SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Orasul ascuns.Hidden City..Pozele!..

"Avem un oras frumos" zicea cineva odata. Hai sa le aratam tuturor ce se poate vedea la noi , pentru ca se poate...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 21.05.2008 15:08
Asa se intituleaza o pagina a unui istoric si doctorand parca..istoria artei si arhitectura..hotarat nu Istoria Cibinium/Hermannstadt/Nagyszeben/Sibiu..aici le incurca si le incurca cu brio....de fapt il incurca bibliografia si profesorii..cu date de prin anii 50'...(care de fapt sunt cu mult in urma fata de bibliografia saseasca din sec.XIX)...
Un capitol bun este acela cu Templul Latzel..de pe zidul cetatii pe Harteneck..
Dar calitatea intrinseca a paginii sunt pozele..intr-adevar locuri misterioase, ascunse..mai greu de descoperit...CATACOMBE... cum e mai interesant...I-am recomandat sa citeasca pe aici prin FORUM in special la Sibiul Vechi...Poate era mai potrivit la orasul acesta vechi....Town decat City...dar cred ca asta era logon-ul serverului pe care si-a plasat munca..ptr. ca este munca..si trebuie apreciata...numai cine nu munceste nu greseste...si cum am spus..nu e el de vina..asa a primit invatatura de la Boicza Academica Loco pe Margine...

deci:

http://www.hidden-city.eu/sibiu/ro/galerie.php#


Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 27.05.2008 17:42
prima poza de pe site: scarile din subsolul Bisericii Romano Catolice care "urca" spre turnul cu ceas si antene de telefonie mobila

restul din subsolul Bisericii Ursulinelor (din pacate nu ni s-a permis intrarea acolo anul trecut(

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 27.05.2008 17:58
chisi wrote:prima poza de pe site: scarile din subsolul Bisericii Romano Catolice care "urca" spre turnul cu ceas si antene de telefonie mobila

restul din subsolul Bisericii Ursulinelor (din pacate nu ni s-a permis intrarea acolo anul trecut(

daca este 100% corecta info..atunci este intr-adevar o veste mare...sunteti sigur? Ani de zile m-am intrebat cum arata sub Ursuline pe unde s-ar fi ascuns cica acel ucigas de copii...
Hoppla...mi-a venit ideea...nu cumva in legatura cu DREPTUL DE AZIL pe care stiu precis ca l-a avut parca NUMAI ACEASTA BISERICA si MANASTIRE?
Stiu ca a trebuit anulat mai tarziu printr-un DOCUMENT SPECIAL parafat de nu stiu cate Institutii...trebuie sa aflu daca PAPA si-a pus stempelu'pe..daca nu..nu e valabila anularea...
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 27.05.2008 19:40
Interesante pozele cu catacombele, sunt sub ursuline ?
Un prieten care a avut ceva lucrtari la scoala/gradinita de langa ursuline a zis ca ar fi acolo un tunel destul de mare ... stiti ceva de vreun tunel care pleaca din subsolul bisericii sau gradinitei ?

Apropo de antenele din turnul bisericii , le-am observat doar de vreo saptamana ..
Attachments
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 27.05.2008 19:47
Antene in turnu bisericii? Doamnnne :) Azi maine monteaza internet prin wierless :)) Si zice parintele credinciosilor "Veniti de luati... internet "
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 27.05.2008 20:00
M-am uitat rapid prin arhiva de poze din jurul bisericii ursuline sa caut vreun indiciu.

Poza cu titlul "Granita dintre mister si cunoscut" pare a fi facuta din subsolul bisericii ursuline, mai jos o sa pun o poza cu geamul respectiv si inca una cu ce este in fata geamului, casa cu ochiurile alea in acoperis
Attachments
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 27.05.2008 21:24
nici eu nu stiu mai mult..erau legendele de prin copilarie.. la Scoala Elementara...sigur ca as fi interesat...
Buna reconstituirea cu ferestrele...de-ar merge asa peste tot...am face istorie sanatoasa..da..apropos de..am dat se pare de mesterii de pe lemnele din Curtea Morii Daramate de sub Soldisch...tot prin reconstituire de foto + noroc..o sa vina si...
aici insa..nu prea imi merge..cred ca a avut accu slabit la aparat..definitia e ciudata...
Attachments

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 27.05.2008 21:33
Ovidiu, una din ultimele poze din album ("Craniu") pare a fi facuta din exterior, chiar de la fereastra marcata de tine la poza 2. Ultima data cand am trecut pe acolo am observat ca nu mai erau nici un fel de gratii la geamul respectiv (oricine poate intra acolo :( ) ... sper ca au reparat intre timp

Posts: 21
Joined: 26.09.2008 18:39
Location: Sibiu
PostPosted: 26.09.2008 22:31
Georg Schoenpflug von Gam wrote:Asa se intituleaza o pagina a unui istoric si doctorand parca..istoria artei si arhitectura..hotarat nu Istoria Cibinium/Hermannstadt/Nagyszeben/Sibiu..aici le incurca si le incurca cu brio....de fapt il incurca bibliografia si profesorii..cu date de prin anii 50'...(care de fapt sunt cu mult in urma fata de bibliografia saseasca din sec.XIX)...
Un capitol bun este acela cu Templul Latzel..de pe zidul cetatii pe Harteneck..
Dar calitatea intrinseca a paginii sunt pozele..intr-adevar locuri misterioase, ascunse..mai greu de descoperit...CATACOMBE... cum e mai interesant...I-am recomandat sa citeasca pe aici prin FORUM in special la Sibiul Vechi...Poate era mai potrivit la orasul acesta vechi....Town decat City...dar cred ca asta era logon-ul serverului pe care si-a plasat munca..ptr. ca este munca..si trebuie apreciata...numai cine nu munceste nu greseste...si cum am spus..nu e el de vina..asa a primit invatatura de la Boicza Academica Loco pe Margine...

nu este site-ul meu. doar am fost invitat in a scrie cate ceva. site-ul meu este http://www.razvanpop.ro

deci:

http://www.hidden-city.eu/sibiu/ro/galerie.php#


Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland

Return to Sibiul Vechi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests

cron