SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Problema Principala E Totusi Clima

"Avem un oras frumos" zicea cineva odata. Hai sa le aratam tuturor ce se poate vedea la noi , pentru ca se poate...
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 06.06.2007 22:00
Nu tine neaparat de poluare fenomenul "norii rotunzi". Sibiul se afla intr-o depresiune, iar curentii intra din toate partile posibile in depresiune. Iar la "ciocnire" se creeaza aceste "vartejuri" usoare si de aia norii capata forme mai "deosebite" uneori. Si de aia norii de ploaie tin ceva mai mult deasupra Sibiului ... pentru ca merg in cerc.

Si tot din cauza faptului ca Sibiul e intr-o depresiune, toate gazele scoase de masini se inalta mai greu si creeaza un asa numit clopot de CO2, mai mare decat la multe alte orase.

Tornade.... nu prea merge ;)

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 23.07.2007 21:14
Ati ignorat tematica Clima o Problema.... ati considerat baliverne si lucruri care nu-s cum ar zice vltrasiluanul de margine....Am scris in Aprilie ca nu-i a buna...Si ca trebuiesc plantati repede milioane de copaci..Si sa se renunte la auto intr-un oras in care bicicleta este mai rapida si mai practica... N-am suportat in viata mea profetii si forfotistii vis-a-vis de....dar la un moment dat..trebuie spus ce si cum...
Am observat cu cata deznadejde lupta chisi de ex. in toate forumurile posibile pentru aer si natura si copaci...
Aveti toata puterea in mana...Sunteti o forta de care trebuie sa sa tina cont.
Nu va zic sa faceti ceva, ca-mi sar iarasi neavizatii in cap sa ma intrebe eu ce-am facut...Printre altele, am consumat cam un vagon de carti,am plantat cativa copaci...am mers numai cu bicicleta..nu neaparat din lipsa, ci mai ales din mandrie. Baronul Wolf von Aichelburg mergea prin Cibinium numai cu biczikelul....Tribul din Neppendorf numai cu Mercedes.Si am mai facut si fac multe pentru cunoasterea Istoriei Cibinium/Hermannstadt/Nagyszeben/Sibiu aici in Germania cea de multe nestiutoare, ca si in mai multe tari, printre care Tinutul Flamando/Valon (Belgia)si Olanda, respectiv Franta...
In limbi care sunt pricepute de ei...propaganda culturala sibiana in limba romana de la sibieni pentru sibieni in Sibiu pentru Sibiu...e spalarea picioarelor in pantofi...
Dar Clima este importanta...Doua specii vor supravietui...oamenii si sobolanii...se vor manca intre ele...Dar sobolanii sunt mai vitali decat oamenii...Intrebati pivnita Cazarmii Daramate...
Asa ca nu va intreb ce-ati facut...nici nu va sfatuiesc ceva....decat sa nu va taiati plamanii, copacii...Nu lasati nici pe altii sa spurce locul...(Va plangeti ca n-aveti strand..Noi l-am lasat in functiune...Ce-au facut ai vostri?)...Si alti copaci trebuiesc repede plantati...Si economisiti apa...sa nu-mi fie iar gura spurcata...Mai mancati si pita cu untura sanatoasa, nu MCDonald...
Tot clima este importanta...
Si ce se face cu ea...Asa-i ca dimineata nu mai inghetati de frig asa ca noi in caldurile lui Cuptor?...Dimineata pull-over, la amiazi dus-dus-rece...Apa nu cola.Si sigur briza de vant dinspre munte nu mai bate sa racoreasca...Inainte Hipodromul era numai un vant si-o tulburare...in restul orasului...calm-plat...Acum nici atat...Inseamna ca muntele s-a incalzit...Nu mai tine zapada pana tarziu in Iulie...Adica, nici izvoare...adica apa de baut...
Ce-am facut eu? V-am lasat locul meu liber intr-un Oras care atunci avea Strand in functiune si copaci mult mai multi...Si apa cea mai buna din lume..Si aerul cel mai tare...
Adieu,
Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 24.07.2007 11:49
Dear G-man, citind ce scrisesi incercam sa-mi imaginez vreun cunoscut plantand ceva...din toti cunoscutii i-am vazut facnd asta pe doi, dar cu doi nu poti planta o padurice. Autoritatea locala se ocupa cu treburi mai importante: betonarea spatiilor verzi in vederea cresterea nr locurilor de parcare, insuficiente oricum.
Plantutza din gradina isi asteapta randul sa fie betonata, si ea!
Putem totusi sa ne rugam; sa ce? nu stiu!
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A

Posts: 4
Joined: 23.07.2007 22:20
PostPosted: 25.07.2007 21:24
Respecte, domnule Georg Schoenpflug von Gam. Tinereii nostri sunt prea preocupati de alte subiecte, iar astea li se par ridicole si stupide. Ce pacat ca n-o sa mai apucam vremurile cand tinerii vor ajunge la perii albi si-si vor da cu capul de pereti ca nu au facut ce trebuie la timpul potrivit. Dar cu siguranta aceasta generatie tanara va prinde vremuri grele! Imi pare chiar rau pentru asta! Imi pare rau pentru viata asta atat de pretioasa care este calcata la tot pasul in picioare. Mai multe nu mai spun, ca am spus la alt subiect.
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 26.07.2007 02:09
dido wrote:Respecte, domnule Georg Schoenpflug von Gam. Tinereii nostri sunt prea preocupati de alte subiecte, iar astea li se par ridicole si stupide. Ce pacat ca n-o sa mai apucam vremurile cand tinerii vor ajunge la perii albi si-si vor da cu capul de pereti ca nu au facut ce trebuie la timpul potrivit. Dar cu siguranta aceasta generatie tanara va prinde vremuri grele! Imi pare chiar rau pentru asta! Imi pare rau pentru viata asta atat de pretioasa care este calcata la tot pasul in picioare. Mai multe nu mai spun, ca am spus la alt subiect.


Ca vai da in varsta ai fi, draga Dido! Nu stiu unde ai auzit tu cum ca tineretul asta "delicvent" este CHIAR asa de nepasator de mediul inconjurator si de ecologie. Cativa suntem preocupati, multi sunt chiar inscrisi in diferite programe si organizatii pro ECO si au o atitudine pro ECO, dar suntem tineri si vrem sa ne si traim acesti ani, pocainta si jelitul la manastire se practica.

Esti cumva dintr-o familie de vrajitore cu anuntiri in ziare? Sau din nastere faci preconizari in viitor? :lol: Zici ca ne asteapta vremuri grele si ca noi, tineretul, vom avea de suferit. Pai normal ca vom avea, pentru ca voi, AIA MARI si (cica) DESTEPTI, ati avut "grija" sa ne faceti un viitor de nota 0,1. Nu noi suntem cei care momentan avem puterea de a face ceva schimbari, nu noi am stricat atmosfera cu acid sulfuric si solul cu plumb, ci mirobolanta generatie de maturi, cea actuala.

Si nu-ti fa griji pentru noi. Ca ne vom descurca noi in mediul asta stricat de generatiile anterioare. Asa ca... felicitari voua, si vai de batranetea voastra. :lol:
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 26.07.2007 02:27
Va jeliti cu totii de parca ar veni vremuri apocaliptice asupra intregii lumi. Hai sa fim realisti, dracu nu-i chiar asa negru. Apa de la Sibiu inca mai e buna, de respirat inca se mai respira bine in Sibiu. Inca nu am pomenit pe nimeni sa pice lat pe strada ca i s-a terminat oxigenul de la nas. (Ar fi culmea) Si nici vantul de prin Sibiu nu s-a potolit (chiar azi mi-o batut unul de tot praful mi-l arunca in fatza). Si tocmai ca fenomene precum: ploaie, ninsoare, vant si altele de genu nu vor disparea pana cand Pamantul nu va face "Ka-bum". ;)

Ziceam ca va tot jeliti.... in momentul de fata va prezentati cu totii destul de haios. Sunteti ca in povestea cu drobul de sare. Decat sa va tot plangeti si sa tot oftati atat ca va pica cerul in cap, mai bine puneti mana pe o sapa, luati un pui de brad sau orice alt arbore si plantati. Si incercati sa renuntati la mijloace de transport, precum masina personala, autobuz, avion, autocar, tren si incercati sa va deplasati prin lume. Evitati sa mai folositi gazul sau frigiderul, incercati sa nu mai cumparati vase din plastic sau alimente in ambalaj de plastic. Nici o zi n-ati fi suportat. Suntem intr-o era in care aceste lucruri au devenit indispensabile.

va propun mersul pe bicicleta prin oras. A nu! Scuza-ti, am uitat.... edilii aia pe care voi ii urati ca nu stiu ce, NU au facut piste speciale pentru biciclisti. Atunci mergeti pe jos.... apai nuuuuu, ca facem prea mult pe jos, si ce? sa stam in mirosul ala insuportabil de la masini? Sa-mi zica unu ca s-o inecat pe strada de la o masina si ii dau un premiu!!!

Asa ca... mai bine actionati in cadrul protejarii al mediului inconjurator, decat sa stai pe scanu si sa scrieti proteste.

Chiar asa... la urmatorul forum meet, sa vina fiecare cu un pui de arbore si sa-l planteze la curmatura, daca cica tot se lasa cu un gratar ;)

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 29.07.2007 14:21
Iar focul la gratar sa fie cat mai aproape de padure...
Ideea ta cu plantat copaci nu e rea. Dar sa anuntam si oficial, ca la anu sa ii taie edilache
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 29.07.2007 20:29
La curmatura nu se taie niciun copac. ;)

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 05.08.2007 14:06
Doar mai sus, spre Paltinis... De voie.
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 08.08.2007 13:03
Nu de voie... de nevoie, chisi! Unii-s chiar putrezi si exista un anumit numar de copaci care au voie sa fie taiati...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 25.11.2008 11:43
Undeva intr-un Post se vaita @GAS ce proasta imagine si unilaterala se face din punct de vedere turistic Romaniei...
Uita sa dea pe undeva poza cu indicatorul POSTAVARUL umplut de inscriptii cu spray..si cred ca n-a vazut poza de mai jos...facuta de o poloneza parca..la BICAZ...

Aici vreau sa ajung la un punct important...

Nimeni nu are nevoie de aceste deseuri?

Bine..dar CHINEZII cei inapoiati si prosti cumpara DIN TOATA LUMEA aceste deseuri de plastic pe rupte..si le reconditioneaza....

Aducand aceasta catre aspectul particular sibian...numai din vanzarea deseurilor LOCALE inspre CHINA direct.....ar castiga ORASUL Sibiu imens...din venituri si-ar putea realiza toata infrastructura necesara...

Si Raluca Turcan n-ar mai avea cu ce sa demonstreze degeaba ca este buna ca femeie de serviciu...asta o stiam..desi eu n-as angaja-o nici pe banii ei...la fel si talentele ei biczikliste...

deci uitati-va in liniste si admirati noua civilizatie si ecologismul celor ce IES IN NATURA...

http://www.panoramio.com/photo/2250127

mi-am permis sa maresc poza din LINK-ul de mai sus al turistei poloneze...asa vad strainii tara...asa se prezinta aspectul...fotografia este de necontestat...asa ca IMAGINEA este asta pana la proba contrarie...


Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Attachments
Previous

Return to Sibiul Vechi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests

cron