SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Need info - Autostrada centura Sibiului

Pentru tot ce am vrea sa scriem pe forum despre Sibiu si nu se incadreaza la "Mi-as dori" sau "Asta nu", de acum avem acesta categorie
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 03.05.2010 11:30
Ieri seara am iesit un pic cu motorul pe camp, undeva pe langa centura, in apropierea tronsonului II. Nu stiu cum ar trebui "finisate" marginile centurii pt a rezista in timp. Pt a intelege despre ce vorbesc, o sa pun o poza mai veche, din 2008, cu o bucata surpata undeva dupa Selimbar, acolo credeam ca s-a surpat pt ca lucrarile nu au fost terminate de Todinii.

Image

Ideea este ca in zona unde ma dau eu s-a lucrat tot timpul, anul trecut a fost turnat si asfaltul, iar prin toamna marginile drumului au fost aranjate frumos cu lama, la un unghi de ~50grade .. totul arata perfect, doar ca acum am vazut locuri in care s-a surpat pamantul, nu atat de tare ca in poza de mai sus, incat sa afecteze asfaltul, dar e destul pt inceput.

Stie cineva prin alte parti cam cum se realizeaza marignile drumului? se lasa asa pana creste iarba .. si spera sa nu se surupe sau se pun dale, sau alte prostii ?

PS. din cate am vazut aproape toata centura este la aprox. 2m de la nivelul solului, in multe locuri, inaintea si dupa poduri centura se ridica si la 5m, dpmdv toate aceste portiuni pot fi afectate daca nu se face ceva in privinta asta.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 03.05.2010 21:01
Acuma cateva saptmanii lucrau din greu la sensul giratoriu de la iesirea dinspre Targul Obor spre Medias ... oare au terminat? Ca se misca cam greu traficul .
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 03.05.2010 22:17
Parca au terminat, desi am vazut ca era pus un semafor, saptamana trecuta, am trecut pe-acolo dar nu am facut poze ca nu aveam camera la mine.

Dar sper ca acum, daca a dat caldura o sa plec mai des pe traseu la pozat, sa pun mai des poze, daca pana acum nu am reusit sa fac poze prea des pe centura, sper ca macar acum pe ultima suta de metri sa pun lunar poze din diferite zone ale santierului.

Am iesit la plimbare si in seara asta, pe la ora 20:00 am dat o tura special pt poze, am facut o galerie noua cu poze facute pe centura de prin 2005 pana in prezent, dar ne intereseaza pozele facute in seara asta, cele care au numele "2010 Centura Sibiului"



Pozele de mai sus sunt facute pe o portiune de aproximativ 2km, inainte podului care trece calea ferata spre Medias, am pus si o poza din google eart in care se vede locatia pozelor.

Tot in poza din google earth se vede si o linie galbena, in stanga sus, reprezinta zona in care Vectra Services a inceput lucrarile de decopertare, au ajuns pana la drumul care merge spre Ocna Sibiului
Attachments
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 05.05.2010 20:36
Am mai pus cateva poze in albumul cu imagini de pe Centura Sibiului

Image


Si lucrarile la podul acesta (DN106, drumul spre Agnita) au fost incepute anul trecut din cate imi aduc aminte, fundatia inaltata ~4m deja s-a surpat, destul de tare, dupa cum puteti vedea in poza de mia sus.
Last edited by ovisopa on 26.11.2010 20:46, edited 3 times in total.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 24.05.2010 15:10
Un articol din Turnul Sfatului cu raspunsul oficialilor in legatura cu marginile surpate de pe centura Sibiului

http://www.turnulsfatului.ro/3713/unde- ... -vale.html
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 14.06.2010 09:59
Cateva poze cu inca o fisura aparuta in "malurile" centurii in doar 1 luna de zile, acum o luna, in 3 mai cand am mai facut poze in zona asta, totul era perfect, acum in luna iunie deja a aparut o fisura destul de mare, am pus si casca in fisura pt a intelege cam cat de mare e.

Mai jos aveti o panorama facuta in 3 mai 2010 (poza este destul de mare 15879x860px)

Image
Attachments
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 20.06.2010 22:10
Ieri am fost iara pe langa centura sa vad cum au mai evoluat lucrarile in ultima vreme, mai ales dupa ploile din ultimele 2 zile :(

S-a surpat in mai multe locuri decat ma asteptam, dar vestea buna e ca in sfarsit vad ca fac si constructorii ceva in privinta asta, s-au montat acele benzi de cauciuc gaurite despre care discutam cu cativa prieteni, ca le vazusem doar la tv, folosite la amenajarea unei gradini, nu stiam daca se folosesc si la drumuri :

Image


Am vazut ca s-au montat astea pe marginile centurii inaintea podului care trece calea ferata catre Ocna Sibiului, ca sa vedeti cat de mult s-a inaltat centura in acea zona aveti poza de mai jos :

Image


Au inceput sa monteze si borduri, in zona podului peste soseaua catre medias, sunt sigur ca si acele borduri ajuta destul de mult sa nu se mai "scurga malurile" dar sa speram ca au gandit destul de bine sistemul de captare a apei si nu va ramane toata apa pe autostrada. Apropo de captarea apei si scurgerea ei pe marginea autostrazii, in timp ce ma indreptam catre podul peste Cibin am vazut un tub de canal destul de gros, pus pt scurge apa stransa intre cele 4 benzi ale centurii, pe mijlocul centurii in unele locuri s-au pus "rigole" (nu sunt rigole, ci mai degraba placi de beton care formeaza un sant pe mijlocul drumului ), in jurul tubului de scurgere a apei s-a surpat destul de tare pamantul, ceva lipseste acolo, poate au uitat sa consolideze terenul din jurul tevii respective cu beton ...

Image

Image

Image


Indreptandu-ma catre podul peste Cibin si Calea Gusteritei am observat ca santul de beton de pe marginea era tot mai plin de apa, iar in locul unde s-au terminat placile de beton, apa era peste nivelul santului, apa neavand unde se scurge. 500 m mai departe, la aprox 50m de podul peste Cibin am dat de alta portiune cu marginile surpate, un loc anume ma facut sa ma opresc pt inca cateva poze:

Image

Image


In final as avea doar o intrebare pt constructori, de ce oare nu se grabesc sa puna acel strat de pamant si sa insamanteze cu iarba marginile centurii, daca acel strat de vegetatie este atat de miraculos ? Am observat ca in locurile in care exista vegetatie nu s-a surpat pamantul aproape deloc, chiar am fost uimit de chestia asta. Nu inteleg de ce se lasa luni de zile marginile neacoperite de pamant, si se pun acele benzi de cauciuc doar dupa ce terenul deja a fost afectat destul de tare in unele locuri ?

Restul de poze le gasiti in albumul dedicat Centurii Sibiului:
Santier in Sibiu : Centura Sibiului

Mai jos am pus o imaginea panoramica cu aceeasi zona in luna mai 2010 si una in iunie 2010 (unghiul este putin diferit intre cele doua poze.. dar nu conteaza :) ).

Image




PS. Cred ca m-au blestemat constructorii ca tot fac poze cu problemele centurii, sambata seara cand mergeam spre casa, in cautarea unui traseu de ocolire a unui sant, pt ca nu aveam chef de show-uri prin apa, era20:30 si incepuse deja sa ploua:( (
la inceputul plimbarii am intrat intr-un sant cu apa crezand ca o sa-l trec, cum l-am mai trecut si in multe alte zile, dar acum fiind pamantul foarte moale, apa mai multa.. nu l-am mai trecut, am ramas in sant si singura optiune a fost sa merg prin el, prin apa :screwy: ) , mi s-a stricat motorul, ceva la partea electrica, am ajuns pe motor acasa dupa multe multe pedale .. acum sa vedem ce este stricat, maine o sa-l duc in service :( sa speram ca o sa fie bun de calarit pana incepe Red Bull Romaniacs 2010
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc

Posts: 8
Joined: 07.06.2010 08:38
PostPosted: 22.06.2010 09:36
http://www.evz.ro/detalii/stiri/centura ... 98730.html
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 22.06.2010 19:59
mai sunt sperante...

http://stirileprotv.ro/stiri/social/vez ... nului.html
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 13.07.2010 08:19
Am mai dat o tura pe centura sambta trecuta, in zona de langa poduyl 17, cel fotografiat in panoramele de mai sus, s-a pus stratul de pamant pe marginea drumului, sa speram ca se prinde iarba cat mai repede. Ce bine era daca faceau treaba asta imediat dupa ce au tasat nisipul, si nu dupa ce apele au facut gauri mari in peretii laterali inaltati multi metri (5 - 6 m sigur in zona aia)

Iar in zona Obi, pe langa soseaua mediasului s-a continuat cu montarea bordurilor si cu rigolelor de beton de pe marginea de jos a centurii. Poze paote mai fac saptamana asta in caz ca mai ies in vreo seara.

Un articol aparut ieri in Turnul Sfatului ... :(
Centura Sibiului se inghesuie pe un singur fir
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 21.08.2010 20:18
Poze noi de pe centura Sibiului, lucrarile avanseaza bine, au pus fundatia pe aproape tot traseul din al doi-lea tronson, iar pe o portiune de cateva sute de metri au pus si primul strat de beton / pietris cu ciment sau ce e acel strat peste care se toarna asfaltul.

Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 149
Joined: 31.10.2006 11:17
Location: Sibiu
PostPosted: 29.08.2010 14:26
:action: :action: :action:
Doamne-ajuta! In ziua in care se inaugureaza centura ma imbat bine (de fericire) :beer2:

Posts: 344
Joined: 18.03.2007 18:12
Location: Romania
PostPosted: 03.09.2010 20:26
Cum se si vede in poze podurile nu sunt terminate. E mai greu de crezut ca va fi gata in acest an.
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 03.09.2010 22:39
Podul ala care se vede neterminat este singurul pod din acea zona, defapt ultimul pod din centura sibiului, de acolo pana la drumul catre Ocna Sibiului este doar teren drept, daca timpul va fi ok ar trebui sa faca destul de repede acea portiune.

In weekend o sa mai dau o tura pana acolo sa vedem cum au avansat lucrarile in zona.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 13.09.2010 09:04
Am mai facut cateva poze noi pe tronsonul 2 al centurii si cum spuneam si acum cateva saptamani , aici se pare ca lucrarile avanseaza bine :)
... probabil dorel si echipa lui sunt in concediu :banana:

Acum 3 saptamanai va spuneam ca se lucreaza la terasament, si ca pe o portiune s-a turnat ultimul strat de pietris, peste care urmeaza sa se toarne asfalt. Ieri cand am fost pe centura am observat ca pe unul din sensuri s-a turnat asfalt dintr-un capat in altul, de la podul #17 pana la giratoriul care s-a construit pe Str. Salzburg (drumul judetean care merge spre Ocna Sibiului)

Daca nu mai ploua cu siguranta bucata asta de drum va fi terminata la timp. Mai raman de terminat podurile si finisajele.

Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
PreviousNext

Return to Zi de zi in Sibiu

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron