SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Sibiu... je t'aime!

Discutii legate de proiectele pentru Sibiu Capitala Culturala Europeana 2007
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 03.12.2007 15:44
Mai inainte m-am uitat la pozele noi de pe sibiu.ro cu centrul impodobit! E suuuuper! Abia astept sa vin acasa :banana:

Ok... asta ca o mica paranteza. Ideea de ce am deschis un nou topic este pentru ca mai nou pe forum se posteaza diferite lucruri destul de... sa nu zic porcoase, dar provocatoare si ultra-negativiste la adresa noastra si a Sibiului.
Iar eu nu pot tolera asa ceva, in primul rand ca e vorba si de mine si de oameni care-i stiu si care nu sunt absolut deloc asa cum pretind diferiti indivizi pe aici.

" Nu chemati si un regizor de la Bollywood, sa faca un film rupere cu Sibiu-CCE, ca sa puteti lacrima si voi mai artistic?

Dar cine v-a oprit sa iubiti Sibiul pana in 2007?
Dupa 2007, Sibiul va trai din fitzele de "capitala culturala" un timp. Apoi el si populatia sa se va reintoarce la statutul real: oras de marginime. Sibiu 2007 mi-a deschis ochii cu privire la "calitatile" sibianului: increzut, intolerant, sovin, marlan, incult, spirit de turma.

De ce sa fiu mandru ca sunt sibian? Imi ajunge ca sunt roman."


Astfel eu va intreb pe voi: chiar ati inceput sa iubiti Sibiul abia din 2007? Va considerati sibieni increzuti, intoleranti, sovini, inculti sau marlani? Va simtiti oi de turma?

Sibiul mi-a placut de cand eram copil si mereu ma fascina centrul, Podul Minciunilor, bisericile, zidul de aparare, parcul Sub-Arini, strazile inguste din centru... si dintotdeauna mi-am zis: ce norocos sunt ca m-am nascut la Sibiu si ca traiesc la Sibiu si nu in alt oras din Romania. (Cred ca este evident de ce). Am primit o educatie foarte buna de la parintii mei: m-au invatat sa fiu modest si nu increzut, m-au invatat sa accept si sa ma am bine cu oamenii de alte nationalitati si etnii. Am crescut cu sasi si unguri in jurul meu si m-am avut excelent cu toti.

Faptul ca Sibiu in 2007 a devenit Capitala Culturala Europeana nu mi-a trezit acest spirit de a ma mandri cu el, ci a fost ca un fel de catalizator care mi-a intarit convingerea ca Sibiul e superb si ca Sibiul e ceva unic.

Acuma va provoc pe voi sa scrieti si sa spuneti ce va impresioneaza la Sibiu, de cand va impresioneaza Sibiul si descrieti-va voi cum va vedeti in calitate de sibian, nu lasati pe altii sa va faca un portret fantoma! ;)

P.S: Am postat si ceva poze facute de mine prin Sibiu.
Attachments
Kleine Ring mit Ratsturm.JPG
(98.29 KiB) Downloaded 261 times
Goldene Passage.JPG
(91.88 KiB) Downloaded 251 times
Brukenthal beleuchtet.JPG
(102.47 KiB) Downloaded 261 times
Last edited by Fly_away on 03.12.2007 15:51, edited 1 time in total.
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 03.12.2007 15:47
Attachments
Sub-Arini.JPG
(81.61 KiB) Downloaded 245 times
Ratsturm.JPG
(92.43 KiB) Downloaded 254 times
Kronleuchter Bruk.JPG
(70.14 KiB) Downloaded 252 times
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 03.12.2007 15:50
Attachments
Turm der evangelischen Kirche.JPG
(66.31 KiB) Downloaded 254 times

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 03.12.2007 16:34
Noaptea e fain de pozat Sibiul. Ca ziua, vai de el...

Pai daca iubesti asa Sibiul ala vechi, spune-mi, DE CE Piata Mica zace sub un strat imens de beton, care a acoperit toate resturile de zidarie din secolele XII-XIII? Renovari pentru Sibiu 2007. Unde e fantana din piatra care in 2005 inca se mai vedea? De ce Capela Sf Ladislau si resturile Turnului Preotilor au fost rase in Piata Huet? Pentru a pava cu piatra care iti rupe papucii? De ce, in 2006, scheletele din aceeasi piata, vechi se sute de ani, au fost incarcate de-a valma in basculante? Ca sa dea bine la turisti? De ce zeci de copaci au fost facuti praf in centru si nu numai? Ca asa e cultural european?
De ce Piata Mare arata fara viata? De ce tot centrul e tot o aparaie dupa renovarile pentru 2007? De ce casele sunt vopsite doar pe dinafara? (ai intrat in Piata Mica 22? NU INTRA!). De ce zona Turnului barbierilor pute a rahat si vezi seringi pe jos?
In 2007 am auzit, din guri de sibieni, (si exista inregistrate, pentru cazuri extreme) glumite despre "provincia Bucuresti", efluvii de ura bolnavicioasa fata de restul romanilor ne-sibieni si ne-ardeleni, o istorie intoarsa dupa cum o cer interesele la moda, am vazut o SPOIALA de zile mari. de fapt de un intreg an: 2007.
Iar daca toleranta da afara omu din casa, de ce NU se accepta si alte pareri?
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 03.12.2007 17:06
Undeva are dreptate Chisi. Suntem un popor care etern se plange si pentru care mereu celalalt e de vina, mereu altul a facut-o lata, altul, nu noi, suntem carcotasi si preferam sa ne plangem de ce nu avem decat sa ne bucuram de ce avem. Postul de mai sus o dovedeste. De ce nu e Sibiul Viena? De ce nu avem aia, de ce nu aialalta?

Sa raspund la provocarea lui Fly, despre Sibiu. Am trait si in vremea lui Ceausescu cand totul era gri, tern si unitar. Cand daca vedeai un beculet colorat de Craciun ti se aprindea inima si te bucurai pentru alea 5 minute de Mihaela seara la Tv. Acum am vazut orasul crescand, devenind tot mai frumos, si imi crestea inima. Si pe de alta parte, ma gandesc la generatiile de copii nascuti dupa revolutie, care il vad deja asa cum e acum, si nu pricep diferenta. Pentru care centrul luminat feeric iarna e ceva firesc. Pentru noi, nu era. imi pare rau ca generatiile noi nu vor avea acel sentiment de WOW pe care il am eu.
We will always be so much more human than we wish to be...
User avatar
Posts: 1035
Joined: 13.05.2007 16:45
Location: Sibiu
PostPosted: 03.12.2007 17:29
Hmmm.....gandind la rece, poate ca chisi are dreptate...insa nu in totalitate!!!
Ca sa revin la subiectul initial, iubesc Sibiul de cand Johannis este primar.
Pentru mine, inainte sa fie renovat, Sibiul era un oras mort. Frumos, insa nimeni nu reusea sa-l valorifice destul. Dupa ce renovarile s-au finalizat, Sibiul a recapatat viata....sau cel putin asa mi se pare mie. Anul asta m-a facut sa-mi intaresc parerea ca Johannis a fost cel mai potrivit primar pentru orasul nostru.
Ca sa nu mai zic ca m-am indragostit si mai mult de Sibiu, cu toate partile lui negative. Oricum, s-au facut multe si noi suntem cei care vor beneficia de publicitate si de toate avantajele unui oras cunoscut in lume. Daca cumva nu stiati, Sibiul a ocupat anul acesta un loc inalt in topul atractiilor turistice din lume, care merita vizitate. Si nu cred ca acel top a fost facut de sibieni!!!
In primul rand, sunt ardeleanca si apoi sibianca si sunt mai mult decat madra de acest lucru....Si nu ma intereseaza ce vor spune altii si ca UNII o sa sara cu gura sa ma faca in toate felurile....Asta este! Ghinion cui nu-i convine!
ma abtin....sau nu....
User avatar
Posts: 69
Joined: 13.10.2006 21:16
PostPosted: 04.12.2007 18:48
Felicitari Fly_away pentru cele scrise mai sus. Cat despre plictisitorul Chisi, saracul, trebuie sa faca si el parte din decor. Poate Mos Craciun o sa-i aduca o pereche de ochelari cu o alta dioptrie, de vazut bineinteles toate laturile inclusiv cele pozitive. Sibiul a avut dintotdeauna acel aer aparte. Ceva ce nu am intalnit in nicio un alt loc din lume. S-a deschis precum un boboc de trandafir o data cu renovarea centrului. Totul a prins culoare, totul se transforma la Sibiu. Un oras care te face sa zici wow, dupa numai cateva luni. Pleci iar cand te intorci il gasesti complet schimbat...in bine. Ca or fi si lucruri care inca mai au de asteptat, nu zic nu...as putea zice asa de orice oras din lume...Parisul cu ale lui cartiere marginase, Viena la fel, deci come on! Sibiul e un oras medieval cu 200.000 de locuitori care in acest an si nu numai a rausit sa isi vanda bine imaginea. Il intreb pe Chisi, dupa parerea lui...ce ar fi trebuit sa se faca in Piata Huet? Un cimitir? Sa punem niste cruci? Sau sa lasam strada sapata lasandu-se sa se vada vechiile vestigii? Sau preferai piata pavata cu plexiglass. La fel in Piata Mare. Eu cred ca tu vorbesti fara rost. Sau ar fi trebuit sa plantam lalele rosii cu gandul la timpurile de mult apuse. Sa nu incep sa sap in istorie ca sa etalez numai cateva motive pentru care pot spune ca sunt fericit ca m-am nascut si traiesc aici. Sa nu uitam ca Sibiul a fost al doilea oras din Europa dupa Viena in care iluminatul stradal a fost facut cu curent, apoi Laboratorul de medicina homeopatica, primul in lume, si alte cate si mai cate. Am asteptat 1000 de ani din 1191 ca aceste lucruri banale pentru unii, minuni pentru noi, sa fie prezentate milionului de turisti care fara doar si poate s-au perindat si au batut piatra pietelor orasului descoperind toata bogatia unui ORAS MUZEU. Sunt mandru ca sunt sibian, sunt mandru ca sibienii sunt deschisi spre Europa, sunt mandru ca au stiut intotdeauna sa aleaga/voteze asa cum le-a dictat constiinta, sunt mandru ca Sibiul a fost in acest an Capitala Culturala a Europei, sunt fericit pentru toate stirile pozitive din Sibiu si pentru toate astea "Je t'aime Sibiu/Hermannstadt"!!

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 08.12.2007 11:29
Chiar ai asteptat din 1191? Cam mult.

Povestea Sibiului o stiu si eu mai detaliat, nu de pe siteul Primariei.
Cu orasul muzeu las-o. Sau plimba-te fara ghid prin oras.
PS: Atentie, Sibiul nu este numai Piata Mare si Huet!
Iar despre istoria Sibiului, prefer sa vorbim tot pe forumul asta, dar nu aici
User avatar
Posts: 69
Joined: 13.10.2006 21:16
PostPosted: 08.12.2007 14:21
Chisi, iara o balacaresti si nu esti la subiect. Deci pavam Piata Mare si Piata Huet cu plexiglass?? Ca parca aici ramasesem. Lasa ca stiu si eu istoria Sibiului! Doar nu vei crede ca esti singurul care le stie pe toate.

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 08.12.2007 16:36
Oare cand vei invata sa te referi la idei, nu la oameni.

Vorbeam de distrugere. Nu era vorba de plexi (desi in unele locuri de poarta, dar la noi...) Puteau fi acoperite frumos la loc, ca nu muscau. De scheletele alea spuneam ca au stat luni de zile descoperite unele, de te puteai servi cu un femur, o coasta, ce aveai tu chef. Eu vad orasul asta zilnic, nu prin web cam sau la zile de sarbatoare.
Nu poate fi oras muzeu Sibiul. Asta au spus-o si cei de la UNESCO, care ne-au dat kick la solicitare.
Uite ca ma incapatanez sa vad si dincolo de lumini, artificuri si fatade spoite.
Ca sunt doar spoite. Daca vrei, iti fac un cd intreg numai cu imagini din astea.

Cat despre evenimentele CCE, atata improvizatie nici in jazz nu am vazut.

PS: numai sa nu spui ca Sibiul a devenit o oaza de verdeata, doc!
User avatar
Posts: 69
Joined: 13.10.2006 21:16
PostPosted: 08.12.2007 17:54
:mallet:

What ever! Apropo chisi iubesti Sibiul...sau nu. Ca sa stim si noi de ce parte a baricadei stam! Je t'aime Sibiu...era parca titlul topicului...sau nu.

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 08.12.2007 20:33
Finally, o intrebare la obiect. Asta trebuia pusa de mult...

Raspuns: Sibiul ca oras natal si istoric, da. Ceea ce s-a comis in numele CCE, pe teritoriul lui, nu.
Altfel de ce crezi ca ma enerveaza ceea ce ma enerveaza?
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 08.12.2007 23:01
si ce o facut gresit CCE, chisi? O gresit ca s-a adus prosperitate financiara? ca s-a facut sibiul cunoscut in europa? ca s-a inceput in sfarsit renovarea orasului? ca a inceput in sfarsit sa fie viata in oras? ca in sfarsit arata sibiul a oras ingrijit si nu pastrat in borcanul cu formol?

Atunci inseamna ca esti ultra-conservator. Atunci iti zic un lucru: ELVETIA te vrea ;)
Enjoy the silence
User avatar
Posts: 69
Joined: 13.10.2006 21:16
PostPosted: 08.12.2007 23:49
Elvetzia...u must kidding...
Congo e mult mai indicat...atunci o sa avem titluri gen...la cules de castravetzi, aspirina noastra cea de toate zilele, cu tricicleta prin satuc...
Faptul ca prestigioase firme lauda Sibiul pentru reusita lui plus faptul ca am doi ochi in frunte si nu am nevoie sa stau in gura presei ca sa constientizez realitatea, nu ma face decat sa cred ca ce incearca chisi sa faca aici e doar o intaratare a spiritelor, o manipulare a maselor cum a incercat dintotdeauna sa faca astfel de publicatii. Daca voi sunteti pentru...noi de ce am fi pro...e mai interesant sa fim altfel decat restul cred ca asta e mottoul. Pana la urma nu ar mai fi interesanta viata. Deci daca pentru chisi, premiul "Un oras ca un muzeu" inmanat la Lugano in Elvetia, orasului nostru de catre juriul Swiss Tourism Awards, plus cotarea Sibiului intre primele 10 locuri de vizitat in anul 2007, plus Capitala Culturala Europeana, plus toate vizitele inaltilor oaspeti de peste hotare nu inseamna nimic, atunci incep sa imi fac griji...nu pentru mine, ci pentru cel ce gandeste asa. Sunt cetatean al Sibiului si sunt onorat de acest lucru. Deci draga chisi, eu nu am nimic cu tine, din contra, tu ai cu noi. Ce scrii tu deranjeaza. Pentru ca deranjeaza informatia deformata.

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 09.12.2007 17:08
Daca deranjeaza, nu citi. Treci peste.
In materie de Sibiu, tu te multumesti cu fatada Sibiului. Felicitari. Eu cu restul ne cultural si ne-european, dar la fel de Sibian ca Turnul Sfatului. Deci, subiecte diferite. Chiar orase diferite. Te admir cum iubesti Sibiul asa, din stiri elogioase, din vederi comode si web-camuri. Pentru mine Sibiul e mult mai mult. E si ce nu accepta masele capitalist-cultural-europene. Sau aia e Vintul de Jos?
Next

Return to Sibiu Capitala Culturala Europeana 2007

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron