SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Reamenajarea turnurilor de pe Strada Cetatii

"Avem un oras frumos" zicea cineva odata. Hai sa le aratam tuturor ce se poate vedea la noi , pentru ca se poate...
User avatar
Posts: 770
Joined: 29.12.2006 20:37
Location: Sibiu
PostPosted: 09.06.2007 23:12
E, oricum, trebuie sa fim realisti dar si intelegatori si sa nu aruncam cu "pietre" ci prima data sa vedem partea buna!
User avatar
Posts: 69
Joined: 13.10.2006 21:16
PostPosted: 09.06.2007 23:19
...de parca voi nu-l stiti pe Chisi!!?? Vede intotdeauna doar partea "goala a paharului"! Vesnic nemultumit! Negativist convins!
User avatar
Posts: 976
Joined: 17.09.2004 11:18
Location: sibiu
PostPosted: 09.06.2007 23:43
pun pariu ca este prieten cu gigel, si daca nu, ar putea face cuplul perfect:) ( de discutii contra sibiului si a muuulltor lucruri) :):)
Un barbat fuge dupa o femeie pana cand il prinde ea...
User avatar
Posts: 368
Joined: 24.10.2006 20:39
Location: sibiu
PostPosted: 10.06.2007 08:03
chisi wrote:De acord cu tine la restul. Cel putin din punctul meu de vedere. Dar tot nu inteleg de ve va tot chinuiti sa justificati lucrul prost facut de altii...

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 10.06.2007 10:50
@Chituta Alexandru

Tot vazand partea buna a unui lucru facut, in general, prost, nu cred ca e de folos. Asta ca sa fim realisti.

@rebelutza

"Discutii contra Sibiului"? M-ai spart! Poate poti dovedi cele afirmate. Dar imi place cum esti asa, on topic. Ce legatura am eu si gigel cu renovarea turnurilor de pe Cetatii? Poate discutii contra parerii tale despre Sibiu. Ca daca am face un concurs pe tema Sibiul, nu stiu zau...
***
Turnurile puteau fi facute, bine mersi, anul trecut. Santierele paranoice si neterminabile puteau fi mai putine si mai "rapide". Grija fata de monumente putea fi mai mare si REALA, nu doar asa, de scos ochii entuziastilor gratuiti. Si totul putea fi organizat mai cu cap, respectiv creier.

Povestea pare a fi ca asa, de ochii turistului, s-a dat drumul la vizitat turnurile de pe Cetatii. Care nu prea "tineau" atati vizitatori. Si atunci au inceput sa scartaie (de 30 de ani nu s-a prea miscat ceva in zona) si vaaaaaaai, tre' sa le reparam. Si s-a apucat asa, in plin sezon turistic, sa crape turnuri-simbol ale orasului.
Sper sa urmeze turnurile Barbierilor, Pielarilor si Pulberariei. De care, sincer, nu-i pasa nimanui, ca pozele faine se fac pe centru...
User avatar
Posts: 69
Joined: 13.10.2006 21:16
PostPosted: 10.06.2007 11:41
Mai Chisi...cred ca ar trebui sa mai iesi si tu in lume...
La Venetia mai toate monumentele de vizitat sunt invelite in schele si pungi de 3 ani...si nimeni nu se mai plange...La Paris altele! In Cagliari...oras turistic, vechi port cu un frumos castel si acum se lucreaza tot de prin 2004. Stii insa care e problema...daca s-ar putea lucra in Sibiu iarna ar fi altceva! Sibiul e vizitat in fiecare vara (si nu numai vara) de turisti. Nu stiu cat ar conta pentru turisti daca renovarile s-ar face in 2007 sau in 2008. Asa ca "Halt die Klappe!"

P.S. Criticile sunt bine venite cand sunt gandite! :wave:

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 10.06.2007 13:57
Hai sa lasam balta exemplele cu alte orase renovate si cu schele pe ele ca nu se compara.
@fireone
Probabil ca imi poti spune si cate ore pe zi se lucreaza la Venetia, Fiume, Trieste. Poate imi spui si ce calificare au cei care lucreaza la castelul de la Fiumicino. Banuiesc ca nu similara cu a holoangarilor care lucreaza 2-3 ore pe zi si restul bere. Dar tu poate ca stai pe undeva printr-o zona paradisiaca si nu ai nici un santier in cale.
Stiu, ai raspuns in primul rand impotriva mea. Nu te poti abtine, asta e...

De preferat e sa se lucreze in Sibiu nu iarna, dar cu cap.
Si la Italia aia, cei cu santierele alea de mii de ani cate monumente si urme istorice au stricat, pocit, distrus, asa cum s-a petrecut la Sibiu?
Ati putea pune si un slogan forumului astuia
"Cine nu e de parerea noastra ne e dusman!"
User avatar
Posts: 69
Joined: 13.10.2006 21:16
PostPosted: 10.06.2007 15:02
Ce vorbim noi aici si ce intelege el (Chisi).
Offff....
Last edited by fireone on 10.06.2007 15:06, edited 1 time in total.
User avatar
Posts: 770
Joined: 29.12.2006 20:37
Location: Sibiu
PostPosted: 10.06.2007 15:04
Chisi a spus:
Poate imi spui si ce calificare au cei care lucreaza la castelul de la Fiumicino. Banuiesc ca nu similara cu a holoangarilor care lucreaza 2-3 ore pe zi si restul bere.


Cred ca ne indepartam de la importanta si esenta acestui subiect, care de altfel a vrut sa arate ca nu au fost uitate nici Turnurile de pe Str. Cetatii, si care din diferite motive, cred ca foarte logice pentru autoritatii, au gasit momentul acum pentru renovare. Foarte bine! Daca e putem sa ne intrebam: De ce nu s-au facut acum 4, 5, 6 ani caci si atunci aratau destul de rau?
Ziceam ca ne-am indepartat de la subiect, nu cred ca toti care lucreaza la RENOVARI SI RESTAURARE in Romania sunt holoangari. Daca nu stiai nu toate firmele pot restaura!

Stiu, ai raspuns in primul rand impotriva mea. Nu te poti abtine, asta e...


Nu mi s-a parut, din punctul meu de vedere, o lovitura asupra unei persoane, cred ca a fost parerea, sfatul si raspunsul la un mesaj.

Ati putea pune si un slogan forumului astuia
"Cine nu e de parerea noastra ne e dusman!"


Asta chiar ca o iau chiar ca pe o jignire in masa!!!
Trebuie sa stim ca nu toata lumea are o parere unanima in multe chesti!
Trebuie sa stim ce inseamna niste mesaje total poate opuse cu ce am scris noi!
Trebuie sa avem respectul fata de toti cei de pe acest forum!
Trebuie sa stim ca parerile opuse intr-o discutie le au oamenii care gandesc!
Sa nu ne pripim sa facem sloganuri acestui forum!

Va salut prieteneste pe toti forumisti!

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 10.06.2007 18:33
@Chituta Alexandru

"Asta chiar ca o iau chiar ca pe o jignire in masa!!!"

Ba sa nu o iei, stimate domn. Pentru ca, nu-i asa,

"Trebuie sa stim ca nu toata lumea are o parere unanima in multe chesti!
Trebuie sa stim ce inseamna niste mesaje total poate opuse cu ce am scris noi!
Trebuie sa avem respectul fata de toti cei de pe acest forum!
Trebuie sa stim ca parerile opuse intr-o discutie le au oamenii care gandesc!"

M-ar bucura sa port pe forumul acesta o discutie contradictorie NORMALA, cu referiri doar la opinia celuilalt, nu la persoana sa...

Cu cativa chiar am reusit. Te numeri printre ei, deci te respect, chiar daca nu ai aceleasi pareri cu mine. Spune-le si unora de pe aici cum se face, poate invata
User avatar
Posts: 368
Joined: 24.10.2006 20:39
Location: sibiu
PostPosted: 10.06.2007 18:42
Chituta Alexandru wrote:Ziceam ca ne-am indepartat de la subiect, nu cred ca toti care lucreaza la RENOVARI SI RESTAURARE in Romania sunt holoangari. Daca nu stiai nu toate firmele pot restaura!
Firmele nu pot restaura dar muncitorii da :) Cum se face? Se baga o firma la 20 de licitatii (care castiga, normal, indiferent de pret, pregatire etc), se angajeaza un restaurator cu atestat (pana la urma se gaseste unul care sa lucreze pe nimic), se angajeaza 30 de oameni cu ziua (fara exagerare - oameni care, eventual, au lucrat de cateva ori in constructii) si se fac bani. cam asa se restaureaza pe la noi.
Ce trebuie sa faceti ca sa va dati seama de calitatea "restaurarilor" din sibiu? mergeti la orice locuitor al oricarei case proaspat renovata si intrebati-l cum s-a lucrat si daca e multumit. Nu glumesc, de curiozitate... mergeti si mai stati de vorba si cu "cetatenii"

apropos... a auzit vreoata cineva pe seful de santier strigand la vreun muncitor (in cazul de fata, care a pus intro zi aproape toate tiglele pe acoperisul casei artelor) "ba! tu esti nebun? ce-ai lucrat atat? da-te jos (nr de pe acoperis)! ala trebe' sa fie gata numa' peste 2 zile! ce mai facem acum?"

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 10.06.2007 20:12
Si, ca o completare, la cele spuse de Tudor X, iata ca maretii de pe Cetatii repara de strica. O portiune de turn "julita". A, asa e pe santier? Dar aici vorbim de monumente vechi de sute de ani, nu de mansarde la nefamilisti...
Attachments
PIC_0037.JPG
(224.42 KiB) Downloaded 252 times
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 11.06.2007 08:53
chisi wrote:@ ovi
Da, au stat mai mult sau mai putin cu mana-n chept. Si lucra acuma, in ciuda turistilor care vad ce? O dovada ca in materie de planificare lucrari, edilii sunt varza. Cu sau fara carne.


Sunt sigur ca tu ca jurnalist stii mai multe despre cei care administreaza lucrarile, dar eu iti spun ca un simplu cetatean ca anul trecut din punctul meu de vedere nu au stat delok, sa nu uitam ca pietele din centru au fost renovate toate, strada cetatii la fel si alte stradute din zona centrala. Toate santierele au fost incepute inainte de 2006 si sunt convins ca au lucrat intens mai ales in 2006. Ca toate lucrarile merg incet, e adevarat, si nu stiu cine e devina, constructorii .. banii ???

chisi wrote:Vezi ca vizavi de turnul cu pricina e o Sala Thalia care nici acum nu e terminata complet. Vezi ca ceva mai jos de Sal;a Thalia NU mai e un cuptor mediaval unic in tara ale carui urme au fost sterse de pe fata Terrei de aia care nu au stat cu mana-n chept. Asta apropo la modul de lucru sibian si complet anapoda. Convinge-ma ca nu e asa.
Si pana la urma suntem capitala europeana a santiereelor incepute si f. putin terminate.


O fi Sala Thalia neterminata dar macar se pot folosii de ea, cred ca mai sunt de facut doar lucruri minore .. in exterior arata bine, in interior am fost doar acum cativa ani cand au inaugurat-o.
Apropo de cuptorul medieval unic in tara, sincer sa fiu nu stiam , mi-ar placea daca ai mai multe informatii sa deschizi un topic nou. In zona stiu doart de fabrica de bere care a fost demolata cu multi ani in urma :(

chisi wrote:PS: Iti poti iubi orasul si vazandu-i partile rele. Si chiar fara sa ai orgasme la artificii, concerte 2nd hand si lumini pe pereti


Sa stii ca vad si partile rele, pe forum am scris de fiecare data cand vedeam ceva aiurea, Calitatea soselelor, Culorile cladirilor renovate, piata garii (gasesti pe forum cel mai probabil la categoria Asta NU).. etc


chisi wrote:Si, ca o completare, la cele spuse de Tudor X, iata ca maretii de pe Cetatii repara de strica. O portiune de turn "julita". A, asa e pe santier? ...


Nu tin cu constructorii, dar ceea ce spui tu nu este adevarat, uite cateva poze cu Turnul Dulgherilor din 2004, 2005 si 2006

Image

Image

Image
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 11.06.2007 12:48
Aici o sa fie albumul cu santierul de pe strada cetatii, din cand in cand o sa mai actualizez imaginile.

Santier in Sibiu :: Renovarea Turnurilor de pe Strada Cetatii
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 11.06.2007 13:59
of ce frumoasa este viata, cu sau fara chisi cu care sunt prieten sau cu care ar trebui sa ma combin; ar mai trebui sa faca ceva vreun gigel, vreun tzontzonel sau vreun mitzi, chitzi pentru stimularea muncii in orasul asta/?
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
PreviousNext

Return to Sibiul Vechi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron