SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

PUG / PUZ Sibiu - Discutii despre PUG-ul Sibiului

Pentru tot ce am vrea sa scriem pe forum despre Sibiu si nu se incadreaza la "Mi-as dori" sau "Asta nu", de acum avem acesta categorie
User avatar
Posts: 156
Joined: 18.10.2008 20:24
PostPosted: 05.05.2011 13:14
Mi-as dori daca se poate sa faceti din cand in cand niste poze cu minunea aceea de pod care se construieste peste Cibin :D Sunt plecat din Sibiu si mor de curiozitate :D

http://www.tribuna.ro/stiri/stirile-de-pe-strada-mea/alei-de-promenada-de-un-sfert-de-km-sub-podul-peste-cibin-64868.html
http://www.hattrick.org - Hattrick - The original online football manager game
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 05.05.2011 16:09
momentan doar s-a desfintat aceea punte... misca destul de incet baietii
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 05.05.2011 16:46
am facut cateva poze azi, s-au apucat de fundatia aleilor care se vor face pe malul cibinului. Le pun intr-o ora pe net si va anunt.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 05.05.2011 20:27
Pozele de azi: Santier in Sibiu: Podul peste raul Cibin

Image

Image


O sa incerc sa merg odata la cateva saptamani sa fac poze in zona podului.

Poate e o idee buna sa incepem un topic nou dedicat acestui pod, daca vom continua sa discutam in acest topic detalii despre fiecare santier inceput si prevazut in acest pug cred ca va fi destul de gasit o informatie in viitor, cand vor fi sute de reply-uri. Ce ziceti ?
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 156
Joined: 18.10.2008 20:24
PostPosted: 06.05.2011 12:00
Se rezolva :)
http://www.hattrick.org - Hattrick - The original online football manager game

Posts: 39
Joined: 28.04.2011 09:23
PostPosted: 20.05.2011 11:39
Ati auzit ca intravilanul se va marii cu 800 de hectare inseamna ca ne vom mai marii si noi nr de loc.Si se vor face mai multe zone comerciale si zone rezidentiale.Totusi este minunat ca s-a aprobat noul pug.Salllltty :lol:
User avatar
Posts: 156
Joined: 18.10.2008 20:24
PostPosted: 20.05.2011 20:09
Esti bucuros ca se aglomereaza orasul? :P Nu ma pricep deloc in domeniul asta dar poate doar asa se poate dezvolta orasul.

Eu unul sunt impacat si bucuros ca Sibiul este un oras micut :P
http://www.hattrick.org - Hattrick - The original online football manager game

Posts: 39
Joined: 28.04.2011 09:23
PostPosted: 01.06.2011 07:42
Ma bucur ca pe fosta berarie se vace mall trebuia sa se faca ceva acolo zona arata deplorabila.Multa stima celor care fac ceva bun pentru orasul nostru! Sa se faca cat mai multe lucruri bune in sibiu! :D
User avatar
Posts: 156
Joined: 18.10.2008 20:24
PostPosted: 02.06.2011 18:43
Bai baiatule, tu te auzi? Cum sa te bucuri ca pe locul unei cladiri istorice daramata din pacate se construieste un mall in buricul targului.
http://www.hattrick.org - Hattrick - The original online football manager game
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 19.07.2011 22:26
o sa mai traiesc sa vad amenajate si zonele astea ce zac de ani buni de zile nefolosite la adevarata lor valoare? :)
Attachments

Posts: 1
Joined: 08.08.2011 13:23
PostPosted: 08.08.2011 13:53
Intr-un interviu recent Iohannis vorbeste despre reabilitarea cartierelor de blocuri:

"Aţi avansat recent ideea unor planuri pentru reabilitarea cartierelor de blocuri din Sibiu. Despre ce este vorba?

Klaus Iohannis: În afară de infrastructura rutieră, la care lucrăm în această perioadă, există, în Sibiu, probleme destul de mari în cartierele de blocuri. Acolo, viabilizările s-au făcut, la vremea respectivă, când s-au construit cartierele, în mare grabă, cu bani puţini, aleile sunt foarte slabe, locurile de joacă, în parte au fost reabilitate de noi, în parte necesită reabilitări şi înlocuiri, zonele verzi sunt nedefinite şi nici locurile de parcare nu sunt bine definite. În foarte multe cartiere, oamenii şi-au realizat, cu balast şi cu alte improvizaţii, parcări.
Eu consider că toate aceste situaţii trebuie rezolvate, dar nu punctual, ci ca şi ansamblu pentru cartierul de blocuri şi atunci vreau să luăm fiecare cartier în parte, să analizăm situaţia de acum, să vedem de ce anume este nevoie pentru cartierul respectiv şi apoi să-l punem în practică.
Am început cu un cartier, lucrăm la detalierea planurilor şi, în paralel, la ceea ce se numeşte reglementarea situaţiei juridice, adică delimitarea clară a terenurilor care sunt în proprietatea municipiului, trecerea lor în Cartea Funciară şi aşa mai departe, şi dacă totul merge bine, la anul putem să ne apucăm fizic să reabilităm primul cartier.

Care este acest prim cartier?

K.I.: Până la urmă toate cartierele vor beneficia de aceste refaceri, ceea ce facem noi acum este un proiect pilot, vreau să văd cum avansăm cu el.

Ce va însemna practic reabilitarea?

K.I.: Parcări, alei, locuri de joacă, locuri pentru pubelele de gunoi, bănci, şi aşa mai departe, absolut totul va fi realizat şi delimitat.

Cât vor dura lucrările într-un cartier?

K.I.: Nu cred că vom reuşi să reabilităm mai mult de un cartier pe an şi atunci va dura câţiva ani buni până terminăm toate cartierele. Evident, cartierele mai mari vor dura un pic mai mult şi microcarierele se vor termina, probabil, în câteva luni."

http://www.tribuna.ro/stiri/eveniment/cartierele-de-blocuri-intra-complet-in-reabilitare-68163.html#137619

Stie cineva care va fi acest prim cartier?
User avatar
Posts: 3
Joined: 01.08.2011 21:29
PostPosted: 11.08.2011 08:48
Presupun ca este vorba despre cartierul care se construieste langa Trunisor.
Referitor la fragmentul de interivew, castig impresia ca primarul ocoleste raspunsuri directe incercandu-se la propaganda.

Observand discutia de mai sus despre constructia Moll nu ma surprinde ca lumea este pregatita sa cedeze zone care fac parte din istoria orasului pentru ideea de a avea inca un N+1 supermarket dupa colt. La fel ca si utilizatorii care se identifica cu zonele orasului nu ma incanta ideile indusriale de a incarca orasul cu supermarket-uri, cu pretul de a distruge o parte din structura existenta. In acelasi context ar mai fi si impactul economic al supermarket-urilor asupra economiei/industriei regionale, fiind clar ca mici producatori nu vor putea face fata la preturile industriei "en-gros", dar asta este alt topic...
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 28.08.2011 03:21
se pare ca cuiva i-a trezit interesul parcul din vasile aaron :)) a facut 2 alei cu dale in mijlocul campului unde odata era terenul nostru de fotbal :D , dar de gropile din parcare ce se vad si din satelit nu se ocupa nimeni :D

cu rosu sunt trasate aleeile iar cu verde terenul de fotbal :)


P.S. Se pare ca treaba avanseaza, au luat toate leaganele mai putin topoganul azi de dimineata, probabil aduc altele...

Attachments
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 07.09.2011 21:47
Au venit leagane noi... doar 2 sa speram ca nu sunt singurele :D

Se pare ca s-au pus serios pe amenajarea parcului, zilele urmatoare urmeaza sa faca o gropa de nisip mare. Pana acuma cred ca copiii din tot cartierul au dat cate o tura pe noile leagane :)

15.09.2011: au realizat o zona de fitness pe langa celalate leagane, umeaza amenajarea unui teren de tennis si a unor locuri speciale pentru sah,table, amplasarea de banci si groapa cu nisip. :)





Attachments
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 18.09.2011 14:34
Uau, ce frumos arată. Şi câtă lume, n-am mai văzut atâta animaţie în cartier de foarte mult timp. Nici nu ştiam de aceste schimbări deşi stau la câţiva paşi :).
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image
PreviousNext

Return to Zi de zi in Sibiu

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron