SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Telefonie VoIP - Suni gratuit in lume - VoIP Discount

Hai sa nu-i zicem dependenta dar... luati o foaie de hartie in fata si enumerati cateva activitati care le faceti fara calculator. Sunt cam putine nu?
Atunci hai sa vorbim despre calculatoare.
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 23.04.2007 09:34
Eu folosesc programul asta de aproape o jumatate de an si este perfect pentru a suna in strainatate sau pentru a trimite sms'uri

http://www.voipdiscount.com

Pe scurt cam asa se procedeaza :

1. Iti faci cont la ei pe site.
2. Descarci programul
3. Incarci contul cu 10 EURO
4. Vorbesti in europa si nu numai pe telefoanele fixe gratuit timp de 120 de zile dupa care se va aplica tariful normal care este probabil 1 cent/minut

(o alta conditie este sa nu depasiti 300 de minute pe saptamana, daca se depaseste acest numar se va aplica tariful normal .. 1 cent/minut)

Nici nu se compara cu Skype la tarife .. iar calitatea este super misto .. va spune unu care a vorbit sute de minute in germania, USA .. si sa zicem zeci de minute in Belgia :) Calitatea este excelenta !

Puteti trimite si SMS'uri la preturi foarte bune, din pacate in romania am probleme cu mesajele pt ca sunt blocate de retelele noastre .. nu stiu care e faza .. o sa mai testez sa vedem care e faza. Dar in germania .. si restul tarilor merge brici :).

Lista cu tarile in care puteti sa sunati gratuit de pe calculator pe telefoanele fixe:


Free VoIP calls (landlines only)
Australia
Austria
Belgium
Canada
Chile
Cyprus
Czech Republic
Denmark
Estonia
Finland
France
Germany
Gibraltar
Greece
Hong Kong (+mobile)
Hungary
Iceland
Ireland
Italy
Japan
Liechtenstein Luxembourg
Malaysia
Monaco
Netherlands
New Zealand
Norway
Panama
Poland
Portugal
Puerto Rico (mobile)
Russian Federation
Singapore (+mobile)
Slovenia
South Korea
Spain
Sweden
Switzerland
Taiwan
Thailand (+mobile)
United Kingdom
United States (+mobile)

mesajul asta ar fi un raspuns la mesajul despre Skype
Attachments
voipdiscount-4.jpg
History - aveti lista cu toate apelurile si SMS-urile trimise de pe contul respectiv.
voipdiscount-4.jpg (50.98 KiB) Viewed 32584 times
voipdiscount-3.jpg
Fereastra de sms-uri, puteti alege maimulte numere de telefon pe care sa trimiteti mesajul.
voipdiscount-3.jpg (32.96 KiB) Viewed 32584 times
voipdiscount-2.jpg
Dialpad
voipdiscount-2.jpg (33.48 KiB) Viewed 32583 times
voipdiscount-1.jpg
Fereastra principala unde vedeti creditul disponibil ..
voipdiscount-1.jpg (36.86 KiB) Viewed 32582 times

Posts: 148
Joined: 20.08.2006 12:07
PostPosted: 24.04.2007 11:34
ar mai fi http://www.voipbuster.com si http://www.voipstunt.com.. care sunt clone ale acestui program , numai ca tarile in care poti vorbi gratis difera de la un program la altul.. in rest procedura de a incarca contul si interfetele programelor sunt la fel..
What goes around comes all the way back around..
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 24.04.2007 11:53
si mai nou http://www.smsdiscount.com care cica e specializat pe SMS'uri ..

O sa incerc sa il incarc odata (aici limita minima este de 5 EURO) si sunt ff multe tari in care poti trimite sms cu 1 cent / sms

Sunt curios daca o sa mearga si in ro :D .. keep in touch.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 07.06.2007 12:24
Si acum o veste super tare :D pt retelele fixe din romania putem suna gratuit prin http://www.justvoip.com :D

Am test cu freetrial si e ok, zilele astea o sa-mi bag 10 euro acolo sa vedem cum merge.
Last edited by ovisopa on 24.10.2008 14:00, edited 1 time in total.

Posts: 2
Joined: 24.06.2007 07:15
PostPosted: 24.06.2007 07:23
nu pricep de ce ma impotmolesc la faza cu verificarea. Dupa ce demarez procedura de incarcare cu 10euro a contului si selectez card sau paypal, cand e vorba sa fiu sunat si sa introduc codul de confirmare, imi apare "error (40)". Am bagat si numar de mobil si de romtelecom si de RDS si invariabil e la fel. Ce naiba ar putea sa fie si cum as putea sa depasesc :banghead: . Mersi in avans
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 24.06.2007 18:09
La care din situri ai probleme ?

Eu cu voipdiscount nu cred ca am avut , daca alegi romnia nu cred ca mai e nevoie de confirmarea aia.

In schimb sa incarc contul de la justvoip, am incercat si de pe cardul meu Taifun (Mastercard) si de pe alt card, cu ambele carduri primeam eroarea 111. Un prieten a reusit sa incarce contul cu un card din state :(...

Posts: 2
Joined: 24.06.2007 07:15
PostPosted: 24.06.2007 18:57
well, am incercat cu justvoip. Anterior am incercat cu 12voip si aceeasi poveste. Nu stiu, dar e tare frustrant: vrei sa platesti si nu poti :curses:
O sa incerc si cu voipdiscount.
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 12.02.2008 09:47
justvoip nu am reusit sa il incarc de pe cardul Taifun (BANCPOST) dar a fost incarcat de un prieten si e super, cel putin pt cei care stau mult timp in fata calculatorului. Normal ca daca esti la televizor nu iti vine sa dai drumu la comp sa dai un telefon in romania gratis :D dar daca lucrezi la calculator toata ziua (ca mine) este super misto. .

Urmatoarea chestie care o sa o incerc este sa-mi cumpar un router care suporta SIP, routerele respective au mufe si pt linia normala de telefon si o iesire (sau mai multe) pt un telefon obisnuit. Practic cu routerul ala nu tre sa faci decat sa-ti configurezi contu de voip in el, dupa care poti suna de pe telefonul tau fara sa mai ai treaba cu calculatorul. Si partea buna e ca nu tre sa ai telefon special :D

PS. scrieti si voi aici ce carduri aveti, sa vedem din ce banci nu putem paltii si din care merge.

JUSTVOIP (failed) Card Taifun (BANCPOST)
VOIPDISCOUNT (ok) Card Taifun (BANCPOST)
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 24.10.2008 10:28
Cei care aveti probleme cu incarcatul sa aleaga varianta prin PAYPAL. Inainte trebuie sa va creati un cont pe http://www.paypal.com si pe viitor puteti folosi doar paypal pt toate platile online, e mai bine ca aveti toate platile intr-un singur loc si nu trebuie sa scrieti CARD-ul si numele la fiecare palta.

PS. Si eu aveam probleme inainte dar acum e ok, am incarcat usor prin paypal.

Image Image
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc

Posts: 1
Joined: 12.05.2011 10:11
PostPosted: 12.05.2011 10:28
Buna ziua la toti!
In legatura cu ce se spune de telefonie VoIP, care este gratuita, este fals. Ce este gratuit la aceasta telefonie sunt apelurile in retea. Daca vrei sa vorbesti gratuit, fara nici un cost, asa cum doreste toata lumea, este sa-ti faci un grup in care sa ai cateva persoane, toate pe aceiasi companie de voip, si intr-adevar cu ei poti sa vorbesti grauit. Apelurile in afara retelei de voip sunt taxabile, insa aici avantajul este ca sunt preturi destul de mici fata de marile companii de telefonie, iar cel mai rentabil este pentru cei care doresc sa sune mult in afara tarii ( aici tarifele sunt mici cu adevarat ). De expl o convorbire pe minut cu SUA, Germania.... ajunge la 3,5 eurocenti/minut, deci daca vorbesti 100 minute, platesti undeva pe la 12 lei. Convenabil, nu ? Poate de aceea companiile voip nici nu fac reclama falsa ca sa atraga clientii, oferind nush cate minute gratuite incluse.... etc. ( cunoasteti povestea ).
Va recomand o companie, de fapt un reseller de la Next Gen, dar care are preturi avantajoase fiind reseller si la retaileri. Abonamentul este numai fictiv ( cel de 0 EUR/luna ) , pentru se putea asigura de efectuarea platilor. Cei care doresc sa vb intr-adevar ieftin, exista un abonament intensivla 2.5 EUR/luna ( nu mi se pare mult ). Stabilitatea serviciului online este foarte buna ( este functional 99,....nush cat la suta), fata de Romtelecom care are probleme cu acest lucru. Interconectarile sunt peste tot in lume ( poti suna si poti fi sunat de oriunde in lume ), iar daca nu ai un dispozitiv voip ( la care sa pui un telefon fix, ca sa fii tot timpul online si gasibil) , poti folosi si aplicatia de calculator X-Lite, pe care o cunoastem cu totii. Merge cu orice retea. La fel daca doresti sa achizitionezi un dispozitiv voip de la aceasta companie, el este unlocked ( deci poti sa-ti pui orice numar de la orice companie ), si din cate am vazut eu, sunt cam singurii care aduc disp voip din SUA, la preturi acceptabile. Aceste dispozitive sunt variate, in fct de ce are nevoie clientul ( poti avea un disp fara nici o alta fct decat cea de voip, sau cu router ( cu 1LAN) sau cu router cu mai multe LAN sau chiar si wireless cu mai multe LAN si toate bineinteles cu VoIP). Astfel poti sa faci economie si la curent, nu mai tii nush cate aparate in priza ci doar unul singur.
Ei bine, aceasta companie de care va vorbeam are adresa de internet: http://telefon.info-k9.com , este din Iasi. O puteti gasi si pe google, cautand "telefonie voip iasi", apare chiar prima. Ei furnizeaza in toata tara, nu numai in Iasi.
Sper ca v-am putut fi de ajutor cu ceva.
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 12.05.2011 14:51
info-k9 wrote:Buna ziua la toti!
In legatura cu ce se spune de telefonie VoIP, care este gratuita, este fals. Ce este gratuit la aceasta telefonie sunt apelurile in retea.

nu am zis ca este gratuit, trebuie sa iti incarci contul cu o suma de bani (10 euro) dar odata ce ai incarcat contul ai 3 luni de zile in care poti vorbi fara sa ti se ia ceva din creditul tau, daca nu vorbesti mai mult de 300 minute pe saptamana poti vorbii 3 luni de zile iar la sfarsitul acestei perioade o sa ai credit 10 Euro. Dupa aceasta perioada sau daca depasesti 300 minute / saptamana ti se aplica tariful standard (pt romania 0.015 centi) deci din cei zece dolari mai poti vorbii inca cateva luni , sau mai exact 666 de minute.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc

Return to Calculatoare

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron