SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Cartierul Tineretului. Intrebari, comentarii, poze, filme ..

Pentru tot ce am vrea sa scriem pe forum despre Sibiu si nu se incadreaza la "Mi-as dori" sau "Asta nu", de acum avem acesta categorie
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 24.09.2010 11:33
Deschid un nou topic in care o sa postez poze, filme si alte informatii despre cartierul Tineretului, sper sa gasim si cativa proprietari de case construite aici sa ne povesteasca despre problemele aparute de-a lungul anilor.

Astazi echipa de spanioli au inceput sa toarne asfaltul si pe strada Klagenfurth, ieri dimineata am facut o poza pe strada Oslo, azi cand ma plimbam cu raducu strada era complet asfaltata. Incredibil cu ce spor lucreaza echipa de spanioli care au venit special pt asfaltare, nu stiu nimic despre aceasta firma si cum au ajuns ei sa vina din Spania pt asfaltari, dar au spor fata de romanii nostri care nu stiu pe unde sa mai ascunda peturile de 2 litri de bere (imi cer scuze ca am generalizat, stiu ca nu toate echipele de romani lucreaza incet, si beau bere.. dar majoritatea asa fac)

Si cand vorbesc de echipa de spanioli, nu ma refer doar la arhitecti, sefi de santier ci inclusiv la cei care dau cu lopata si cu grebla prin asfalt !!!

dupa ce au turnat asfaltul pe Klagenfurth am vazut deja o mica problema, echipa de romani nu au calculat bine inaltimea la cateva canale, si unele din ele sunt deja astupate complet de asfalt, dupa acest prim strat. Pe strada oslo parca toate canalele sunt cam la acelasi nivel, pare totul ok.

Mai tarziu revin cu poze. O sa fac si un album foto in care o sa bag poze incepand din 2003.

Aaaa.. am uitat sa va mai spun ceva, cea mai tare faza apropo de asfaltarea strazii Klagenfurth, peste cateva luni o sa vina E-On sa sparga pt conectarea a aprox. 20 de familii la reteaua de gaz !!!

Va intreb pe voi cine credeti ca sunt vinovatii ?

Primaria - ca au acceptat sa continue lucrarile de asfaltare <span style=" text-decoration:line-through">desi au fost instiintati de proprietari ca o sa-si bage gazul, si sa nu asfalteze aceasta strada </span> * ) ?
E-on - ca nu au venit mai repede sa puna tevile <span style=" text-decoration:line-through">desii proprietarii au semnat un acord cu ei de luni de zile </span> ** (nu stiu exact de cand dar pe la inceputul anului mi-a spus un vecin ca s-au strans vreo 20 de familii care vor gaz)
...
Astept parerile voastre si orice alta informatie :)

UPDATE (15.10.2010):
Azi am aflat ca primaria nu a fost instiintata in scris, printr-o adresa, ci verbal, nu stiu cine anume a fost instiintat dar mi s-a spus ca e o persoana foarte importanta. In fine, imi pare rau ca am tot spus peste tot ca primaria a fost instiintata, din punctul meu de vedere comunicare verbala = 0

* primaria nu a fost instiintata in scris, doar verbal

** si cei de la E-on tot verbal au fost instiintati, nu s-a semnat nimic
Last edited by ovisopa on 15.10.2010 13:27, edited 2 times in total.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 24.09.2010 15:44
Revin cu pozele si cu un fragment dintr-un articol din ziarul Tribuna, am scos doar paragrafele in care se discuta despre reteaua de gaz.

Tribuna wrote:Gaz pe trei străzi

La capitolul întârzieri, lucrările de introducere a reţelelor de gaz deţin recordul în Tineretului.
"Extinderea sistemului de distribuţie a gazelor naturale pentru racordarea noilor consumatori este unul dintre capitolele importante ale politicii de investiţii a E.ON Gaz Distribuţie", spune Silviu Bucuroiu, responsabil PR regional Departament Relaţii Publice şi Comunicare E.ON România, într-un răspuns pe care l-am solicitat vizavi de situaţia reţelelor din Tineretului.
Mai apoi vine şi dovada. Trei străzi.
"Lucrările de extindere a reţelei de distribuţie pentru alimentarea cu gaze naturale a noilor consumatori de pe străzile Oslo, Londra şi Aleea Botticelli din municipiul Sibiu au fost finalizate recent, punerea în funcţiune fiind realizată la începutul lunii aprilie", se mai arată în comunicatul respectiv.
Investiţia pentru cei aproximativ 1 kilometru de conducte s-a ridicat la peste 550 mii de lei.

Pentru restul - "analize riguroase"

"În privinţa solicitărilor pentru racordarea la sistemul de distribuţie a gazelor naturale a unor noi consumatori, E.ON Gaz Distribuţie efectuează analize riguroase asupra fezabilităţii economice a proiectelor ce vizează extinderi ale sistemului de distribuţie a gazelor naturale şi în funcţie de concluziile analizelor, compania noastră decide dacă se implică şi dacă da în ce măsură şi sub ce formă", mai spune Silviu Bucuroiu.


Citeste articolul complet


Pozele le gasiti in albumul Cartierul Tineretului (2002 - 2010)

Image

Image

Image

Image

Image
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 156
Joined: 18.10.2008 20:24
PostPosted: 24.09.2010 19:34
Macar sa speram ca trece iarna fara sa fie spart asfaltul :)

offtopic: Astazi au spart toata parcarea de la Piata Cibin proaspat amenajata acum 2 sau 3 ani, nu mai tin minte :) Lucrari de gaz evident.
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 24.09.2010 19:57
Am facut si filmuletul cu asfaltarea strazii, il gasiti aici :



Nasol cu strada de langa Cibin :( Aici in tineretului puteau lasa doar fundatia de piatra sa nu mai toarne si asflatul daca si asa stiau ca o sa vina cu gazul, parca nu-i inteleg, ca nu e nici campanie sa zica ca au terminat x strazi, nici nu poti sa zici ca e o strada f importanta pe care circula o gramada de masini ...
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 08.10.2010 07:40
50 de milioane de lei este suma aproximata de administratia locala ca fiind necesara pentru viabilizarea Cartierului Tineretului, unde cele peste 400 de loturi de teren au fost impartite din 2004.

`Este o suma imensa pentru bugetul local, nu putem aloca mai multi bani intr-un ritm mai alert. Din 2006, de cand au inceput lucrarile de viabilizare, am alocat foarte multi bani, dar nu exista un termen limita pentru finalizarea lucrarilor, deoarece acest lucru depinde de foarte multi factori. De exemplu, lucrarile celor de la gaz au inceput numai in acest an. Nu putem asfalta o strada, ca apoi sa inceapa sa fie sparta pentru lucrari de bransare`, a declarat, azi, primarul Sibiului, Klaus Johannis. El a aproximat ca lucrarile vor mai dura doi-trei ani.


Cartierului Tineretului nu va fi viabilizat mai repede de doi-trei ani


Din pacate se pare ca domnul primar nu stie care e situatia in cartier. In ritmul in care se lucreaza acum cred ca o sa mai asfalteze vreo 2 strazi anu asta :) Deventer si Lisabona.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 12.10.2010 12:52
24.09.2010 - 12.10.2010 cam atat a rezistat asfaltul de pe strada Klagenfurt, astazi au intrat cu freza in asfalt, un sant langa trotuar si alte santuri pana la fiecare casa (nu la toate) care va fi conectata la reteaua de gaze (cred ca pt gaz se face santul)

Si culmea, santul facut de-a lungul strazii este tocmai pe partea opusa, de ce nu or fi facut santul pe partea cu casele care trebuie bransate nu stiu.... :mallet:

PS. partea buna, culmea este si o parte buna in toata nebunia asta, nu s-a turnat si stratul de uzura pe strada Klagenfurt, canalele sunt iesite vreo 4 - 5cm inafara pe toata strada (exceptie fac doar canalele care nu au fost calculate bine de mesteri, cateva au fost puse prea jos, si acum sunt astupate complet de asfalt)
Attachments
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 20.10.2010 07:23
Strada Klagenfurt - Before and After


Am pus si filmarea cu spargerea strazii klagenfurt.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 20.10.2010 08:23
Mai multe persoane mi-au spus sa trimit un mail la primar@sibiu.ro si dupa ce am pus poza din 13 octombrie si dupa ce am pus filmuletul cu aceasi lucrare din 13 octombrie, filmuletul cu pricina este cel de mai sus. Mailul l-am trimis acum cateva zile, inainte sa pun si filmul, puteti vedea mailul trimis mai jos:

Buna ziua,

Vreau doar sa va intreb daca va fi cineva tras la raspundere pt modul in care s-au derulat lucrarile pe strada Klagenfurt, desi primaria a fost instiintata ca E-on va efectua in curand lucrari de bransare a caselor, totusi, in luna septembrie s-a asfaltat strada urmand ca peste 3 saptamani (in 13 octombrie) E-on sa sape santuri in asfaltul recent turnat!!!

Am atasat si o poza pt a vedea despre ce vorbesc.

Cu respect,
Ovidiu Sopa


Ca si raspuns la aces email am primit alte intrebari, prin ce adresa a instiintat E-on ca vor incepe lucrarile de bransare si ce inseamna pt mine in curand ?

Probabil nu m-am exprimat nici eu corect, vroiam sa spun ca proprietarii de case au instiintat primaria, nu E-on, adica despre E-on nu stiam nimic.
Dupa primirea acestui email am incercat sa ma interesez si eu, pt ca eu doar auzisem de la vecini cum ca primaria a fost instiintata, din pacate am aflat ca a fost instiintata verbal, unei persoane importante din primarie i s-a spus acest lucru de catre proprietarii de case care doresc sa se mute. Veste proasta pentru mine, instiintarea verbala pt mine nu inseamna nimic.

Dar inteleg din intrebarea celor de la primarie ca nici E-on nu a anuntat ca vor face lucrari de bransare pe acea strada, din chestia asta deduc ca E-on face ce vrea, cand vrea! Ca o paranteza, nu stiu daca se poate spune ca primaria s-a miscat repede cu lucrarile la strada Klagenfurt, am verifcat cateva poze mai vechi, si in iulie 2008 se lucra la drum, canalele erau instalate pe o sectiune din strada, in august erau instalate pe toata strada.

Image

In 18 aprilie 2009 vad ca erau instalate si contoarele de curent pe toata strada.

Image

Din 2008 pana in septembrie 2010 ar fi fost timp destul pt instalarea retelei de gaze naturale, zic eu, nu?
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 03.12.2010 17:38
Saptamana aceasta s-au montat stalpii de iluminat pe strazile Klagenfurt si pe Oslo, inca nu am facut poze dar in weekendul asta o sa fac sigur. Revin.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 29.06.2011 08:31
Cu aproximativ 2 saptamani in urma, primarul a facut o vizita pe santierele din zona tiglari - tineretului. Mai jos pun o singura poza sa vedeti ce s-a intamplat dupa vizita primarului pe Strada Deventer, nu am facut si poze intermediare, doar cu lucrarile finalizate (in prima zi dupa vizita lui Johannis nu stiai daca se te apuce plansu sau rasu). Urmariti bordurile inainte si dupa. Ingineru care se ocupa de zona asta le spunea vecinilor "ce domne tu esti constructor sa stii cum se face.... ?" dar nu trebuia sa fi constructor sa vezi ce strambatura au facut acolo :))

Alt aspect care daca aveau putina minte in cap se putea rezolva ridicand putin nivelul drumului, pe partea stanga sunt vreo 6 locuinte care trebuie sa isi darame portile/gardurile si sa le puna mai jos daca vor sa intre cu masina in curte. Trotuarul este destul de ingust iar diferenta de nivel dintre drum si curte este mult prea mare sa poti intra cu masina.

PS. in imagine vedeti doar partea dreapta a drumului, pe partea stanga situatia cu bordurile a fost similara, acolo s-au asezat initial in forma de V :) acum le pun drepte dintr-un cap in altul .. doohhh
Attachments
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc

Return to Zi de zi in Sibiu

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron