SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Adresa veche pierduta in arhitectura prezentului

"Avem un oras frumos" zicea cineva odata. Hai sa le aratam tuturor ce se poate vedea la noi , pentru ca se poate...

Posts: 6
Joined: 23.08.2011 14:53
PostPosted: 26.08.2011 21:30
Am revenit in Sibiu dupa o foarte lunga absenta: 43 de ani. Locuiam prin 1967-1968 in singurul cartier Hipodrom,pe atunci.
Adresa era doar atat Hipodrom, Bloc 17, Sc.3, Ap.40.
Cu sufletul tremurand de emotie am cautat in zadar locurile acelea din trecut, fara a fi multumit ca le-am gasit. Nu mai recunosteam nimic.
Ma poate ajuta cineva cu o locatie actuala?
danencu@yahoo.com

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 05.09.2011 10:23
Daca nu ma insel blocurile cele mai vechi din cartierul Hipodrom sunt cele de 4 etaje, cu apartamente confort 2, de pe strazile Hipodromului, Miraslau, Goraslau. Cred ca pe acolo ar trebui sa cautati, sunt 3 strazi, intre complexul Cedonia, si Agentia de Mediu

Posts: 4
Joined: 18.05.2011 10:23
Location: Romania
PostPosted: 06.10.2011 20:38
Stiu ca va cautati locurile de acum 43 de ani. Dar nu stiu de ce ... pe mine postarea asta ma face sa fiu nostalgica... :)

Posts: 6
Joined: 23.08.2011 14:53
PostPosted: 06.11.2011 23:57
Multumesc Iulian pentru informatie. Urmatoarea vizita pe care o voi face voi cauta atent in perimetrul delimitat.

Posts: 3
Joined: 09.12.2007 11:55
PostPosted: 25.09.2012 19:54
Nu stiu daca-i topicul cel mai potrivit,dar nu am vrut sa incep altul. Deci,stie cineva cum se numea inainte de 1989 actuala str.Ilie Macelaru ( stada paralela cu str.Justitiei,intre B-dul Victoriei si str.Zaharia Boiu)? Multumesc!

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 27.09.2012 17:25
6.



radin wrote:Nu stiu daca-i topicul cel mai potrivit,dar nu am vrut sa incep altul. Deci,stie cineva cum se numea inainte de 1989 actuala str.Ilie Macelaru ( stada paralela cu str.Justitiei,intre B-dul Victoriei si str.Zaharia Boiu)? Multumesc!


_________________________________________________________________________________________
Deci cum vii dinspre Hotel Bulevard pe Schewisgasse/Bd. Victoriei, este vorba de strada in prelungirea Str. Dr. Ioan Ratiu peste Bd. Victoriei, lateral lipita de Tribunal, inainte de Tribunal, iar imediat dupa Tribunal, tot lateral de el lipita, este Justitiei/Kirchen-Gasse/Kirchengrabengasse/Kirchengraben(Bisericii, Bisericii din Groapa/Santul Bisericii).


Daca mariti, apare si numele strazii Ilie Macelaru acolo unde este picatura rosie
http://www.hartaromanieionline.ro/x/hartajudetelor/judetul/Sibiu/localitatea/Sibiu/strada/Macelaru%20Ilie/


Problematic..am trecut sute de ori pe ea..si nu mai stiu..DAR MI SE PARE ca M.V.Frunze. Nu mai stiu daca nu cumva Justitiei s-a numit o perioada Jdanov. Insa e de presupus ca dupa 1965-67 s-a schimbat numele. Acolo erau doua strazi cu nume sovietice: Jdanov si M.V.Frunze, mai tarziu numite Justitiei si?

Trecand la Harta SKV Hermannstadt observam ca pe vremuri Strada Dr. Ioan Ratiu se numea Josefgasse (Strada Josef, de la Cartierul Josefin, de la Imparatul Joseph II) si de fapt era prelungita (verlängert ) peste Schewisgasse/act. Bd. Victoriei. deci actuala Strada Ilie Macelariu (asa e corect de fapt) era de fapt Strada Josef, continuarea de peste drum.




Cf. paginii de freeblog Nagyszeben-Hermannstadt (cu concordanta strazilorDE/RO/HU) aceasta scurta prelungire-de-Josefgasse se numea Verlängerte Josefgasse/Str.Josef Prelungita.

http://nagyszeben-hermannstadt.freeblog.hu/

Iar daca trecem la Noua Nomenclatura a Strazilor Sibiu (1948-1953) gasim la pagina 15:
Str. Frunze M. fosta Ilie Macelariu, langa Tribunal

verificati editia pdf completa aici in forum scanata si publicata de Ovidiu Sopa (pdf):
http://www.sibiul.ro/forum/viewtopic.php?f=2&t=462

poate reusesc sa dau direct LINK-ul de descarcare pdf:
http://www.sibiul.ro/download/Nomenclatura-Strazilor-din-Sibiu-scanata-de-....www.sibiul.ro......pdf


Deci pe rand:

-1874-inainte de 1920: Josefgasse (verlängerte)/Str. Josef Prelungita

- cca 1920-1948/53 Str. Ilie Macelariu

-1948/53- cca 1967?! Str. M.V.Frunze

-1967? -1990?= nu stiu..M.V.Frunze as cam exclude, era cam prea sovietic-dur..

-1990?-prezent iarasi Str. Ilie Macelariu (Macelaru nu e corect)

Deci lacuna: scurt inainte deci 1989, nu o pot deocamdata rezolva..poate isi mai aminteste cineva, dar ne trebuie URGENT o Harta Sibiu cca 1967.. COMPLET(a).

Imi cer scuze ca nu-mi amintesc tot, si documentatie aici, cam putina..



Georg Schoenpflug von Gambsenberg

Posts: 6
Joined: 23.08.2011 14:53
PostPosted: 03.11.2012 00:25
iulian_m wrote:Daca nu ma insel blocurile cele mai vechi din cartierul Hipodrom sunt cele de 4 etaje, cu apartamente confort 2, de pe strazile Hipodromului, Miraslau, Goraslau. Cred ca pe acolo ar trebui sa cautati, sunt 3 strazi, intre complexul Cedonia, si Agentia de Mediu


Multumesc inca o data Iulian. Informatia a fost corecta. In vara aceasta, la intoarcerea din Germania am facut o oprire de doua zile in Sibiu si am regasit locurile copilariei mele. Cu toate ca nu le mai vazusem de 43 de ani, imediat ce am zarit complexul Cedonia, le-am recunoscut. Blocul se afla chiar la 200 m pe stanga de la Cedonia., pe strada Luptei. A fost o experienta.....
Multumesc inca o data.

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 06.03.2013 11:23
danencu wrote:
iulian_m wrote:Daca nu ma insel blocurile cele mai vechi din cartierul Hipodrom sunt cele de 4 etaje, cu apartamente confort 2, de pe strazile Hipodromului, Miraslau, Goraslau. Cred ca pe acolo ar trebui sa cautati, sunt 3 strazi, intre complexul Cedonia, si Agentia de Mediu


Multumesc inca o data Iulian. Informatia a fost corecta. In vara aceasta, la intoarcerea din Germania am facut o oprire de doua zile in Sibiu si am regasit locurile copilariei mele. Cu toate ca nu le mai vazusem de 43 de ani, imediat ce am zarit complexul Cedonia, le-am recunoscut. Blocul se afla chiar la 200 m pe stanga de la Cedonia., pe strada Luptei. A fost o experienta.....
Multumesc inca o data.


Buna ziua!
Ma bucur ca l-ati gasit, desi v-am indrumat putin in directia gresita (la 1 strada distanta) :D . Am presupus ca blocurile de pe Miraslau si Hipodromului au fost construite inaintea celor de pe Luptei, fiind mai aproape de oras.

Return to Sibiul Vechi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests