SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Lasitate? Curaj? Indiferenta? Lupta pentru supravietuire?

Poate ai plecat pentru o viata mai buna, poate pentru altceva spune-ne si noua cum e.. ai gasit ce ai cautat?
Sau poate ca vrem sa plecam de aici....
Ce ne face sa plecam in alte tari? Oare umbla cainii cu colaci in coada in tarile calde?

Posts: 1
Joined: 17.10.2009 20:17
PostPosted: 17.10.2009 20:23
Buna tuturor! Sunt noua pe forum, sunt din sibiu, sau cel putin am fost! Acum am emigrat si eu! Am citit multe povesti depsre emigranti, bune si rele! fiecare poveste este diferita, iar motivatiile ptr care oamenii aleg sa faca asa un mare pas sunt si ele diferite de la caz la caz. Eu acum sunt cu siguranta mult mai fericita si imi merge mult mai bine! Totusi, ma intreb uneori, este lasitate? Exista vreo virtute in a sta si a suferi intr-o tara in care parca oricat s-ar lupta cineva sa schimbe ceva se lupta cu morile de vant? Pe cine as fi ajutat daca as fi ramaas???
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 17.10.2009 20:39
Cred ca cel mai important lucru este ca tu sa fi multumita cu locul unde te afli si viata pe care o duci. Nu cred ca as pleca din Romania in conditiile in care, pot duce aici o viata decenta. Am in jurul meu familia, prietenii si cred ca mi-ar fi greu sa imi refac viata in alta parte (nu am spus imposibil). Nu cred ca e lasitate daca tinem cont ca "dincolo" in general e mai usor sa duci o viata decenta, chiar daca nici acolo nu umbla cainii cu colaci'n coada..... si acolo trebuie sa muncesti ca sa castigi un ban. Cred totusi ca e o mare diferenta dintre modul in care se munceste dincolo si modul in care se munceste la noi. In mare parte e vorba de mentalitate, lucru care la noi nu vad sa se schimbe in viitorul apropiat.
E clar ca daca "suferi" aici, e mai bine sa incerci sa iti gasesti fericirea in alta tara. Nu ai garantia ca o sa o gasesti, dar ai optiunea de a incerca. in cazul in care nu o gasesti si "suferinta" e mai mare decat cea de acasa te poti oricand intoarce (daca te mai acomodezi la stilul de viata de aici).
Cea mai bună metodă de a-l face pe Dumnezeu să râdă este să-i povesteşti planurile tale de viitor.

Posts: 3
Joined: 26.12.2004 22:19
PostPosted: 29.10.2009 09:17
Buna
Sunt sibian, am fost plecat, am cunoscut lumea de dincolo si cei care au fost plecati si s-au intors sau nu... ca sa nu mai zic de cei care au ramas mereu acasa... .
Asa cum spune titlul topicului vreau sa punctez pe aceasta tema.
Nu esti las daca pleci dintr-o tara in care toate portile sunt inchise si sper sa nu mi-o luati in nume de rau. Este una dintre cele mai crancene realitati care poate impinge o persoana culta si inteligenta sa plece din tara lui. Numai facand diferenta putem sa ne dam seama, multi isi dau cu parerea, multi sunt cei care batjocoresc alegerea noastra numindu-ne lasi, capsunari si-n alte feluri dar nu au realizat ca 6 miliarde de euro adusi in tara anual permit tarii sa mearga inainte.
Teoretic si practic: ce am avut si ce avem in tara asta? ce producem si ce consumam? Marci romanesti? prea putine, s-a cam anihilat produsul romanesc pe piata nationala si internationala pentru ca poate deveni concurential. Muncim pentru straini si ne vindem lor inteligenta, munca, viata(pe ce bani). Produsele din magazine sunt in proportie de 90% din strainatate, toti banii care-i facem (muncind pe bani putini) pleaca in strainatate ca doar cumparam produsele lor. Produsele din magazine au o calitate mult inferioara celor din tarile vest-europene. Luati un sampon cumparat in vest si unul cumparat in Romania si faceti diferenta, ca sa nu mai vorbesc de electrice, electronice, etc. Autostrazile le fac strainii(asa cum le fac...), centura o face strainul(asa cum o face) dar mereu cu muncitori romani! Guvernul imprumuta bani de la UE ca sa plateasca salariile functionarilor, ia imprumuturi din toate partile fara sa ii pese de viitor. Ma intreb cine va plati creditele acestea si cat timp de acum inainte va fi indatorata tara asta. Cand vom iesi din situatia in care ne complacem?
Au fost cateva motive din miile cu care se lovesc romanii zilnic, motive pentru care merita sa pleci. Au plecat milioane, sunt cei care au avut curajul. Au fost constransi - majoritatea. Dar mai exista si categoria celor revolutionari care nu mai aveau loc in cutiuta in care te obliga statul sa traiesti. Statul acesta care il sustinem pentru ca de n-ar fi fost asa am fi schimbat ceva. Statul acesta care promoveaza hotia: de la tigani pana la triunghiul guvern-parlament-presidentie toti au acelasi vitziu. Statul acesta care nu te apara daca te omoara americanu, poti fi chiar si Teo Peter, poti fi chiar tu, daca ai o pila crimele in Romania se uita si se sterg.
Mi-am pus si eu problema aceasta, am auzit-o de nenumarate ori si m-am intrebat mereu daca sunt eu cel care vede totul in negru sau realitatea este cu adevarat sumbra. Nu cu mult timp in urma am avut ocazia sa povestesc cu un amic ce fusese plecat pentru doi ani "dincolo" iar raspunsul a venit singur. Era atat revoltat ca m-a surprins chiar si pe mine. Am inteles atunci ca romanul are nevoie de aceasta gura de aer ca sa inteleaga in ce situatie traieste.
Mergeti, care cum puteti incercati sa va largiti orizonturile si vedeti mai mult decat o masina "tare", pe care o goniti prin gropile strazilor in care v-a bagat basescu banii. Invatati sa spuneti NOI si nu EU. Cum pot eu sa ma laud cu un beamveu? ma voi lauda atunci cand voi face parte din proiectul acela care a scos pe piata trotineta "ZIGHI" pentru ca am facut-o NOI si acum se vinde in toata lumea si suntem mandri ca reprezentam un nume.
Posibil sa fi jicnit pe careva. Sa ma scuze, nu am nimic cu nimeni, am facut-o indirect povestind o realitate care se vede din afara. Este o parere si sunt sigur ca este impartasita pentru ca am experimentat lucrul acesta. Pacat ca sunt multi cei care ar schimba ceva dar astazi sunt pro si maine pass...
Ce sa mai spun? Sanatate sa avem!!!
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 29.10.2009 12:38
Traim intr-un rahat de tara pt ca avem niste conducatori de 2 bani alesi de niste oameni creduli sau incostienti , Romania nu mai are nici o sansa de revenire in opinia mea, iar criza asta economica nu face decat sa infunde si mai tare in rahatul in care deja era.

Posts: 3
Joined: 26.12.2004 22:19
PostPosted: 30.10.2009 08:58
GAS wrote:Traim intr-un rahat de tara pt ca avem niste conducatori de 2 bani alesi de niste oameni creduli sau incostienti , Romania nu mai are nici o sansa de revenire in opinia mea, iar criza asta economica nu face decat sa infunde si mai tare in rahatul in care deja era.

Tocmai aici este problema, suntem noi cei care trebuie sa aducem schimbarea pentru ca nimeni din cei care ne fura nu se va da inapoi vre-o data. Partea proasta ar fi ca pe de-o parte sunt blamati si pe de alta parte aplaudati sau sustinuti. Este suficient sa imi imaginez o vizita intr-un oras oarecare a presedintelui ca sa sustin cele scrise mai sus.
Vorba poporului, NU-I PROST CINE CERE, E PROST CINE DA!!!
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 30.10.2009 10:58
Ca sa schimbi ceva trebuie sa fi "mare", ca sa fi mare trebuie sa furi asta se stie , sau sa fi sustinut de oameni care fura.

Uitate la Johannis :) nu ca el nu ar fura dar fara sustinerea mafiotilor din guvern nu ar fi ajuns la Bucuresti.

Posts: 3
Joined: 26.12.2004 22:19
PostPosted: 30.10.2009 14:19
Asta-i problema romanului, a ajuns sa vada totul singular, nu mai stie sa fie unit la nevoie si trage fiecare in functie de interes personal. Asta am scris si mai sus, NOI trebuie sa schimbam ceva, unul singur nu va fi ascultat niciodata.

Return to Sibian in tarile calde

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron