SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Ce poate vedea/face un strain in Sibiu?

Pentru tot ce am vrea sa scriem pe forum despre Sibiu si nu se incadreaza la "Mi-as dori" sau "Asta nu", de acum avem acesta categorie

Posts: 1
Joined: 16.04.2009 13:50
PostPosted: 16.04.2009 17:23
Buna!
:wave:

Nu sunt din Sibiu insa am fost acolo o data si am ramas cu o parere absolut speciala asa ca am decis sa i-l prezint si unui amic care va vizita Romania in curand.Mi-ar placea ca, inafara de punctele de atractie pe care le gasesc in orice ghid turistic ori online, sa aflu mai multe despre ce alte locuri pe care doar cineva care locuieste in Sibiu ar putea sa le stie, locuri/tipuri de activitati/etc.Poate fi un loc fain de unde pot inchiria biciclete pana la locuri faine pitoresti si poate nu atat de populate....orice sugestie e bine venita:)

Merci!
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 16.04.2009 18:15
servus ;)

ai putea merge pe dealul gusteritei (preferabil ziua sau seara, nu noaptea pentru ca nu vezi nimic din cauza luminei crucii) de unde ai o panorama atat asupra orasului cat si a comunelor vecine. nu-ti recomand sa folosesti bicicleta pentru a ajunge aici in special din cauza cainilor pe care ii poti intalni (mai pot aparea si alte pericole ;) ).
cu bicicleta poti merge pana la zoo sau muzeul satului pe noua pista de biciclete.

odata cu deschiderea sezonului de vara (care va avea loc pe 24 aprilie cu un carnaval in piata mare) se vor inmultii spectacolele de strada, festivalurile si vei avea mai multe optiuni.

pentru cluburi si localuri gasesti informatii in revista "zile si nopti" sau aici pe forum sa sectiunea respectiva.

daca iti place sportul si vrei sa vezi un meci de baschet live poti "vizita" sala transilvania cand joaca csu sibiu (atmosfera f frumoasa, diferita de cea de pe stadioanele de fotbal).
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 16.04.2009 18:38
Buna

Pai pe o vreme frumoasa si insorita, eu tias recomanda o plimbare cu barca in Dumbrava Sibiului, daca cauti relaxare, si o vizita in muzeul satului de ce nu daca tot spui ca ai oaspeti de dincolo :)
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 17.04.2009 02:14
Biciclete se pot inchiria de la Casa Luxembourg din Piata Mica. La parter este un punct de informare pentru turisti . In cazul in care nu gasesti pe forum informatiile de care ai nevoie , acolo cu siguranta vei gasi.
PS Pe forum daca ai putin timp vei avea ocazia sa afli mai multe pareri, pro si contra despre sibiu. Cum spunea GAS o vizita in muzeul in aer liber e obligatorie daca tot vrei sa vizitezi sibiul.
Cea mai bună metodă de a-l face pe Dumnezeu să râdă este să-i povesteşti planurile tale de viitor.

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 17.04.2009 05:36
Un loc deosebit, unde putini sibieni ajung, e cascada de pe Valea Moasei. Nu e asa de mare ca cea de la Balea, dar e mai spectaculoasa :D.
Cum se ajunge acolo: se merge catre Talmaciu, iar la iesire din Talmaciu se face stanga catre gara Sebes-Olt. Se trece apoi peste podul peste Olt, si dupa cateva sute de metrii se face dreapta catre Sebesul de Sus(exista indicatoare). Pana in Sebesul de Sus sunt 35 km si se merge pe sosea. Dupa aceea se merge pe drum forestier, pe Valea Moasei. In functie de masina si de cat a plouat in ultima vreme pe acolo se poate ajunge cu masina pana la sfarsitul drumului. Daca lasati masina in sat, dureaza cam 1 ora pana ajungeti la capatul drumului, pe jos. Dupa ce se termina drumul, se mai merge cam 1 ora prin padure, pe poteca marcata cu bulina rosie. La un moment dat poteca marcata coteste stanga si incepe sa urce brusc. Acolo, continuati inainte, pe malul apei si in cateva minute se ajunge la cascada :)

Mai sunt o gramada de vai, sate, biserici fortificate/cetati medievale unde se poate ajunge .... dar astea se gasesc si in ghiduri turistice sau chiar aici pe site ;)
Attachments
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 17.04.2009 05:46
Sa recapitulam, pe scurt in ordinea posturilor

1. Dealul gusteritei (preferabil cu masina) / PANO / POZA1 / POZA2
2. Muzeul satului (bicileta) / PANO / INFO /
3. Gradina zoologica (bicicleta) / POZE (cam vechi) / WEBCAM
4. Cascada de pe Valea Moasei , poze mai sus , de la iulian

daca va plac si vechile cetati, recomandarea mea este o tura cu bicicleta, daca aveti timp, pana la

5. Cisnadioara, puteti merge in aceeasi zi in care vizitati muzeul satului, sunt in aceeasi directie iar de la Muzeul Satului mai aveti doar 5,5 km pana in Cisnadioara <- click aici pt panorame si alte informatii despre cisnadioara
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 17.04.2009 07:29
... si daca ai chef de un peste dai o fuga pana la Albota :D

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 23.05.2009 16:36
Orassul de Jos si strazile sale medievale neviiolate de "reabilitari" idioate.
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 24.05.2009 14:23
daca tot vorbeam de biciclete la un moment dat se pot inchiria din locul recomandat de luciano cu 35 lei pe zi...
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image

Posts: 2
Joined: 05.09.2009 16:09
PostPosted: 05.09.2009 16:32
ma poate ajuta si pe mine cineva cu o informatie ?:D care sunt zonele oky de locuit ?
multumesc anticipat
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 05.09.2009 16:53
vezi aici viewtopic.php?t=3418
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image

Posts: 2
Joined: 05.09.2009 16:09
PostPosted: 05.09.2009 16:58
multumesc

Return to Zi de zi in Sibiu

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron