SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Dezbatere publica pt strandul din Padurea Dumbrava

Pentru tot ce am vrea sa scriem pe forum despre Sibiu si nu se incadreaza la "Mi-as dori" sau "Asta nu", de acum avem acesta categorie
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 05.02.2009 13:06
Da dar terenul respectiv poate are si un proprietar, nu v-ati gandit la asta? :D
User avatar
Posts: 115
Joined: 15.04.2008 07:31
PostPosted: 06.02.2009 06:26
da, adevarul asta este, ca acolo e mai mult soare decat in alte parti
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 16.07.2009 12:26
Cu ocazia dezbaterii publice din 15.07.2009 am vazut ca au mai aparut ceva documente pe site, le-am atasat in postul asta, unele sunt foarte stufoase, necesita timp :)

In poza atasata sunt niste costuri pt fiecare parte a strandului, dar nu inteleg .. astea sunt doar costurile proiectarii ? sau ... ??

nu suna ciudat 56 de mii de mii de euro? nu era mai simplu 56 mil euro ?
Attachments
STUDIU DE FEZABILITATE Strand Sibiu in Padurea Dumbrava (mem_arh).pdf
Studiu de fezabilitate - Strand in Padurea Dumbrava din Sibiu
(374.66 KiB) Downloaded 526 times
raport_mediu_strandul_municipal_padurea_dumbrava_sibiu.pdf
Raport de mediu - Strand Sibiu in Padurea Dumbrava
(1.71 MiB) Downloaded 510 times
strandul_municipal_padurea_dumbrava_sibiu_plan_de_situatie_general.pdf
Strandul municipal Sibiu - Padurea Dumbrava

Plan de situatie general
(4.59 MiB) Downloaded 473 times
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 16.07.2009 23:23
Am reusit sa parcurg raportul de mediu. Stufos, si interesant, insa nu neaparat la subiect. Partea buna e ca Rasinariul o sa aiba retea de canalizare ;)

In rest, am vreo 2 nelamuriri:
Ei zic asa:
La punerea in functiune a obiectivului studiat in cadrul PUZ, activitatile desfasurate pe acest am plasament nu vor prezenta impact asupra factorului de mediu aer
(pag 41).
Tot ei spun ca o sa fie o parcare cu 640 de locuri. Pei daca 600 de masini nu polueaza, inseamna ca o sa avem strandul gata cand o sa conducem masini electrice, sau poate sunt locuri de parcare pentru biciclete :)

Nici pe aici nu mi-e clar:

Avand in vedere ca investitia se va realiza pe un amplasament care este intr-o mare masura antropizat......... consideram ca prin implementare nu se va produce un impact semnificativ care sa influenteze negativ flora si fauna din vecinatate

Tot ei spun ca alimentarea cu apa se va face din conducta de apa a orasului si ca
Punctul de racord va fi in zona uzinei de apa
. Din cate stiu eu, uzina de apa e pe partea aialalta a padurii, deci, ca sa ajunga acolo, pe drumul cel mai scurt, cam au de taiat din padure. Nu dau nici un fel de explicatii despre cum au de gand sa puna conducta de apa, fara sa taie putin din padure. Ar fi frumos sa fi dat explicatii aici, sau sa fi spus ca or sa se taie X metrii cubi de lemn pentru racordarea la conducta de apa

Ma rog, poate spuneti ca sunt carcotas si caut nod in papura, insa nu mi-a placut prea mult raportul asta de mediu. Concluziile au fost destul de simplute, si slab detaliate. Ma asteptam la mai mult
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 17.07.2009 09:52
iulian_m wrote:Am reusit sa parcurg raportul de mediu. Stufos, si interesant, insa nu neaparat la subiect.


WOW .. ai timp liber :) .. eu doar l-am rasfoit putin nu am stat sa citesc, poate participi la urmatoare dezbatere publica, sa-i intrebi pe unde o sa traga conducta aia :) dar oare nu este o zona deja defrisata in partea aia, undeva dupa muzeul satului, pe dreapta, pana pe calea poplacii.

Legat de valoarea proiectului si felul in care a fost scrisa in document? ceva pareri? :)
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 17.07.2009 23:13
Mai, nu am chiar asa mult timp liber.... l-am citit inainte de culcare :) . Intradevar, parca imi aduc aminte de zona aia mlastinoasa, populata cu arbusti, pe unde trec niste fire de inalta tensiune.
Nu e chiar asa mult de citit, chiar daca in raportul de mediu sunt 70 de pagini. In cea mai mare parte explica ce va contine proiectul(ca se vor face piscine de ... etc), cum se vor face legaturile pentru utilitati (apa, curent, canalizare, gaz) si apoi ne descriu foarte pe larg care este relieful, clima, fauna si vegetatia din padurea Dumbrava. Iar la partea mai importanta, adica impactul asupra mediului, scriu simplu "nu va fi nici un impact negativ" ... de unde si pana unde, nu stiu, ca noua nu ne zic. In concluzie, din alea 70 de pagini, interesante ar fi doar cateva randuri

Graficul ala, reprezinta graficul Gantt al activitatilor (+ costuri). Adica o prezentare simplificata a desfasurarii activitatilor. Adica, de ex, in primii 2 ani vor fi facute activitatile din etapa 1, iar costul va fi de 19,2 mil euro.

Am criticat cat am criticat raportul de mediu, insa studiul de fezabilitate e slabut rau de tot. Pei un studiu de fezabilitate se face ca sa vezi daca merita sa faci investitia. Studiul ala e incomplet(pt cap 6,7,8,9 e dat doar cuprinsul), si lipsesc datele esentiale.
Nu s-a facut o analiza completa a pietei, spun doar ca "strandul actual se dovedeste a fi neincapator pentru locuitorii Sibiului". Nu au facut un studiu de piata, sa vada daca un sibian ar da 100 ron pe intrare aici(parca atat se zvonea ca o sa fie biletul), sau de banii aia mai bine merge 2 zile la Victoria, Fagaras, Ocna, Geoagiu si iese chiar mai ieftin.
Nu se face nici o previzionare a costurilor de intretinere, nu se specifica preturile serviciilor noi oferite, nu se previzioneaza programul de vanzari etc. In final, bineinteles, daca nu avem datele de mai inainte, nu putem estima in cat timp se va amortiza investitia, sau daca se va amortiza.... si atunci, pentru ce am mai facut studiul ala de fezabilitate?
Noua nu ni se prezinta in documentul respectiv, sursele de finantare, iar daca sunt credite, graficul de rambursare a datoriei.

In final, precizez ca nu o sa particip la vreo dezbatere publica pentru ca sunt constient ca parerea mea NU conteaza. In plus, cred ca sunt alte persoane mult mai bine pregatite ca mine(de ex, profesorii care au cursuri de management pe la ulbs) care le pot arata astora cum se face un studiu de fezabilitate ;)
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 09.02.2011 10:45
Nu e vorba despre strandul din Padure, dar cu aceeasi tema. Cartierul rezidential ce ar urma sa fie construit pe locul fostei fabrici Sitex. Despre faptul ca articolele din Tribuna sunt comandate de Carabulea atunci cand e cazul, o stiam. Dar la acest nivel de pupincurism nu cred ca s-a ajuns nici cand pe sigla Tribunei tronau cu "mandrie" secera si ciocanul. Cititi si va minunati http://www.tribuna.ro/stiri/actualitate ... tml#116985

off-topic, @chisi, cum poti fi coleg cu asemenea "jurnalisti"?...
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 09.02.2011 21:49
l-am citit asa in fuga, ce ma mira pe mine cel mai mult e ca domnul Corneliu Bucur este acum de acord cu acest ansamblu rezidential. Scria pe undeva cate etaje vor avea blocurile ?
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 10.02.2011 01:09
parca cele mai inalte (vreo 3 la numar) urmau (sau urmeaza) sau aiba 17 etaje...
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image
User avatar
Posts: 149
Joined: 19.02.2011 20:28
PostPosted: 19.02.2011 21:27
eu as dori un strand in padurea dumbrava am inteles ca nu va fi afectata padurea deloc asa ca nu vad de ce nu am fii de aord atatea orase au un aqua land de ce sa nu aiba si sibiul unul .Eu daca e votez sa se faca dar sper sa nu ne minta si sa strice padurea din cauza strandului dar daca nu sa faca in alta parte de ce sa nu faca :D :)
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 22.02.2011 23:34
si o sa te bronzezi la umbra copacilor banuiesc, intr-un strand construit intr-o padure din care nu se va taia niciun pom... avem "aqua land" la cativa km, in ocna sibiului, avem strand "municipal" in plin centrul orasului iar daca tot ne mai trebuie avem destule campuri deschise pe toate celelalte zone care marginesc sibiul.
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image
User avatar
Posts: 149
Joined: 19.02.2011 20:28
PostPosted: 13.03.2011 18:07
E BINE AI DREPTATE .E BINE CA SE DESCHIDE OCNA SIBIULUI ABEA ASTEPT O SA MA DUC IN FIECARE ZII.SPER SA SE FII INVESTIT BANII EUROPENI CU FOLOS SPER DIN SUFLET.DAR NU AR STRICA UN AQUA LAND CA LA TARGU MURES SUPERB CEL DE ACOLO. :)
Previous

Return to Zi de zi in Sibiu

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

cron