in stanga si a sutat telefonat pe celalalt colt, insa ghinion: mingea a lovit bara, apoi a parasit terenul ('64).

Ratarea nu i-a marcat prea mult pe medieseni, care au continuat sa asalteze buturile aparate de Matache, iar eforturile le-au fost rasplatite cateva minute mai tarziu. Llullaku si-a rascumparat greseala, invingandu-l pe Matache cu o lovitura de cap bine plasata, la coltul lung, mingea lovind aceiasi bara ca la lovitura de la 11 metri, inainte de a intra in plasa ('69).

Mediesenii si-ar fi dorit sa castige mai clar decat a facut-o Concordia in tur (2-0), insa totodata parca s-au si temut sa nu fie surprinsi pe contraatac, asa ca au fost destule momente in care au "inghetat" jocul. S-a terminat 2-0, iar acum toate sperantele "lupilor negri" se leaga de deplasarea de la Brasov. La fel ca in urma cu un an, mediesenii depind de rezultatul unui meci cu "Steagul".

GAZ METAN - CONCORDIA 2-0 (1-0)

Au marcat:
Al. Munteanu '38, Llullatu '69.

Gaz Metan: Plesca - Val. Cretu, Trtovac, Muth, Buzean - Tahar (Elton '90+1), R. Zaharia - Al. Munteanu (Bajenaru '82), Al. Curtean (Vitinho '36), Llullaku - D. Roman. Antrenor: Ion Balaur.

Concordia: Matache - Al. Stan, Alves, Bagaric, Bucurica - Serediuc, Purece, Maftei (M. Dina '73), Boldrin (Madeira '68) - D. Florea (Ad. Cristea '46), M. Pena. Antrenor: Marius Baciu.

Cartonase galbene: Tahar '72, R. Zaharia '76, Val. Cretu '81 / D. Florea '10, Maftei '46.

Arbitru: Cristi an Balaj. Asistenti: Ovidiu Artene, Ciprian Dansa. Asistenti suplimentari: Adrian Comanescu, Adrian Illyes. Rezerva: Daniel Hulubei.

( actualizat in 21 06 2015 03:24 )
Autostrada A1 / AERIAL VIDEO / Lotul 1 (km 0 - 24) Autostrada A1 / AERIAL / Lotul 4 - Viaduct SacelAutostrada A1 / Lotul 4 / Saliste - Sibiu / ON-ROADInaugurarea podurilor din Cartierul TineretuluiSibiu Rally Show 2013 Aerial VideoTargul de Craciun Sibiu 2013 / Aerial video by Ovidiu Sopa Muzeul in aer liber din Dumbrava Sibiului / Muzeul Astra / PREVIEWPiata Unirii din Sibiu - noaptea (Aerial video) Sibiu by night (preview) / Aerial Video