SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Poze vechi cu Sibiu

"Avem un oras frumos" zicea cineva odata. Hai sa le aratam tuturor ce se poate vedea la noi , pentru ca se poate...

PostPosted: 08.12.2007 20:52
136.

...
chisi wrote:Si totusi...
am vazut intr-o colectie privata, 2 carti postale cu G-Hausul: una doar cu ea, in prim plan, si cu o vedere de pe Banatului, unde, la capatul strazii, se vedea cladirea si un tramvai...

In fine

avem aici strada Constitutiei in curs de demolare... Acum sunt blocuri...

Fosta Salzgasse (Strada Sarii, Drumu' Sarii, acum Constitutiei) este Intra Muros, inauntrul zidurilor Cetatii...Indiferent cat de valoroasa sau nu in actualul stadiu, ar fi trebuit interzisa orice constructie moderna...si daca totusi, atunci cladiri inalte de cel mult un etaj! Altfel este stricat tot aspectul!!!...Dar se construiesc blocuri....Nu mai este loc dincolo de cetate?.

Aceasta era esenta topicului si nu colaterala mea subiectiva pe care am scos-o...

Problema este ca se intelege totul gresit....ca @flyway si altii deplaseaza totul spre latura personala si deviaza topicul de la esenta...

.Problema nu este ca s-a construit in fosta Salzgasse, ci ca s-au construit blocuri...inalte, fir-ar a dracului de interpretare casa si stramba...

De pe acoperisul blocului in Orasul de Jos esti la nivelul Orasului de Sus...

Asa ca la mai mare celor ce calca orice in picioare...si darama tot, ca doar nu ei au construit....

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Last edited by Retras la cerere on 15.02.2008 01:07, edited 4 times in total.

PostPosted: 08.12.2007 22:51
Poza dateaza din 1986 sau 7. Intra muros trucul e urmatorul: lasi o casa veche sa se darapaneze complet, o consideri irecuperabila, apoi construiesti ce vrei pe loc.
Sau ca in Piata Mare, unde bagi betoane in cladiri din sec XV.
PostPosted: 08.12.2007 23:50
"Jur ca nu mai calc in orasul pe care il spurca toti?" Georg, incepi si dumneata sa bati campii. Strada Constitutiei e dintr-un capat pana in celalt modernizat si plin de "bloace". Ar fi culmea sa se construiasca acuma case de stil vechi.

Ah... si inca ceva: acei fosti locuitori, sasi de felul lor, au fugit din tara. nu au plecat, AU FUGIT. si acuma is cu gura mare ca jura cat in luna si cat in stele ca nu se intorc in romania. deja nu stiu cati vin inapoi isi cer casele, dau afara oameni si ii lasa in strada.

Asa ca ciocul mic. Sasii care au ramas acasa, aia-s oameni de valoare, nu cei care au profitat ca poarta nume nemtesc ca sa plece peste hotare.
PostPosted: 08.12.2007 23:54
Statutul de superioritate era pe timpul Imperiului habsburgic, cand minoritatea calca in picioare majoritatea. (Oligarhie) Asa... ca sa incheiem si tema asta de "sasi= mantuitori", "romani= distrugatori". Repet: oamenii de valoare is cei care au ramas in tara sa lupte pentru urmatoarea generatie. Valabil atat pentru sasi, cat si pentru romani.

P.S: Ca sa nu se creeze confuzii legat de faptul ca eu sunt in Germania momentan. Sunt la studii aici, dupa studii la Sibiu ma intorc ;)

PostPosted: 09.12.2007 11:24
140.

...
Fly_away wrote:Statutul de superioritate era pe timpul Imperiului habsburgic, cand minoritatea calca in picioare majoritatea. (Oligarhie) Asa... ca sa incheiem si tema asta de "sasi= mantuitori", "romani= distrugatori". Repet: oamenii de valoare is cei care au ramas in tara sa lupte pentru urmatoarea generatie. Valabil atat pentru sasi, cat si pentru romani.

P.S: Ca sa nu se creeze confuzii legat de faptul ca eu sunt in Germania momentan. Sunt la studii aici, dupa studii la Sibiu ma intorc ;)

Frumos si laudabil...Sper ca in Germania nu spuneti nimanui ciocul mic....

In rest...am scos din topic partea subiectiva care v-a enervat stimate Domnule @flyaway....puteti sa mai cititi acum explicatia...Nu suport sa se devieze discutia de la tema principala... Si de fapt...ce ma bag? V-a ramas totul mostenire...faceti ce vreti....
Minoritatile pleaca cu totul....pana si dintre unguri au plecat vreo 700.000...pleaca si ei toti...nici-o grija...Poate asa va explicati ca din aproape 22 mil. locuitori mai aveti parca...nu stie nimeni de fapt...vreo 18,5 mil...Si tot nu aveti loc...
Ramaneti intre voi...dar atunci nu va trebuie Europa...
PS...De asta am plecat toti...din cauza acestor tipi nationalisti si extremisti ca flyaway de exemplu..si altii...
Nu uitati, cand erati in varsta de vreo doi anisori, deci in Martie 1990 a aratat majoritatea ca este stapana in casa...La Targu Mures....si a functionat...si va functiona totdeauna acolo..Oricand poate izbucni un nou Targu-Mures...Majoritatea este pregatita si dispusa...
economic as fi dus-o mai bine acolo eram aranjat.......dar m-am saturat...

PS. Istoria ati invatat-o la Academia Stefan Gheorghiu sau dupa comentariile Inalt-Prea-Sfintitului Antonie Plamadeala? De fapt tot aceeasi structura ...A, pardon, mai sunt pe acolo vechi membri activi PCR si pe linie savantul Mihai Racovitan si Corneliu Bucur...ultimul si in Comitetele Bisericesti...ca sa fie sinteza clara...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Soeflingen, Deutschland
Last edited by Retras la cerere on 15.02.2008 01:09, edited 2 times in total.
PostPosted: 09.12.2007 11:50
Nu stiu daca e vorba de nationalism dar putina mandrie si patriotism nu strica. Herr Georg, ati vayut manualele de istoria minoritatilor din care invata elevii de aici de cls 6 ? Haideti sa va povestesc despre cum invata ei in lectia despre Böhmendeutsche cat de harnici erau aia si cum au venit aici, pentru ca romanii, cica "nu doreau sa cultive porumb si pretindeau ca pamantul nu este roditor in regiune". Deci copilul invata ca romanii- puturosi au fost salvati de germanii din Imperiu. Yeah. Inca de mic, nu cumva sa aibe initiative cand va creste. TU esti roman puturos. Nu poti mai mult. Poate acesta este adevarul istoric, au venit in sec 18-19 , s-au stabilit si etc. Dar e deja manipulare si influentare negativa ce se preda prin manuelale de istoria minoritatii. Adica, noi fara marii sasi nu valoram/valoram nimica. De ce am invatat in facultate nu mai discut ca trec la Coderanu imediat, chit ca sunt evreu.
We will always be so much more human than we wish to be...

PostPosted: 09.12.2007 12:03
142.

...
dreamwind55 wrote:Nu stiu daca e vorba de nationalism dar putina mandrie si patriotism nu strica. Herr Georg, ati vayut manualele de istoria minoritatilor din care invata elevii de aici de cls 6 ? Haideti sa va povestesc despre cum invata ei in lectia despre Böhmendeutsche cat de harnici erau aia si cum au venit aici, pentru ca romanii, cica "nu doreau sa cultive porumb si pretindeau ca pamantul nu este roditor in regiune". Deci copilul invata ca romanii- puturosi au fost salvati de germanii din Imperiu. Yeah. Inca de mic, nu cumva sa aibe initiative cand va creste. TU esti roman puturos. Nu poti mai mult. Poate acesta este adevarul istoric, au venit in sec 18-19 , s-au stabilit si etc. Dar e deja manipulare si influentare negativa ce se preda prin manuelale de istoria minoritatii. Adica, noi fara marii sasi nu valoram/valoram nimica. De ce am invatat in facultate nu mai discut ca trec la Coderanu imediat, chit ca sunt evreu.

Si aici in Germania se spune ca de aceea trebuie sa vina polonezii, care fac totul, pentru ca germanii sunt puturosi si nazurosi...Manipularea e clara...Pentru ca...cunosc si personal si prin NET sute de cazuri de germani disperati, care ar lucra orice....dar sa poata macar sa-si plateasca chiria si mancarea....nu au sanse...
Fosta DDR este aproape golita..tineretul pleaca...Bazinul Ruhr la fel...de cand sunt taxe de studii, pleaca toti, studiaza in strainatate...nu America...Austria, Elvetia...mai ieftin si mai temeinic predat...apoi raman pe acolo....
Dar una este manipularea, alta realitatea....si noi am plecat din cauza unei anume realitati...care s-a concretizat in Targu-Mures mai apoi....
Si aceasta realitate este mereu actuala acolo....

PS...da...l-am uitat pe tanarul viteaz profesor national Corvin cel istet....care de cand nu mai are voie sa scrie despre mozaici si toleranta extracarpatina pana in Transnistria bate saua sa priceapa iapa cu francmasonii....parca si ady-cel-cretin avea pasarica asta...in orice caz o are Tribunul cu ziarul-color si majoritatea lui intra si extra arcului carpatin...
Last edited by Retras la cerere on 15.02.2008 01:11, edited 1 time in total.
PostPosted: 09.12.2007 15:37
@Georg Schoenpflug von Gambsenberg
De asta am plecat toti...din cauza acestor tipi nationalisti si extremisti ca flyaway de exemplu..si altii...

Lasati povestile, sasii au plecat in primul rand din motive economice, pentru o viata mai buna; la fel si germanii din Est, la fel si ungurii, la fel si cele 2 milioane de romani care au plecat in vest si aiurea. Invers, daca viata in Romania ar fi super buna la un nivel peste cel german atunci inca am fi cu totii acolo, ba v-ati fi chemat si rudele.

Nu uitati, cand erati in varsta de vreo doi anisori, deci in Martie 1990 a aratat majoritatea ca este stapana in casa...La Targu Mures....si a functionat...si va functiona totdeauna acolo..Oricand poate izbucni un nou Targu-Mures...Majoritatea este pregatita si dispusa...

Ranchiuna, sovinism si incintare la violenta.
M-ati dezamagit, sunteti exact echivelentul lui Vadim in partea celalta, si in felul asta ii justificati existenta.
Si eu care credeam ca toata munca aia de documentare istorica o faceti din pasiune si dragoste pentru Sibiu - si-a pierdut mult din valoare, o voi privi cu neicredere si suspiciune de acum incolo, cine stie ce alta agenda mai aveti.

PostPosted: 09.12.2007 15:59
Stimati domni si doamne/domnisoare

Haideti sa lasam disputele etno politice pentru alt loc, iar aici sa vorbim despre

@fly away.
Interesant este cum eu, personal, am relatii mult mai bune cu neispravitii aia de sasi plecati PENTRU CA PARTIDUL II HARTUIA 24 de ore din 24, ii santaja sa le ia casele pe nimic si sa le dea la romanii care acum plesnesc de mandria ca sunt sibieni "adevarati", decat cu sibienii pur-sange.
Iar romanii care acum se lauda cu "heritage-ul" sasesc din Sibiu, nu pridideau sa ii faca pe sasi "hitleristi", "sasi prosti", "Hontzi", etc.
Este normal sa iti iubesti tara si nationalitatea. Sau invers, pentru minoritari. Cine nu o face, rusine lui. Dar nici sa dai in vadimisme ori legionarisme nu e bine.

Apropo, cine isi mai aminteste galceava cu Nepomuk?
Sibienii adevarati romani au facut criza la ficati cand a fost vorba sa se re-puna statuia Sf. Jan Nepomuk in Piata Mare, spunand ca e "sfantul sasilor". Sasii sunt evanghelici... Deci nu dau prea multe parale pe sfinti...

@dreamwind.
'morning! Aici chiar ai avut dreptate... Imi aminteste de replica lui Ianke care, suparat pe Itik /Ilie, ameninta ca se face ... antisemit.

In alta ordine de idei, apreciez cum cineva care (desi cu conceptii uneori diferite fata de ale mele) face ceva pentru Sibiu in fapta, aici pe forum, este luat la sigur in cel mai bolsevic mod cu putinta de cei care, de obicei, au un hobby din a ataca pe cei ce au alte pareri. Si ataca nu parerile, ci persoanele. Jenant.
PostPosted: 09.12.2007 20:26
Domnul Georg,

cu tot respectul fata de varsta dvs... cred ca incepeti sa faceti niste afirmatii extrem de grave!!!! Dvs. cred ca ati uitat sensul de EXTREMIST sau NATIONALIST. Un extremist ar fi expulzat minoritatile din tara, un nationalist ar fi militat impotriva drepturilor minoritare. Eu din contra, apreciez pe cei care au ramas in tara, mi-as fi dorit sa fi ramas si mai multi in tara (sasi, unguri, svabi).

Si inca ceva.... poate ca nu va mai amintit ce am scris acuma o saptamana pe forum (sau nu ati citit): Am copilarit cu copii de etnie: romana, germana si maghiara. Pe strada mea sunt familii de sasi, de romani, unguri, tatari, tigani si chiar armeni. M-am avut cu toti bine si inca ma mai am. Ii apreciez pe toti si ii respect asa cum sunt si ei la randul lor ma respecta pe mine si pe familia mea. Am primit o educatie foarte buna de la parintii mei... in casa nu a existat niciodata discutii xenofobe, extremiste sau mai stiu eu de care.

In '45 cand bunica mea s-a mutat in casa mea parinteasca, avea ca vecini o familie din rusia (Sosimovici) si s-a inteles perfect cu ei, tata a copilarit pe strada cu 30 de copii dintre care 25 erau sasi si s-a inteles perfect cu ei.

Prin urmare, afirmatia dvs. legata de mine este pe cat de poate de aberanta, lipsita de orice sursa care sa dovedeasca faptul ca eu as fi anti-sasi sau anti-unguri.

M-a enervat la culmi ideea in care ati scris dvs. ca nu mai veniti in Romania din motivul ca romanii is distrugatori si sasii superiori. Gresiti amarnic, domnule Georg.

Sa va dau un exemplu: cunosc pe cineva, o femeie (sasoaica)... plecase cu familia de pe strada noastra cu doua luni inainte de revolutie. Si or mai venit cam de 3 ori pana anul 2000. Si mereu ziceau ca vai ce bine o duc ei in Germania, ca noi romanii suntem vai de curul lumii si ca ei nu mai calca in tara. Ce au facut dupa anull 2000? S-au mutat inapoi in Romania! Si-au redobandit casa, pe nedrept as spune. Au evacuat doua familii din acea casa, i-au lasat cu lucrurile in strada si nu i-au interesat ce se va intampla cu ei.

Asta e realitatea, domnul Georg. Sasii sunt oameni harnici (dar nu toti), gospodari (dar nu toti), curati (dar nu toti), cinstiti (dar nu toti). La fel si romanii, la fel si ungurii.

Prin urmare, ca sa nu mai lungesc pe nu stiu cate randuri: EU apreciez pe acei romani (fie ca-s sasi, unguri, ardeleni, olteni, moldoveni... ca toti is nascuti pe pamant romanesc) care se lupta in continuare pentru Romania. Ii apreciez pe cei care nu au fugit din tara, care au inca speranta ca vremea fascismului si a comunismului nu au fost nimic altceva decat o palma primita din partea germanilor sau a rusilor.
Enjoy the silence
PostPosted: 09.12.2007 20:35
@chisi
Venim aici sa discutam, nu sa dam cu bata.
De acord ca disputele etnice nu-si au rostul aici, si trebuie combatute daca isi fac aparitia. Si nu apreciez deloc pe cei pentru care a lua pozitie inseamna nu numai a se apleca, dar a-si da si pantalonii jos.

In alta ordine de idei parerile exprimate nu exista in vid, aceeasi idee are o anumita greutate daca vine din partea unei persoane pe care o respecti, si poate nici doi bani din partea altcuiva. Persoana conteaza, reputatia se cladeste, buna sau rea, prin ce spui si faci.

In legatura cu Nepomuk, hai sa aduc un contraargument: a fost un sfant din Cehia a carui statuie a fost instalata in perioada in care Transilvania a apartinut curtii de la Viena si a fost catolicizata cu forta. Nu stiu ce procent maxim din clasa conducatoare si populatia Sibiului a fost convertita, cert e ca a fost dominanta de vreme ce si-au impus statuia si biserica taman in buricul targului.
In ce masura e relevanta statuia la compozitia populatiei de azi a Sibiului?
Si exagerez pentru accentuarea argumentului: daca facem o paralela la locuitorii de azi atunci ar trebui inaltate in Piata Mare statuia unui sfant ortodox si o biserica falnica pe masura.

Ceea ce ma aduce la punctul urmator: restauram, dar cu ce limite, unde tragem linia? Sa zicem ca daramam blocurile de pe Constitutiei si reconstruim cladiri istorice, dar cladiri care au existat cand? La 1900? Sau mai vechi, sa zicem 1600? Sau 1300? Daca unii aleg un punct arbitrar in istorie la care sa se intoarca - dar care le convine - la fel de bine putem da ceasul inapoi la intamplare, sa zicem la anul 900, scapam si de turci, si de invazia tatara, si de al doilea val de unguri, si scapam de Hermannstadt de tot, raman poate niste ruine romane si niste cocioabe primprejur.
Tot aud ca romanii demoleaza, ca asa si pe dincolo, dar nu aud o vorbulita de repros la adresa sasilor care au distrus cetatea Sibiului. Suntem norocosi ca mai exista ceva ziduri si turnuri ramase, doar pentru ca nu si-au facut treaba ca lumea.

Orasele evolueaza, se adapteaza nevoilor locuitorilor, nu incremenesc pe veci. Contradictia e ca incearca sa-si pastreze identitatea si istoria si in acelasi timp sa faca loc dezvoltarii. Din acest punct de vedere imi place ce s-a incercat sa se faca in Sibiu in ultimii ani, si zic pe ansamblu pentru ca au existat si lucrari aiurea, dar si proiecte fara sens (vezi refacerea Turnului Cisnadiei). Ca se putea mai bine? Desigur, nimeni nu e perfect. Din pacate problema numarul unu sunt banii, sper ca o data cu cresterea economica si starea orasului sa se imbunantateasca. S-au realizat insa destule, si in ciuda carcotasilor mi se pare ca momentul s-a creat si bunavointa exista!
PostPosted: 09.12.2007 20:48
Chisi.... "problematica Nepomuk"... nu a fost un sfant a sasilor, ci un sfant a romano catolicilor (de era a sasilor, nu se afla in curtea bisericii romano catolice)... si stii ce faceau sasii de la brukenthal pe vremurile trecute? mergeau seara la statuie si isi faceau nevoile la picioarele sale. Si asta nu o am scoasa din capul meu. O am de la sasi care au fost in Bruk, care sunt vecini cu mine in Sibiu sau care au plecat din Romania.

Aviz amatorilor de acuzatii grave si iresponsabile: nu o spun ca sa bag pe sasi in lumina proasta, ca poate s-au p***t si romani pe statuie, dar asa mi s-a povestit insusi de autorii sau matorii acestui fapt.

Probabil ca au fost cativa romani care au cantat impotriva punerii lui nepomuk inapoi in Piata Mare, dar nu cred ca au fost atat de multi de sa nu se puna in aplicare ideea de mutare a statuii. S-a lasat statuia momentan acolo in curte din diferite motive:

1. E foarte dificil de a transporta statuia dincolo de biserica in Piata Mare. S-a venit pe ideea ca sa fie ridicata cu un elicopter capabil de astfel de manevre, dar e prea riscant si prea costisitor. pe urma s-a venit pe ideea sa fie dezmembrat si stransportat prin piata huet-strada brukenthal la locul cu pricina. Insa statuia e prea fragila si risca sa fie distrusa.

2. In 2007 au avut loc foarte multe evenimente in Piata Mare cu un numar imens de spectatori (20.000 +). Am observat cu totii cat de neincapatoare a devenit Piata Mare si imaginati-va cum era daca mai era si statuia lui Nepomuk in centru. Ori erau oameni urcati pe ea, pana se rupea bucati, ori era "pictata" cu diferite mesaje gen NELU + MARIUCA =LOVE sau AICI A FOST EU (cu greslile gramaticale la ordinea de zi).

Si la bun sfarsit.... Daca v-ati uitat cu totii bine in Piata Mare, sunt anumite puncte bine definite prin piatra cubica, prin care se da de inteles ca acolo va veni o statuie sau ceva de genu.

PostPosted: 09.12.2007 21:08
@fireone

Cu Nepomuk am vrut doar sa dau un exemplu de nationalism prost inteles din partea romanilor. Adica a co-etnicilor mei. A fost chiar si o campanie aproape publica anti-instalarea "sfantului sasilor". Sincer, nu am gasit, de ex, NICIODATA rosatul statuilor lui G Lazar in Piata Mare. E avrigean, nu sibian.
Vechiul soclu al statuii era perfect vizibil cand se lucra la Piata Mare.

@bullseye

Nu ar fi vorba de demolarea blocurilor din zona Constitutiei-Magheru-9 Mai, desi ar merita cu prisosinta ca cat de urate sunt.
Nici de refacerea din carton si din auzite a ceea ce era la invazia tatara ori pe vremea lui Albert Huet ori Lucas Loew. Ci de pastrarea a ceea ce (inca) avem.
Asa e, sasii au demolat ca nebunii. Un singur sas s-a pus impotriva si se numea Johann Bobel. A facut cel mai mare lucru pentru Sibiu: a pictat ce au demolat aia.

Numai ca am vazut cum s-a intrat cu barda in monumente, cum s-a restaurat cu pickamerul (aici poate vine iar Fireone sa dea lectii despte pragries si orasul muzeu), cum dincolo de fatade iti cad zidurile in cap.
Ruinele manastirii dominicane de langa gara zac ne-semnalate, pline de moloz si gunoaie. De CCE-ul asta speram sa fie mai multe programe care sa arate lumii istoria Sibiului si oamenii ei. Nu numai cei "comozi" si corecti politic.

PostPosted: 09.12.2007 23:27
http://tramclub.org/viewtopic.php?t=5340

Poze interesante din Sibiul anilor 60-70
PostPosted: 10.12.2007 00:28
Opozitia la "sfantul sasilor" ar putea sa fi avut si o baza religioasa, si cand e vorba de religie oamenii sunt irationali, n-ai cu cine discuta.

Faci comparatie intre Gh Lazar si Nepomuk, pai sa vedem:
- Lazar a fost roman, nascut in Avrig, a profesat in Sibiu de unde a fost dat afara pentru activitati subversive, a plecat la Bucuresti unde a pus bazele invatamantului in limba romana, de pe urma caruia am profitat majoritatea celor ce se vantura azi pe-aici
- Nepomuk a fost un preot catolic ceh, n-a pus piciorul prin Sibiu in viata lui, a fost sfintit dupa ce imparatul l-a aruncat in Vltava pentru ca n-a vrut sa-i spuna continutul spovedaniei nevesti-sii, imparateasa

De ce m-as identifica mai degraba cu cehul, ma rog?
Pentru ca l-au infipt austriecii in piata, incercand sa converteasca fortat populatia la catolicism? Plus ca austriecii s-au carat in 1867 (Transilvania a trecut sub unguri).
Sa-l expunem din motive istorice sau turistice mai inteleg, dar tot nu vad de ce nu se poate face asta intr-un muzeu, fara sa atate atatea spirite.

Comunistii l-au pus pe Lazar pentru ca nu prea aveau pe cine, sa nu uitam ca pana tarziu sasii au interzis altor nationalitati sa se stabileasca in oras; pe vremea lui Lazar de ex. au fost maxim cateva sute de romani rezidenti.

Daca tot polemizam, decat Nepomuk ce ziceti mai degraba de o statuie impozanta a Sfantului Andrei, cel care i-a convertit pe romani la ortodoxie?
PreviousNext

Return to Sibiul Vechi