SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Hermannstadt vazut din Germania: Imagini si Link-uri

"Avem un oras frumos" zicea cineva odata. Hai sa le aratam tuturor ce se poate vedea la noi , pentru ca se poate...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 14.05.2007 16:56
Deschideti va rog Bilder (imagini) aici; eventual si Link-uri.E un gest de politete reciproca elementara, odata ce Sibiul.ro este cuprins intre link-urile de aici....Si multe imagini sunt interesante de tot...Asa ar fi o punte catre cei plecati, dar care nu si-au uitat Orasul... Poate n-ar fi rau reciprocitatea sa se manifeste activ prin deschiderea unui link permanent (al aceste pagini din Germania) direct pe pagina sibiul.ro

http://www.siebenbuerger.de/ortschaften/hermannstadt/bilder.html

si, suplimentar direct link-ul la Albumul Boebel, Alt-Hermannstadt, in romana si in germana, aici vedeti cat s-a daramat si in trecut...:

http://www.sibiu.hermannstadt.ro/bobel/home_ge.htm

Georg Schoenpflug von Gambsenberg

Posts: 7
Joined: 17.01.2007 05:32
Location: Toronto
PostPosted: 17.05.2007 18:02
frumoase link-uri, si frumoase poze!

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 22.05.2007 16:00
Stimate domn Georg Schoenpflug von Gambsenberg.

Ati scris aici un anume mini-studiu despre bisericile si capelele vechi ale Sibiului .cu referire inclusiv la Biserica Azilului si capelele din piata Huet. Ati mentonat si niste ani scrisi pe ziduri, dar nu ati mentionat sursa. Avand in vedere ca aici se poate - banuiesc - purta un dialog uman pentru o cauza buna - Sibiul - si una si mai buna Sibiul vechi, m-as bucura daca ati dezvolta putin subiectul. Mai ales ca pe la 2005 s-au efectuat sapaturi arheologice si s-au (re) gasit resturile capelei de langa Lic. Brukenthal, o tentativa de extindere a corului Catedralei Evanghelice (gresit interpretata, cred ca o "Capela Sf. Maria"), Rotonda si ceva mai multe obiecte.

Cu respect,
al dv Dumitru Chiselita. Zis si Mitica.

PS: Am ales acest topic pentru ca are cele mai recente raspunsuri.
Si nu am folosit PM pentru ca e o chestie publica pana la urma si poate stiu si colegii mai multe detalii.

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 01.06.2007 13:34
Whatever, thanx for the answer. I don't need anymore

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 02.06.2007 16:42
Degeaba mi se reproseaza ca nu raspund aici...Aici e deschis eventual un link pentru link-uri...
Aici sunt numai intermediar, un vinovat...
Si daca arheologii sibieni isi publica rezultatele din 2006 (au sapat numai pana in septembrie!) ca sa spuna ca au sapat si au gasit oarece ziduri...abia in IUNIE 2007... am considerat ca este moda la sibienii noi sa astepte cateva luni...N-am vrut sa dezamagesc pe nimeni.Acolo (la Azilul) am scris:pas-cu-pas: o data arheologia-o data documentatia..Am asteptat arheologia, astept si de la D-na Daniela Marcu Istrate cartea ceruta de 2 ori (Piata Huet)...pana acum nici-un raspuns...
Asa ca...Vad ca si acolo dureaza cu Piata Garii...cu toate ca piatra adusa din China inverzeste locul de un an...
Dau raspuns totusi aici: E vorba de Georg Reicherstorffer,Chorographia Transylvaniae, preluat de Tröster:Das Alt-Und Neu-Teutsche Dacia, preluat de Felmer,J.Michael:Inscriptiones Monumentorum in Templo Cibiniensi Parochiali,1781 Mss Bibl.Bruk.(Signatur:Ms20), mentiune cu ezitari la Georg Soterius: Cibinium, nepreluat de Emil Sigerus: Chronik der Stadt Hermannstadt, Hermannstadt Honterus,1930, nepreluat de Albu, Ioan,Inschriften der Stadt Hermannstadt aus dem Mittelater und der frühen Neuen Zeit, Hermannstadt, Hora Verlag 2002, nepreluat de Denkmaltopographie Siebenbürgen 5.1. 1 Stadt Hermannstadt/Topografia Monumentelor din Transilvania 5.1.1 Municipiul Sibiu(BILINGV RO/DE/) Elaborat de Alexandru Avram si Ioan Bucur, 1999 Rheinland Verlag GmbH Köln/Editura Rheinland Köln ,1999
Cam atat pana aici pe acest loc nepotrivit....
Georg Schoenpflug von Gambsenberg
PS. Am impresia ca sunt carti in librariile din Sibiu/Hermannstadt care se cer cumparate si citite. Ma refer la Fabini,Hermannstadt, sau tot la Fabini,Kirchenburgen in Siebenbürgen.Sau aceasta Daniela Marcu Istrate cu Piata Huet(la Biserica Evanghelica de vanzare?) Plus link-urile cu arheologia, nu le-am dat in doru'lelii...Consumul de Carte inseamna nu a o rontai, ci a o citi!
Tot din Ulm/Soeflingen se vede mai bine in Hermannstadt...Dar vin si sintezele mele, sub rezerva de schite de lucru...Astept material...
Puteti dechide in schimb: http://www.medievistica.ro acolo gasiti si asta si altele...

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 02.06.2007 20:55
Cand ma asteptam mai putin. Multumesc. Serios, inforematiile imi sunt de folos, chiar daca e prea tarziu pentru a le mai publica...

Cartea Danielei Marcu Istrate (coord) am citit-o si am folosit-o. Frumoasa dar "scurta". Expozitie din Ferula a fost primul eveniment demn de 2007, dupa mine.
De pe medievistica.ro am luat referirea (cu circumspectia necesara) dv la posibilitatea existentei unei capele langa Turnul Scarilor.
Capela Sf. Jacob nu e vizitabila, ea fiind "private property" cu proprietar plecat prin Germanii ori Austrii. Oricum, s/a descoperit resturile unui contrafort si ramasite de zidarie, vizibile.
Capela Sf Ladislau nu intra in discutie, existand imagini fotografice cu ea.
Capela Rotonda (Sf. Ioan) este distrusa complet de lucrarile de canalizare, telefonie, etc. I s-a "trasat" urma in pavaj.

Ceea ce e interesant, mai ales in cartea D Marcu Istrate, este ca se cauta demonstrarea existentei unei capele "Maria", adosata corului Bisericii evanghelice. Dar cel mai sigur ar putea fi doar o incercare de extindere a corului.

Ce e imbucurator este ca se poate vizita Biserica-Azilului. 5 bani intrarea.
ce e rau este ca acum, din loc sfant, a ajuns scena de concerte rock.
Trist.
I'll ber back soon
C

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 02.06.2007 21:37
Piata Huet- Doamna Daniela Marcu Istrate...
Ceva e putred in Danemarca...Atunci cand i-am cerut sa cumpar cartea am intrebat-o in PS de unde este atat de sigura ca Rotonda poarta patrocinul St.Johannes. Dupa cum inteleg, Dansa nu a sapat acolo. (2005 eram in toamna acolo si am fotografiat tot ce-am putut, Rotonda era neatinsa)...Au sapat sibienii...N-au gasit mult, vide rapoartele Cimec, + toata presa locala, unde n-a prea avut ecou...Si dupa rapoarte pare imposibil sa mai poti deduce care a fost sfantul patron (patrocin, hramul!...)...Nici imagini, nici nici nici...Ca pe un craniu o fi stat scris cu rosu satanist eu sunt Joannes?...
La fel de dubioasa e chestia cu moneda din sec.XII...De unde stie? Poti sa-ti dai seama dupa mutra rejelui maghiar...Dar daca-l recunosti, stii anii precis...De ce nu-i da numele? Sfarsitul sec.XII intra numai regele Bela III. in calcul...Ori n-a descifrat figura, si deduce daca...au venit... sigur ca...deci...Asa nu se face istorie, ci isterie...
E adevarat, daca ar fi Rotonda Johannes, m-ar bate gandul ca-s prea multe coincidente cu Johannes Latinus de Ruetel (familia apare si-Flandra!)in Terra Vltrasiluana 1204, 1206, apoi fiii lui Conrad si Daniel....Mai ales ca intre Michaelsberg ( Cisnadioara) si Heltau (Cisnadie) se afla Ruetel pe acolo exista o Rotonda, tot acolo exista dealul Gehonnes pe care se afla o biserica sau capela St.Johannes. Si Ruetel si Helta sunt in Flandra(acum Belgia) doua sate unul langa altul(Rutton+Othee acum!)...unul flamand, altul vallon...(Si flamanzii cu valonii se mananca intre ei cam ca ungurii cu romanii...SiFlamanzii vor autonomie, au primit ceva, acum vor primi parca parlament separat...Nu e clar)...Culmea este, deci capac peste oala: 29.03.1201 exista un Johannes comes cib. tunc comes curialis necunoscut de bibliografie pentru ca apare intr-un document tocmai la Manastirea Benedictina Mons Sacer Hungariae (Panonhalma). Rau( fals) transcris dar am acum facsimilul clar...
Dar Ipoteza mi se pare mult prea ieftina, ca un roman politist de duzina...Prea se ofera curveste pentru a nu fi plina de sifilis...
Concluzia: Nu au fost primii sasii...Flandrenses et Latini, Germani si boemieni (inca nu se numeau cehi) din Bohemia, Italieni, Francezi,toti care cum, chiar si cruciadele trec pe aici regele Frantei saluta de la portile Ungariei.... Hunt(stema un caine=canis) cu fratele lui Paznan (mai tarziu Pazman) vin inainte de anul 1000 din Suabia, Apa care devine Apaffy (tot german) e comes continuu de pe la 1100...E o amestecatura si un du-te-vino..
Era o mobilitate incolo si incoace de neimaginat acum.Dar nu de capul lor! Era Fundus Regius!
Georg Schoenpflug von Gambsenberg
PS. Amanunte in Link-ul: http://www.medievistica.ro/texte/tribuna/recenzii/dana%20marcu_sacru%20profan%20sibiu_rusu.htm

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 05.06.2007 15:27
Stimate domn

Conditiile in care s-au efectuart sapaturile in TOT centrul Sibiului nu au fost cele mai propice unei cerdcetari arheologice amanuntite. "Deadline"-ul lucrarilor de "reabilitare", lucratorii care intra lejer cu buldozerul unde ar trebui sa se intre cu periuta, populatia vie a orasului care folosea orice groapa pe post de cos de gunoi...
Am asistat la distrugerea unei ramasite de canalizare (jgheab) descoperite in Piata Mica (in spatele La Turn), prin 2006, muncitorii facandu-l efectiv bucati precum pe Motoc din Lapusneanu, penru ca era "lemnu' lu' satana" dar motivul nu era cel religios, ci placerea de a distruge. Noroc ca mai exista fotografii "ante"...

Partial, aceasta a fost si soarta Rotondei. (Re)descoperita prin anii 90, acoperita la loc, re-re-descoperita in 2005-2006, reacoperita la loc, sub tone bune de beton, pentru a trece pofta de a mai sapa cineva. O pomenire a ei se face intr-o insemnare despre niste bani dati pentru transportul molozului ramas din demolarea unor capele de pe la 1530.(informatie neverificata personal).
Oricum, a "boteza" capelele doar de dragul de le da un nume, e un demers riscant. Si daca o singura capela a avut, de-a lungul veacurilor, mai multi patroni. Nu e posibil.
Plus ca ce rost ar avea - logic - o capela a Sf. Maria lipita de o Biserica TOT a Sf. Maria? (vezi si linkul la cometariul la cartea amintita.)
Resturile Capelei Sf. Ladislau si fundatiile caselor din zona Curtii Preotilor au fost rase lejer cu acelasi buldozer. Dar iar exista foto...
Da, lumea se misca. Dar nu cum crede lumea acum...

Uite, un subiect frumos batand spre banc istorico politic Gusterita-Caedonia...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 05.06.2007 16:54
Da si? Eu am pus intrebari (de aici din Ulm catre Sibiu) care poate raman deschise, care incita la ceva...Dar Dumneavoastra ca Jurnalist trebuie sa ramaneti in cadrul topicului.Stiu ce dezastru se face cu totul si peste tot, stiu de buldozerele care au distrus cca 1800 morminte inainte de a incepe sapatura avizata...Dar ce are iritarea Dumneavoastra cu intrebarile reale? Daca ati citit cartea Doamnei, mai bine m-ati fi lamurit de unde Rotonda St. Johannes...Eu nu reusesc s-o obtin...Ati vazut ca problema ma intereseaza serios, nu asa in doru'lelii. Treceti si la Link-ul indicat mai jos acolo, care trimite la Dr. Rusu, arheolog, fostul indrumator al doamnei, acolo dati de cineva mai in materie decat mine, un nestiutor. Cu toate ca nu mananc pe paine nici toate nelamuririle recenzentului de acolo, puse ca degetu-n rana de Thomas...
V-as ruga sa raspundeti la intrebari, daca vreti sa se construiasca ceva...
Daca nu... Restul e tacere...
Cu deosebita Stima
Georg Schoenpflug von Gambsenberg,
PS.Biserica St.Maria avea 24 de altare inauntru...
Putea sa aiba lipita o capela anterioara ...Capela are alt rol decat o Biserica Parohiala...Mai sunt biserici catolice cu capele adiacente...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 06.06.2007 11:07
O capela poate fi initiata si financiar sustinuta si particular de o anumita familie...Ramane ca fundatie particulara...de sufletul....Poate fi initiata si de o oarecare institutie ecleziastica. N-are nimic cu Biserica langa care sau in care se afla...Exista capele in Biserica...patrocinul capelei nu e legat de cel al bisericii langa sau in care se afla, deci poate sa se si repete Sta.Maria+ Sta.Maria, nu patrocinul le deosebeste si le da marca, ci functia.. ...Important este sa se afle pe Pamant Sfintit...Care poate fi sfintit odata cu constructia. Si acest pamant sfintit este indreptatit (nu obligat!) sa devina eventual cimitir...Dar cand este Cimitir este obligatoriu Pamant Sfintit.
De fapt in Piata Huet nu este UN Cimitir, ci mai multe, fiecare de la Capela sau Biserica de alaturi....(Rotonda,Sta.Maria, St.Jacobus, St.Stephanus (?), St.Ladislaus...si in jos St.Spiritus (extra muros).Si trebuie sa socotim si Schola Latina pe undeva,langa St.Ladislaus, cred ca chiar pe locul unde este Liceul Brukenthal, dupa imagini vechi INAINTE de aceasta cladire noua din sec.XVIII era ca extindere cam tot atat de mare si avea etaj...De aici teza mea ca Piata Huet ca loc sfintit nu putea sa primeasca constructii civile particulare...Nu era practic nici loc! Cimitirele s-au tot extins, pana au devenit un imens cimitir ce acoperea toata piata...Deci Cibinienses nu au locuit aici. Eventual in Piata Mica peste prima (!) Poarta Elisabetha (acum Podul Minciunilor), deci pe la Casa Artelor si Casa Aurarilor tot sus in Piata Mica, langa Scarile Fingerling......sau la Dragoner-Wache...in Orasul de Jos...SI UNDE ERA COMES CIBINIENSIS? TOT SUS dar unde?
Preotii locuiau in TURNUL PREOTILOR langa Biserica (mai tarziu degradata la rangul de Capela) St.Ladislaus, pe circumferinta primei Centuri de Ziduri.
IPOTEZE!
Georg Schoenpflug von Gambsenberg
Last edited by Retras la cerere on 06.06.2007 11:16, edited 1 time in total.

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 06.06.2007 11:15
Art trebui un topiic nou numit "Istoria Sibiului"
Stimate domn. Am citit cartea "Sacru şi profan într-un oraş european (1150-2007). Piaţa Huet, o punte peste timp". Chiar de doua ori. Dar citind-o, NU SPUNE NIMENI CUM s-a ajuns ca Rotonda sa fie numita Sf. Ioan/Johannes.
Voi face niste mici demersuri pe la oarecari oameni cu carte care pot sa imi spuna exact CINE, CAND, si CUM face referire la numita capela si...
Voi iesi din acest topic incercand sa deschid unul numit Istoria Sibiului.
Serios.
D.C.

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 06.06.2007 11:29
Da de sapat au sapat sibienii...Trebuia sa le cititi toate rapoartele referitoare la...(CIMEC.ro am dat Link-uri de-am primit scurta la mana) si v-ati fi dat seama ca din nimic nimic nu iese...Cititi-le toate ref. la Cibinium si va lamuriti...Moneda e treaba Dansei....
Daca cititi pagina Hieronymus a Asociatiei Dansei, cat timp au de gand sa dedice cercetarii antropologice...va apuca batzul....Parca ceva 30 min. pro...Nici tu DNA, nici eventuale diagnostice, analize de lab... Asa citesc direct in raportul dansei pe CIMEC totul, stiu ca erau multi batrani peste 70-80 (cum ramane cu longevitatea medievala de 30-40 ani?) si erau multi inalti pana cca 1,90m (cum ramane cu cresterea in ultimii ani datorata alimentatiei de Oras Civilizat Modern?)...l
Georg Schoenpflug von Gambsenberg

Return to Sibiul Vechi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron