SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Mall-uri peste tot in Sibiu

Pentru tot ce am vrea sa scriem pe forum despre Sibiu si nu se incadreaza la "Mi-as dori" sau "Asta nu", de acum avem acesta categorie
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 24.08.2008 15:04
Se pare ca daca dupa revolutie bisericile si bancile sunt cele care cresteau ca papadiile, de ceva timp incoa' a venit vremea supermarketurilor/ mall-urilor. Tocmai citeam stirea asta :Mall in centrul Sibiului si am vazut ca vom avea un mall, in centru in locul fostului cinematograf Pacea. Eu ma tot intreb cum fac unii sa obtina aprobari tinand cont ca in zona aceea chiar nu exista locuri de parcare...
Nu ma mai leg de faptul ca se blocheaza strada cetatii (pe undeva e un lucru normal atunci cand se lucreaza) dar ma gandesc ca in momentul in care se aproba asa ceva trebuie sa se tina in primul rand cont de locurile de parcare si in functie de aceasta sa se treaca la pasul urmator .... aprobarile
Cea mai bună metodă de a-l face pe Dumnezeu să râdă este să-i povesteşti planurile tale de viitor.
PostPosted: 24.08.2008 15:14
In toata Europa exista mall-uri in centru, chiar si fara locuri de parcare... Ce-ar fi sa defiintam Galeriile La Fayete din Paris ca asa vrei domneata??? Foarte bine ca fac mall acolo, poate o sa dispara tiganiile alea de magazine gen Flamingo...
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 24.08.2008 16:58
Anonymous wrote:In toata Europa exista mall-uri in centru, chiar si fara locuri de parcare...


dar nu in toata europa se face praf o cladire veche de ani d zile pt constructia unui mall nu?

http://www.ronduldesibiu.ro/eveniment-a ... ne-centru/
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 24.08.2008 18:04
problema e mai generala la noi in sibiu. Am atras atentia SI catre acest mall deoarece nu sunt de acord cu tot felul de constructii super mari si care genereaza necesitatea multor locuri de parcare mai ales in zone unde acestea nu exista. Si eu ma bucur ca se fac malluri (chiar si in sibiu) atata timp cat se tin cont de anumite "detalii"
Cea mai bună metodă de a-l face pe Dumnezeu să râdă este să-i povesteşti planurile tale de viitor.
User avatar
Posts: 205
Joined: 11.01.2008 20:57
PostPosted: 24.08.2008 19:09
Si eu am fost multa vreme impotriva mall-urilor, insa trebuie sa recunoc ca pana la urma nu-s asa rele. In Bucuresti au schimbat aspectul cenusiu din unele locuri intr-unul mai civilizat si ingrijit, si sa nu uit ca-s folositoare pana la urma, marfa e mai ieftina si variata. Ma refer la Carrefour, Billa, Cora.
Constructii super-mari ? Cred ca ioana-scorpie s-a transformat deja in powerpuff cand te-a vazut ca esti contra.
Am vazut si eu cladirea aia portocalie de la capatul str. Scoala de Inot, marturisesc ca nu-mi prea place arhitectura, si mai ales culoarea fistichie. Cica o sa fie hotel. Si cica sa construiesc o gramada de cladiri de birouri inspre centru, vis-a-vis de Romtelecom (care imi place cum arata).
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 24.08.2008 19:16
MojoJojo wrote: Ma refer la Carrefour, Billa, Cora.
Constructii super-mari

sa nu uitam ca in cazul supermarketurilor enumerate de tine ..... au locuri de parcare din greu (ca si real, kaufland, metro etc. la noi) . Cat despre hotelul de pe Scoala de Inot ce sa mai vorbim .... inca un gigant fara locuri de parcare.... dar pentru astea se poate taia din zona verde si se creaza locuri de parcare..... din pacate
Cea mai bună metodă de a-l face pe Dumnezeu să râdă este să-i povesteşti planurile tale de viitor.

Posts: 70
Joined: 08.04.2008 05:39
PostPosted: 24.08.2008 19:38
faza cu mall-ul in loc de cinema pacea se cam bate cap in cap din cauza locatiei.este bine venit un mall de dimensiuni reduse pe o strada comerciala ca balcescu dar in acelasi timp avem pretentii la patrimoniul UNESCO si centru istoric bine pastrat.sper macar fatada dinspre balcescu sa nu fie demolata.eu ador mall-urile si din partea mea sa fie cat mai multe si cat mai mari,gen iulius din tm(dar nu in centru).in legatura cu parcarea..........am o idee doar ca este foarte costisitoare:sa se realizeze un parcaj subteran cu intrare de pe bulevardul corneliu coposu si sa "intre" pana sub balcescu.diferenta de teren(nivel) din zona permite perfect doar ca ar "deranja" putin parcul cetatii.
User avatar
Posts: 205
Joined: 11.01.2008 20:57
PostPosted: 24.08.2008 20:24
A, pai daca e un mall inghesuit intr-o cladire veche, cum e Billa la voi, pai nu cred ca se merita. La noi Billa e un adevarat mall, pe spatiu mare. Eu la asa ceva ma refeream, probabil asa o sa fie noul Carrefour la voi.

Posts: 70
Joined: 08.04.2008 05:39
PostPosted: 24.08.2008 20:42
da...e vorba de un mini-mall......am auzit ca va avea 2 etaje............parca,un fel de pasaj vilacrosse sau englez din bucuresti.o "chestie":))) pe lung care leaga 2 strazi:)(strada balcescu de strada cetatii) in legatura cu parcarea,ar rezolva si mall-ul dar si zona respectiva.consider o foarte buna idee o mare parcare subterana sub balcescu sau undeva in zona.altundeva nu prea ai unde sa faci parcari pentru zona ultra centrala.exista suprateranele dar......YAC.....prefer subteran.si cladiri foarte inalte si grele in zona nu exista....deci este foarte plauzibila o parcare subterana.plus ca la parcare ai avea acces direct din inelul interior de trafic.E SUPER IDEEA!!!
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 24.08.2008 22:12
parcarile subterane implica niste costuri serioase la fel k si cele etajate si dak stam sa ne gandim mai bine doar alea ar mai lipsi sub Balcescu... dupa ce k sunt casele vechi sa le mai si zdruncine din radacini :)... Cat despre malluri ce sa zic? fosta fabrica de bere zace in ruine de decenii intreci si nimeni nu se apuca sa faca acolo un mall serios... anu trecut park am vazut k au mai daramato au lasat doar niste pereti superficiali care imprejmuieste zona... ar fi fost mai mult decat excelent un mall in zona aia , parerea mea ... nu in mijlocul centrului unde pt construirea mallului ii nevoie de parcari si de demolari, la fost fabrica d bere sar fi putut realiza linistit o parcare subterana cat d cat dat fiind faptul k terenul ii mai lasat putin... insa ce sa faci... mai bine facem praf ceva frumos decat sa dam culoare unui loc mizerabil...

Si inca ceva cladirea spitalului... cea de langa fac d medicina zace in ruine la fel de decenii intregi... nu sa gandit nimeni oare sa o foloseasca la ceva... ii totusi o cladire dezafectata in centrul orasului...

Posts: 70
Joined: 08.04.2008 05:39
PostPosted: 25.08.2008 05:53
in legatura cu cladirea de langa maternitate...va deveni bloc/camin al medicilor,daca nu ma insel au obtinut deja fonduri de la bucuresti pentru terminarea constructiei.normal ca nu vreau sa vad zona balcescu(sau alta zona din centrul istoric)facuta praf din cauza unei parcari subterane.ar fi culmea sa dai naibii 700 ani de istorie pentru o parcare,dar na....daca primaria sau carabulea sau oricine vrea proiecte in zona nu au decat sa plateasca enorm si pentru asa o parcare.oricum o parcare de genul implica costuri WAW si proiecte stufoase.daca parcarea ar fi realizata undeva la -10m atunci DA,ar cadea multe cladiri.trebuie conceputa ca o statie de metrou.apropo de 700 ani de istorie dati naibii pentru o parcare...avem deja un exemplu super cunoscut:CAZARMA 90 :banghead:
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 25.08.2008 11:54
GAS wrote:Cat despre malluri ce sa zic? fosta fabrica de bere zace in ruine de decenii intreci si nimeni nu se apuca sa faca acolo un mall serios... anu trecut park am vazut k au mai daramato au lasat doar niste pereti superficiali care imprejmuieste zona... a


acum cativa ani cand discutam de eventualitatea construirii unui mall acolo am / ati sarit toti ca arsi... Sincer acoloar fi mult mai ok sa se construiasca un mall. Si eu mai zic ceva. Ce conteaza ca , costurile unei parcari subterane sunt foarte mari. Pana au bani sa ridice un ramada un ana oil tre sa puna ceva deoparte si pentru parcari. Uitati-va cate parcari s-au facut in ultimul an in zona centrala doar prin ingustarea stradutelor de pe langa centru ... si tot nu gasesti loc de parcare. Imaginati-va ca o sa se mai construiasca alte spatii comerciale care automat genereaza si necesitatea de locuri de parcare. Sa nu ma intelegeti gresit . Sunt PENTRU malluri galerii de shopping facute cu gust (dar si cu cap).
Cea mai bună metodă de a-l face pe Dumnezeu să râdă este să-i povesteşti planurile tale de viitor.
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 30.08.2008 15:10
citeam ce scria luciano despre dezvoltarea pe verticala a bancilor. tinand cont de cum au evoluat pana acum, in scurt timp cred ca se vor deschide sucursale bancare chiar in intrarile in bloc, in acele boxe in care isi desfasoara acum activitatea ba un coafor ba o farmacie ori un atelier de copiat chei. ar fi grozav, nu-i asa? pleci din casa cu bani sa cumperi paine si la iesire din bloc.....zbangggg......te conving ofiterii de credite ca procedezi gresit. ca de fapt e mai "cuminte" sa iti cumperi un malaxor si un cuptor de paine.

o analogie mai potrivita nu am gasit: se potriveste un mall in PACEA, ma rog, pe centru, asa cum se potriveste infiintarea unei gradini zoologice. e cam acelasi lucru. asadar, cine vrea zoo.....in incinta fostului cinema PACEA? sa ridice mana si eu dau primul cu piatra!

mai mult decat atat, nici macar tigania aceea numita BILLA nu are ce cauta pe centru, si nu va spun motive ca le-am mai discutat pe aici pe undeva.

apropo de mall-uri si magazine, precum stiti, plecand de la alimentarele de cartier pana la hyper market-uri, iti poti face cumparaturile in "cos". in afara de Real si cateva care imi scapa acum, de oriunde cumperi, nu conteaza ce cantitate si de ce valoare......pleci cu cumparaturile in brate, caci nu iti dau pungi, nici pungulite....nici barim un prezervativ ceva. nimic monser! recunosc pe aceasta ocazie si ma supun umilintei publice, recunoscand ca de cand s-a deschis Real in Sibiu nu am mai cumparat pungi pentru gunoi. cumpar o musca de lama orbit si iau 20 de pungi. na, ca am spuso si pe asta!
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 30.01.2009 21:03
se aude ca prin martie se da drumul la Trident Shopping Center

http://www.trident.com.ro/tsc_prezentare.html
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 22.03.2009 09:13
Billa deschide al doilea magazin în centrul Sibiului

de Laura BUCIU
10 martie 2009 22:30
873 vizualizari
A- A+ tipareste yahoo mail

33471
* Noul magazin Billa se va deschide în spaţiul unde a funcţionat Altex–ul * Este al doilea magazin Billa din Sibiu şi al 35–lea din ţară

În curând, în Sibiu se va deschide al doilea magazin Billa. Chiar dacă toată lumea se aştepta ca acesta să fie în cartierul Terezian, pe locul fostului restaurant Sibiul Nou, reprezentanţii Billa au bătut palma pentru un spaţiu central. Surse oficiale au declarat în exclusivitate pentru Tribuna că noul magazin Billa, care îşi va deschide porţile la sfârşitul acestei luni, se va deschide pe spaţiul fostei Curţi de Fier a oraşului, acolo unde, în urmă cu mai bine de doi ani a funcţionat firma de electrocasnice Altex. Acesta va fi al doilea magazin Billa din centrul Sibiului, după cel inaugurat la sfârşitul anului 2007, la Floaşiu. Aceleaşi surse au declarat că la baza tranzacţiei stă un contract încheiat pe o perioadă de 10 ani.

Al 35-lea magazin Billa

Magazinul care va fi inaugurat în 26 martie este al 35-lea deschis de retailerul Billa în România. Unitatea comercială va avea o suprafaţă de vânzare de aproximativ 500 de metri pătraţi, au declarat, pentru Mediafax, reprezentanţii companiei. Deşi reţeaua Billa cuprinde şi supermarket-uri cu spaţii de vânzare de 2.400 de metri pătraţi, suprafaţa medie a magazinelor pe care BIlla vrea să le deschidă în viitor nu depăşeşte 1.200 de metri pătraţi, retailerul nemaifiind interesat de unităţi comerciale mai mari.

Nu sunt afectaţi de criză

Deşi toată lumea se fereşte de investiţii în acest an de criză, reprezentanţii Billa spun că nu au probleme din acest punct de vedere. Mai mult decât atât ei au declarat că în lunile ianuarie şi febraurie afacerile lor au crescut faţă de perioada similară a anului trecut. "În mod normal, retailul alimentar ar trebui să meargă bine, având în vedere că toată lumea trebuie să bea şi să mănânce. Retailerii specializaţi în comerţul cu bunuri alimentare vor avea de câştigat, în timp ce marile magazine, care au în sortimente 60 -70% produse nealimentare, vor avea probleme", a declarat, pentru Mediafax, Wolfgang Janisch, directorul general al Billa România, care este de părere că nu toţi consumatorii vor fi dispuşi să cheltuiască bani pentru a merge cu maşina la cumpărături într-un parc de retail la marginea oraşului

sursa: tribuna
Next

Return to Zi de zi in Sibiu

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron