SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Refacerea Turnului Portii Cisnadiei ???

"Avem un oras frumos" zicea cineva odata. Hai sa le aratam tuturor ce se poate vedea la noi , pentru ca se poate...

Posts: 17
Joined: 03.07.2006 18:27
Location: Cisnadie
PostPosted: 06.07.2006 20:48
De fapt eu am auzit ca acele "ciupercute" sunt guri de aerisire pentru tunelele de prin oras. Sibiul vechi era impanzit de tunele ducand fiecare in locuri care mai de care mai diverse. De fapt unul duce pana in curtea Bisericii Evanghelice din Cisnadie. Probabil unele au fost refacute si ciupercutele sunt gurile lor de aerisire. :wink:
User avatar
Posts: 37
Joined: 10.03.2006 17:24
Location: Sibiu
PostPosted: 07.07.2006 12:34
davidboy wrote:De fapt eu am auzit ca acele "ciupercute" sunt guri de aerisire pentru tunelele de prin oras. Sibiul vechi era impanzit de tunele ducand fiecare in locuri care mai de care mai diverse. De fapt unul duce pana in curtea Bisericii Evanghelice din Cisnadie. Probabil unele au fost refacute si ciupercutele sunt gurile lor de aerisire. :wink:

Daca te-ai uita ce este scris pe ele ti-ai da seama ca nu sunt guri de aerisire. ;)
Image
Sibiu Capitala Cultural Europeana 2007
User avatar
Posts: 976
Joined: 17.09.2004 11:18
Location: sibiu
PostPosted: 07.07.2006 14:54
mi-ai luat vorba din gura :roll: granerele astea chiar seamana cu guri de aerisire? :roll:
Un barbat fuge dupa o femeie pana cand il prinde ea...
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 28.07.2006 19:35
oare ne-am bucurat prea repede ? azi am trecut pe langa farmacia 24 si am vazut ca au asfaltat locul unde era pe vremuri Turnul Portii Cisnadiei.

Stie cineva ceva ?
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 04.08.2006 09:03
Deci pana la urma au asfaltat acolo ca sa se poata folosii de spatiul acela, ma bucur ca nu au renuntat la ideea de a reface Turnul Portii Cisnadiei

"Reconstruirea acestui Turn va crea, de fapt, si o legatura între nou si vechi, între centrul istoric si centrul nou al Sibiului. Prin forma sa, turnul va aminti de istorie, iar prin materialele moderne care vor fi folosite, constructia va da si impresia de arhitectura moderna. Importanta acestui Turn este atat aceea de a face legatura dintre centrul istoric si centrul nou într-un mod inedit cat si de a gazdui unele expozitii în cadrul programului Sibiu 2007" , explica primarul Klaus.

mai multe detalii : Primaria "dezgroapa" vechea Cetate - Turnul Portii Cisnadiei
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 21.09.2006 11:28
Primaria Municipiului Sibiu anunta Concurs de Solutii Turnul Poarta Cisnadiei

1. Date de identificare a autoritatii contractante:
Municipiul Sibiu - Consiliul Local Sibiu,
Adresa: str. Samuel Brukenthal, nr.2,
tel. 0269/208.800,
fax. 0269/208.811,
e-mail: primarie@sibiu.ro;

2. Descrierea proiectului:
Turnul Poarta Cisnadiei va reprezenta semnalul de indicare a accesului principal in vechiul oras Sibiu precum si demarcarea celor doua zone: istorica si moderna.
Proiectul va fi un Studiu de Fezabilitate care va trebui sa cuprinda urmatoarele:
- Protectia sapaturilor arheologice;
- Structura reversibila;
- Legaturi verticale;
- Instalatii de apa canal, electrice, incalzire-ventilare;
- Inchideri usoare;
- Functiuni propuse;
- Formatul de prezentare : scara 1:50, planuri, fatade, sectiuni, perspective exterioare si interioare cu mobilare propusa;
- Deviz general de lucrari;
- Memoriu de prezentare a conceptului.

3. Tipul concursului: deschis.

4. Termenul de depunere a proiectelor: 25.09.2006.

5. Nu este cazul.

6. Vor putea participa arhitecti cu drept de semantura OAR.

7. Criteriul care urmeaza sa fie aplicat la evaluarea proiectelor: oferta cea mai avantajoasa din punct de vedere economic.

8. Decizia juriului va avea caracter obligatoriu pentru autoritatea contractanta.

9. Nu se vor acorda premii.

10. In urma concursului contractul de proiectare va fi atribuit concurentului castigator.

11. Adresa de unde se poate achizitiona documentatia de concurs:
Municipiul Sibiu - Consiliul Local Sibiu,
Adresa: str. Samuel Brukenthal nr.2,
Serviciul Investitii, cam. 225,
tel. 0269/208.800,
fax. 0269/208.811,
e-mail: cristina.bica@sibiu.ro;

Termenul limita de primire a proiectelor: 26 septembrie 2006, orele 11:00 (ora locala).
Adresa la care se trimit ofertele: Primaria Municipiului Sibiu, str. Samuel Brukenthal nr.2, camera 225.
Limba de redactare a proiectelor: limba romana.
Data, ora si locul deschiderii: 26 septembrie 2006, orele 12:00 (ora locala), Sibiu.

12. Informatii suplimentare se pot obtine de la:
- Serviciul Investitii, d-na Cristina Bica, tel 0269/208.881;
- Arhitect Sef Szabolcs Guttmann, tel. 0269/208890;

13. Anexe (download ):

1. Caiet de sarcini
2. Raport de cercetare arheologica preventiva pentru obiectivul Piata Unirii : Cazarma 90 si Turnul Portii Cisnadiei
3. Planuri PUD (SF ) Piata Unirii
4. Plan digital fundatii regasite Turnul Portii Cisnadiei
5. Imagini de arhiva foto ( foto - copii desene Bobel )

Image

Image

Posts: 141
Joined: 12.07.2006 16:45
PostPosted: 13.10.2006 17:05
Stie cineva cine a castigat concursul de solutii ? Cand se incepe constructia ?
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 13.10.2006 20:32
o sa ma interesez sapt care vine sa vedem daca aflu ceva. Sunt curios daca se mai apuca acum si daca da, o sa reuseasca sa termine constructia atat de repede ? .. pt ca mai este destul de putin timp :(
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 18.10.2006 08:41
Astazi a fost ziua vestilor rele, prima data am aflat ca se amana constructia Turnului, deci e clar , nu o sa fie nici un turn in ianuarie 2007, cel putin asa vad eu situatia, iar a doua veste e legata de parcarea din Parcul Cetatii

Turnul Portii Cisnadiei, amanat
User avatar
Posts: 308
Joined: 31.10.2006 00:49
PostPosted: 08.06.2007 13:35
N-au mai fost vesti sau poze de multisor, de unde deduc ca proiectul a cazut, cel putin deocamdata.

Cum arata zona, au turnat asfalt si gata?

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 08.06.2007 13:50
@bullseye

Da exact, au venit, au sapat in 2006, au lasat sa se umple de gunoaie si apa, apoi au astupat la loc.
Acum e frumos si astupat. Mai bine, ca cine stie ce facaciune aparea
User avatar
Posts: 308
Joined: 31.10.2006 00:49
PostPosted: 09.06.2007 02:41
@chisi: merci de informatie, sper sa si ramana asa 8-)

Nu-i vad rostul unei reconstituiri fidele dupa Bobel, ar fi complet nelalocul ei stinghera in mijlocul drumului, fara context de ziduri si cladiri medievale in jur.
Si mi-a fost teama de un Johannes nostalgic dupa Hermanstadt care sa impuna o chestie kitschoasa de sticla acolo.

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 09.06.2007 09:33
De acord cu respingerea amanduror variantelor in maniera bullseye...Dar se putea face altceva....ridicarea de la fundatii a zidului pana la 1 m peste nivelul solului pentru a-l marca. Numai primul turn, cel catre oras..Si restul, deci tot ansamblul de Poarta, i(+eventual Bastionul si inceputul zidului de centura) puteau fi marcate in pavaj cu piatra rosie, sa se vada...Asa nu ar distruge toata structura de acum, buna sau rea, exista, si ar marca Poarta. Iar pe soclul ridicaturii de 1m de zidarie lasata la rosu se puteau pune un fel de panouri informative,referitoare la Poarta Cisnadiei si o Macheta a fostului spatiu dar spatiate cumva, nu plate...Si cu lanturi si sarma ghimpata si caini-pe-sarma -alergatori, sa nu le distruga Tineretul Voios...
In nici-un caz structuri de sticla si aluminium ca la toate hotelurile Maritim din Germania!
Dar...
Georg Schoenpflug von Gambsenberg, 89077 Ulm/Soeflingen, Germania

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 10.06.2007 14:19
in alta ordine de idei, am ras copios la cercetarea arheologica a preistoricelor ruine ale Cazarmii 90, demolata pe la mijlocul anilor 80 ai secolului XX, deci arheologic de "demult".

Daca inainte de demolare s-ar fi plimbat vreunul cu un aparat foto Smena, Vilia ori chiar Zenit, un blitz din ala rusesc Fil 16 si 2-3 kile de filme AZO ori ORWO prin fiecare incapere a Cazarmii, nu ar mai fi fost nevoie de arheologie ca sa recupereze ce au facut praf comunistii cu mintea (?) lor aia creata.

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 11.06.2007 11:34
Admin:Ce cauta aceste link-uri aici: incurcam toata treaba? Trebuie aruncat afara si Nintendo admonestat...Este de fapt exact gestul celor care mazgalesc cu spray zidurile proaspat renovate...
Si Nintendo sa-si plaseze fanteziile bolnave pe peretele de WC particular acasa...Daca vreau porcarie virtual si SPAM cu virusi mi le pot procura singur pe NET...Degradati Topicul..Cred ca si chisi face spume la gura. Nu vreau sa fiu pe acelasi topic cu Gunoaiele Virtuale...
Dixit
Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Soeflingen, Deutschland
PreviousNext

Return to Sibiul Vechi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron