SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Rebus-Labirint-Istoric Pentru Oricine(Important: Imagini!)

"Avem un oras frumos" zicea cineva odata. Hai sa le aratam tuturor ce se poate vedea la noi , pentru ca se poate...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 15.05.2008 20:58
46.

Nu stiu..vad eu dublu, sau sus de tot pe piatra de mormant a necunoscutului Print sau Vojevod adusa la verticala ...se pot vedea litere normale latine? Nu vreau sa spun ce litere mi se pare mie ca vad, ptr. ca v-as influenta..si nu mai putem sa discutam..daca toata lumea-i de acord e plictisitor...si ce vad eu..si deduc..parca da un sens care nu prea are ce cauta aici...
Va dati cu parerea?

Ar fi de fapt culmea..descoperita in anii 30' si nimeni nu vede..Era simplu cu o hartie de carbon (indigo)aplicat pe statuie si dat cu dosul palmei peste... iei tot ca negativul ..si apoi fotografiezi..se vede mult mai bine..ca la monedele acoperite cu hartie si frecat cu creionul deasupra..

2xKLICK pe poza:
Attachments

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 23.05.2008 17:22
47.
..incerc sa mai dau odata comparatia vizuala directa sigiliul Capitalei Ungare Visegrad si Paftaua...
..dupa descarcare se deschide prin WinRar..apoi devine Word-Document...deci il deschideti cu WORD in final..
Attachments
Dok2.rar
(133.03 KiB) Downloaded 592 times

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 23.09.2008 20:11
48.

A.A.Rusu: Curtea de Arges (sau nepasarea oficiala si acceptata public)
este titlul unui studiu de caz cu multe poze care demonstreaza cum isi bat joc oficialitatile si cei ce se folosesc de propaganda umflat-patriotarda-crestina...deci cum isi bat joc acestia si institutiile lor care profita de propaganda patriotard-orto-turistica tocmai de simbolurile neamului de care le este plina gusa si podul...
dar cititi si uitati-va la poze..altundeva nu le gasiti..si eu m-am servit..caz concret cele de aici le am din articol...nu le-am fotografiat din Ulm...

http://www.medievistica.ro/texte/monumente/starile/Curtea%20de%20Arges/CurteaDeArges.htm

Pictura murala la Curtea de Arges..cea inca..din fericire..NERESTAURATA..pentru ca partea restaurata au pictat-o modern din nou..si deci nu mai are info istorica...

1.Dau Original..cu culorile nefalsificate..si marimea initiala...

2.Alt Original marit de mine...

3.si o prelucrare de-a mea..culori falsificate..dar voiam sa vedeti in colt jos pe mana stanga o mutra de Voievod..ca din fata.. numai prin WIKI mai vedeti ceva......


Amandoua sunt marite..deci puteti sa va alegeti marimea..parerea mea este sa luati originalul..nu mizeria mea..dar am scuza cu VODA cel ascuns in colt si umbra...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Attachments
Last edited by Retras la cerere on 24.09.2008 01:17, edited 3 times in total.

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 23.09.2008 23:01
49.

M-am tot intrebat de ce ia Ludovicus Magnus din Casa de Anjou..blazonul sotiei sale, Elisabetha Kotromanics de Bosnia..aliter de Kujawa-Pomerania....deci acel cap de lebada cu potcoava in cioc...blazon de familie pe care-l regasim ca stema a orasului Bistricz/Beszterce/Bistrita...clar ca acordat de acest rege orasului...
Si nu numai atat..acest blazon devine al regelui..pana si pe piatra lui de mormant apare..si-l personalizeaza...
O emisiune de tv..nu mai stiu cat de stupida sau savanta...mi-a adus aminte de ceva...

E vorba de faptul ca ..atunci cand o familie nobila are NUMAI FETE ca urmasi...sotul, respectiv tatal fetelor..ia el blazonul sotiei ...si nu invers...

E clar...fetele vor mosteni deci autentificata partea mamei..blazonul mamei..tatal ca semn suplimentar ca nu se dezice de ele..ia si el blazonuil sotiei...
Si lucrul este cu atat mai evident in familiile si dinastiile maghiare si maghiarizate..unde femeia are drepturi egale si uneori peste barbat...
La 1604 Ladislaus si Franciscus Balogh de Várad et Kölpeny (Oradea si..Kölpeny e langa Tg. Mures) primesc dupa moartea tatalui lor Joannes ...IMPREUNA CU MAMA.... titlu de PRIMOR SECUIESC....(titlul ar fi echivalent cu un fel de Mic-Baron..dar cu imens de multe conotatii din epoca gentilica...si mult mai important decat simplu baron facut de un oarece rege sau imparat cu o dinastie tanara de numai vreo 2-300 ani...fata de secuii ...hat..hat...
Purtatoarea si garanta titlului este mama...ei erau deja majori..deci nu se pune problema ca ea ar fi avut titlul numai in custodie temporara pana la majoratul fiilor...
Si asa se leaga lucrurile si Istoria intre Paris-ul Casei de Anjou, Buda, Bistrita si Kölpeny..satul cel vestit de langa Tg. Mures cu secui nobili....
Si de aceea Regele Ungariei Ludovicus Magnus din casa de Anjou (Casa Franceza ptr. cei ce cred ca si Anjou sunt buni de facut harcea-parcea)..ia Blazonul cu Cap de Lebada ce tine in cioc o potcoava ..de la sotia lui a doua..Elisabeth Kotromanics...pentru ca are numai fete ca mostenitoare..si nu baieti....
Uff...am rezolvat-o si pe asta...mi-o stat pe inima luni de zile..si eram ca blocat..ma intrebam mereu cum de ia EL Blazonul EI..

....s-apoi la ce'mi'o folosit?...

Sa nu visati morminte..lebada e draguta...si provine totusi de la lituanieni...
am scris pe undeva mai sus...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Dutschland
Attachments

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 06.12.2012 20:22
50.

Pagina http://www.sigismundus.hu catre care faceam trimiterile pentru poze a disparut..Si erau acolo si paftaua Mare si secventa de sus cu sigiliul Provinciae Cibiniensis cele trei frunze-de-nufar in y distribuite.

DACA a salvat cineva pe ACOLO poze mari, va rog puneti-le aici..

Eu incerc cu ce am salvat aici, am marit si clarificat, dar NU sunt asa clare ca pe sigismundus.hu...imi pare rau ca nu le-am luat la timp..
Va rog, aduceti aici ce aveti de pe sigismundus.hu in primul rand paftaua, dar si TOT ce-ati mai adunat de pe acolo..nu se mai pune problema de copyright..faza e depasita in ce priveste aceasta expozitie..



Original dupa aceasta am lucrat acum



si de acum..prelucrari, uneori 2xKLICK


1_16-full.Ausschnitt.Sigillum.Provinciae. Cibiniensis.jpg
1_16-full.Ausschnitt.Sigillum.Provinciae. Cibiniensis.jpg
1_16-full.Ausschnitt.Sigillum.Provinciae. Cibiniensis.jpg (8.3 KiB) Viewed 5820 times



Sigillum Provincie Cibiniensis.Ad Retinendam Coronam.1372.Ludovicus. Rex. Hvng..2 (2).jpg


1_16-full.bearbeitet.Ausschnitt.Sigillum Provinciae-.Cibiniensis.jpg
1_16-full.jbearbeitet.Ausschnitt.Sigillum Provinciae-.Cibiniensis.pg.jpg
1_16-full.jbearbeitet.Ausschnitt.Sigillum Provinciae-.Cibiniensis.pg.jpg (69.07 KiB) Viewed 5820 times


2xKLICK

1_16-full.bearbeitet.jpg



c0611ip8326SSt.Simeon-Schrein von Zara-Zadar. Koenig Ludovicus Magnus von Ungarn und seine Gattin Elisabeth Kotromanics.Original.jpg



c0611ip8326SSt.Simeon-Schrein von Zara-Zadar. Koenig Ludovicus Magnus von Ungarn und seine Gattin Elisabeth Kotromanics.bearbeitet.jpg


Si acum comparati:


Elisabeth Kotromanics auf der Guertelschnalle Curtea de Arges und auf dem gold. St. Simeon-Schrein von Zara-Zadar.Vergleich.jpg



In ce priveste CETATEA, comparata cu Sigiliul Viségrad/Plinteburg, unul dintre sediile Rex Hvngariae am numai in doc, vreau sa o desfac in Imagine.. lucrez acum la ea..nu reusesc, voiam sa tai si partea de jos..dar exista.


Dok2.doc
(167.5 KiB) Downloaded 434 times






Repet, nu sunt suficient de clare sa-i scot CU fATA DE RECUNOSCUT pe Ludovicus Rex si sotia lui, Elisabetha Kotromanics..stau acolo, si as dori sa le vedem fetele clar pentru comparatie si DOVADA...

Ne-ar trebui imagini MARI si curate originale..



Georg Schoenpflug von Gambsenberg

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 14.12.2012 15:34
51.

Paftaua de la Curtea de Arges -10 lei aur

http://romaniancoins.org/ro10lei11_paftaua_curtea_arges.html

Nu mica mi-a fost mirarea si bucuria de fapt, cand am descoperit in textul descriptiv al acestei monede numai lucruri scrise si afirmate de mine, aici pe forum, deci in acest posting..

Lucrurile au mai fost o data sucite si rasucite blog-ul Prof. Univ. Dr.Ovidiu Pecican, care tot cauta explicatii, si caruia ii trimisesem LINK si care a postat acolo ce a inteles dansul, apoi la comments am mai adus explicatii si oarece corecturi.

Aici copy-paste textul explicativ in care subliniez ce-mi apartine ca descoperire..sa nu se uite.
____________________________________________________
10 lei aur 2011 - paftaua de la Curtea de Argeş


Despre paftaua de la Curtea de Argeş

Biserica domnească cu hramul Sfîntului Nicolae din Curtea de Argeş este foarte veche, fiind datată în jurul anului 1352. După obicei, este ridicată peste o biserică şi mai veche. Apare reprezentată şi pe moneda de argint de 10 lei din 2009 dedicată împlinirii a 650 de ani de la întemeierea mitropoliei Ţării Româneşti. În anii 1920-1921 Virgil N. Drăghiceanu a desfăşurat săpături în biserică, sub egida Comisiei Monumentelor Istorice, descoperind mai multe morminte princiare.

Paftaua are un pic peste 269 de grame, 110 milimetri înălţime şi 182 milimetri lăţime. În părţile laterale are două turnuri hexagonale de aur, iar în centru turnul porţii unei cetăţi. În părţile laterale ale porţii sînt construcţii ce au cîte un balcon în care se află un bărbat şi o femeie. O lebădă cu cap de femeie se află plasată pe o placă albastră, emailată.

Imediat sub acoperişul turnului central se află două semne trilobate - interpretate ca trei frunze de nufăr. Acestea se aseamănă extraordinar cu un element trilobat prezent în unele sigilii de secol XIV ale Sibiului - aşa că se impune ipoteza că paftaua a fost manufacturată la Sibiu (Hermannstadt, în germană).

Personajul masculin este considerat Ludovic d'Anjou, rege al Ungariei (1342 - 1382) şi al Poloniei (1370 - 1382). Personajul feminin este interpretat ca reprezentînd-o pe Elisabeta Kotromanic, a doua soţie a regelui Ludovic, fiică a banului Bosniei şi descendentă dintr-un rege al Poloniei. Lebăda cu cap de om ar fi însemnul heraldic al reginei.

Cetatea de pe pafta a fost identificată cu cetatea Vişegrad, capitală a regatului maghiar în secolul al XIV-lea - numită în germană Plintenburg. Stema oraşului seamănă foarte bine cu imaginea paftalei de la Curtea de Argeş. Oraşul Vişegrad există şi azi, fiind situat pe Dunăre, la vreo 40 de kilometri în amonte de Budapesta.


Cui a aparţinut paftaua? Cine a fost îngropat cu acest splendid obiect de podoabă? E destul de probabil ca paftaua să fi fost comandată de regele Ludovic cel Mare şi oferită cadou lui Vladislav Vlaicu - posibil cu ocazia unui jurămînt de vasalitate. Constantin C. Giurescu (Istoria românilor, vol. 2) arată că tradiţia afirmă că Basarab Întemeietorul şi fiul său Nicolae Alexandru au fost îngropaţi la Cîmpulung, şi că bogatul mormînt din biserica domnească de la Curtea de Argeş aparţine unuia din urmaşii acestora. Giurescu opinează că mormîntul ar putea fi cel al lui Radu I, pe baza argumentului că acest voievod este primul în pomelnicul bisericii.




2xKLICK



Daca nu credeti in prioritatea stirii de pe SIBIUL.ro, verificati cand a fost deschis acest thread posting 1.Posted: 27.01.2008 20:59

O alta linie, cum am spus, prin blog-ul Prof. dr. Univ. Ovidiu Pecican, Ovidiu Pecican's Blog inclusiv comments, care mentioneaza izvoarele, deci http://www.sibiul.ro

Povestea a inceput aici printr-un comment la topic, topic in continuarea incercarilor insistente si reptate ale Domniei Sale de reconstituire si adancire a problematicii, este omul care s-a apropiat cel mai mult de esnta problemei, numai ca obiectul acela de la Capela Ungara din Aachen, denumit tot pafta, este de fapt impreuna cu celelalte doua mai mici, un ornament-coperta-de-carte, si mutrisoara aceea ornamental-rotunjita in medalionul cenusiu prezentat este tot Elisabetha Kotromanics, sotia lui Ludovicus:

21.03.2010

Un artefact medieval inca misterios: Paftaua de la Arges
http://ovidiupecican.wordpress.com/2010/03/21/un-artefact-medieval-inca-misterios-paftaua-de-la-arges/

unde comments 3-4 se refera la pagina http://www.sibiul.ro si ce se afla pe ea (Copy-paste):

On 18 mai 2010 at 11:26 pm Georg Schoenpflug von Gambsenberg said:

Mda..daca nu cititi http://www.sibiul.ro /forum/ Sibiul vechi..unde s-a scris despre asta de vre-o doi anisori..Am informat si wiki.ro, dar au sters chestiunea…
paftaua e facuta in Cibinium/Hermannstadt/Nagyszeben/Sibiu..are sigla.
La comanda lui Nagy Lajos Kiraly..
Blazonul de acolo este al sotiei lui, Kotromanics Erzsi…prin filiera LITUANO-poloneza..
Mutra ei e clar acolo ..comparati cu Scrinul Simeon de la Zara..
Cavalerul si Domnita sunt Lajos si Erzsi..de doua ori inca..
Lucratura..descrierea de muzeu..puteti sa dati cu ea de pamant..NU e numai turnata..e si ciocanita, nituita, decupata, slefuita cu pila..deci procedeu COMPLEX…
Deci cititi la Sibiul. ro forum..Sibiul Vechi..Concurs..nu mai stiu cum…

Georg Schoenpflug von Gambsenberg

Răspunde
_________________________________________

On 19 mai 2010 at 10:56 am ovidiupecican said:

Stimate Domnule Georg Schoenpflug von Gambsenberg,

Vă mulţumesc mult pentru preţioasa trimitere şi precizare. Într-adevăr, ignoram atât contribuţia – păcat că aţi îngropat-o” pe un forum, fără a-i da forma sintetică a unui articol sau a unui studiu -, cât şi stadiul elucidărilor la care aţi ajuns. Voi reveni pe blog cu completările necesare. În acelaşi timp, însă, vă invit cu drag să îmi trimiteţi chiar dvs., dacă aveţi timp şi plăcerea de a face acest lucru, un text pe această temă însoţit de necesarele ilustraţii şi link-uri pentru a-l posta aici. M-aş bucura să acceptaţi invitaţia mea. Cu respect,

O.P.
Răspunde

___________________________________________________

Apoi dupa ce a citit pe http://www.sibiul.ro acest thread de aici (pana la data de atunci 2010 si inca) cu pozele prin LINK dinspre http://www.sigismundus.hu

apare pe blogul Ovidiu Pecican sinteza:

Din nou despre Paftaua de la Arges
http://ovidiupecican.wordpress.com/2010/05/19/din-nou-despre-paftaua-de-la%c2%a0arges/trackback/

unde apare jos si comment al meu, in care rectific anumite lucruri nu tocmai bine intelese:

On 31 mai 2010 at 2:40 pm Georg Schoenpflug von Gambsenberg said:

MDA..si da..si nu…
Acolo la Sibiul Vechi/Rebus-Labirint-Istoric Pentru Oricine
deci

http://www.sibiul.ro/forum/viewtopic.php?t=2460

NU STIAM de la inceput..a fost o descoperire din mers…
Am schiopatat si gresit mult, apoi rectificat..inca nu tot, clar.
NU l-am introdus pe mesterul aurar Kunz de la 1346 drept autor al acestei paftale…ci numai ca EXEMPLU paradigmatic..avem mesteri aurari..si au si nume..
Sigla mesterilor aurari este de fapt sigla Provinciae Cibiniensis din mijlocul NOII steme oferite Provinciae de catre Ludovicus Rex Hungariae, care a fost de cateva ori prin Cibinium/Hermannstadt/Nagyszeben/Sibiu…dar oarece mai tarziu..cca. 1370…probabil ca atunci Kunz era oale-si-ulcele deja.
Aceasta sigla a PROVINCIAE se punea dupa ce se verifica de catre Patronul Breslei Aurarilor continutul de aur..se facea prin zgarietura pe DOSUL piesei (acum acoperita idiot de eticheta lipita a Muzeului!)..daca n-ar fi aceasta eticheta cred ca s-ar putea vedea zgarietura de proba..de multe ori in zig-zag…
Interesant este faptul ca aceasta operatie se facea atat de TIMPURIU pe acolo…comparati si cu similara verificare in Europa Apuseana..
Blazonul Elisabethae Kotromanics il preia regele Ludovicus de la ea, a lui sotie..
Era obiceiul, in cazul in care perechea regala sau nobiliara nu avea ca urmasi baieti, ci numai fete, TATAL, seniorul, sa preia EL blazonul sotiei..care era dat mai departe apoi fetelor…
Tarziu mi-am amintit asta..nu-mi explicam de ce Ludovicus Rex Hungariae are acest blazon, atat la Capela Ungara de la Aachen, cat si pe mormantul lui…blazon care apare apoi conferit de el Orasului Bistritz/Besztercze/Bistrita…dar acolo CIOCUL este transformat (intentionat?) incat pasarea nu mai este o lebada, ci un strut, impreuna cu scutul Anjou+Hungaria…
Avem multe portrete de ale lui, la diferite varste..se schimba mereu moneda si chipul lui era actualizat mereu…
Cam asa…
Mda..Palatul Visegrad..este de fapt o reprezentare realista, dar hieratizata si perpetuata cateva secole..ca tipic-pentru-palat. Avem cahle cu aceste reprezentari..aici e SIGILIUL Orasului Visegrad/Plintenburg.
Cam atat
Georg Schoenpflug von Gambsenberg
Răspunde


________________________________________________________



Apoi de pe blogul Ovidiu Pecican este preluata stirea cu darea corecta a sursei POZEI http://www.sibiul.ro pe Blogul
Romanian History of Culture Foundation of Valachia,

Terra Romanorum, Tara Romaneasca

acolo sub poza gasiti link-ul spre topicul cu pozele disparute:
Picture at: http://www.sibiul.ro/forum/viewtopic.php?p=15057

verificati, de fapt trimite la pozele pe care eu le-am dat ca LINK de pe disparuta pagina http://www.sigismundus.hu si care acum nu mai apar aici, noroc ca am salvat o parte din ele:
http://romanianhistoryandculture.webs.com/foundationofvalachia.htm




Deci aceasta pagina sibiul.ro indeplineste oarece rol in stiinta si cultura european-transilvaneana.


Georg Schoenpflug von Gambsenberg
Previous

Return to Sibiul Vechi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron