SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Bastionul Soldisch si Zona Soldisch in Hermannstadt/Sibiu

"Avem un oras frumos" zicea cineva odata. Hai sa le aratam tuturor ce se poate vedea la noi , pentru ca se poate...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 20.05.2008 19:05
15.

Poza 1. este proprietatea paginii http://SibiuPeople.ro..imi cer scuze, dar o folosesc aici pentru ilustrare..Si multumesc anticipat @admin.-ului de la http://SibiuPeople.ro...

1.acelasi lucru ca la poza 3. vazut insa dinauntru, deci din Curtea Bisericii Johannis si Centrului Cultural Saxon Teutsch.....remarcati pe latura dinauntru zidul este de piatra..spre afara, deci fata cealalta..este de caramida...caramida atenueaza si disperseaza lovitura...piatra este prea casanta...

2. Turnul Portii Cisnadiei Heltauer-Tor dupa Album Böbel...vazut din interior (aceasta ne intereseaza).
Aici de fapt incepe Zwinger-ul, deci doua ziduri paralele..care duc catre spatele nostru cum ne uitam la poza...In spate ar fi actualul Parc Astra.. fost cu iazuri de decantare, cuprins intre Centura III. si Centura IV.. care curg paralel catre spatele nostru, pe mana stanga si catre spatele nostru, langa casele ce despart Parcul de Str. Tribunei, iar pe mana dreapta, taind median Hotelul Bulevard, trecand prin mijlocul curtilor de pe linia Bibliotecii Astra, Centura a IV.a..Amandoua curg paralel, imbratiseaza actualul parc, traversau Ruptura din fata Johannis-Kirche si se uneau in spate cu Bastionul Soldisch..Aici ne aflam inauntru..la punctul 2. vom fi afara dintre ziduri si de fapt in capatul celalalt.....

3.aici trebuie sa explic..

Se vede curtea Sc. Nr. 15...acum parca si Liceul O.Goga...e vorba de zona din spate..Ne aflam INAFARA CETATII...Pe mana dreapta zidul acel jerpelit... nu e altceva decat asa-zisa a IV.-a Centura de ziduri care venind paralel cu a III.a de la Poarta Cisnadiei cuprindeau actualul Parc Astra cu iazuri atunci...Deci intre ele era asa-zisul Zwinger, ceva mai larg decat in Str. Harteneck (Cetatii)...
Dar ma bucura ca am dat de aceasta poza..aici se vede cel mai clar cum s-a spart zidul pentru a permite deschiderea strazii..si cum zidul are de fapt legatura nemijlocita cu Bastionul Soldisch...Ma deranjeaza transformatorul acela, dar mai ales ladoiul ala de beton pentru gunoi..sau nisip? lipit de zid la poarta din dos a scolii...

Aceeasi ruptura s-a practicat si in fata Johannis-Kirche pentru a deschide Fleischer-Gasse (Str. Macelarilor, Str. 1 Mai, Str. Mitropoliei)...se numeste pe planul colorat..Durchbruch..strapungere...
O portiune de zid se mai vede si parca ori in curtea Scolii de Surdo-Mute, ori chiar in curtea Asociatiei Astra (Biblioteca Veche)...

Pentru straini ...Poarta nu mai exista..zidul inca da...


2x KLICK pe poze:
Attachments

Posts: 21
Joined: 26.09.2008 18:39
Location: Sibiu
PostPosted: 26.09.2008 23:03
Bastionul Soldisch a fost amenajat de catre Asocietia pentru Infrumusetare. Czekelius are o serie de observatii si informatii in acest sens. Cert este ca pana la venirea comunistilor era unul dintre locurile preferate de promenada a sibienilor. Asa ar trebui sa fie si acum. Nu cred ca orfelinatul are ce cauta acolo.

Posts: 2
Joined: 31.10.2008 19:24
PostPosted: 18.11.2008 16:21
Poate ai dreptate dl Razvan in privinta orfelinatului, dar unde sa fie locatia lui?

Posts: 21
Joined: 26.09.2008 18:39
Location: Sibiu
PostPosted: 18.11.2008 16:30
se poate amenaja un orfelinat in alta parte, pe locatia unei gradinite sau inalta parte, exista solutii. de exemplu, se poate amenaja un orfelinat in zona noica - fratii gracchi sau in zona neculuta, etc... acolo sunt terenuri, sunt zone propice pt asa ceva.

Posts: 2
Joined: 31.10.2008 19:24
PostPosted: 18.11.2008 16:35
!deea nu este rea, dar avand in vedere ca aici sunt copii cu handicap si directia fiind tot aici...
Oricum dupa cate am auzit se zvoneste ceva despre revendicarea cladirii.Nu cunosc chiar cu amanuntul, dar cam asta stiu eu.Probabil ca sunt persoane care stiu mai multe
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 06.03.2010 11:44
Tribuna au "redeschis" subiectul cu tunelul de langa Bastionul Soldisch : mai multe detalii la adresa http://www.tribuna.ro/stiri/eveniment/l ... 47833.html

Daca o sa am ceva timp liber merg inca odata sa filmez tot traseul tunelului. Acum vad ca in 2008, cand am fost in tunel si am pus poze aici pe forum, nu am pus toate pozele, asa ca mai revin acum cu restul de poze facute atunci.
Attachments
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 156
Joined: 18.10.2008 20:24
PostPosted: 19.04.2010 17:52
Fa-mi rost de o sfoara mai lunga decat ai avut tu in 2008 si ma avant eu daca n-ai timp. Si-asa stau in zona si de mult vreau si eu sa explorez dar asemenea tie, stau prost cu timpul :)
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 18.01.2011 14:48
Eu demult mi-am bagat la favorites in contul de eBay o ruleta lunga, de 300Ft (vreo 90m) dar nu am mai apucat sa o comand (nu am gasit-o suficient de ieftina ). In special am vrut-o pt chestia asta, vroiam sa fac un filmulet in tot tunelul, problema cu iluminatul cred ca o rezolv cu o baterie de motor, este nevoie de multa lumina sa poti filma si sa iasa ceva ok :)

Ideea cu ruleta e sa filmezi in acelasi timp si metrajul si busola, iar la final, pe langa filmul interesant sa poti face si un desen cat mai exact cu traseul tunelului. Cand am fost cu drusca, a notat el pe hartie fiecare curba, dar atunci nu m-am mai ocupat si nu mai stiu unde e fitzuica aia :)

Alex, tinem legatura pe forum, poate mergem odata amandoi sa filmam acolo, ideal ar fi sa fac rost de o banda cu SMD-uri pt a ilumina o portiune cat mai lunga din tunel. Si sa avem mai multe tuneluri in care sa filmam ca asa ma agit pt un singur tunelas.

PS. Ar mai fi si pestera din Orlat, interesanta de filmat, dar nici aia nu e mare si acolo e nevoie de mult mai multa lumina.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 11.10.2013 12:39
23.


Heidenbastey/Soldisch-Bastey/Bastionul Pajistii (Fleischer-Wiese/Fleischer-Heide/Pajistea Macelarilor, la Strand)/Bastionul Soldisch
Plan cu Cazemate

tuneluri sub pamant , in Bastion, nu inafara, dar avand iesiri prin tuneluri spre inafara, vezi aici in acest topic, aceasta pagina, posting [b]20
(fara numar).@ Ovidiu Sopa.Posted: 06.03.2010 11:44



L-am luat de pe pagina Patrimoniu Sibian, respective
Patrimoniul istoric si arhitectural al Sibiului
http://patrimoniu.sibiu.ro/ro

unde-l aduce Marian Bozdoc si sa-i multumim ca l-a facut public,( l-a pus si pe wiki (mapia) la Bastionul Soldisch)

Original de gasit pe Patrimoniu Sibian si anume la Fortificatii/Bastioane si Turnuri Ramase/Bastionul Soldisch

http://patrimoniu.sibiu.ro/fortificatii/bastioane/63

si anume direct la IMAGINE PLAN:

http://www.patrimoniu.sibiu.ro/images/uploads/fortificatii/bastionul_soldisch_plan20.jpg

Original Patrimoniu Sibian (Marian Bozdoc)

bastionul_soldisch_plan20.jpg



a doua treapta de marire de mine facuta, in rest pastrat original

bastionul_soldisch_plan20(2).jpg




a treia treapta de marire de mine facuta, in rest pastrat original

Hermannstadt. Soldisch-Bastey_Plan20(3).jpg





Pe care, inafara de marit, l-am mai si si prelucrat multiplu 2xKLICK:




Hermannstadt. Soldisch-Bastey_Plan20(2).sepia.gamma.jpg



Hermannstadt. Soldisch-Bastey_Plan20(3).Sepia.jpg





Hermannstadt.Soldisch-Bastey_Plan20(2).Graustufen.jpg



Hermannstadt. Soldisch-Bastey_Plan20(3).Graustufen.jpg



Am dat variante, fiindca la orice marire se pierde din calitate, dar si pentru ca fiecare varianta poate scoate in evidenta altceva....



Georg Schoenpflug von Gambsenberg
User avatar
Posts: 156
Joined: 18.10.2008 20:24
PostPosted: 17.11.2013 12:24
ovisopa wrote:Eu demult mi-am bagat la favorites in contul de eBay o ruleta lunga, de 300Ft (vreo 90m) dar nu am mai apucat sa o comand (nu am gasit-o suficient de ieftina ). In special am vrut-o pt chestia asta, vroiam sa fac un filmulet in tot tunelul, problema cu iluminatul cred ca o rezolv cu o baterie de motor, este nevoie de multa lumina sa poti filma si sa iasa ceva ok :)

Ideea cu ruleta e sa filmezi in acelasi timp si metrajul si busola, iar la final, pe langa filmul interesant sa poti face si un desen cat mai exact cu traseul tunelului. Cand am fost cu drusca, a notat el pe hartie fiecare curba, dar atunci nu m-am mai ocupat si nu mai stiu unde e fitzuica aia :)

Alex, tinem legatura pe forum, poate mergem odata amandoi sa filmam acolo, ideal ar fi sa fac rost de o banda cu SMD-uri pt a ilumina o portiune cat mai lunga din tunel. Si sa avem mai multe tuneluri in care sa filmam ca asa ma agit pt un singur tunelas.

PS. Ar mai fi si pestera din Orlat, interesanta de filmat, dar nici aia nu e mare si acolo e nevoie de mult mai multa lumina.


Nu stiu cum de am ratat mesajul asta... Inca sunt dispus, chiar daca au trecut ceva ani de atunci :D Acum, iarna, cred ca n-avem loc de boschetari dar putem incerca o data :)
http://www.hattrick.org - Hattrick - The original online football manager game
Previous

Return to Sibiul Vechi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests