SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING



 

Festivalului International de Teatru Sibiu 2011 : Comunitati

8765 afisari

27 mai 2011
10 zile
05 iunie 2011



Festivalul Internaţional de Teatru de la Sibiu este cel mai important festival anual de artele spectacolului din România şi al treilea ca amploare şi importanţă din lume. Cea de-a XVIII-a ediţie a festivalului va avea loc în perioada 27 mai – 5 iunie având ca temă comunităţi.

Sibiul a fost dintotdeauna un loc al spectacularului, a cărui excelenţă culturală a fost recunoscută prin acordarea titlului de Capitală Culturală Europeană în 2007. Programul celei de-a XVIII-a ediţii a Festivalului Internaţional de Teatru de la Sibiu continuă tradiţia unei oferte culturale la cel mai înalt nivel. Agenda de evenimente din acest an este una deosebit de bogată şi variată şi aduce publicului producţii reprezentative ale marilor companii din străinătate şi din România, spectacole de stradă în oraşul vechi şi în cetăţile şi bisericile fortificate medievale din împrejurimile Sibiului, spectacole de teatru-dans, flamenco, balet, dans contemporan, teatru de păpuşi, circ, spectacole de lumini, muzică, pantomimă, conferinţe, dezbateri, expoziţii de fotografie şi pictură, lansări de carte, instalaţii şi ateliere, care au loc atât în spaţii convenţionale, cât, mai ales, în spaţii neconvenţionale, transformând Sibiul într-o veritabilă capitală culturală a lumii. În fiecare an, în cadrul Festivalului se publică un număr considerabil de volume, printre acestea o antologie de texte pe tema festivalului şi o antologie de texte contemporane ce sunt prezentate în secţiunea spectacole lectură. Ambele volume conţin texte bilingve.

Prin importanţa sa, prin atmosfera pe care o creează şi prin parteneriatele pe care le realizează, Festivalul contribuie în mod substanţial la consolidarea prestigiului pe care România l-a dobândit la nivel internaţional, precum şi la îmbunătăţirea imaginii unei comunităţi multiculturale.

PROGRAM FITS 2011


Vineri, 27 mai 2011

TRAMVAI SIBIU - RĂŞINARI - SIBIU - Preţ bilet: 30 lei
Ora 12:00 Spectacol de teatru: ISPITA CIORAN () - Regia: Gavriil Pinte - Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)
-----------------------------------------------------
Pietonala NICOLAE BĂLCESCU (spectacole itinerante)
Ora 16:00 THE WELTENBUMMLERS / MISSION EARTH / EXPEDIŢIE PE TERRA (30') - Camouflage-Roadshow & Duo Diagonal (DEU)
Ora 17:30 HEADLESS MADNESS / CĂLĂREŢII FĂRĂ CAP (30') - Camouflage-Roadshow & Duo Diagonal (DEU)
Ora 18:00 CARIBBEAN DANCES AND MUSIC / MUZICĂ ŞI DANSURI DIN CARAIBE (45') - Etnik97 (MTQ / FRA)
-----------------------------------------------------
TEATRUL GONG - Foaier
Ora 16:00 Proiect instalaţie pictură obiect: Expoziţia TREI GENERAŢII cu invitaţii / THREE GENERATIONS with guests - Nicolae Kömives, Andor Kömives, Loránd Kömives (ROU). Curator expoziţie: Andor Kömives
-----------------------------------------------------
CENTRUL DE CERCETĂRI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS) - Preţ: 10 lei
Ora 16:00 Spectacol de teatru: JURNALUL UNUI NEBUN / TAGEBUCH EINES WAHNSINNIGEN (1h) cu: Wolfgang Kandler - Regia: Daniel Plier - Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)
-----------------------------------------------------
CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR - Preţ bilet: 30 lei
Ora 17:00 Spectacol de teatru: THE IDIOT / IDIOTUL (5h) Regia: Eimuntas Nekrosius - Meno Fortas Nekrosius Theatre Company (LTU)
-----------------------------------------------------
TEATRUL GONG
Ora 17:00 Spectacol de teatru: LEONCE AND LENA / LEONCE ŞI LENA (2h) - Regia: Balázs Zoltán - Maladype Színház (HUN)
-----------------------------------------------------
SALA STUDIO TNRS (Casa de Cultură a Sindicatelor - intrarea C) - Preţ bilet: 20 lei
Ora 18:00 One man show: PECORA NERA / OAIA NEAGRĂ (1h30') - un spectacol de Ascanio Celestini - Compania Ascanio Celestini - Fabbrica Srl (ITA)
-----------------------------------------------------
PIAŢA MARE
Ora 19:00 Spectacole de stradă: SBANDIERATORI DI AREZZO / STEGARII DIN AREZZO (30') - Gruppo Sbandieratori di Arezzo (ITA)
-----------------------------------------------------
PIAŢA MICĂ
Ora 20:00 Spectacol de stradă: THE STATION / GARA (50') - Bash Street Theatre (GBR)
-----------------------------------------------------
CETATEA CISNĂDIOARA - Preţ bilet: 15 lei
Ora 21:30 Spectacol de teatru: UN CERTAIN SONGE, UNE NUIT D'ÉTÉ / VISUL UNEI NOPŢI DE VARĂ (1h40') - Regia: Richard Demarcy - Le Naïf Théâtre (FRA)
-----------------------------------------------------
PIAŢA MARE - Scenă
Ora 21:30 Concert: HOLOGRAF (1h15') prezentat de ARTMANIA (ROU)
-----------------------------------------------------
HALA SIMEROM - Preţ bilet: 20 lei
Ora 22:00 Spectacol de teatru: DON JUAN VINE DIN RĂZBOI / DON JUAN COMES BACK FROM THE WAR (2h) - Regia: Anca Bradu - Teatrul Naţional "Radu Stanca" (ROU)
-----------------------------------------------------
PIAŢA MARE
Ora 22:50 Spectacol de stradă: TRANSITion / TRANZITie (50') - Aktionstheater Pan.Optikum (DEU)
-----------------------------------------------------
CAZARMA 90
Ora 23:50 Spectacol de artificii

SÂMBĂTĂ, 28 mai 2011

CENTRUL CULTURAL HABITUS (Biserica Romano-Catolică – intrarea din Piaţa Mică)
Ora 10:00 Conferinţe de presă FITS - moderator Octavian Saiu
Ora 11:00 Lansare de carte: ANTOLOGIA DE TEXTE „COMUNITĂŢI”, editura Universitaţii "Lucian Blaga" din Sibiu (ROU)
Ora 11:30 Lansare: SCENA.RO (ROU)
-----------------------------------------------------
IMPERIUM CLUB
Ora 12:00 Atelier: SEMINAR DE DEZBATERI / TALKBACK SEMINAR (1h) - Leeds Metropolitan
University (GBR) / ULBS / FITS
-----------------------------------------------------
PALATUL BRUKENTHAL - CABINETUL DE CARTOGRAFIE (Piaţa Mare, nr. 4)
Ora 12:00 Vernisaj expoziţie scenografie: BARONUL LÖWENDAL – organizator Fundaţia George
baron LÖWENDAL (ROU)
-----------------------------------------------------
AMBIENT
Ora 12:00 Spectacol itinerant: ORANGE STEWARDESS / ÎNSOŢITOAREA DE ZBOR (30') - Tukkersconnexion (NLD)
-----------------------------------------------------
LIBRĂRIA HUMANITAS
Ora 12:00 Spectacol lectură: THE SIGN OF THE WHALE / BALENA DIN BELFAST de Jimmy McAleavey (IRL), versiunea în română de: Peca Ştefan
-----------------------------------------------------
PRIMĂRIE – Centrul de informare turistică / Curtea interioară
Ora 13:00 Vernisaj expoziţie de fotografie FITS - fotografi: Scott Eastman, Dragoş Spiţeru
-----------------------------------------------------
CLUB PLAY OFF (parcare Sala Transilvania)
Ora 12:30 Spectacol itinerant: THE WELTENBUMMLERS / MISSION EARTH / EXPEDIŢIE PE TERRA (30') - Camouflage-Roadshow & Duo Diagonal (DEU)
-----------------------------------------------------
BISERICA PAROHIALĂ ROMANO-CATOLICĂ SFÂNTA TREIME
Ora 15:00 Concert de muzică: MUZICA LUI SHAUN DAVEY. VOCILE DIN CIMITIRUL VESEL / SHAUN DAVEY'S MUSIC. THE ROMANIAN JOURNEY (1h30')
Shaun Davey (IRL/ROU)
-----------------------------------------------------
Pietonala NICOLAE BĂLCESCU (spectacole itinerante)
Ora 16:00 CARIBBEAN DANCES AND MUSIC / MUZICĂ ŞI DANSURI DIN CARAIBE (45') - Etnik97 (MTQ / FRA)
Ora 17:00 ORANGE STEWARDESS / ÎNSOŢITOAREA DE ZBOR (30') - Tukkersconnexion (NLD)
Ora 19:00 CARIBBEAN DANCES AND MUSIC / MUZICĂ ŞI DANSURI DIN CARAIBE (45') - Etnik97 (MTQ / FRA)
-----------------------------------------------------
TRAMVAI SIBIU – RĂŞINARI – SIBIU – Preţ bilet: 30 lei
Ora 14:00 Spectacol de teatru: UN TRAMVAI NUMIT POPESCU / A STREETCAR NAMED POPESCU (1h20') - Regia: Gavriil Pinte - Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)
-----------------------------------------------------
PIAŢA MARE
Ora 15:00 Spectacol de stradă: AREZZO FLAG WAVERS / STEGARII DIN AREZZO (30') - Gruppo Sbandieratori di Arezzo (ITA)
-----------------------------------------------------
CENTRUL DE CERCETĂRI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS) - Preţ: 10 lei
Ora 16:00 Spectacol de păpuşi: BLUE MOON / LUNA ALBASTRĂ (40') - Regia: Lu Pulici – Trukitrek (ESP)
-----------------------------------------------------
TEATRUL GONG
Ora 17:00 One woman show: SCHWESTER VON / SORĂ-SA (1h15') cu: Elsie de Brauw, de: Lot Vekemans - Regia: Allan Zipson - National Theatre Gent (BEL)
-----------------------------------------------------
5
SINAGOGĂ - Preţ bilet: 15 lei
Ora 18:00 Spectacol de muzică: JOURNEY OF MARCO POLO / CĂLĂTORIILE LUI MARCO POLO (1h05') - Ensemble Renaissance (SRB)
-----------------------------------------------------
SALA STUDIO TNRS (Casa de Cultură a Sindicatelor – intrarea C) - Preţ bilet: 20 lei
Ora 18:00 One man show: SCEMO GI GUERRA / RĂZBOIUL UNUI NEBUN (1h30') - un spectacol de Ascanio Celestini – Compania Ascanio Celestini - Fabbrica Srl (ITA)
-----------------------------------------------------
TEATRUL NAŢIONAL „Radu Stanca” – Preţ bilet: 20 lei
Ora 19:00 Spectacol de teatru-dans: MISTY MANSION / PIERDUŢI ÎN CEAŢĂ (1h40') - Regia: Tatsuya Hasegawa - Dazzle (JPN)
-----------------------------------------------------
SALA THALIA – Preţ bilet: 20 lei
Ora 19:00 Spectacol de flamenco: MALAJE (1h10') - Regia: Antonio Moreno şi Angeles Vázquez - Cía Albadulake (ESP)
-----------------------------------------------------
PIAŢA MARE
Ora 20:00 Spectacol de stradă: CLIFFHANGER / PE MARGINEA PRĂPASTIEI (50') - Bash Street Theatre (GBR)
-----------------------------------------------------
CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR – Preţ bilet: 20 lei
Ora 21:00 Spectacol de teatru: MIRIAM W (2h) - Regia: Radu Afrim - Teatrul “Toma Caragiu” Ploieşti (ROU)
-----------------------------------------------------
CETATEA CISNĂDIOARA – Preţ bilet: 15 lei
Ora 21:30 Spectacol de teatru: UN CERTAIN SONGE, UNE NUIT D'ÉTÉ / VISUL UNEI NOPŢI DE VARĂ (1h40') - Regia: Richard Demarcy - Le Naïf Théâtre (FRA)
-----------------------------------------------------
HALA SIMEROM – Preţ bilet: 20 lei
Ora 22:00 Spectacol de teatru: LULU (2h40') - Regia: Silviu Purcărete - Teatrul Naţional "Radu Stanca" (ROU)
-----------------------------------------------------
PIAŢA MARE – Scenă
Ora 22:00 Concert: DIRECŢIA 5 (1h45') prezentat de ARTMANIA (ROU)
-----------------------------------------------------
MEDIAŞ (spectacole itinerante)
Ora 19:00 THE TAMARROS (1h) - Ambaradan (ITA)
Ora 20:00 HEADLESS MADNESS / CĂLĂREŢII FĂRĂ CAP (30') - Camouflage-Roadshow & Duo Diagonal (DEU)

DUMINICĂ, 29 mai 2011 (program actualizat duminica, 13:50)

CENTRUL CULTURAL HABITUS (Biserica Romano-Catolica – intrarea din Piata Mica)
Ora 10:00 Conferinta de presa FITS - moderator Octavian Saiu
Ora 11:00 Lansare de carte: DAS RUMÄNISCHE THEATER NACH 1989. SEINE BEZIEHUNGEN ZUM DEUTSCHSPRACHIGEN RAUM / TEATRUL ROMÂNESC DUPA 1989. RELATIILE SALE CU SPATIUL DE EXPRESIE GERMANA de Alina Mazilu / Medana Weident / Irina Wolf, editura Frank & Timme Berlin
Ora 11:30 Lansare: REVISTA EUPHORION (ROU)
----------------------------------------------------
LIBRARIA HUMANITAS
Ora 12:00 Spectacol lectura: SOEUR DE / SISTER OF / SORA-SA de Lot Vekemans(NDL), traducerea Valentina Tîrlea
------------------------------------------------------
ATRIUM CAFÉ
Ora 12:00 Atelier: SEMINAR DE DEZBATERI / TALKBACK SEMINAR (1h) - Leeds Metropolitan
University (GBR) / ULBS / FITS
------------------------------------------------------
AMBIENT
Ora 12:00 Spectacol itinerant: HIGH FALUTIN' / BAL MASCAT (30') - Creature Feature (GBR)
------------------------------------------------------
CASA DE CULTURA A SINDICATELOR – Foaier
Ora 13:00 Vernisaj expozitie: THEATRE-PORTRAITS / TEATRU- PORTRETE - Mihai Tymoshenko (ROU)
------------------------------------------------------
Pietonala NICOLAE BALCESCU (spectacole itinerante)
Ora 13:00 JAPANESE GEISHA GIRLS / GHEISELE (30') - Circo Rum Ba Ba (GBR)
Ora 14:00 THE WELTENBUMMLERS / MISSION EARTH / EXPEDITIE PE TERRA (30') - Camouflage-Roadshow & Duo Diagonal (DEU)
Ora 16:00 JAPANESE GEISHA GIRLS / GHEISELE (30') - Circo Rum Ba Ba (GBR)
Ora 16:30 ORANGE STEWARDESS / INSOTITOAREA DE ZBOR (30') - Tukkersconnexion (NLD)
Ora 17:00 LE BESTIAIRE ETINCELANT / CREATURI BESTIALE SI STRALUCITOARE (35') - Malabar (FRA)
Ora 19:00 JAPANESE GEISHA GIRLS / GHEISELE (30') - Circo Rum Ba Ba (GBR)
Ora 19:30 HIGH FALUTIN' / BAL MASCAT (30') - Creature Feature (GBR)
Ora 20:00 THE TAMARROS (1h) - Ambaradan (ITA)
------------------------------------------------------
TRAMVAI SIBIU – RASINARI – SIBIU – Pret bilet: 30 lei
Ora 14:00 Spectacol de teatru: ISPITA CIORAN () - Regia: Gavriil Pinte - Teatrul National „Radu Stanca” (ROU)
------------------------------------------------------
CENTRUL DE CERCETARI AVANSATE IN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS) - Pret: 10 lei
Ora 16:00 Spectacol de papusi: HOTEL CRAB (50') – Regia: Lu Pulici - Trukitrek (ESP)
----------------------------------------------------
TEATRUL GONG
Ora 17:00 Spectacol muzical de teatru: PISICA ALBASTRA / THE BLUE CAT (1h15') cu: Gabriela Neagu - Regia: Mona Marian – Teatrul National „Radu Stanca” (ROU)
------------------------------------------------------
MAISON ILLE ET VILAINE
Ora 17:00 Teatru de obiecte - one man show: LE SECRET / SECRETUL (1h) – Text si regie: Richard
Demarcy – Le Naïf Theatre (FRA)
------------------------------------------------------
MUZEUL CIVILIZATIEI POPULARE TRADITIONALE „ASTRA”
Ora 18:00 Spectacol itinerant: HIGH FALUTIN' / BAL MASCAT (30') - Creature Feature (GBR)
Ora 18:30 Spectacol itinerant: HEADLESS MADNESS / CALARETII FARA CAP (30') - Camouflage-Roadshow & Duo Diagonal (DEU)
Ora 19:00 Spectacol strada: CLIFFHANGER / PE MARGINEA PRAPASTIEI (50') - Bash Street Theatre (GBR)
----------------------------------------------------
6
SALA STUDIO TNRS (Casa de Cultura a Sindicatelor – intrarea C) - Pret bilet: 20 lei
Ora 18:00 One man show: FABBRICA / FABRICA (1h30') - un spectacol de Ascanio Celestini – Compania Ascanio Celestini - Fabbrica Srl (ITA)
------------------------------------------------------
TEATRUL NATIONAL „Radu Stanca” – Pret bilet: 20 lei
Ora 19:00 Spectacol de teatru: HOMMAGE À CHAGALL / OMAGIU LUI CHAGALL (1h10') - Regia: Adolf Weltschek - Groteska Puppet Mask and Actor Theater (POL)
------------------------------------------------------
HYPERMARKET CARREFOUR (incinta magazinului)
Ora 19:00 Spectacol itinerant: ORANGE STEWARDESS / INSOTITOAREA DE ZBOR (30') - Tukkersconnexion (NLD)
----------------------------------------------------
BISERICA EVANGHELICA
Ora 20:00 Concert sustinut de Corul Bach, cu participarea sopranei Melinda Samson si a organistei Ursula Philippi (ROU) (1h10') - Dirijor: Kurt Philippi
------------------------------------------------------
CASA DE CULTURA A SINDICATELOR – Pret bilet: 20 lei
Ora 21:00 Spectacol de dans: LES CHAMBRES DE JACQUES / LABIRINTUL LUI JACQUES (36') - Coregrafia: Aszure Barton; LOCKED UP LAURA / CAPTIVA LAURA (9'30”) - Coregrafia: Annabelle Lopez Ochoa; ZIP ZAP ZOOM (30') - Coregrafia: Annabelle Lopez Ochoa; - BJM Danse – Les Ballets Jazz de Montréal (CAN)
------------------------------------------------------
CETATEA CISNADIOARA – Pret bilet: 15 lei
Ora 21:30 Spectacol de muzica: MUSIC OF RENAISSANCE THEATRE / MUZICA TEATRULUI RENASCENTIST (1h05') - Ensemble Renaissance (SRB)
------------------------------------------------------
HALA LIBRA – BALANTA – Pret bilet: 40 lei
Ora 22:00 Spectacol de teatru: FAUST (2h10?) - Regia: Silviu Purcarete - Teatrul National „Radu Stanca” (ROU)
------------------------------------------------------
PIATA MARE – Scena
Ora 22:00 Concert: ZDOB SI ZDUB (50') prezentat de ARTMANIA (MLD)
------------------------------------------------------
Pietonala NICOLAE BALCESCU (spectacol itinerant) - PIATA MARE
Ora 22:30 Spectacol de strada: HELIOS II (1h15') - Malabar (FRA)
------------------------------------------------------
ATRIUM CAFÉ - “Teatrul de la miezul noptii”
Ora 00.30 Spectacol de teatru: EU SUNT DOUA FEMEI (1h15'), cu Cendana Trifan si Catalina Sima,
scenariul si regia Bogdan Saratean - Asociatia Culturala „BIS” – Trimbulinzii (ROU)
------------------------------------------------------
MEDIAS
Ora 20:00 Spectacol itinerant: AREZZO FLAG WAVERS / STEGARII DIN AREZZO (30') - Gruppo Sbandieratori di Arezzo (ITA)
------------------------------------------------------

LUNI, 30 mai (program actualizat duminica, 13:50)


CENTRUL CULTURAL HABITUS (Biserica Romano-Catolica – intrarea din Piata Mica)
Ora 10:00 Conferinta de presa FITS - moderator Octavian Saiu
Ora 11:00 Launching: JURNALUL ARTELOR SPECTACOLULUI (JAS)
Ora 13:00 Vernisaj expozitie de fotografie: FITS - fotograf: Mihaela Marin
Ora 14:00 Conferinta speciala: THE PERILS OF TRANSLATION / ARTA TRADUCERII SI PERICOLELE SALE - Mike Phillips (GBR) si Ramona Mitrica (ROU)
----------------------------------------------------------
LIBRARIA HUMANITAS
Ora 12:00 Spectacol lectura: FACTEUR HUMAIN / HUMAN FACTOR / FACTORUL UMAN de Thierry Janssen (BEL), traducerea Nicolae Prelipceanu
----------------------------------------------------------
ATRIUM CAFÉ
Ora 12:00 Atelier: SEMINAR DE DEZBATERI / TALKBACK SEMINAR (1h) - Leeds Metropolitan
University (GBR) / ULBS / FITS
----------------------------------------------------------
PALATUL BRUKENTHAL - CABINETUL DE CARTOGRAFIE (Piata Mare, nr. 4)
Ora 12:00 Program muzical (30?): Qvartetul Filarmonicii de Stat din Sibiu
Ora 12:30 Vernisaj expozitie scenografie: „GEORGE LÖWENDAL – UN ARISTOCRAT IN
LUMINILE RAMPEI“ - organizator Fundatia LÖWENDAL, prezinta George Banu, critic de teatru, Presedinte de onoare al Asociatiei Internationale a criticilor de teatru (ROU)
----------------------------------------------------------
CERCUL MILITAR
Ora 15:00 Vernisaj expozitie de fotografie: APOCALYPSIS CUM FIGURIS - fotograf Buscarino - The Grotowski Institute (POL)
----------------------------------------------------------
AMBIENT
Ora 15:00 Spectacol itinerant: GANGSTER AND MOLL / GANGSTER-UL SI MOLL (30') - Circo Rum Ba Ba (GBR)
----------------------------------------------------------
CENTRUL DE CERCETARI AVANSATE IN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS) - Pret: 10 lei
Ora 16:00 Spectacol de teatru: WARUM DAS KIND IN DER POLENTA KOCHT / DE CE FIERBE COPILUL IN MAMALIGA (1h40') - Regia: Rainer Kühn - Ring of Fire (DEU)
--------------------------------------------------------
Pietonala NICOLAE BALCESCU (spectacole itinerante)
Ora 16:30 HIGH FALUTIN' / BAL MASCAT (30') - Creature Feature (GBR)
Ora 17:30 HIGH FALUTIN' / BAL MASCAT (30') - Creature Feature (GBR)
--------------------------------------------------------
TEATRUL GONG
Ora 17:00 Spectacol de teatru: METODA / THE METHOD (1h40') - Regia: Theodor Cristian Popescu - Teatrul Nottara (ROU)
--------------------------------------------------------
HYPERMARKET REAL (incinta magazinului)
Ora 17:00 Spectacol itinerant: GANGSTER AND MOLL / GANGSTER-UL SI MOLL (30') - Circo Rum Ba Ba (GBR)
Ora 19:00 HIGH FALUTIN' / BAL MASCAT (30') - Creature Feature (GBR)
--------------------------------------------------------
SALA STUDIO TNRS (Casa de Cultura a Sindicatelor – intrarea C) - Pret bilet: 20 lei
Ora 18:00 Spectacol de teatru: BALLARINI / BALERINII TIMPULUI (1h) - Regia: Emma Dante - Sud Costa Occidentale (ITA)
--------------------------------------------------------
FACULTATEA DE INGINERIE „Hermann Oberth”
Ora 18:00 Spectacol itinerant: GANGSTER AND MOLL / GANGSTER-UL SI MOLL (10') - Circo Rum Ba Ba (GBR)
--------------------------------------------------------
TEATRUL NATIONAL „Radu Stanca” – Pret bilet: 20 lei
Ora 19:00 Spectacol de teatru: LE CHAGRIN DES OGRES / TRISTETILE CAPCAUNILOR (1h) - Regia: Fabrice Murgia (Artara) - Théâtre National Bruxelles (BEL)
--------------------------------------------------------
Pietonala NICOLAE BALCESCU (spectacole itinerante)
Ora 19:00 GANGSTER AND MOLL / GANGSTER-UL SI MOLL (30') - Circo Rum Ba Ba (GBR)
Ora 20:00 Concert (1h) - Fanfara de la Cozmesti (ROU)
----------------------------------------------------------
CASA DE CULTURA A SINDICATELOR – Pret bilet: 20 lei
Ora 21:00 Spectacol de teatru-dans contemporan: OYSTER / PERLA (1h) - Coregrafia: Inbal Pinto & Avshalom Pollak - Inbal Pinto & Avshalom Pollak Dance Company (ISR)
----------------------------------------------------------
HALA SIMEROM – Pret bilet: 20 lei
Ora 22:00 Spectacol de teatru: O NOAPTE FURTUNOASA / A STORMY NIGHT (1h30') - Regia: Alexandru Dabija - Teatrul National Iasi (ROU)
----------------------------------------------------------
CASA ARTELOR – COMPLEXUL NATIONAL MUZEAL ASTRA (Piata Mica nr. 21) – Pret: 15 lei
Ora 22:00 Spectacol de teatru: GHIDUL COPILARIEI RETROCEDATE / A GUIDE TO MY RECLAIMED CHILDHOOD (1h45') - Regia: Gavriil Pinte - Teatrul National „Radu Stanca” (ROU)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
VINTAGE PUB – Pret bilet: 10 lei
Ora 22:00 Spectacol de teatru: TRUE WEST / ADEVARATUL VEST (1h40') - Regia: Vlad Massaci - Centrul Multimedia Teatru „74 (ROU)
--------------------------------------------------------
OLDIES PUB – Pret bilet: 10 lei
Ora 22:00 One woman show: ETTIQUETTE OF GRIEF / ETICHETA DURERII (50') - un spectacol de Ellie Harrison (GBR)
----------------------------------------------------------
ATRIUM CAFÉ - “Teatrul de la miezul noptii”
Ora 00.00 One man show: NIMENI NU STIE CE E-N INIMA MEA (1h) cu Florin Cosulet (ROU) -----------------------------------------------------

MARŢI, 31 mai 2011

CENTRUL CULTURAL HABITUS (Biserica Romano-Catolică – intrarea din Piaţa Mică)
Ora 10:00 Conferinţă de presă FITS - moderator Octavian Saiu
Ora 11:00 Lansare de carte: MOARTEA UNUI DANSATOR DE TANGO - Stelian Tănase, editura Trei (ROU)
Ora 11.30 Lansare carte: OPERE I. INTEGRALA PROZEI SCURTE - Samuel Beckett, traducere Ileana Cantuniari & Veronica Niculescu, editura Polirom
Ora 14:00 Conferinţă specială: TEATRUL „NAIV“ ÎN LUMEA DE AZI - George Banu (FRA) & Richard Demarcy (FRA)
-----------------------------------------------------
FACULTATEA DE LITERE ŞI ARTE – Universitatea „Lucian Blaga" Sibiu, Sala 57
Ora 11:00 Atelier: RECONFIGURING THE CLASSICS / RECONFIGURAREA CLASICILOR (5h) - Saviana Stănescu - New York University (USA)
 -----------------------------------------------------
LIBRĂRIA HUMANITAS
Ora 12:00 Spectacol lectură: SCHLANGENMILCH / SERPENT’S MILK / LAPTE DE ŞARPE de Teodora Dimova (BGR), traducerea Mariana Mangiulea
-----------------------------------------------------
IMPERIUM CLUB
Ora 12:00 Atelier: SEMINAR DE DEZBATERI / TALKBACK SEMINAR (1h) - Leeds Metropolitan
University (GBR) / ULBS / FITS
-----------------------------------------------------
ERASMUS CAFÉ
Ora13:30 Lansare carte: ÎN IAD TOATE BECURILE SÎNT ARSE / ALL LIGHT BULBS ARE
BURNED IN HELL - De: Dan Lungu - editura Polirom
-----------------------------------------------------
AMBIENT
Ora 15:00 Spectacol itinerant: THE WHIZZERS / VRĂJITORII (30') - Circo Rum Ba Ba (GBR)
-----------------------------------------------------
CENTRUL DE CERCETĂRI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS) - Preţ: 15 lei
Ora 16:00 Spectacol de teatru: ENDGAME / SFÂRŞIT DE PARTIDĂ (1h') - Regia: Giulia Dall'Ongaro & Enrico Deotti - Teatrino Giullare (ITA)
-----------------------------------------------------
FACULTATEA DE INGINERIE „Hermann Oberth”
Ora 16:00 Spectacol itinerant: THE WHIZZERS / VRĂJITORII (10') - Circo Rum Ba Ba (GBR)
-----------------------------------------------------
Pietonala NICOLAE BĂLCESCU (spectacole itinerante)
Ora 16:30 THE WHIZZERS / VRĂJITORII (30') - Circo Rum Ba Ba (GBR)
Ora 20:00 Concert (1h) - Fanfara de la Cozmeşti (ROU)
-----------------------------------------------------
TEATRUL GONG - Preţ bilet: 15 lei
Ora 17:00 Spectacol de teatru: WHEN I WAS DEAD / BURLACUL ÎNSURAT (1h15') - Regia: Diego de Brea - The Slovene National Theatre Drama Ljubljana, Slovenia (SLO)
-----------------------------------------------------
SALA STUDIO TNRS (CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR – Intrarea C) - Preţ bilet: 10 lei
Ora 18:00 Spectacol de teatru: DON QUIJOTE (1h15') - Regia: Fabian Sattler - Hessisches Landestheater Marburg (DEU)
-----------------------------------------------------
TEATRUL NAŢIONAL „Radu Stanca” – Preţ bilet: 20 lei
Ora 19:00 Spectacol de teatru: FELII / SLICES (1h20') de Lia Bugnar, cu Ofelia Popii - Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)
-----------------------------------------------------
HYPERMARKET CARREFOUR (incinta magazinului)
Ora 19:00 Spectacol itinerant: THE WHIZZERS / VRĂJITORII (30') - Circo Rum Ba Ba (GBR)
-----------------------------------------------------
CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR – Preţ bilet: 20 lei
Ora 21:00 Spectacol de teatru-dans contemporan: RUSHES PLUS / PE REPEDE ÎNAINTE (1h) - Coregrafia: Inbal Pinto, Avshalom Pollak & Robby Barnett de la compania de dans Pilobolus recunoscută şi apreciată internaţional - Inbal Pinto & Avshalom Pollak Dance Company (ISR)
-----------------------------------------------------
Pietonala NICOLAE BĂLCESCU (spectacol itinerant) – PIAŢA MARE – Scenă
Ora 21:00 Spectacol itinerant: ALOHA TAHITI SHOW (1h30') – Polynesian Folk Group (THA / FRA)
-----------------------------------------------------
CETATEA CISNĂDIOARA – Preţ bilet: 15 lei
Ora 21:30 Concert de muzică austriacă (1h20'): NEUE WIENER CONCERT SCHRAMMELN (AUT)
-----------------------------------------------------
CASA ARTELOR – COMPLEXUL NAŢIONAL MUZEAL ASTRA (Piaţa Mică nr. 21) – Preţ: 15 lei
Ora 22:00 Spectacol de teatru: GHIDUL COPILĂRIEI RETROCEDATE / A GUIDE TO MY RECLAIMED CHILDHOOD (1h45') - Regia: Gavriil Pinte - Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)
-----------------------------------------------------
VINTAGE PUB – Preţ bilet: 10 lei
Ora 22:00 Spectacol de teatru: CAPETE ÎNFIERBÂNTATE. 13 - 15 IUNIE 1990 / HEATED HEADS (1h35') - Centrul de Introspecţie Vizuală şi tangaProject (ROU)
 -----------------------------------------------------
OLDIES PUB – Preţ bilet: 10 lei
Ora 22:00 One man show: MY SISYPHEAN MERRY-GO-ROUND / CARUSELUL VIEŢII (50') - Regia: Song Chang - Song Theatre (GBR / TWN)
-----------------------------------------------------
ATRIUM CAFÉ - “Teatrul de la miezul nopţii”
Ora 00.00 One woman show: FUCK YOU EU.RO.PA ! (50') de Nicoleta Esinencu, cu Cristina Ragos (ROU)
-----------------------------------------------------

MIERCURI, 1 iunie 2011

CENTRUL CULTURAL HABITUS (Biserica Romano-Catolică – intrarea din Piaţa Mică)
Ora 10:00 Conferinţă de presă FITS - moderator Octavian Saiu
Ora 11:00 Lansări de carte, editura Humanitas:
1. LA FEREASTRĂ de Luc Bondy, traducere Ana Mureşanu
2. SĂRBĂTOAREA CLIPEI. DIALOGURI CU GEORGE BANU / FEAST OF THE MOMENT. DIALOGUES WITH GEORGE BANU - De: Luc Bondy, tranducerea: Ileana Cantuniari
Ora 11:30 Conferinţă specială: TEATRUL MEU PERSONAL - susţinută de Luc Bondy şi George Banu cu ocazia apariţiei volumelor SĂRBĂTOAREA CLIPEI şi LA FEREASTRĂ, Humanitas, 2011
Ora 14:00 Conferinţă specială: DE LA COMUNITATE LA ECHIPĂ. DAR ÎNAPOI? / FROM COMMUNITY TO TEAM. WHAT ABOUT BACKWARDS? - Sorin Alexandrescu
-----------------------------------------------------
PARCUL SUB ARINI
Ora 11:00 Spectacol interactiv pentru copii: POVESTIRI TEATRALE. FĂT-FRUMOS DIN LACRIMĂ / THEATRICAL STORIES. PRINCE CHARMING, THE TEAR-BEGOTTEN (3h) - un spectacol de Marian Râlea, realizat cu studenţii Secţiei de Actorie din cadrul Universităţii "Lucian Blaga" din Sibiu (ROU)
Ora 14:00 Spectacol de muzică: FEAST DAY BAND / ZI DE SĂRBĂTOARE (30') - Bagas Degol (GBR)
Ora 16:00 Desene pe asfalt: PROIECT CU COPII ŞI SPECTACOL TRADIŢIONAL MADONNARI / STAGE WITH CHILDREN AND KIDS AND TRADITIONAL MADONNARI SHOW (2h) - Regia: Gennaro Troia - Scuola Napoletana dei Madonnari (ITA)
-----------------------------------------------------
CASA DE CULTURĂ A STUDENŢILOR – Sala Galbenă
Ora 11:00 Atelier: NATURAL BOUNDARIES (4h) - Grant Neale of the Nomad Theatrical Co. (USA) şi Teatrul Naţional Radu Stanca Sibiu (ROU)
-----------------------------------------------------
IMPERIUM CLUB
Ora 12:00 Atelier: SEMINAR DE DEZBATERI / TALKBACK SEMINAR (1h) - Leeds Metropolitan
University (GBR) / ULBS / FITS
-----------------------------------------------------
LIBRĂRIA HUMANITAS
Ora 12:00 Spectacol lectură: DIE DUNKLEN HIRSCHE / DARK DEER / CERBII NEGRI de Inga Abele (LVA), traducerea Mihai Hodrea
-----------------------------------------------------
CENTRUL DE CERCETĂRI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS) - Preţ: 10 lei
Ora 16:00 One woman show: desdeMONA (50') cu: Jolanta Juszkiewicz - Regia: Anatoly Frusin - Kropka Theatre (POL/AUS)
-----------------------------------------------------
Pietonala NICOLAE BĂLCESCU
Ora 16:30 Spectacol de muzică: FEAST DAY BAND / ZI DE SĂRBĂTOARE (30') - Bagas Degol (GBR)
Ora 17:30 One man show: ONE BOTTLE TOO FAR / UN PAHAR ÎN PLUS (30') - Lee Hayes (NLD)
Ora 18:30 Spectacol de muzică: FEAST DAY BAND / ZI DE SĂRBĂTOARE (30') - Bagas Degol (GBR)
Ora 20:00 One man show: ONE BOTTLE TOO FAR / UN PAHAR ÎN PLUS (30') - Lee Hayes (NLD)
-----------------------------------------------------
PIAŢA MARE (spectacol teatru stradal)
Ora 17:00 TURN UP / CU MÂNECILE SUFLECATE (30') -Tukkersconnexion (NDL)
Ora 18:00 TURN UP / CU MÂNECILE SUFLECATE (30') -Tukkersconnexion (NDL)
Ora 19:00 TURN UP / CU MÂNECILE SUFLECATE (30') -Tukkersconnexion (NDL)
 -----------------------------------------------------
TEATRUL GONG - Preţ bilet: 15 lei
Ora 17:00 Spectacol de teatru: FIRST LOVE PLAYBACK / IUBIRE ARTIFICIALĂ (1h) - Regia: Emmanouil Koutsourelis - Compania Art Syndicate (GRE)
-----------------------------------------------------
SALA STUDIO TNRS (CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR – Intrarea C) - Preţ bilet: 20 lei
Ora 18:00 Spectacol de teatru: HERZFLEISCH / INIMĂ ÎNSÂNGERATĂ (1h40') - Regia: Zeno Stanek - Neue Wiener Concert Schrammeln (AUT)
-----------------------------------------------------
AMBIENT
Ora 18:00 Spectacol interactiv pentru copii: POVESTIRI TEATRALE. FĂT-FRUMOS DIN LACRIMĂ / THEATRICAL STORIES. PRINCE CHARMING, THE TEAR-BEGOTTEN (30') - un spectacol de Marian Râlea realizat cu studenţii Secţiei de Actorie din cadrul Universităţii "Lucian Blaga" din Sibiu (ROU)
------------------------------------------------------
TEATRUL NAŢIONAL „Radu Stanca” – Preţ bilet: 20 lei
Ora 19:00 Spectacol de teatru: OPINIA PUBLICĂ / PUBLIC OPINION (1h45') - Regia: Theodor Cristian Popescu - Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)
-----------------------------------------------------
VINTAGE PUB – Preţ bilet: 10 lei
Ora 19:00 Spectacol de teatru: FACEŢI LOC / MAKE ROOM (1h20') - Regia: David Schwartz - Teatrul Luni de la Green Hours (ROU)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
FACULTATEA DE INGINERIE „Hermann Oberth”
Ora 21:00 Spectacol itinerant: ALOHA TAHITI SHOW (15') - Polynesian Folk Group (THA / FRA)
-----------------------------------------------------
CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR – Preţ bilet: 30 lei
Ora 21:00 Spectacol de teatru: CUI I-E FRICĂ DE VIRGINIA WOOLF? / WHO'S AFRAID OF VIRGINIA WOOLF? (2h45') - Regia: Gelu Colceag - Teatrul de Comedie (ROU)
-----------------------------------------------------
Pietonala NICOLAE BĂLCESCU (spectacol itinerant) – PIAŢA MARE – Scenă
Ora 21:30 Spectacol itinerant: ALOHA TAHITI SHOW (1h15') - Polynesian Folk Group (THA / FRA)
-----------------------------------------------------
CETATEA CISNĂDIOARA – Preţ bilet: 15 lei
Ora 21:30 One woman show: FOOTFALLS / ZGOMOT DE PAŞI (25') cu Claire Hind – Regia: Andrew Head – acta (GBR)
Ora 22:10 One woman show: GHOST TRACK / FANTOMA TRECUTULUI (55‟) cu Claire Hind (GBR)
-----------------------------------------------------
HALA SIMEROM – Preţ bilet: 20 lei
Ora 22:00 Spectacol de teatru: THERE WAS ANDRZEJ ANDRZEJ ANDRZEJ AND ANDRZEJ / A FOST ODATĂ ANDRZEJ ANDRZEJ ANDRZEJ ŞI ANDRZEJ (3h) - Regia: Monika Strzępka - Szaniawski Theatre in Wałbrzych (POL)
-----------------------------------------------------
CASA ARTELOR – COMPLEXUL NAŢIONAL MUZEAL ASTRA (Piaţa Mică nr. 21) – Preţ: 15 lei
Ora 22:00 Spectacol de teatru: GHIDUL COPILĂRIEI RETROCEDATE / A GUIDE TO MY RECLAIMED CHILDHOOD (1h45') - Regia: Gavriil Pinte - Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)
-----------------------------------------------------
OLDIES PUB – Preţ bilet: 10 lei
Ora 22:00 One woman show: BLONDIE OF ARABIA / BLONDINA DIN 1001 DE NOPŢI (1h20') - Regia: Laura Newman - Monica Hunken (USA)
-----------------------------------------------------
PIAŢA MARE – Scenă
Ora 22:15 Spectacol itinerant: ALOHA TAHITI SHOW (30') – Polynesian Folk Group (THA / FRA)
-----------------------------------------------------
ATRIUM CAFÉ - “Teatrul de la miezul nopţii”
Ora 00.00 Spectacol de teatru: ALE VIEŢII VALURI (1h) - texte clasice, actori tineri – o comedie cu Mihai Alexandru şi Alexandru Malaicu (ROU)
 ----------------------------------------------------------------------------------------------------

JOI, 2 iunie 2011

PIAŢA MICĂ
Ora 10:00 – 22:00 SIBIU BOOKFEST 2011 (SBF) - Târgul Internaţional de Carte, Publishing şi New Media (ROU)
-----------------------------------------------------
CENTRUL CULTURAL HABITUS (Biserica Romano-Catolică – intrarea din Piaţa Mică)
Ora 10:00 Conferinţă de presă FITS - moderator Octavian Saiu
Ora 11:00 Lansare de carte, editura Fundaţia Culturală „Camil Petrescu“ - Revista „Teatrul azi“
1. REVISTA TEATRUL AZI: EUGÈNE IONESCO (EUGEN IONESCU) PE SCENĂ, ÎN ROMÂNIA - volum conceput şi realizat de Florica Ichim; studiu introductiv de Doina Modola
2. AVANGARDA RUSĂ – DRAMATURGIE - Antologie şi traducere, prefaţă şi note de Leo Butnaru
3. SILVIU PURCĂRETE, PRIVIREA CARE ÎNFĂŢIŞEAZĂ de Oltiţa Cîntec
Ora 11:30 Lansare de carte: PSIHOTERAPOLITICA. ANTOLOGIE DE TEATRU POLONEZ CONTEMPORAN 2 / PSIHOTERAPOLITICA. CONTEMPORARY POLISH
THEATREANTHOLOGY 2, Editura Art
Ora 13:00 Dezbatere: DEZBATERE / DEBATE: AVEM UN TRECUT, CUM PROCEDĂM?
ANTICOMUNISM, CRITICĂ SOCIALĂ ŞI RECONSTITUIRE ARTISTICĂ - Participanţi: Pawel Demirski, Vasile Ernu, Dan Lungu, Alexandru Tocilescu, Gianina Cărbunariu;
Moderatoare: Iulia Popovici (ROU)
Ora 15:00 Conferinţă specială: LA CE BUN SĂ FACI BINELE - Gabriel Liiceanu (ROU)
-----------------------------------------------------
MAGAZINUL DUMBRAVA
Ora 17:00 Desene pe asfalt: 3D DRAWINGS IN THE STREET / DESENE 3D PE STRADĂ - Regia: Gennaro Troia - Scuola Napoletana dei Madonnari (ITA)
-----------------------------------------------------
PARCUL SUB ARINI
Ora 11:00 Spectacol interactiv pentru copii: POVESTIRI TEATRALE. FĂT FRUMOS DIN LACRIMĂ / THEATRICAL STORIES. PRINCE CHARMING, THE TEAR-BEGOTTEN (3h) - un spectacol de Marian Râlea, realizat cu studenţii Secţiei de Actorie din cadrul Universităţii "Lucian Blaga" din Sibiu (ROU)
-----------------------------------------------------
CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR
Ora 11:00 Ceremonia de deschidere a BURSEI DE SPECTACOLE - Ediţia a XIV-a
-----------------------------------------------------
LIBRĂRIA HUMANITAS
Ora 12:00 Spectacol lectură: FRAU OHNE KÖRPER / WOMAN WITHOUT A BODY / FEMEIA FĂRĂ TRUP de Mate Matišić (HRV), traducerea Mariana Ştefănescu
-----------------------------------------------------
IMPERIUM CLUB
Ora 12:00 Atelier: SEMINAR DE DEZBATERI / TALKBACK SEMINAR (1h) - Leeds Metropolitan
University (GBR) / ULBS / FITS
-----------------------------------------------------
TRAMVAI SIBIU – RĂŞINARI – SIBIU – Preţ bilet: 30 lei
Ora 14:00 Spectacol de teatru: UN TRAMVAI NUMIT POPESCU / A STREETCAR NAMED POPESCU (1h20') - Regia: Gavriil Pinte - Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)
-----------------------------------------------------
AMBIENT
Ora 15:00 Spectacol de muzică: FEAST DAY BAND / ZI DE SĂRBĂTOARE (30') - Bagas Degol (GBR)
-----------------------------------------------------
CENTRUL DE CERCETĂRI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS) - Preţ: 10 lei
Ora 16:00 One woman show: PENTHE MURDER (50') cu: Jolanta Juszkiewicz - Regia: Marek Brodzki & Jolanta Juszkiewicz - Kropka Theatre (POL)
-----------------------------------------------------
FACULTATEA DE INGINERIE „Hermann Oberth”
Ora 16:30 One man show: ONE BOTTLE TOO FAR / UN PAHAR ÎN PLUS (10') - Lee Hayes (NLD)
-----------------------------------------------------
TEATRUL GONG - Preţ bilet: 15 lei
13
Ora 17:00 One man play: POLANSKI POLANSKI (1h1') - Regia: Tamilla Woodard - Nomad Theatrical Company (USA)
-----------------------------------------------------
Pietonala NICOLAE BĂLCESCU
Ora 17:00 One man show: ONE BOTTLE TOO FAR / UN PAHAR ÎN PLUS (30') - Lee Hayes (NLD)
Ora 17:30 Spectacol de muzică: FEAST DAY BAND / ZI DE SĂRBĂTOARE (30') - Bagas Degol (GBR)
Ora 18:00 Spectacol de stradă: SOPHIA, A TRUE LOVE STORY / SOFIA, DRAGOSTE
ADEVĂRATĂ (35') - Teatrapo (CHL / ITA)
Ora 19:00 One man show: ONE BOTTLE TOO FAR / UN PAHAR ÎN PLUS (30') - Lee Hayes (NLD)
Ora 19:30 Spectacol de stradă: SOPHIA, A TRUE LOVE STORY / SOFIA, DRAGOSTE
ADEVĂRATĂ (35') - Teatrapo (CHL / ITA)
Ora 20:15 Spectacol de muzică (1h30') - Oumtcha (FRA / AUS)
-----------------------------------------------------
TEATRUL NAŢIONAL „Radu Stanca” – Preţ bilet: 20 lei
Ora 19:00 Spectacol de teatru: KEISEI HANGONKO / IUBITA IEŞITĂ DIN FUMUL BEŢIGAŞELOR PARFUMATE (1h30') - Regia: Masahiro Yasuda - Yamanote Jijosha (JPN)
-----------------------------------------------------
HYPERMARKET CARREFOUR (incinta magazinului)
Ora 19:00 Spectacol de muzică: FEAST DAY BAND / SĂRBĂTOARE DE ZI (30') - Bagas Degol (GBR)
-----------------------------------------------------
VINTAGE PUB (spectacole de teatru) – Preţ bilet: 10 lei
Ora 20:00 BREAKING UP (1h) - Regia: Alexandra Ioniţă şi Cătălin Babliuc - Teatrul Luni de la Green Hours (ROU)
Ora 22:00 G.O.D. (55') - un spectacol de Marcel Top - Teatrul Luni de la Green Hours (ROU)
-----------------------------------------------------
CLUB KAPITAL
Ora 20:30 Spectacol de teatru: HAMLET (1h) - Catedra de Artă Teatrală din cadrul Universităţii "Lucian Blaga" din Sibiu în colaborare cu Teatru74 şi Facultatea de Teatru şi Televiziune din cadrul Universităţii "Babeș Bolyai" Cluj (ROU)
-----------------------------------------------------
CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR – Preţ bilet: 20 lei
Ora 21:00 Spectacol de dans contemporan: InTimE / ÎnTimP (50') - Coregrafia: Pál Frenak - Compania Pál Frenak (HUN)
-----------------------------------------------------
CETATEA CISNĂDIOARA – Preţ bilet: 15 lei
Ora 21:30 Spectacol de muzică: CONCERTO FOR A LAZYBONE AND A DEADBEAT (40') - Liberdance Dance Company (HRV) – autori şi performeri: Mate Matišić şi Rajko Pavlic (HRV)
-----------------------------------------------------
OLDIES PUB – Preţ bilet: 10 lei
Ora 22:00 One woman show: BLONDIE OF ARABIA / BLONDINA DIN 1001 DE NOPŢI (1h20') - Regia: Laura Newman - Monica Hunken (USA)
-----------------------------------------------------
ATRIUM CAFÉ - “Teatrul de la miezul nopţii”
Ora 00.00 Spectacol de teatru: EU SUNT DOUĂ FEMEI (1h15'), cu Cendana Trifan şi Cătălina Sima,
scenariul şi regia Bogdan Sărătean - Asociaţia Culturală „BIS” – Trimbulinzii (ROU)
-----------------------------------------------------

VINERI, 3 iunie 2011

PIAŢA MICĂ
Ora 10:00 – 22:00 SIBIU BOOKFEST 2011 (SBF) - Târgul Internaţional de Carte, Publishing şi New Media (ROU)
-----------------------------------------------------
CENTRUL CULTURAL HABITUS (Biserica Romano-Catolică – intrarea din Piaţa Mică)
Ora 10:00 Conferinţă de presă FITS - moderator Octavian Saiu
Ora 11:00 Lansare de carte: ANTOLOGIA PIESELOR PREZENTATE ÎN SECŢIUNEA SPECTACOLE LECTURĂ 2011, editura Humanitas
 Ora 11:30 Lansare de carte: Doina Uricariu şi invitaţii ei prezintă SPECTACOLUL MEMORIEI JUCAT ÎN TREI CĂRŢI: MAXILARUL INFERIOR ŞI SCARA LEILOR – Doina Uricariu, editura Polirom; PALATUL COTROCENI. ISTORIE ŞI RESTAURAŢIE – Petre Badea şi Niculaie Vlădescu, ediţie îngrijită şi prefaţată de Doina Uricariu, editura Universalia Press;
CONSTANTIN ANTONOVICI, SCULPTOR PE DOUĂ CONTINENTE – Doina Uricariu şi
Vladimir Bulat, editura Universalia Publishishers – (ROU)
Ora 14:00 Conferinţă specială: MARI SCRIITORI STRĂINI ÎN COLECŢIA RAFTUL DENISEI, Editura Humanitas Fiction - prezintă Denisa Comănescu, director general al Editurii Humanitas Fiction (ROU)
Ora 15:00 Conferinţă specială: UN TRAMVAI NUMIT COPYRIGHT / A STREETCAR NAMED COPYRIGHT – Simona Kessler (ROU)
-----------------------------------------------------
MUZEUL CIVILIZAŢIEI POPULARE TRADIŢIONALE „ASTRA”
Ora 12:00 Spectacol de muzică: FEAST DAY BAND / ZI DE SĂRBĂTOARE (30') - Bagas Degol (GBR)
-----------------------------------------------------
IMPERIUM CLUB
Ora 12:00 Atelier: SEMINAR DE DEZBATERI / TALKBACK SEMINAR (1h) - Leeds Metropolitan
University (GBR) / ULBS / FITS
-----------------------------------------------------
MAGAZINUL DUMBRAVA
Ora 17:00 Desene pe asfalt: 3D DRAWINGS IN THE STREET / DESENE 3D PE STRADĂ - Regia: Gennaro Troia - Scuola Napoletana dei Madonnari (ITA)
-----------------------------------------------------
AMBIENT
Ora 12:00 One man show: ONE BOTTLE TOO FAR / UN PAHAR ÎN PLUS (30') - Lee Hayes (NLD)
-----------------------------------------------------
LIBRĂRIA HUMANITAS
Ora 12:00 Spectacol lectură: INSULA de Gellu Naum (ROU), tradusă în 6 limbi de: Lora Nenkovska (BGR); Joanna Kornas (POL); Faustine Vega (FRA); Elena Borrás García (ESP); Kerstin Ahlers (DEU); Razvan Purdel (ITA) - proiect ICR
-----------------------------------------------------
TRAMVAI SIBIU – RĂŞINARI – SIBIU – Preţ bilet: 30 lei
Ora 14:00 Spectacol de teatru: ISPITA CIORAN () - Regia: Gavriil Pinte - Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)
-----------------------------------------------------
Pietonala NICOLAE BĂLCESCU
Ora 15:00 One man show: ONE BOTTLE TOO FAR / UN PAHAR ÎN PLUS (30') - Lee Hayes (NLD)
Ora 15:30 Spectacol itinerant: GIRAFFE / GIRAFELE (45') - Teatro Pavana (NDL)
Ora 16:15 Spectacol de stradă: SOPHIA, A TRUE LOVE STORY / SOFIA, DRAGOSTE
ADEVĂRATĂ (35') - Teatrapo (CHL / ITA)
Ora 17:00 Spectacol de muzică: FEAST DAY BAND / ZI DE SĂRBĂTOARE (30') - Bagas Degol (GBR)
Ora 17:30 Spectacol itinerant: LE DAME / DOAMNELE (45') - Teatro Pavana (NDL)
Ora 18:30 Spectacol itinerant: RICKSHAW / RICŞA (40') - Dansk Rakkerpak (DNK)
Ora 19:30 Spectacol de stradă: SOPHIA, A TRUE LOVE STORY / SOFIA, DRAGOSTE
ADEVĂRATĂ (35') - Teatrapo (CHL / ITA)
Ora 20:30 Spectacol de muzică instrumentală la fierăstrău, teramin şi martenot - Benedict Popescu (ROU)
-----------------------------------------------------
CENTRUL DE CERCETĂRI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS) - Preţ: 10 lei
Ora 16:00 Spectacol solo de teatru cu obiecte şi păpuşi: PAPER CUT / OAMENI DE HÂRTIE (50')
Regia: Yael Rasooly - Yael Rasooly (ISR)
-----------------------------------------------------
TEATRUL GONG - Preţ bilet: 15 lei
Ora 17:00 Spectacol de teatru: FURTUNA / THE TEMPEST (1h30') - Direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză - Centrul Cultural pentru UNESCO “Nicolae Bălcescu” (ROU)
------------------------------------------------------
SINAGOGĂ - Preţ bilet: 15 lei
Ora 18:00 Spectacol de muzică (1h ) - BARD (CHE/AUS/ITA/AUT)
-----------------------------------------------------
FACULTATEA DE INGINERIE „Hermann Oberth”
Ora 18:00 Concert acapella: ACAPPELLAND (30') - Fool Moon (HUN)
-----------------------------------------------------
 SALA STUDIO TNRS (CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR – Intrarea C) - Preţ bilet: 15 lei
Ora 17:00 Spectacol de teatru: O LUME PE DOS / AN UPSIDE DOWN WORLD (1h40') - Regia: Iarina Demian, cu Tudor Chirilă - spectacol produs de ArCub (ROU)
-----------------------------------------------------
SALA THALIA – Preţ bilet: 20 lei
Ora 18:00 Decernarea Premiilor de excelenţă (50‟) - Prezintă Cătălin Ştefănescu
Ora 19:00 Spectacol de muzică: TOCADEO (1h30') - Tocadeo (CAN)
-----------------------------------------------------
TEATRUL NAŢIONAL „Radu Stanca” – Preţ bilet: 30 lei
Ora 19:00 Spectacol de teatru: COPLAS A LA MUERTE DE SU PADRE / THE COPLAS ON THE DEATH OF HIS FATHER / STIHURI DE LA MOARTEA TATĂLUI SĂU (1h20') de Jorge Manrique - Regia: Amancio Prada - Teatro de la Abadia (ESP)
-----------------------------------------------------
HYPERMARKET REAL (incinta magazinului)
Ora 19:00 One man show: ONE BOTTLE TOO FAR / UN PAHAR ÎN PLUS (30') - Lee Hayes (NLD)
-----------------------------------------------------
CLUB KAPITAL
Ora 19:00 Spectacol de teatru: THE H(EDEN) GARDEN (50') - Regia: Medee Iancu - Trupa C`ARTE,
înființată în cadrul proiectului „Practică Teatrală în Regiunile Centru și Nord-Vest” (ROU)
-----------------------------------------------------
CENTRUL DE CERCETĂRI AVANSATE ÎN ARTELE SPECTACOLULUI (CAVAS) - Preţ: 10 lei
Ora 20:00 Spectacol solo de teatru cu obiecte şi păpuşi: PAPER CUT / OAMENI DE HÂRTIE (50')
Regia: Yael Rasooly - Yael Rasooly (ISR)
-----------------------------------------------------
SALA STUDIO TNRS (CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR – Intrarea C) - Preţ bilet: 15 lei
Ora 20:00 Spectacol de teatru: O LUME PE DOS / AN UPSIDE DOWN WORLD (1h40') - Regia: Iarina Demian, cu Tudor Chirilă - spectacol produs de ArCub (ROU)
-----------------------------------------------------
TEATRUL GONG - Preţ bilet: 15 lei
Ora 20:00 Spectacol de teatru: FURTUNA / THE TEMPEST (1h30') - Direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză - Centrul Cultural pentru UNESCO “Nicolae Bălcescu” (ROU)
------------------------------------------------------
CLUB PLAY OFF (parcare Sala Transilvania)
Ora 20:30 Spectacol de muzică: FEAST DAY BAND / ZI DE SĂRBĂTOARE (30') - Bagas Degol (GBR)
-----------------------------------------------------
CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR – Preţ bilet: 20 lei
Ora 21:00 Spectacol de dans: CONFRONTING SILENCE / ECOUL TĂCERII (55') - Coregrafia: Yukio Suzuki - Yukio Suzuki Company (JPN)
-----------------------------------------------------
CLUB KAPITAL
Ora 21:00 Spectacol de teatru: JOC FĂRĂ MANUAL DE ÎNTREBUINŢARE / (55') - Regia: Timur Felix
Mihancea - Trupa NOT, înființată în cadrul proiectului „Practică Teatrală în Regiunile Centru și
Nord-Vest” (ROU)
-----------------------------------------------------
CETATEA CISNĂDIOARA – Preţ bilet: 15 lei
Ora 21:30 Concert acapella: ACAPPELLAND (1h) - Fool Moon (HUN)
-----------------------------------------------------
HALA LIBRA – BALANŢA – Preţ bilet: 40 lei
Ora 22:00 Spectacol de teatru: FAUST (2h10‟) - Regia: Silviu Purcărete - Teatrul Naţional „Radu Stanca” (ROU)
-----------------------------------------------------
VINTAGE PUB – Preţ bilet: 10 lei
Ora 22:00 Spectacol de teatru: NILS’ FUCKED UP DAY (1h) - Regia: Ştefan Peca - o coproducţie www.peca.ro şi Teatrul Luni de la Green Hours (ROU)
-----------------------------------------------------
PIAŢA MARE – Scenă
Ora 22:00 Concert: IRIS (50') prezentat de ARTMANIA (ROU)
-----------------------------------------------------
WHITE RABBIT
Ora 23:00 Spectacol de muzică (1h30') - Oumtcha (FRA / AUS)
-----------------------------------------------------
PIAŢA MARE
 Ora 23:00 Spectacol de stradă: MUARÉ / MOIRE / ÎN APE (40') - Regia şi coregrafia: Roberto Strada - Voala Project (ARG / ESP)
-----------------------------------------------------
CLUB KAPITAL





Locatie: Piata Mare, Sibiu

Ai ceva de comentat ?

Da o nota ( mai mare, mai buna ) :

1

2

3

4

5




Lili Trif ( 01.04.2011 12:04 )
Superb eveniment, ma mandresc ca sunt sibianca!!!


      

valizx ( 15.05.2011 06:56 )
oau supr de ba astpt teatru jocuri cu focuri artifici etc


      

Cornel ( 23.05.2011 04:33 )
ce invitati o sa fie???stie cineva?


      

Anonymous ( 03.06.2011 05:13 )
sunt curioasa ce evenimente vor avea loc duminica...poate cineva sa imi zica?multumesc


      



Poza Zilei Sibiu - Festivalul Medieval Sibiu 2019

Festivalul Medieval Sibiu 2019
~ 17 noiembrie 2019 ~
2003  2004  2005  2006  2007  2008   2009  2010  2011  2012  2013  2014

Tur Virtual in Sibiu
Tur Virtual in Sibiu
( actualizat in 18 05 2010 08:39 )
Poze din Sibiu
Poze din Sibiu
( actualizat in 26 august 2019 )
Loading
Atractii turistice
Atractii turistice
( actualizat in 26 11 2012 09:17 )
Sibiu Video
( actualizat in 27 08 2019 08:17 )
Autostrada A1 / AERIAL VIDEO / Lotul 1 (km 0 - 24) Autostrada A1 / AERIAL / Lotul 4 - Viaduct SacelAutostrada A1 / Lotul 4 / Saliste - Sibiu / ON-ROADInaugurarea podurilor din Cartierul TineretuluiSibiu Rally Show 2013 Aerial VideoTargul de Craciun Sibiu 2013 / Aerial video by Ovidiu Sopa Muzeul in aer liber din Dumbrava Sibiului / Muzeul Astra / PREVIEWPiata Unirii din Sibiu - noaptea (Aerial video) Sibiu by night (preview) / Aerial Video
Evenimente in Sibiu
Evenimente in Sibiu
( actualizat in 02 iulie 2019 )
Loading
 

Like Us on Facebook Follow Us on Twitter