SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

E Casa de copii a Orlatului Sibiu dispusa sa...?

Pentru ca fiecare ne dorim ce e mai bine pentru noi si bineinteles ca ne-ar place ca orasul in care ne traim viata de zi cu zi sa se ridice la asteptarile noastre. Ce ti-ai dori pentru orasul tau? Ce crezi ca ii lipseste?

Posts: 2
Joined: 27.04.2013 20:17
PostPosted: 27.04.2013 20:28
E o chestie personala pt mine...mama mea, Elena, a crescut in acest orfelinat. Are amintiri grele si sper ca vremurile s-au schimbat pt copiii de-acolo. Noi am vrea sa infiem copii romani si atatia prieteni americani viseaza la acelasi lucru; din pacate legea s-a schimbat datorita unor pedofili in scopul de a-i proteja pe copii. Speram ca autoritatile romane fac intr-adevar asta si nu creaza un obstacol in a oferi acestor copii o viata cum nici n-au visat. Avem acorduri intre SUA si Romania, de ce exceptiile de la regula se refera numai la relatii genetice? Pacat...Revenind la mama mea care acum invata engleza in Florida...as vrea sa-i fac o surpriza si sa vizitez orfelinatul Orlatului Sibiu daca 1) autoritatile sunt dispuse sa primeasca ajutoare trimise de americani, si 2) sa accepte sa documentam vizita care mai mult ca sigur va deschide oportunitati multiple, speram noi, pentru mai multe asemenea activitati de caritate. De unde-ncep considerand ca sederea mea in zona Sibiului va fi scurta de relativ cateva zile?

Multumesc anticipat.

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 05.05.2013 22:20
2.

Exista un prim Factor Decizional, Statul Român, prin Consiliul Judetean Sibiu...(vezi mai jos al doilea, am gasit-o mai tarziu, insa las totul asa pentru INFO cat mai complet).
Dupa cate am auzit, Statul Român a introdus oarece restrictii la adoptii cerute din strainatate, dar aceasta, ca toate minunile, tine trei zile.

Aveti aici in PDF Organigrama Consiliului Judetean Sibiu.

Deschideti, rotiti plansa in sensul acelor ceasornicului cu 90°.

Pe mana stanga, (in extrema stanga) sunt niste dreptunghiuri-caseta cenusii/gris.... numarati de sus in jos ..Dreptunghiul in pozitia 6 de sus in jos , cu indicativul T 1492
cuprinde Institutia din cadrul CJ Sibiu care este direct responsabila cu problema.
E vorba de

Directia generala de asistenta sociala si protectia copilului Sibiu (D.G.A.S.P.C.)

Organigrama Consiliului Judetean Sibiu(pdf)
A1 H.125_organigrama_cindrea.pdf
(59.28 KiB) Downloaded 354 times


o gasiti insa direct, cu toate infos in pagina proprie web:

Directia generala de asistenta sociala si protectia copilului Sibiu (D.G.A.S.P.C.)

http://www.dasib.ro/

Sper ca de aici incolo va descurcati, sigur prin email.. necesar e insa , sa alegeti (pentru INFORMATII) DIRECT si NOMINAL persoana-de-contact care vi se pare SINGURA competenta...



Si totusi... revin...Casa de copii Orlat este direct sub patronatul Asociatiei Heart for Romania,, co-fondator Dave/David Conklin

HEART FOR ROMANIA is a 501(c)(3) Non-Profit Corporation
[Federal EIN 91-1820719]
Registered in the State of Oregon under the Charitable Trust and Corporation Act [Reg. # 24907] Although we functioned informally for 4 years, we secured our corporate status in 1996.



Welcome to an Orphanage! 2013-05-06 01-19-07.jpeg
Image





Heart for Romania
a 501(c)(3) Corporation


709 SE Songbird Lane
College Place, WA 99324 USA
(509) 343-0283
FAX (760) 655-0026



Se pare ca un contact DIRECT cu Directorul Asociatiei Heart for Romania/ Casei de Copii Orlat /Centrul de Plasament este cea mai buna solutie.



Directorul Asociatiei Heart for Romania se numeste Dave/David Conklin

http://www.heartforhope.org/casadeco.html

infos suplimentare despre co-fondatorul Asociatiei

Dave/David Conklin

http://www.heartforhope.org/whoarewe.html

email to Dave Conklin:

dave@heartforromania.org

Deci puteti rezolva elegant de acasa toata problema..





Georg Schoenpflug von Gambsenberg
Attachments

Return to Mi-as dori...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest