SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

RUSINE MASS-MEDIA MANELIZATA DIN ROMANIA

Pentru ca suntem prinsi cu munca de zi cu zi sau cu orice alte activitati care practic ne mananca mai tot timpul liber, am zis ca aici am putea sa ne intalnim la un paharel....de vorba.
User avatar
Posts: 138
Joined: 21.12.2008 07:43
PostPosted: 04.03.2009 11:33
@Ruairi, sunt intru totul de acord cu tine
@iulian_m dece ironizezi ideea lui Ruairi?? Sa iti aduc aminte k stra sra stra bunicul tau cand a dat navala turcii peste el in tara lui, pur si simplu le-a trimis capul la plimbare fara corp??
Sau tu esti de parere k a incercat sa i asimileze??? :mallet:
Fishing......4ever, but only in C&R
User avatar
Posts: 23
Joined: 07.03.2007 12:55
Location: Sibiu
PostPosted: 05.03.2009 06:06
nu mi se parea ca ironizeaza ce am scris, doar constientiza ca tiganii ne asimileaza pe noi, nu noi pe ei. Iar fenomenul asta se produce tocmai din cauza la ce zicea tipul ala, din articolul pe care il citam mai sus.

Legat de faza cu martisoarele, eu zic ca e un obicei frumos, unul din putinele chestii traditionale care le mai avem si respectam. Sa stii gigel, ca sunt si printre miile de tziganii/kitchuri si chestii cu adevarat deosebite, facute de oameni care "mesteresc" la ele, trebuie doar sa ai un pic de timp si multa rabdare sa le gasesti.

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 05.03.2009 08:04
@HellRAISER: nu vorbeam despre turci, pt ca ei nu au convietuit cu noi decat in Dobrogea. Poate ca iti mai aduci aminte de lectiile de istorie despre formarea poporului roman. Pe acolo, scria asa mic pe undeva ca pe teritoriul asta nu au fost doar daci si romani, au mai fost si popoare migratoare (slavi, cumani ... samd). Cu toate astea noi vorbim o limba latina..... adica noii veniti au cam adoptat limba si mare parte din obiceiurile latinilor, pt ca localnicii erau mai "civilizati". Alt exemplu de asimilare pe care il stii mai bine: dacii au fost asimilati de romani din acelasi motiv. Lucrul asta nu se intampla acum... pentru ca in loc sa-i aducem pe ei la nivelul nostru, ne coboram noi la nivelul lor.
Nu am nimic cu ceea ce a scris ruairi, am combatut doar ideea extrema a lui gigel (pe care au avuto si altii si nu a iesit prea bine) si am accentuat pe faptul ca mare parte din vina pt situatia de fata este a noastra( cam asta zicea si autorul topicului). In loc sa-i facem pe ei ingineri, ne distrugem scolile si ne facem noi bisnitari. In loc sa-i invatam pe ei ca trebuie sa lucreze ca sa castige bani, am invatat noi ca e mai bine sa furi. In loc sa-i invatam sa faca copii doar dc au cu ce sa-i creasca, le dam bani sa stea acasa sa poata sa-i creasca

Faceam asa o comparatie intre ce se dadea la tv prin anii 90, care erau emisiunile favorite ale romanilor, comparativ cu ce e acum. Ne uitam toti la teleenciclopedia sau robingo s.a. Acum peste tot dai de guta si emisiuni gen "tradati din dragoste". Trist, nu?
User avatar
Posts: 138
Joined: 21.12.2008 07:43
PostPosted: 05.03.2009 10:59
Imi cer scuze, am inteles gresit (vorba romanului are multe intelesuri, si fiecare alege sa inteleaga ce vrea :lol: )
Da sunt total de acord cu tine in privinta scolii, DAR, nu am auzit de un inginer de etnie rroma sau mai stiu eu ce om de afaceri LEGALE!!!
Fishing......4ever, but only in C&R
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 05.03.2009 16:00
:) daca nu ai auzit nu inseamna ca nu exista :)
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 09.03.2009 07:21
E adevarat, Iulian, le promovam valorile si le conservam traditiile lor in pofida traditiilor noastre. Dar nu noi cei care semnalam aceasta anomalie, ci masa care nici macar nu (se) gandeste si nu-i pasa. Asadar, noi suntem victime colaterale.
E mai lesne sa-i izolam in ghetouri pe cei care produc anomalii decat sa-i infieram pe cei care adera la ele. Chiar si asa tot utopic ramane...
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
Previous

Return to SSDD (same shit different day)

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron