SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Sasii in Campulung (dincolo de munti).sec.XIII-XVIII

"Avem un oras frumos" zicea cineva odata. Hai sa le aratam tuturor ce se poate vedea la noi , pentru ca se poate...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 27.01.2008 15:30
1.

Dau un link interesant...il dau pentru ca lamureste multe lucruri...

Este vorba de articolul-studiu al D-lui Alexandru Ciocaltan, de la Universitatea Bucuresti:
Identitatea comunitatii germane din Campulung-Muscel in sec.XIII-XVIII

observatii preliminare:
Campu-Lung, creatie a teutonilor, a fost prima Capitala a Transalpinae (Valachia)...(apoi Curtea de Arges, Targoviste,Bucuresti)
La 1300 moare Comes Laurentius de Longo Campo, de nationalitate sas din Campulung (Langenau, Langenfeld,Hosszu-Mezö,Campu-Lung)...Piatra de mormant se afla la Campu-Lung...
Adaug aici numai ca pana pe la 1300 Teritoriul Valachiei se numeste constant Cumania, (episcopatul catolic de Milcovia, devenit apoi de Arges se numeste si Episcopatus Comanorum, subordonat, mai tarziu unificat cu Archepiscopia-Primat de Strigonium/Gran/Esztergom din Regatul Ungar))...apoi (Terra) Transalpina..apoi Valachia....
Intre 1211-1224 Cavalerii Teutoni din Tara Barsei isi intind teritoriul pana la Dunare si cladesc cetati inafara Arcului Carpatin...Imediat dupa alungarea Teutonilor de catre Regele Ungariei Andreas II. se (re)infiinteaza Episcopia Catolica Milcovia (1228) si Regele Ungariei este numit constant Dux Cumaniae (Cumanorum,Comanorum)...
S-a gasit o imagine de cruce teutonica prin biserica veche de acolo, cu o inscriptie F.T. pe care istoricii localnici o interpreteaza drept Frater Teutonicus, eu as inclina mai curand catre Frater Theodoricus (Landes-Meister,Mare-Magistru de Provincia Hungaria al Ordinului Teuton 1211-1225....Hermann von Saltza era Marele Magistru al intregului Ordin Teuton)....
Ciudat e faptul ca si in Modova exista un Campu-Lung si o anumita cetate se numeste Cetatea Neamtului in coasta cu Muntele-Sasului, desi dupa parerea istoricilor moldoveni a fost zidita de Petru Musat....Nicolae Iorga nu se indoia la vremea lui de ce se numeste Cetatea Neamtului, o numea teutona si gata....

asa ca lucrurile nu sunt chiar asa simple cum ni le inchipuim...

dar cititi link-ul:

http://www.revistaerasmus.go.ro/numarul_13/ciocaltan_a.htm

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Last edited by Retras la cerere on 18.02.2008 14:17, edited 1 time in total.

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 28.01.2008 23:06
Mici completari( si putin pe langa subiect):

Uite ce am gasit eu pe wikipedia, printr-o cautare simpla:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Cumani_%C5 ... %C5%9Fului
http://ro.wikipedia.org/wiki/Thocomerius
http://www.itcnet.ro/history/archive/mi ... 8/mi53.htm

"În Evul mediu, Ţara Făgăraşului a găzduit pe lângă populaţia românească şi comunităţi sedentarizate ale unor seminţii turcice tradiţional migratoare cum ar fi cumanii, pecenegii, şi, într-o mai mică măsură uzii sau chiar bulgari turcici (originari din regiunea fluviului Volga). Astfel, documentele timpului semnalează existenţa în anul 1224 a silvei Blacorum et Bissenorum (pădurea românilor şi a pecenegilor)"


..............................

......începând din 1270, mari tulburari au loc în tot regatul ungar, culminând cu uciderea în 1290 a regelui Ladislas IV zis Cumanul (dupa maica-sa). Si totodata nobilimea româna se vede din ce în ce mai mult pagubita si marginalizata. Avem deci toate conditiile pentru a ne imagina ca una din capeteniile românilor din regiunea Fagaras, de origine cumana, Toktomer-Thocomerius, poreclit (ulterior?) Negru Voda, coboara cu ceata lui în anii 1290 si-si asaza "scaunul" în orasul Câmpulung.


.......
Unicul document care ne da numele tatalui lui Basarab e un act al regelui Ungariei Carol Robert, din 26 noiembrie 1332 doi ani dupa dezastrul zis "de la Posada" , prin care rasplateste pe un comite Laurentiu de Zarand pentru vitejia lui în respectiva lupta, act în care îl pomeneste pe Basarab, filium Thocomerii deci Basarab, fiul lui Thocomerius


.... Si uite povestea Descalecatului ceva mai detaliata fata de cartile de cea din cartile de istorie de clasa a 8-a :D

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 29.01.2008 08:49
3.

As da cea mai avizata recenzie despre cartea lui Neagu Djuvara...nu articolase...Magazin Istoric in general imi repugna...are uneori, dar foarte rar articole serioase...in rest gadila boborul in constiinta ca limba latina s-a vorbit intai in Arcul Carpatin si apoi in cizma italica...Si ca toata civilizatia pamantului, pana in Nihon (Japan, bre) de pre acolea a purces...Si ca in paleolitic se scriau carti in limba tracica in copacul de alaturi...si tot descopera bratari dacice(18-40? parca se tot inmultesc) si kosoni (monede de aur dacice...parca s-a ajuns in ultima vreme la 40.000 bucati prin lume?!...) de te miri de ce dacii nu au cumparat Rahatul de Imperiu Roman....

http://www.medievistica.ro/texte/tribuna/recenzii/neagu_djuvara_rusu.htm


prezenta NET principala este:

http://www.medievistica.ro

o sa dati de multe lucruri interesante acolo...cu forum si si...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen

PS..Tholmacs a fost un oarece conducator (spuneti-i cum vreti...cneaz, print, bulibasa)...peceneg...Avem localitatea Talmaci.

Pecenegii se numeau patzinaki la bizantini si Bisseni, Besseni la unguri Bessenyö (citeste Beschenyö)....

Boycza este nume peceneg... Avem satul Boita, care s-a contaminat cu numele animalului si sasii l-au preluat contaminat si inteles drept animal, deci i-au spus Ochsendorf (satul Boilor)...

Si un munte de langa Rasinari se numeste Bessenyö, in romaneste Besineu (cu s de la sarpe)...Suna urat, e adevarat...Poate de aceea oamenii de sub munte n-au vrut sa se lase strigati Beschinari ci Reschinari...sch=s de la sarpe...Deci paradoxal, nu vine decat prin contaminare de la rasina...si din pudoare...Rasinarenii pudici...nu stiati? vedeti inca odata poza cu podul din Rasinari la topicul Transilvania Mea aici, in Sibiul vechi...
1224 in Diploma Libertatilor Provinciae Cibiniense (Andreanum) Regele Ungariei Andreas II. isi pastreaza privilegiul regal in ce priveste apele (pescuit, navigatie) padurile (posesie, vanat,) dar le da liber Saxones sa foloseasca aceste si mai ales Padurea impreuna cu Vlachii si Bissenii (pecenegii)...Istoricii ce scriu carti spun ca e vorba de zona Fagarasului...Eu cred insa ca este vorba de zona Muntilor Cindrel, si de Trecatoarea Oltului, deci de padurea de pe la Rasinari pana pe la Talmaci...Muntele Bessenyö (Besineu), numele de Tholmacs si Boycza spun destul....
Istoricii tot afirma ca pecenegii in sec. XI (Regele Stephanus I: face ceva excursii cu armata prin Vltrasiluana sa faca liniste si sa stabileasca granite clare cu cetati sub munte) si gata...In sec. XII se vorbeste de noi veniti , Cumanii...Si ca Anonymus ii confunda pe Cumani cu Pecenegii...Iarasi ia istoriografia niste valori absolute si trage demarcatii unde nu exista...Se pare ca Pecenegii nu au disparut atat de iute...tot asa cum in sec.VIII-IX mai exista asezari avare...desi toti au impresia ca venirea slavilor a sters tot...de ce ? N-ar fi avut loc destul atunci? ca trebuia sa mergi cateva zile pana dadeai de o asezare, daca nu te papa lupu'cel rau pe drum...Si puteau sa coexiste cateva sute de ani alaturi...despartiti prin padure si...fara sa aiba habar ca ei coexista cu slavi, pecenegi, cumani, romani in formare, resturi de goti, mai tarziu unguri, flandrenses , wallonen... si ca unii slavi au un cneaz Dobrotici, Pecenegii un Tholmacs...Si ca o sa vina istoricii sa absolutizeze totul si dintr-un bordei de chirpici pe un plaur plutitor pe Dunare, format anul trecut (exagerez) o sa faca un palat al unei capetenii, print, rege....dumnezeu stie de ce neam (de acum 1200-1400 de ani)...
Si neaparat o preformatiune statala...unde nu exista urma de scris...piatra zidita...si nici macar cizmele de calarie ale stapanului cocioabei din groapa...si lupii uuhh....

Scarba lumii...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen
Last edited by Retras la cerere on 18.02.2008 14:25, edited 1 time in total.

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 29.01.2008 11:28
Dl Georg, nu zice nimeni ca pegenegii si cumanii ar fi disparut pur si simplu.... spuneam doar ca treptat, acestia au fost asimilati de catre vlahi. In unul din link-urile pe care le-am dat puteti gasi:

Un caz izolat îl reprezintă cel al satului hunedorean Basarabasa, care în enciclopediile austro-maghiare de la începutul secolului XX era descrisă ca fiind o localitate care găzduise o colonie de pecenegi


Despre limba vorbita de daci, si despre etnogeneza poporului roman putem vorbi si presupune multe..... in lipsa unor date clare si a unei culturi scrise.Toate datele despre noi romanii le avem din documentele straine (maghiare, sasesti....samd)... extrem de putine dealtfel. Situatia este aceeasi si pt datele din evul mediu tarziu.... din pacate.

In fine, nu sunt eu in masura sa discut cu dumneavoastra aceasta problema.

Discutii mai serioase puteti gasi pe forumul softpedia la "Poiana lui Iocan"

Numai bine!

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 29.01.2008 11:49
5.

...@iulian

nici n-am inteles-o ca polemica intre noi...am rascolit oala de rahat facut de altii si stropeste...
Imi este cunoscut forumul. cu Poiana lui Iocan...dar nu prea are substanta, carne...este multa discutie pe langa asa sa fie..dar mai interesant este sa cercetati cu amanuntul:

http://www.medievistica.ro

si mai ales cautati prin google Patzinakia... de fapt merg impreuna ca stil....Na, c-am dat de ea iute...atentie..are si trimitere la vechea varianta...e bine sa dati o ochire repede si pe acolo:

http://www.patzinakia.ro/index2.html

Aici sunt de fapt istoricii din linia noua care nu mai iarta nimic...nici-o tampenie...nici macar pe cea proprie...cand gresesc au curajul sa recunoasca...mare lucru...si stilul ironic-muscator, plus scenariile haioase (Dragos) si mai este ceva si cu Bazarad (nu stiu daca Agrigoroaie l-a terminat(Patzinakia)....Muriti de ras...dar este stiintific si corect...
Aici in cele doua grupari, care colaboreaza, e linia cea mai moderna si fara prejudecati de pe la dumneavoastra...Si au forumuri...Recenzii...Documente originale...Blog....Link-uri...

si este haios....

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Last edited by Retras la cerere on 18.02.2008 14:26, edited 1 time in total.

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 29.01.2008 17:44
Par interesante site-urile...... la prima vedere am observat stilul "putin cam critic", pe medievistica si numarul mic al celor ce publica, de aceea ma tem ca acolo sunt prezentate informatiile doar dintr-un anumit punct de vedere (ar fi fost interesant sa existe diversitate)
De pe http://www.patzinakia.ro am citit povestirea "Peste munţii de zăpadă"....... si e educativa si plina de informatii , chiar dc este doar o poveste :)

Cand o sa am timp o sa citesc mai multe si revin cu impresii ;)

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 26.02.2008 21:38
7.

Wiki despre Laurentius de Longo Campo (se vede cel putin piatra de mormant din anul 1300 pe care este inscriptia/poza mizerabila, voiam sa citesc eu, nu sa-i cred pe cuvant/):...

http://ro.wikipedia.org/wiki/Laurentius_de_Longo_Campo

si tot contextul mai pe larg, desi autorul mai incurca lucrurile...e un text necorectat...autorul a murit inainte de...n-a existat abatie de Sibiu in acest context si inca subordonata acum Episcopiei de Milcovia...Abatia este o chestie cu manastiri si sunt de obicei subordonate direct Papei, Vaticanului, nu vreunei Episcopii sau Archiepiscopii...Se pare ca autorul/aproape toti, nu numai el, confunda cu situatia de dupa desfiintarea Praepositurii Cibiniensis in sec.XV, praepositura care era subordonata direct si numai Vaticanului, Papei de la Roma...dupa desfiintarea ei Provincia Cibiniensis si Terra Burcza (Tara Barsei) apartin teoretic de Episcopia de Milcovia /le convenea...era ca si inexistenta..ii lasa in pace/ si deci mediat subordonata Archiepiscopiei de Strigonium/Esztergom/Gran, dar chestia tot nu e clara... pentru ca Preotul Joannes de Alczana Pleban de Cibinium/Hermannstadt este innobilat si de Papa Alexander VI. Borgia in 1502 (respectiv primeste o Cruce-Sfanta-de-Jerusalem in blazonul lui, confirmata de Vatican si papa) dupa o innobilare din partea Imparatului Friedrich III.al Sfantului Imperiu Roman (inainte de 1493) ...(vedeti blazonul /cu 4. figuri: St. Johannes, apoi Joannes de Alczen/Olczna, pleban de Cibinium/Hermannstadt, apoi Papa Alexander VI. BORGIA si Imparatul Friedrich III.al Sfantului Imperiu Roman) pe Casa Parohiala a Bisericii Evanghelice, semn al legaturii nemijlocite cu Vaticanul) ...
http://www.sibiu.ro/pics2/piatahuet.jpg

ce este mai grav...(bine, nu stiu ce traducere, din germana in maghiara, si din maghiara apoi in romana)..autorul..si multi autori maghiari si implicit romani... folosesc termenul de Comitat in legatura cu Cibinium si Tara Barsei... Pana pe la 1870 n-a existat Comitat in zona...pe la 1870, la reforma administrativa a Ungariei ( de la 1867, Dualismul, autonoma in Imperiul Austro-Ungar) se infiinteaza Comitatul (Ispánsag) Szeben, a carui capitala este de data asta asa numit Nagy-Szeben/Cibinium/Hermannstadt/Sibiu...Pana atunci a existat Provincia Cibiniensis compusa din 7+2 Scaune Judecatoresti (Stühle)...Si cu Tara Barsei la fel:tot Fundus Regius, nu era pamant al comitatului, deci nobiliar...aici traiau oamenii regelui...era Pamant Craiesc...cam pe la 1870 se schimba radical situatia...dar pana atunci...nada Comitat...Provincia Cibinensis era condusa de un Comes Cibiniensis, dar nu era Comitat...Comes inseamna mai multe...de la Conte, gräv, gereb, la Comandantul unei cetati, devenit in Bohemia Primator al unui Oras (nu primar-...primarul este ales de populatie, Primatorul este inscaunat de Imparat sau rege), sau Prefect al unei Regiuni, sau Prefect al unui Comitat...cu functia si de Judex, judecator..

dar sa trecem la link-ul promis:

http://www.cosys.ro/siculica/acta96/cikkek/ro/binder.htm


Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 03.03.2008 22:50
Alte mici precizari: Se pare ca Besineul nu e chiar un munte..... sunt defapt 2 rauri (Besineul, Izvorul Besineului) ce izvorasc de langa varful Batrana, si se varsa in Raul Mare, respectiv in Lacul Negoveanu. In concluzie: foarte probabil ca numele raului sa nu aiba legatura cu numele localitatii Rasinari, insa e interesant faptul ca se afla cam in mijlocul Cindrelului.

Alta denumire interesanta: Dealul Burului (pe Valea Stezii)

Return to Sibiul Vechi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests

cron