SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Manele? -> DA sau NU

Toti avem preferinte muzicale, unii asculta dance, altii rap sau rnb altii manele. Care crezi ca sunt cele mai bune piese ale momentului?
Manele?

DA!
15
23%
NU ... nici in coma alcolica!!!
51
77%
 
Total votes : 66

User avatar
Posts: 14
Joined: 22.01.2004 22:14
Location: Sibiu
PostPosted: 17.06.2004 22:03
Nu stiu ce parere aveti dar eu, personal nu pot sa suport manelele... Cred k sant o porkarie din toate punctele de vedere (ritm, melodie, text...) pana si substratu e aiurea auzi doar ceva de geun: beau si beau si beau fara masura sau de ce ma minti? sau cip cip cip sau cestiu io mai ce si cica astea ar fi alea frumoase...chiar nu vreau sa stiu atunci cum sana cele naspa..
Ce parere aveti???

PS: ii mai auzi pe cate unii "taci mah k la betie merg"........Iak mi se face rau si nu tot tipu am chef sa gust meniu de dimineata.... :x
User avatar
Posts: 293
Joined: 20.01.2004 01:04
Location: Sibiu
PostPosted: 19.06.2004 07:39
manelele sunt un gen muzical si trebuie acceptate ca atare
nu e nimeni obligat sa le asculte
au insa cateva puncte negative insemnate:
-sunt prea furate melodiile de la greci/turci/sarbi
-textele sunt jenante (femei, bani, dusmani)
-multe altele :wink:
DAR
cum nu suporta drushca sa auda..."la betie merg", ganditi-va ca pana si CARGO s-au stricat: "Suparat sunt doamne iar/stau in carciuma sa inec amaru". Multa lume a contestat valoare noilor versuri ale lor.
:scratchchin:
Industria muzicala e o jungla.Fiecare se inspira de unde poate sa scoata cat mai multi bani. Cert e ca MANELELE sunt cu siguranta cel mai dinamic/discutat gen romanesc.Zic asta pt ca de cateva luni bune nu s-a mai scos aproape nimik notabil in celelalte genuri muzicale (exceptie poate cheloo si ombladon in hip-hop)
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 19.06.2004 12:38
eu am votat cu NU, versurile sunt aiurea si chiar nu imi face placere sa ascult o melodie in care refrenu e beau beau beau .. imi inec amaru'... si alte tampenii :violin: . Chestia e ca mie nu-mi plac, lui drusca nu'i plac dar sunt multe alte persoane care considera manelele o muzica .. buna .. si care la randul lor nu le place sa asculte ce ascult eu sau altcineva .. fiecare cu gusturile lui .

Mie mi se pare ca sunt foarte multe persoane care asculta cu mare placere manele ... da nu stiu cati din aia sunt si pe forumul asta :P

vedem noi mai incolo cand se vor strange cateva voturi la chestionarul facut de drsuca.
User avatar
Posts: 13
Joined: 27.08.2004 09:20
PostPosted: 27.08.2004 09:25
Nu sunt de acord cu manele desi imi place muzica populara

Posts: 8
Joined: 21.08.2004 12:03
Location: Strand
PostPosted: 30.08.2004 00:33
Fain Chestionar Drushca .... NU SUNT DE ACORD CU MANELELE
In schimba.... OVISOPA ... nu cred ca ar fi pe forumul numai rockeri ... cum spui tu ca nu sunt destui manelishti ... sa fim seriosi
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 30.08.2004 10:25
sa nu-mi spuneti ca nu ascultati deloc manele, ca la un chef la care mergeti nu puneti si cate o manea sau ceva de genu asta ca nu cred. E un gen de muzica, care cum e normal are si piese bune si piese proaste. E drept ca acasa in playlist nu prea am manele foarte rar e drept, dar asta nu inseamna ca daca ma duc la un chef si se pun manele nu ma distrez. (questia asta mi se pare snobism).
Deci e un gen de muzica si e normal sa gasesti si piese bune si proaste.
E drept ca nu-mi place nici cand vad un SLK si se aude la max ceva cu "dushmanii mei " nu-mi place si ca s-ar potrivi mult mai bine un rap sau un house dar... gusturile nu se discuta.
kkam atata
User avatar
Posts: 593
Joined: 30.01.2004 10:43
PostPosted: 01.10.2004 10:33
buai .... IPOCRIZIE. drushca nu poti trai din cauza manelelor? Taz, mai sexsimbolul Belisimei ce eshti tu.... chiar vomiti cand auzi manele? inseamna ca ai aneroxie dude. precum spunea DAS asta este muzica unora dintre noi, precum am vazut in mai multe locuri din tzara (sta lumea la masa si danseaza vreo 2-3, dar kand dai drumu la un alde gutza si piticu de aur minune de vito etc, pushtiu si alte miraculozitati din lumea lor, sar aia de la masa de zici ca ai pus o fiola de "glucoza" sub scaunele lor) asta este, asta ii incanta. nu sunt de acord cu ele, precum nu sunt de acord cu prostia si alte questii din lumea asta, dar le trecem cu vederea, le inghitzim ca tre` sa facem si concesii. si daka te-ai saturat de manele drushca si tu TAZ de ce nu va intalnitzi sa creatzi nishte muzica atractiva pentru tineret si lume. dreptu`i ca in Bukale fiind era sa ma duk cu paru`n mana la unii dintr`un bloc vecin ca m`or nenorocit o zi intreaga chefuind pe manele, dar era dreptul lor sa faca asta. ashea ca mucles si lasatzii si pe altii sa se simta bine. ash vrea sa vad ca vine cineva si pune un post cu chetionar "Rave sau nu" ("House sau nu"). tare ash vrea sa va vad fetzele atunci (drushca&taz)
no ... ajunge.... pe data viitoare
TOT IO!!!

Posts: 8
Joined: 22.08.2005 14:40
Location: Spania
PostPosted: 22.08.2005 15:05
Eu am alergie la manele,sint sub orice critica.Suna ca un zgomot ciudat.
Sint mindru ca sint sibian.
User avatar
Posts: 293
Joined: 20.01.2004 01:04
Location: Sibiu
PostPosted: 22.08.2005 17:22
hai sa mai rasucesc si eu putin cutitul...
Majoritatea de aici sunt impotriva manelelor si precum s-a spus, gusturile nu se discuta.
Insa eu zic ca sunt fitze ca "ai alergie". Sa nu imi spuneti voi ca e zgomot si muzica sarbeasca, turceasca sau chiar cea latino. Foarte multe(99%) din ritmurile manelelor sunt "imprumutate" din aceste genuri. Si sa nu-mi ziceti voi ca ritmurile de la: Shakira, Antique,Dragana, Tarkan si multi multi altii sunt jenante.... pentru ca in comparatie cu un house care 8-9 minute are exact acelasi bit si cateva cuvinte, eu zic ca sunt mult mai apropiate de cuvantul "muzica".
Nu zic ca vãitãturile din versuri nu strica negativul piesei, insa acel negativ e facut mult mai greu si e mai "bogat" decat un house.
Polemica asta poate dura mult si bine dar rezultatul e tot cel spus de mai multi in topicul asta: e un gen de muzica pe care nu esti obligat sa il asculti.

Posts: 8
Joined: 22.08.2005 14:40
Location: Spania
PostPosted: 23.08.2005 13:03
das wrote:hai sa mai rasucesc si eu putin cutitul...
Majoritatea de aici sunt impotriva manelelor si precum s-a spus, gusturile nu se discuta.
Insa eu zic ca sunt fitze ca "ai alergie". Sa nu imi spuneti voi ca e zgomot si muzica sarbeasca, turceasca sau chiar cea latino. Foarte multe(99%) din ritmurile manelelor sunt "imprumutate" din aceste genuri. Si sa nu-mi ziceti voi ca ritmurile de la: Shakira, Antique,Dragana, Tarkan si multi multi altii sunt jenante.... pentru ca in comparatie cu un house care 8-9 minute are exact acelasi bit si cateva cuvinte, eu zic ca sunt mult mai apropiate de cuvantul "muzica".
Nu zic ca vãitãturile din versuri nu strica negativul piesei, insa acel negativ e facut mult mai greu si e mai "bogat" decat un house.
Polemica asta poate dura mult si bine dar rezultatul e tot cel spus de mai multi in topicul asta: e un gen de muzica pe care nu esti obligat sa il asculti.

Cind am spus ca am alergie la manele am spus adevarul,dealtfel eu nici nu o consider muzica.Am norocul ca de ceva vreme nu sint in tara,si nu mai aud acest zgomot pe care il puteai auzi in majoritatea localurilor.Si atunci cind mergeam intr-un club cind se puneau manele eu ieseam la o pipa chiar daca nu fumam.Nu sint nici fanul muzici house,imi plac unele piese,dar atit.Cred ca as suporta orice muzica,dar manele mai putin.Sint doar ritmuri copiate si cu versuri de taganie.O bulibaseala.
User avatar
Posts: 976
Joined: 17.09.2004 11:18
Location: sibiu
PostPosted: 11.07.2006 15:18
manele...eii haa...
cand va imbatati lasa lasa ca stiu eu ce va urcati pe mese( cum am facut eu la ziua mea= shame on me ) si dansati de numa..asa ca vrajeli ca sunt alergic la manele..nu tin! nu ai cum frate sa fi alergic! sti de ce? iti spun eu, care am alergii de cand ma stiu! vrei simptomele unei alergii? contacteaza-ma.. :lol:
nu sunt manelista dar la o nunta sau la un chef la care se pun manele, trebuie sa faci pe plac celor din jur si sa incerci sa te simti bine...mai cu bere, mai cu vin... si se termina inca un chef
apai cand e vorba de exagerare sa asculti TOOOT timpul manele ....deja e nasol.... ala e deja un om care nu are o cultura destul de aprofundata, cel putin in materie de muzica si vocabular.
am votat cu NU , ptr ca nu-mi plac...cand sunt treaza sau acasa, sau pe drum sau cand ies la o cafea...
dar cand e chef , e chef....si nu mai comentezi nimic... :sarc: si taci!
Un barbat fuge dupa o femeie pana cand il prinde ea...

Posts: 2
Joined: 28.07.2006 21:54
PostPosted: 28.07.2006 22:08
nu-mi plac manele sunt dizgratioase imi plece mult muzica sarbeasca si descopar cu stupoare k manelistii fura negative de la sarbi. Daca ati asculta o singura meloie de la Ceca, Dragana Mirkovici, Indira Radic, Sasa Matic, Lepa Brena si multi altii sunt sigura ca-mi veti da dreptate, au niste melodii de dragoste minunate care te incanta. Intradevar fie ca vrem sau nu manelele le ascultam la vecinii in masini la semafor si asa mai departe poate reusesc astia de la CNA sa-i scoata

Posts: 1
Joined: 23.08.2006 15:50
PostPosted: 23.08.2006 21:20
sunt manele si manele eu sunt din cta si cred ca nu va plac cei care canta manele.daca ar fi blonzi cu ochii albastri v-ar place si muzica cantata de ei
User avatar
Posts: 501
Joined: 29.06.2005 17:17
Location: Sibiu
PostPosted: 27.08.2006 08:31
Ma bag si eu! Am votat cu NU, desi erau mai bune si alte optiuni in chestionar! Nu pot sa spun ca fac alergie cand aud (nu ascult) manele, desi cunosc astfel de persoane si chiar au dreptate, pe undeva. Cea mai mare suparare in privinta asta, a acelor persoane si a mea, este faptul ca din pacate la televiziunile comerciale (pro tv, prima tv etc), manele sunt intens promovate. Din pacate, vedem manelisti la o ora de maxima audienta, la stirile pro tv, cand absolut sfidator pentru majoritatea populatiei, ne este prezentat X-ulescu kinderul sau mai stiu eu ce manelist, intr-o masina foarte scumpa sau intr-o casa pe care o confunzi cu un motel. Sau la prima tv, unde au o emisiune de o ora, un fel de reality tv (chiar nu stiu cum ii spune la emisiune).
Bine, nu asta ar fi marea problema, cum s-a spus si mai sus, este un gen de muzica, au si ei loc pe piata muzicala, dar problema este ca numai pe astia ii vedem la tv. Intrebarea este ai de unde sa alegi? Eu cred ca nu (chiar daca acum poti sa iei orice de pe internet). Acum vreo 6 ani, cu greu am gasit o caseta cu The Cranberries, despre Morcheeba nu mai zic nimic. :roll:
Asa este, gusturile nu se discuta si fiecare alege ceea ce-i place, din pacate insa multi aleg fara sa cunoasca si alte genuri muzicale, iar vina nu este numai a lor.
parerea mea!
User avatar
Posts: 133
Joined: 25.03.2005 17:56
Location: Ergolding (Landshut) Germania
PostPosted: 17.09.2006 16:35
Pai va dati seama ce s-ar intampla daca ar disparea manelele de pe piata???
ar da o gramada de firme sau "intreprinzatori" faliment!!! Maneaua este un viciu, ca si alcoolul si tutunul!!! Toata lumea recunoaste ca sunt nocive dar consumul daca nu creste, apai in mod sigur nu scade...In cel mai rau (sau bun, deh...) caz ramane constant...Daca,sa zicem, ca printr-o minune, ar disparea viciile astea de pe piata, ar zdruncina zdravan economia nationala romaneasca!!! Vanzarile de "vicii necesare" si, implicit, impozitele catre stat in urma acestor vanzari infloresc! Statul incaseaza si...mucles! Chiar si baciul Onu Pata-Fulii cand coboara din Rozdesti sa se aprovizioneze, isi cumpara alimente nu la kil sau gram, ci la "caseta" (vezi Peshte, Salam, etc...) Asa ca...canii latra, ursu' trece!
Concluzie: Manelele nu moare...ele dainuieste!!! :twisted: :twisted:

Musai sa recunosc ca si eu am dat cu nu-ul la vot fara sa fiu constrans de nimeni si nimic...din convingere :sarc:
Homo Homini Lupus...
Next

Return to Muzica

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron