SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Orientare a gustului pentru muzica....................

Toti avem preferinte muzicale, unii asculta dance, altii rap sau rnb altii manele. Care crezi ca sunt cele mai bune piese ale momentului?
User avatar
Posts: 308
Joined: 31.10.2006 00:49
PostPosted: 26.09.2007 14:07
@Georg
Fiti linistit, din punctul nostru de vedere e legal si gratis.

Pentru a le salva local faceti click dreapta pe "numele piesei.mp3", si alegeti "Save target As..." in Internet Explorer sau "Save Link As..." in Firefox.


Pagina arata ca si cum cineva ar fi facut disponibile aceste piese pentru un grup de prieteni, n-are nici un link si nici o legatura cu site-ul pe care e gazduita. Din punct de vedere al site-ului respectiv pagina e ascunsa, nu poti ajunge acolo daca nu stii linkul direct.

Si aici intervine minunatul google, are niste roboti (programe) care se plimba toata ziua pe Internet si indexeaza indiscriminat toate paginile ce le gasesc, ca sa le faca disponibile celor care cauta informatie.
De exemplu incercati cautarea urmatoare, faceti copy & paste in google la tot randul asa cum este:
"Uriah Heep" last modified mp3 "index of" -html -htm -php -asp

Inlocuiti Uriah Heep cu orice alt nume de formatie sau piesa, sunt sanse bune sa dati peste ce trebuie.

Ascultare placuta!


P.S. Legalitati:
Cei ce fac disponibile pe Internet materiale care au copyright incalca legea; paradoxal daca gasesti si faci download la astfel de materiale esti perfect legal, atata vreme cat nu le redistribui sau faci bani din ele.
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 26.09.2007 16:43
Bullseye wrote:P.S. Legalitati:
Cei ce fac disponibile pe Internet materiale care au copyright incalca legea; paradoxal daca gasesti si faci download la astfel de materiale esti perfect legal, atata vreme cat nu le redistribui sau faci bani din ele.

la faza asta nu stiu ce sa zik, nu cred ca daca pe calculatoarele de firma se gasesc mp3-uri , filme si alte chestii cu copyright sa nu mai vb de soft .. e toul legal.

Iar daca e vorba doar de persoane fizice nu cred ca o sa vina prea curand cineva la noi in case sa caute mp3-uri si filme.
User avatar
Posts: 308
Joined: 31.10.2006 00:49
PostPosted: 26.09.2007 17:44
M-a chiar interesat subiectul, pe continentul asta MPAA si RIAA dau oameni in judecata in stanga si-n dreapta pentru ca au facut disponibile materiale cu copyright (filme, muzica) pe Internet.

Incalci legea daca oferi PUBLIC astfel de materiale, pe site-uri de web, ftp, sau prin retele P2P (cum ar fi bittorrent sau DC++).

Daca insa faci numai download pentru uzul PROPRIU esti perfect legal - asta inseamna unitirectional, download de pe site-uri web, ftp, IRC sau newsgroups.
Repet, uz propriu: nu faci materialele publice, nici nu faci un venit din asta.

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 17.12.2007 18:30
Ati auzit-o (direct si si despre:) Amy Winehouse?

Urata sa n-o vezi ziua ca ti se face noapte...Cu un coc imens, care are o doza de vreo 2 kg. mesa adaugata...pare (nu stiu daca este....) tot timpul drogata...

Dar canta al naibii de bine...Ma si mira ca o dau VIVA si MTV destul de des...aici nu au loc de obicei vocile, deci nu POP ci POPOURILE...
Canta cam cum se canta putin inainte de Whitney Houston...deci nu atat de albita tonalitatea neagra de Soul, deci nu asa curat si sterilizat..
si barfa-de-pe-dreapta-colt afirma ca ea a readus si reactualizat in lumea coafurii parul coafat prin incalcire si ridicat (asa-zis tapat). Cica luandu-se dupa ea a readus chestia in moda tocmai tocmai Karl Lagerfeld, creatorul de moda german din Paris, al carui model a fost Claudia Schiffer...
Modelele lui sunt acum cu coafura tapata din anii 60'....

deci: Amy Winehouse....

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland

PS.
Si sper ca ati ascultat Xtina Aguilera cu: Oh, Mother....
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 18.12.2007 01:31
Georg... Amy Winehouse intradevar nu e Heidi Klum a muzicii dar are ceva interesant... in primul rand ochii.... poate ca si buzele, dar si parul... Ma rog... vocea oricum e super. Numai pacat de ea ca se drogheaza si inca in vazul lumii. (Cocul si sutienul sunt ascunzisurile ei pentru dorguri)...

P.S: cei care nu cred... sa dea pe Youtube ceva de genu: Amy Winehouse drugs on stage. Si o sa vedeti de ce e in stare.

Dar repet: pentru muzica ei, tot respectul.
Enjoy the silence
User avatar
Posts: 647
Joined: 09.01.2008 20:16
Location: pretutindeni si nicaeri
PostPosted: 12.01.2008 14:49
niciodata nu am inteles de ce se uita lumea urat la cineva care e la volanul unei masini scumpe si din masina se aud manele.care`i treaba?acu o sa ziceti probabil ca sunt manelist.nu sunt.dar nu inteleg.pai daca omului ii plac manelele pai ii plac.si in general nu imi place cand aud vreun comentariu de genu:ce muzica asculta si ala(in masina ma refer)pai daca omului aia ii place.o trecut odata unu pe langa mine cu un touareg si asculta omu laura paussini.ce era sa zic?ce e gay?
sunt radical si visul meu e sa ajung piR patrat
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 12.01.2008 16:26
Nu. ca il place Laura Paussini. Adica Muzica. Muzica nu are sex.

Nu cred ca lumea se uita urat fiindca are ala masina scumpa. Lumea se uita urat fiindca e exponentul unei lumi in ascendenta, a prostului gust, a sub-mediocritatii care se complace cu bucurie si mandrie, a mitocanismului si a prostiei, a afirmarii non-valorii si a denigrarii frumosului adevarat... Eh. incep sa sun a Pruteanu. Afrirm cu vitejie si mandrie. MANEAUA REPREZINTA JEGUL SUB TOATE FORMELE. scuye daca am deranjat pe cineva. Nici eu nu va oblig sa va placa muzica clasica.
We will always be so much more human than we wish to be...
User avatar
Posts: 205
Joined: 11.01.2008 20:57
PostPosted: 16.04.2008 18:19
dreamwind55 wrote:Nu. ca il place Laura Paussini. Adica Muzica. Muzica nu are sex.

Nu cred ca lumea se uita urat fiindca are ala masina scumpa. Lumea se uita urat fiindca e exponentul unei lumi in ascendenta, a prostului gust, a sub-mediocritatii care se complace cu bucurie si mandrie, a mitocanismului si a prostiei, a afirmarii non-valorii si a denigrarii frumosului adevarat... Eh. incep sa sun a Pruteanu. Afrirm cu vitejie si mandrie. MANEAUA REPREZINTA JEGUL SUB TOATE FORMELE. scuye daca am deranjat pe cineva. Nici eu nu va oblig sa va placa muzica clasica.

Da, corect. Totusi, oare de ce atat de mult prost gust in ultima vreme ? Pai fiindca este promovat in mass-media. Se poate chiar generaliza, in multe aspecte ale vietii in Romania.

Insa fiti atenti ce melodie cool am gasit in preferatul meu Armin van Buuren - A State Of Trance 346:
03. DJ Apwal - Fumier (Paysan Remix) '16
Treceti pe la reeducarea tehno-trance. Step by step.
:banana:
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 16.04.2008 22:49
Daca tot vorbim de muzica in masina... mie-mi place foarte mult sa ascult Trance (Armin van Buren, Lützenkirchen, Royksopp, David Guetta, Allure, Lexter, Tiesto etc) pe masina, ma relaxeaza, in special la drum lung.

Daca e muzica pop gen Pussycat Dolls, Justin Timberlake, Timbaland, Duffy, Adele, Madonna, Aguilera etc etc... ma face sa cant si eu... si daca mai e cineva in masina ma abtin greu (plus ca nu am voce si as chinui persoana/persoanele respective) :lol:
Enjoy the silence
User avatar
Posts: 205
Joined: 11.01.2008 20:57
PostPosted: 20.04.2008 17:12
Fly_away wrote:...nu am voce si as chinui persoana/persoanele respective :lol:

Hihi, nici eu n-am voce si de aia nici in biserica nu cant cand ceilalti o fac. Desi in scoala generala am fost in corul scolii, si profa de muzica s-a ofticat cand mi s-a schimbat vocea dupa vreun an, a crezut ca ma prefac.
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 20.04.2008 20:24
Si eu l-am adus pe profesorul meu de muzica in lacrimi (de bucurie) cand pe a 7-a am cantat "Ode an die Freude" in clasa si peste un an ii venea sa-mi dea cu chitara in cap ca cica-s total paralel cu muzica :lol:
Enjoy the silence
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 30.05.2008 12:50
Ca sa nu mai creez n-topic's pentru un clip, pun aici.

e vorba de un cantec destul de vechi, un cover de la "over the rainbow" cantat de un hawaiian greu (350 kg!!!). Tin minte ca prima oara l-am auzit prin 2005 sau 2006 cand am plecat spre Bulgaria cu scoala... si de atunci il ascult an de an vara :)
Enjoy the silence
User avatar
Posts: 205
Joined: 11.01.2008 20:57
PostPosted: 30.05.2008 17:12
Pai da, bai Fly, vezi ca stii ? Misto melodie. Ai nota 10. Dar daca fac media cu nota de la politica, nu stiu daca mai treci clasa.

Apropo, parca am citit ce ai scris pe undeva despre cenaclul Flacara al lui Paunescu de dinainte de 89. Ziceai ca ce nasol era. Pai sa stii ca te cam inseli. Erau niste melodii folk nemaipomenite, iti dadeau lacrimile, la fel ca cu clipul asta al tau.
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 30.05.2008 20:05
cu Flacara n-am nimic... ci cu lingaul de Paunescu! ;)
Enjoy the silence
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 31.05.2008 01:34
ar merge bine p fundalu unui clipulet cu sibiul :D Poate ma apuc de un nou clip cu poze d la Matiu dak imi da voie :)
PreviousNext

Return to Muzica

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron