SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Partia de ski Trecatoarea Lupilor din Gura Raului

Pentru tot ce am vrea sa scriem pe forum despre Sibiu si nu se incadreaza la "Mi-as dori" sau "Asta nu", de acum avem acesta categorie
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 03.01.2009 12:47
Azi am dat o fuga pana in Gura Raului sa vad partia de ski recent amenajata imediat dupa iesirea din comuna.

Partia are nocturna si teleski, m-am intalnit cu niste prieteni si mi-au spus ca asteapta maxim 4 minute la coada la teleski iar pretul este 15 lei / 5 urcari

Exista si centru de inchirieri, preturile fiind mult mai mici decat in Paltinis.

20 lei/zi pt o pereche de ski si clapari, sau snowboard si booti (nu stiu exact daca au booti pt placi sau tot clapari). Iar daca luati doar skiurile sau doar placa este si mai putin .. parca 15 sau 10 lei/zi

Este interzis saniusul pe partie.



Cateva detalii tehnice:
Lungimea teleskiului: 412m
Lungimea partiei: 480m
Altitudinea statiei de actionare: 614m
Altitudinea statiei de intoarcere: 700m
Capacitate de transport: 450 schiori/ora
Viteza maxima: 2,5m/s
Timp Maxim de imbarcare: 7 secunde
Temperatura minima de functionare : -20 °C

Din centrul Sibiului pana la Partia din Gura Raului sunt 20km

Pt cei care nu au pretentia sa se dea pe o partie lunga cum e cea de la Paltinis asta ar fi o varianta super ok si ieftina.

Last edited by ovisopa on 10.02.2010 22:11, edited 1 time in total.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 24.01.2009 14:49
Culmea culmilor, pe partia din Gura Raului se schiaza, azi 24 ianuarie 2009.. revin cu poze mai tarziu.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 24.01.2009 15:07
Am auzit k vor prelungi partia pana la paltinis si vor face cea mai mare partie din Romania... ramane de vazut :)
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 24.01.2009 15:50
Pana in Paltinis nu prea imi vine sa cred, si inca 2 km mi se pare mult pt forma muntilor din juru partiei, dar probabil ca inainte sa faca declaratiile astea au studiat ei mai mult decat sa putem noi banui .. oricum le doresc mult success si spor. E singura partie din Sibiu pe care se poate schia .. chiar daca e la altitudine mult mai mica decat cea din Paltinis.

Bravo lor.

Image
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 24.01.2009 16:24
ziceau k nu vor defrisa nimik vor folosi un drum forestier...
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 25.01.2009 22:04
Revin... :)

http://www.realitateasibiu.ro/index.php ... iect-ambiţios-în-Mărginimea-Sibiului!_2009-01-23-07-28-32&catid=12:social&Itemid=13
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 02.03.2009 10:46
In prima zi cand a fost deschisa partia am facut cateva poze, pe casuta teleschiului era un tabel mare cu mai multe detalii, si un titlu care mi s-a parut ciudat : BINE ATI VENIT LA TELESCHIUL POIANA ZĂPOZII

Am atasat si poza sa vedeti mai bine. Initial m-am gandit ca cei care au facut panoul au gresit si vor modifca in curand, dar saptamana trecuta cand am fost acolo m-am uitat intentionat, normal ca tot POIANA ZAPOZII scria...

Oare asta sa fie numele ? :shock:
Attachments
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 12.02.2010 22:14
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 08.07.2010 11:45
Camera Web de la Gura Raului functioneaza din nou, nu vedem cat de mare e zapada acum in Iulie :P dar in schimb putem vedea ca s-au inceput lucrarile de amenajare a partiei si am aflat de la administratori ca partia se va lungii cu inca 400m :D deci vom avea la Gura Raului o partie de aproape 1km :D yepiii

Sa speram ca se anunta o iarna rece cu temperaturi sub 0 grade, daca nu ninge nu e problema ca o sa se ocupe baietii de zapada :D frig sa fie.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc

Posts: 1
Joined: 03.12.2010 09:43
PostPosted: 03.12.2010 09:43
Au extin-so deja cu inca cateva sute de metrii :xmass:
Pacat ca teleschiul a ramas acelas

Iar pana in paltinis nu o pot extinde pentru ca nu le permite terenul, nu cred ca vrea cineva sa schieze pe teren plat :D
User avatar
Posts: 18
Joined: 06.12.2010 11:02
Location: sibiu
PostPosted: 15.12.2010 18:50
am fost azi sa vad in ce stadiu se afla partia si am facut si 2 poze :P. Sa speram ca o vor deschide de sambata

Atentie mare la zapada de pe drum. In orlat si gura raului e soseaua alba (trebuie cauciucuri de iarna si lanturi)
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 15.12.2010 19:06
Nu au curatat drumul ? ca doar azi parca nu a nins prea tare, cel putin in Sibiu a nisn destul de slab.

Maine webcamul de la Trecatoarea Lupilor va fi functional :)
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 18
Joined: 06.12.2010 11:02
Location: sibiu
PostPosted: 15.12.2010 19:10
ovisopa wrote:Nu au curatat drumul ? ca doar azi parca nu a nins prea tare, cel putin in Sibiu a nisn destul de slab.

Maine webcamul de la Trecatoarea Lupilor va fi functional :)


Nu , mi-a fost cam frica si cu rotile de iarna #:-s dar am venit acasa si mi-am cumparat lanturi ptr vreo nevoie ;))
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 02.01.2011 22:16
Azi am facut o poza si la Trecatoarea Lupilor, de aici se vede cat de mult s-a extins partia, speram ca la anul vom aveam si teleski pana sus.

Saptamanile urmatoare sper sa ajung acolo cand e soare sa fac mai multe poze :) de dat o sa merg cel mai probabil seara, in nici un caz nu o sa ma duc duminica la amiaza, pt ca pe toate partiile e coada f mare. Daca te duci seara te dai mult mai mult, nu pierzi timpu la coada.

Partia Trecatoarea Lupilor 2011

Image
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc

Posts: 5
Joined: 21.12.2010 15:13
PostPosted: 03.01.2011 09:22
daca ai cu ce...faci poze frumoase :) . mersi k nu le pastrezi doar pt tine.
Next

Return to Zi de zi in Sibiu

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests