SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

nume de locuri din "folclor"

"Avem un oras frumos" zicea cineva odata. Hai sa le aratam tuturor ce se poate vedea la noi , pentru ca se poate...

PostPosted: 26.06.2007 13:49
Na, in sfarsit...Toata Jermania Vltrasiluanica ma intreaba daca mai exista...OF..deci exista...Cea mai buna Pepsi Cola, inghetata cu dop de gheata sub dopul metalic...APA de Sibiu!...Sau va inchipuiti ca desi scria ...era de?...Esenta trimisa, apa de Sibiu+acid carbonic....mai buna decat tot ce-am baut de atunci incoace...A sa nu uitam... Tot Orasul plin de NECHEZOL (vreau o dizertatie despre, cu bibliografie in latina!), numai la VIOLETA gaseai Espresso, cat-necat, poate tot din aceeasi otrava, dar facut Espresso, nu Turceasca (Mocca, cu noroi la fund)... Si cu alt gust..Se putea bea si te tinea pe picioare...
Si, sa nu uitam, celebrele TRIGOANE, numai aici...(foietaj de placinta impaturit in triunghi, cu umplutura crema de vanilie- mai tarziu...sanchi!..pudding!) si cu o pudra de zahar pudra...Mic Dejun? 7-8 Trigoane, doua Espresso duble si rezistai si la strand cumva...Cu pachetul de Carpati de St. Gheorghe sau Marasesti de Ada-Kaleh (cat a mai fost insula pe Dunaj)...
Da, acum nu bem deloc Pepsi, Coca nici atat, numai apa minerala si de robinet...Cafea...Espresso sau, repede, NES...(reteta:doua linguri /de supa/NES+ la fel zahar pentru o ceasca de 200 ml? apa fierbinte...misca si bea...Tigari facute de mana/tutun olandez, proaspat, miroase bine...NU-I SANATOS!

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Soeflingen, Deutschland

PostPosted: 27.06.2007 22:35
Pepsi nu. Nici maxifrapierele alea mai mult apa decat gheata nu mai sunt prin zona. Nici nu se prea bea asa ceva. Coca cola mai rar
Sicola nu mai exista. Nici sucurile alea din bomboane de la IOMCOOP. Nici limonada la pahar, "aerisita" ca la acvariu.

Ce NU se mai bea la Sighii
Bitter la "Turn"
UAU! frappe-ul "de Turn" mai exista, la Dori's. Chiar si atmosfera aia ciudata 70-80-ista cu muizca de radio, discutii despre fotbal si politica (alta)
Revenim
Nu se mai bea spritz. Vin nici atat. Nu se mai bea nici spumos, sampania de proasta calitate si din orice altceva decat vin ca lumea are succes.
Nu se mai bea sifon cu sau fara sirop la sticla cu fagure, la halba, ca in Piata Cibin.
Nu se mai bea nici Floris, nici bere la halba cu apa si Dero ori Perlan (pt. spuma)
Nu se mai bea in fata crasmei, pe marginea trotuarului.
Ce e interesantr e ca la "Pieile Rosii", recte terasa Bulevard, miroase iar a peste, ca atunci cand nu puteai lua o bere la sticla fara peste.
Nu se mai bea suc de rosii din alimentara, tuica batrana, slibovitza, rachiu "2 prune", Floris, coniac Ovidiu,coniac Milcov, aperitiv secuiesc de chimion, Havana Club, Campari, Cinzano, Martini Rosso ori Bianco, bere DAB, suc Sinalco (de la Shop), bere la sticla fara eticheta, cafea amestec si alte chestii off topic dar care ne plac ca's vechi si putini isi mai amintesc de ele.

On topic

Discoteci

Pe Casa (sasii joia la Sachsentref)
La Sindicate (in aceeasi cladire, locul de agatat al apevistilor)
In Studenti
La Independenta (Jegos!)
La Tineret (actualul FDGR)
In Groapa
La CFR (clubul CFR, acum un bloc enorm la giratoriul de langa podul Garii)
La BTT (buna reputatie si bun frappe)

PostPosted: 27.06.2007 23:21
Nu, cand s-a estompat complet Pepsi la VIOLA, n-am mai baut decat apa de robinet de sus din munte venita...Si, aveti dreptate, extra mergeam in Targu de Bucate (Piata Cibin) pentru sirop de zmeura (dublu sirop, altfel fara gust si cu sifon din sticla verde cu cap si cioc de vultur) intr-o halba de aia cilindrica, nu butoias ,da...cu fagure hexagon parca si pe..., dar si pe sticla de sirop....Era la moda Bloody Mary, adica vodca cu Ketch-Up bulgaresc, care avea si piper in el...Tuica aia ordinara Doi Ochi Albastri,nu doua prune (jignire), n-am baut-o nici-odata...
In schimb o perioada la chefuri regulat numai Havana Club, il gasesc aici acuma...De romul asta cubanez nu m-a durut nici-odata nici cap nici ramane cum am stabilit.
Patratica (prin anii 60) cand a ajuns Cloaca(prin anii 80) era vestita pentru consumul liceean de Bitter scarbos...eu eram in genere numai cu cafeaua, clar la chef (de sambata pana luni) e altceva...
O singura data, cand am tencuit pivnita, am priceput de ce beau zidarii...mirosul ala scarbos de var (mortar! e mai rau...) si umiditate cereau sa bei ceva sa le alunge capital...tare si puturos...Rachiu de Drojdie, mi-am cumparat atunci singura data si-am baut de unul singur si-am lucrat tot asa...O iesit un lucru de minune...ma si mira...Dar mirosul de mortar nu te lasa sa te imbeti... Chiar beat nu...la lucru...dar dupa...Pana a treia zi am tot simtit remuscari si pocainte...
Ha...ha...
Dar doresc dizertatia despre NECHEZOL, banuiesc ca ascunsul ala de Gy(m)ozman(?) de pe aicilea Jermanicale stie tare multe...Dar cu bibliografie si latineasca asa cum scrie la carte...Sau isi face si el pocaintele pe ascuns...
Noa ase...
Phuu....
......... asta nu m-am gandit...
Cine pricepe sa taca... Dar de fapt nu regret nimic..
Georg Schoenpflug von Gambsenberg Ulm/Soeflingen, Deutschland
Last edited by Retras la cerere on 29.06.2007 18:56, edited 1 time in total.
PostPosted: 28.06.2007 14:10
Noah, ca m-ai prins! :mrgreen:
Eu ma ascund?? Nuuuu! Nici vorba!!! Si daca-i sa ma pocaiesc apa' atunci s'ta-n s'ta bistosh...pe shleau fara ascunzisuri...off topic! sorry!!
No hai sa-i dam bice cu dizertatiunea:
Ui care-i treaba cu nechezolu'...:

Nechezol - nume dat de poporul nostru sugubat produsului cu numele mai neaos de "Cafea Amestec" care la inceput continea boabe de cafea (semintele arborelui de cafea - coffea arabica) prajite si macinate si secara - secale cereale - in proportie de 3:1 (poarta in casa) mai apoi, treptat, 2:2 (meci egal), 1:3 (bataie acasa, grav!!), ca pana la urma sa se ajunga la 4:0 (victorie si calificare!!!) deci, practic, se bea secara prajita si macinata intr-o veselie!!! Ca sa fii pe vremea aia in "rand cu lumea" si sa nu fi catalogat drept "jmecher", "hipist" (mai ales daca aveai paru' o tzara mai lung) sau pur si simplu "vr'unu' de ala", trebuia sa ai otari (Otter) in picioare, pantaloni de stofa, de obicei maro cu variatiuni, haina de piele (cea mai buna era nappa de capra de Orastie) si pe cap sa porti nutru (o palarie-boneta groaznica din blana de nutrie)! Asa ferchezuit, se mergea la o cafenea, sa luam de exemplu "Union", ca acolo se servea cafea la nisip, si cand se ajungea la rand se comanda cu o moaca usor arogant-acra (ca si cum ai fi de-al casei, deh...):"Da-mi un bitar (Bitter) si o sicola!" dupa o scurta pauza "pune-mi si-un cafei (aici intervine nechezolu')!" si imediat dupa aia "Carpatz, ai?" de obicei raspunsul era negativ la care urma un "No bine, da-mi un Znagov atunci!"....

Mai, ce vremuri....

Da' cum zice Bugs Bunny : " I'll be back soon with another cartoon!!!"

Stay tuned, folks! :wave:
Homo Homini Lupus...

PostPosted: 28.06.2007 14:45
Bine...corect...
Numa' un micut amanunt pe idiom valachicale sa priceapa si studuitii la Scolile-cele-mari-de-Barfe-si Ispasa-nTarg:
aici traba sa iei tocmeala pe scara in jos,treapta-de-treapta, fara sarituri peste circuitele de sinapse, ca pute a creier ars...
Se prepara spun gurile spurcate , cu ovaz prajit, meniul preferat al nechezatoarelor nevinovate...Un fel de Müsli cum crede fie-mea cea trezita-n lume ca e sanatos, ca asa scrie pe pachet...coloranti naturali, aroma naturala,conservant natural, totul de la Chimia de la Copsa Mica parte integranta a Mumii Natura de cand lumea si Neamul Tracilor.
Si fiindca aceste nechezatoare nevinovate zambesc stupid dupa...amintind tocmai de parasirea cestii cu noroi...ranjetul acesta, combinat cu ovaz si (Müsli?) duce la un nechezat de usurinta c-ai scapat..
Si Caii se Impusca , nu-i asa?

Amu astept sa descrie pe sart expertul mai sus citat ce otrava dulce-amaruie ca absintul era chimia de Bitter de Sibiu...Vinalcool? Phua..
Ca banuiesc ca si amu are gustu' pe limba... Sau scarba de mastica dulce, o betie cu bere amestecata cu mastica...Scoti din tine ca la Securitate...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, care nu amesteca!

PostPosted: 29.06.2007 08:18
@gynzoman

esti tare, dar la "desene"... sorry

"I'll be back soon with another cartoon" o spunea Woody Woodpecker.
Buggs Bunny spunea "What's up doc"

Apropo de cafeaua din ne-cafea, in cartea "Plugul de lemn" a Thunseldei Henning-Hermann. se face referire la cafeaua facuta din coji de paine, la nivelul anului 1848. Cartea e chiar excelenta si excelent tradusa si spune multe despre sasii ardeleni.
Apropo de bitterul cel jegos (9 lei suta la Turn, pe vremuri) si ruda sa Floris, bautura liceenilor, la Continental, in bar se servea prin 1987 cocktailurile "Car cocktail" si "Bitrom" ultimul compus din bitter si rom "superior". Asta ca recuperare istorica. stateai pe fotoliul din hol "ca strainii" si admirai peisajul, compus din delegati de la intreprinderile de stat, securisti, smecheri locali si etc.

PostPosted: 29.06.2007 08:30
Ca o paranteza, ar ieri o carte excelenta cu Sibiul in 60s-70-80s daca ne-am pune mintea.Serios.

Sfatul popular- actuala Primarie
Judeteana de Partid - actualul Tribunal
Tribunalul - actuala Prefectura
UTC/ actualul FDGR-UDMR
Hotelul Partidului - actualul Silva
In Camping in Dumbrava - actualul Grand Hotel Dumbrava.
Jos la Union - bar cu sala de jocuri mecanice
La trei Stejari - crasma cu terasa.
Dunarea - Piata Mare, actuala nustiuce banca anglo-romana. La Dunarea primeau de mancare donatorii de sange.
Cofetaria Polar in Piata Mica.

Shop - magazin cu produse exclusiv pe valuta (USD ori DM), unde stateai si te uitai ca prostu in vitrina) Imi mai amintesc de doua, ambele pe Corso. Unul la Nora souvenir si unul langa Imparatu' (unde e acum magazin de antichitati. Oricum, fiecare hotel avea shopul lui.
Apropo, "Barul de zi" de pe Ocnei are aceeasi firma: "Bar de zi"
PostPosted: 29.06.2007 09:59
Da! Mea culpa cu desenele...deh...cu varsta...Bugs era intr-adevar cu "That's all, folks!" Never mind!
Nah?? Pe cand o punem de o carte "ca la carte" despre "Old Hermanntown"? Eu cre' ca dam in suschin de atata ras! Daca doresti, esti invitatul meu la un ischler si o sicola in august! De amintiri is plin ca macu' de seminte, asa ca...musai ca iasa ceva...
Despre Bitter nu prea am ce zice pentru ca nu era in lista mea de preferinte, atat doar ca prin liceu m-am lasat ademenit de cantecul dulce amarui de sirena al acestuia si am bagat flacaieste cu inca cativa jurati la intuneric din rubinia licoare dupa care, inevitabil, am decartat doua zile, cum zice Onkel Georg, ca la secu! Never more!!! Flebetea mea intr-o imbatatoare era romul! Mai ales "Jamaica"! Cred ca de la umblatul des pe munte mi s-o tras...Apropo! La "Tuica Selectionata (doua prune) i se mai zicea si "Ochii lu' Dobrin" sau "Doi Politzai Pe O Craca"! La votca "Cristal" "Adio Mama"! La "Rachiu Alb" "Secarica" sau "Monopol"! Se comanda de obicei "Monopol-cu-dulce" adica Monopol cu putin sirop!

Eheheeiii...Asta era, ce mai...

bi bec!
Homo Homini Lupus...
PostPosted: 29.06.2007 12:10
Isi mai aduce cineva aminte de "Gumela"? Guma aia de cauciuc pe post de ciunga? Bombonelele CIP in cutie rotunda de plastic? Ciocolata chinezeasca cu albine pe ea? Si toti rodeam drajeuri rotunde galbene ca pietrele de tari, dar "cu vitamina C, petru copii?" + la alimentara gaseai uneori in pungute cu eticheta albastra..praf de oua! SI caramele cum cel noi nu-s, sticloase si bune, patr5atoase de se lipea hartia de ele ? Ce vremuri...
We will always be so much more human than we wish to be...
PostPosted: 29.06.2007 13:36
An-tan-tirimogodan
Cara cara si
Principala moringo
Tango!

Pentru o doza serioasa de nostalgie va invit aici:

http://www.igu.ro/latrecut/
PostPosted: 29.06.2007 16:01
multumiim...ce sait fain...of!
We will always be so much more human than we wish to be...

PostPosted: 30.06.2007 12:14
Fain dar cam "rar" in materie de postari. Imi place la el ordinea topicurilor.
In rest, le-am dat o poza cu un Donald de cauciuc si nici pana acum nu or bagat-o

@dreamwind

Pe galben, scris cu rosu: Gumela. Marca inregistrata
Pe verde, scirs cu alb: Gumela Marca inregistrata. Menta
DE ciocolata aia nu stiu, dar era o guma la 3 lei tot chinezeasca, ce facea baloane mari. Plus sucul de ananas la cutie, numai la Perla de gasit.

@Gyzmoman

Ideea aia cu cartea ma tot paste si pe mine...

Am uitat de faimoasele La Calugaru (exact asa scria si pe firma, acum au dat-o jos) pe Magheru, Tarnava pe 9 mai, Timisul pe Faurului, Suru pe Rusciorului, Prahova la Gara Mica. Dintre ele, doar Suru a mai ramas.
Previous

Return to Sibiul Vechi