SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Colectare maculatura in Sibiu ?? (reciclare hartie)

Pentru tot ce am vrea sa scriem pe forum despre Sibiu si nu se incadreaza la "Mi-as dori" sau "Asta nu", de acum avem acesta categorie
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 15.05.2009 09:29
Mai exista vreun centru de colectare a hartiei in Sibiu? se mai ocupa cineva de maculatura sau se arunca direct la gunoi totul?

Sunt tare curios daca am unde duce vreo 50kg de hartie :D sau poate mai mult, nu stiu exact cat este dar e destul de multa (o colectie de reviste CHIP de prin 99 pana prin 2004 parca si multe alte cataloage, reviste .. etc)
Last edited by ovisopa on 15.05.2009 09:38, edited 1 time in total.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 15.05.2009 09:34
pe la cisnadie poate.... in sibiu nu cred


http://www.realitateasibiu.ro/index.php ... &Itemid=13
User avatar
Posts: 308
Joined: 31.10.2006 00:49
PostPosted: 15.05.2009 13:26
Fostul sediu DCA era pe str Henri Coanda, pe langa stadionul IPAS. Vad ca pe site-ul primariei e listata SC PUR-PROFI SRL pe H. Coanda 51, poti sa-i suni (sau pe altii din lista si sa ceri info).
http://sibiu.ro/directory/listing.php?cat=159


In alta ordine de idei m-am uitat pe google maps sa-mi aduc aminte locatia; vad ca au actualizat poza orasului, din pacate cu niste norisori :(

Posts: 4
Joined: 16.05.2009 14:08
Location: sibiu
PostPosted: 16.05.2009 14:31
str.N.GRIGORESCU DIN POPLACI PRIMA IN STANGA
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 16.05.2009 18:18
mersi. o sa va anunt daca o sa rezolv ceva ;)
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 2
Joined: 17.05.2009 07:32
PostPosted: 17.05.2009 08:02
REMAT SA - este in spatele stadionului de pe H. Coanda ... adresa exacta Otelarilor 71 .. daca mergi cu masina te prezinti frumos la poarta (cu buletinul) dupa care intri in curte drept inainte pe cantar, cantaresti masina , tante` o sa isi noteze greutatea (fara tine) a masinii dupa care ultimul depozit din stanga (daca privesti de pe cantar spre poarta) este cel de hartie. Acolo le dai drumul pe linia la tocator , nenea de acolo o sa iti semneze un bon (sau cam asa ceva ) de primire , te intorci pe cantar recantareste masina si o sa rezulte kilele de hartie "donate".
Daca vrei incasarea pe societate (ONG,PFA) tre sa ai pregatita factura sa poti factura hartia, daca nu o sa iti faca o dispozitie de plata pe numele tau si o sa incasezi banii.
Recomandarea mea ... dupa ce intri in curte mergi direct in depozit si lasi hartia la tocator si nu te mai complici ... platesc undeva la 0.04 lei / kg ...
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 17.05.2009 08:20
intrebare ramane urmatoarea: cei 2 lei pe care o sa-i primesti pe hartile acopera costul benzinei??
:)
Cea mai bună metodă de a-l face pe Dumnezeu să râdă este să-i povesteşti planurile tale de viitor.
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 17.05.2009 10:19
sfatul meu: incarca portbagajul masinii cu 2 butoaie mari de apa treci pe cantar te duci bagi hartia versi apa si te intorci si incasezi banii. (de preferat apa din rau ca altfel nu iesi in profit) :))
User avatar
Posts: 2
Joined: 17.05.2009 07:32
PostPosted: 17.05.2009 15:41
luciano wrote:intrebare ramane urmatoarea: cei 2 lei pe care o sa-i primesti pe hartile acopera costul benzinei??
:)

nu ... din pacate ... eu prima data am umblat cu 3 saci de hartie in spatele masinii 4 ore de nebun in cautarea unui depozit :banghead:
Lucrez intr-un domeniu unde cam o data pe luna trimit cca 60-70 kg de hartie la reciclat , adunate bineinteles cu toate porcariile de reclame bagate in cutia postala .
Nu ma chinuiam sa fac chestia asta dar am facut acum catva ani un tur de forta prin munti si inca nu imi revin la cat sa putut defrisa :shock: in zona Bistritei este dezastru ..... culmi intreci ramase doar cu cioturi !
User avatar
Posts: 115
Joined: 15.04.2008 07:31
PostPosted: 18.05.2009 05:43
pe strada Campului era ceva, am fost acum cativa ani, era intro curte, poate si aia dadeau mai departe, nu stiu dak mai exista acum
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 19.09.2009 11:16
Intr-un final am reusit sa-mi fac timp sa adun toata hartia de care nu mai aveam nevoie in portbagaj si sa merg la cei care recicleaza hartie, luasem numarul de telefon de pe un stalp din fata fabricii Libertatea, iar pt a duce hartia trebuie sa intrati in curtea interioara , descarcati hartia pe cantar si alegeti ce vreti sa primit la schimb: Hartie igienica sau bani.

Pe hartia care am duso am primit 8,5 lei si o hartie igienica :sarc:

Concluzia: daca duceti 100kg de hartie noua, puteti sa va cumparati un top de hartie A4.

Eu am aruncat reviste si din 2000, am cumparat foarte mult timp reviste CHIP, din cele 85 de kg de hartie nou vreo 30 au fost doar reviste CHIP :)
Attachments
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 20.09.2009 22:06
Daca mai scazi si benzina pana acolo, ramai cu hartia igienica si multumirea ca poate ai salvat un copacel ;)
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 21.09.2009 08:48
hai sa nu exageram :D ca ii descurajam pe cei care oricum nu sunt hotarati daca merita efortul sa reciclezi hartia.

Cam cu un sfert din hartia respectiva am umblat vreo 2 saptamani in portbagaj :)), iar sambata asta am zis sa ma scap odata de toate revistele aruncate in portbagaj, am strans ce mai era in plus prin casa si am plecat. Dar nu trebuie neaparat sa te duci special la ei sa arzi gazu doar pt hartie, iti poti face drum cand mergi la lucru sau cant te intorci :P

PS. Pretul cartonului este de 0 lei / kg
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 22.09.2009 12:43
Pai daca ne dau aia hartie igienica, am rezaovat problema. La cate reviste si ziare vechi am...
We will always be so much more human than we wish to be...

Posts: 1
Joined: 20.07.2011 11:36
PostPosted: 20.07.2011 11:39
ovi, multumesc de poze, am sunat la nr de tel si-mi primeste hartia. Nu eram sigur pentru ca a mea nu este asa aranjata. este aruncata la intamplare in cutii de carton.
Next

Return to Zi de zi in Sibiu

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests

cron