SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Poze vechi cu Sibiu

"Avem un oras frumos" zicea cineva odata. Hai sa le aratam tuturor ce se poate vedea la noi , pentru ca se poate...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 26.04.2008 21:43
283.
altele...
Attachments

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 26.04.2008 21:47
284.

Bustul Imparatului Franciscus I...de fapt copia nr.I...redescoperita ...in parc exista copia nr.2...
Attachments

Posts: 70
Joined: 08.04.2008 05:39
PostPosted: 27.04.2008 00:21
oooo....frumoase imaginile,ca si restul de altfel! :)nu imi este frica sa deschid winrar dar laptopul meu nu poate,cred ca este ceva de la windows sau d-zeu stie :trytofly: .tot dau open sa-l deschida,l-am si salvat dar nu merge :tantrum: .imi scrie ca a fost trimis ca atasament la mail si ceva informatii sau pierdut sau nu merg deschise.......ceva de genul :banghead: .am sa chem pe cineva care se pricepe sa vada mai exact despre ce este vorba,sper saptamana aceasta.asta este...sper sa rezolv:) in spitalul de psihiatrie am avut ocazia sa intru acum cativa ani...m-am pierdut inauntru :stuckinice: .....este imensa cladirea!!la 1860-70 cu siguranta era cea mai mare din oras.
foarte bine ca acum in parcul cetatii este o copie a bustului francisc 1.nu stiam...credeam ca este tot originalul.bine ca este copie pentru ca nu se stie ce nebun poate distruge bustul intr-o noapte.s-a mai intamplat anul trecut:cu herman berar,herman bancher...cam toate au ramas fara maini,degete sau nas....unul a fost si aruncat in cap....herman menestrel cel de langa sala thalia.cu totii erau pustani de vreo 18-20 ani.....SIBIENI :tantrum:

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 27.04.2008 10:30
286.

ioana_scorpie wrote:oooo....frumoase imaginile,ca si restul de altfel! :)nu imi este frica sa deschid winrar dar laptopul meu nu poate,cred ca este ceva de la windows sau d-zeu stie :trytofly: .tot dau open sa-l deschida,l-am si salvat dar nu merge :tantrum: .imi scrie ca a fost trimis ca atasament la mail si ceva informatii sau pierdut sau nu merg deschise.......ceva de genul :banghead: .am sa chem pe cineva care se pricepe sa vada mai exact despre ce este vorba,sper saptamana aceasta.asta este...sper sa rezolv:) in spitalul de psihiatrie am avut ocazia sa intru acum cativa ani...m-am pierdut inauntru :stuckinice: .....este imensa cladirea!!la 1860-70 cu siguranta era cea mai mare din oras.
foarte bine ca acum in parcul cetatii este o copie a bustului francisc 1.nu stiam...credeam ca este tot originalul.bine ca este copie pentru ca nu se stie ce nebun poate distruge bustul intr-o noapte.s-a mai intamplat anul trecut:cu herman berar,herman bancher...cam toate au ramas fara maini,degete sau nas....unul a fost si aruncat in cap....herman menestrel cel de langa sala thalia.cu totii erau pustani de vreo 18-20 ani.....SIBIENI :tantrum:


1. Imparatul..nu va bucurati ca s-a salvat prima COPIE la modul absolut...Problema principala este ca in articolul parca din Sibianul..unde e vorba de...si de unde am luat poza....nu e vorba deloc despre ORIGINAL....
Deci asta este..in lipsa de palinca bem Doi-Ochi-Albastri...
2.Pozele sunt gasite prin NET...toata lumea vinde in toata lumea pentru toata lume Hermannstadt/Nagyszeben/Sibiu...si s-au ridicat preturile...eu nu cumpar si nu colectionez.....le iau numai ptr forum...
3.WinRAR...ati cazut in plasa...trebuia sa controlati daca sa inregistreze...si sa scoateti v din cerc...Deinstalati-l....controlati in Software...dupa aceea computer herunter... iarasi sus...bagati in EXE WinRAR si separat RAR il gasiti in nu stiu cate registre.......si acum cand sunteti sigura ca nu este instalat...STERGETI FARA MILA...
Iarasi computer jos..si instalati-l ONLINE....pentru ca la instalare...unele date se pun pe ordinul temporar...daca comp..este asa configurat sa stearga la coborare temp...cand vine sus nu mai gaseste install al noului programm..Deci Instalatie completa online...Si la fiecare pas..controlati ce vrea..daca are v in cercuri sa se bage peste tot...taiati-i maul numai eventual date proprii sau desktop unde aveti control...Fara INREGISTRARE....
Chestiunea este...mutalaul se instaleaza de proba cica pentru 30 zile, apoi cere cica inregistrare ca sa functioneze...Nu-l credeti...functioneaza si dupa si fara...Dar nu-l lasati de la inceput sa-si intinda V-urile de actiune peste tot...n-are nevoie sa scormoneasca tot computerul...si nici in autostart...
Dar este intr-adevar practic...si cand lucrati cu ceva, daca n-aveti si WINZIP (nu-mi place,e mai obraznic!) comprimati totul numai prin WinRAR...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 29.04.2008 19:47
287.

Stiu ca va sunt cunoscute locurile...dar nu autobuzele orasului de atunci, firmele care se schimbau destul de des, pavajul de granit cubic mare acolo unde nu stiati ca a fost...si de exemplu Fordul acela care tot apare si care cred ca era taxiul de atunci...si prin anii 50-60 mai era in functiune...statia veche de taxi era pe Avram Iancu chiar langa Pasajul Scolii...erau unul sau doua Forduri, un Dodge, un Plymouth, un Chrysler si altele.....toate dinainte de razboi...Apoi au aparut din Marea Prietena si Eliberatoare Uniunea Sovietica Pobeda (Victoria), Moskvici...si apoi elegantele Volga...Cea mai moderna si aerodinamica forma era un Tatra traznet de fain, Design facut de Ferdinand Porsche (clar, inainte de razboi) cand se mai afla el prin Cehia...La gara asteptau oarece trasuri...Banuiesc ca ACEST autobus si-a gasit hodina in curtea Blanarului Ignat pe strada 9 Mai parca Nr.23...
Taxiul se numea parca Masina-de-Piata...si era blestemat de ieftin...mergeau oamenii si la Medias cu Masina-de-Piata...
Attachments
Last edited by Retras la cerere on 30.04.2008 07:50, edited 3 times in total.

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 29.04.2008 20:29
288.

Unele n-am reusit sa le maresc...deformeaza...e drept ca am numai IRFAN simplu..
Attachments

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 01.05.2008 15:10
289.


1.Prima(pictura), descoperita si adaugata dupa..ar fi originalul acestei a doua (grafica)

2,O prelucrare... dupa Franz Neuhauser Junior (II.)
1789 Targ in Piata Mare /Großer Ring...

Observati Turnul Sfatului (acoperisul traditional cu patru turnulete semn al Orasului Liber Regal), Casa Lutsch..si cladirea de pe mana stanga langa Biserica Catolica...unde acum este fosta Bodencredit-Anstalt (Banca Funciara, nu Agricola cum spun unii!) actuala Primarie...


2xKLICK pe poza:
Attachments
Last edited by Retras la cerere on 07.05.2008 11:46, edited 1 time in total.

Posts: 3
Joined: 03.05.2008 09:17
Location: sibiu
PostPosted: 03.05.2008 11:38
Da unde ati gasit pozele?

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 04.05.2008 13:48
291.

In NET...auctiuni..licitatii.tot felul...
continui seria..sa nu se piarda..
Attachments

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 04.05.2008 14:01
292.

pai sa mergem mai departe:
Attachments

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 04.05.2008 14:11
293.

sa vedem inca...
Attachments

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 04.05.2008 14:25
294.

mai departe..
Attachments
Last edited by Retras la cerere on 18.08.2008 12:52, edited 2 times in total.

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 04.05.2008 14:33
295.

continuam...
Attachments
Last edited by Retras la cerere on 18.08.2008 12:48, edited 2 times in total.

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 06.05.2008 18:23
296.

Cred ca este renumitul Neuhauser, fosta pictura si reprodusa si ca gravura, pe la sfarsitul sec.XVIII.vazut dincolo de Podul ...care pare totusi a nu fi Podul de la Holzmarkt (Piata-de-Lemne, acum Piata Cibin), ci Podul de dincolo de Burgertor (Poarta Cetatenilor,Poarta Ocnei), deci pe la Theresianum...dincolo de Petentza...sa vad daca apare Turnul Pulberariei..apoi sunt mai sigur..dar stiu ca era cam ascuns de Poarta si de Bastionul de aici..

Intereseaza ptr.ca aici apare si Turnul Breslei Aurarilor pe Bastionul Soldisch, pe mana dreapta cumva, iar pe mana stanga ciudat..cele doua Manastiri de pe Strada Elisabetha (Elisabeth-Gasse, acum Str. 9 Mai), una langa alta, de fapt de o parte si de alta a numitei strazi in dreptul intersectiei cu Strada Sarii (Salz-Gasse, acum Constitutiei)...S-ar putea Manastirea Ordinului Minorit, cam pe Strada Hurmuzachi, sa acopere partial pe cealalta, Manastire Sta.Elisabetha(sec XIII), colt 9 Mai-Constitutiei din aceasta perspectiva..Trebuie sa fie putin mai la stanga fata de Biserica Ursuline...
Nu va lasati derutati de Turnul Sfatului..avea si el atunci Patru Turnulete...ceapa apare pe acoperis abia pe la mijlocul sec. XIX....

O pun marita aici, sa nu se piarda, de descoperit..o faceti voi..sau impreuna....

2xKLICK pe imagine:

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Attachments

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 07.05.2008 12:01
297.

1.Avem aici un Hans Hermann(parca anii 30')cu Turnul acela din sec.XIV. de pe Movilei...am vorbit de el la arta aruncata la gunoi...si am prezentat link-ul din SibiuStandard unde era vorba despre...Problema este...acest Turn se vede si din curtea de pe Str. Avram Iancu, deci din spate...Mai jos dau iarasi poza cu el acum ..vazut cum am zis, din curtea de pe Movilei...
Le-am comparat..si parca nu mai pusca...sunt altfel...Sa fie aici la Hans Hermann vazut din curtea de pe Avram Iancu?

2.Poza Turnului Hexagonal din sec XIV. care acum e pe daramate...impreuna cu o portiune din Centura a III.a de ziduri, vazut din curtea de pe Str. Movilei...

sau sunt din acelasi unghi vazute? dar cu modificarile aduse in timp?
Attachments
PreviousNext

Return to Sibiul Vechi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron