SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

O adevarata drama! atat....si multa durere.

Pentru ca fiecare ne dorim ce e mai bine pentru noi si bineinteles ca ne-ar place ca orasul in care ne traim viata de zi cu zi sa se ridice la asteptarile noastre. Ce ti-ai dori pentru orasul tau? Ce crezi ca ii lipseste?
User avatar
Posts: 47
Joined: 07.03.2007 20:00
PostPosted: 08.03.2007 20:38
Am stat astazi si m-am gandit la multe, multe motive de sinucidere... si la cei care chiar au reusit sa o faca, si intr-adevar am realizat ca nu e o tampenie. Ai dreptate Angel, vorbim de suflete, de drame, iar unii dintre noi, printre care ma numar si eu, insignifianta, (scuze, parca eram narcisista! uitasem roulul meu!) nu am trait adevarate drame pentru a intelege pe cei care ajung sa o faca sau incearca, dar sunt opriti... sau supravietuiesc... E trist, pentru ca si cel care supravietuieste, cum am scris altundeva, totusi este mort fata de sine... si are sansa ca niciodata sa nu mai gaseasca ceva sa-l aduca la viata... poate doar un inger (Angel) pe un Aramis...
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 09.03.2007 03:00
Trebuie sa fiu nebun sa ma imaginez un Sisif. Apriori.
Mai bine un zamolxe, gyges, osiris, oedip, narcis, bachus, orfeu, hyperion, dracula ori toti la un loc.
Aposteriori ii veti gasi oricum.....in mine!
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 129
Joined: 05.03.2007 23:34
PostPosted: 09.03.2007 07:24
Uneori nu ca nu o mai are Ateea, si aceea este trist, ca o raeaza si pe urmatoare. I-am spus ieri si lui Aramis, ceea ce facem noi nu se chema terapie , ci doar un curaj nebun! Poate ca eu chiar nu stiu cum sa-mi asez viata in cadavru... Si mai spunea Blaga: "cu penele atuia te poti imodobi, dar nu poti zbura." Asa ca, salvarea de care vorbesti tu nu ne-o putem oferi decat noi insine.
Gigele, e trist ceea ce spui. Cred ca textele tale sunt spuse de o gura visamd. Uneori am impresia ca aspiri la tine, la distrugerea ideala a totului la un pur si simplu fenomen; ca vrei sa faci din nimicul tau Centrul Universului. Ce cem,e mai multe ori, cei ce au avut curajul tau au meritat nimicul oricarei fiinte adevarate - moartea eterna". Cred ca ar fi pacat, sincer!
Soarele aduce un nou inceput pe care luna il tine in intuneric!
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 09.03.2007 10:43
Va recomand "Vesnica reintoarcere" a lui Nietzsche. Daca am inteles ce ai spus, are legatura cu asta!

In rest nu am inteles nimic.
De ce partz ori fas, avem impresia ca daca scriem ceva, pe un forum sau pe un nenorocit de perete, ori daca scriem ceva in cabina unui wc public, asadar, de ce cei ce citesc au impresia ca este un strigat de ajutor. De parca este un S.O.S. in fata caruia trebuie sa raspundem ca si cand de asta ar depinde salvarea? Unele afirmatii ar trebui acceptate ca simple accidente sociale, de pilda stranutul sau partzul! Daca un om stranuta in public si se gaseste un tzontzonel sa-i ureze sanatate....nu stiu, mi se pare ca si cand mi-as sufla nasul, la care tzontzonel mi-ar spune....da-mi sa vad!
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 129
Joined: 05.03.2007 23:34
PostPosted: 09.03.2007 13:58
Imi pare aru ca nu am reusit sa ma fac inteleasa, Gigel. dar vorbeam despre a-ti escrie viata (unica de murit!). In cautarea sinelui, te impiedici de cele mai multe ori de propria-ti umbra. Dar numai tu poti ecoul propriilor cuvinte.
Iar daca nimicul te ingrozeste, trebuie sa inveti a-ti cunoste propriul tau nimic, sa te ingrozesti de tine insuti si sa incepi sa fauresti in tine omul cel nou, al harului, al fiintei.
Stii, se spune ca nu exista arta decat din momentul in care ceva se opune realitatii. Fii propria-ti arta sau poate realitate. Dar fii!
Soarele aduce un nou inceput pe care luna il tine in intuneric!

Posts: 23
Joined: 02.01.2007 17:00
PostPosted: 09.03.2007 14:08
mai, da pe bune acu. Chiar imi placea sa intru pe forum, desi nu prea scriam nimic. Dar acum, man, ce se intampla.... exista www. sfaturiortodoxe.ro, si altele de plans si filozofat de 2 lei, si dat citate celebre.
pacat
User avatar
Posts: 129
Joined: 05.03.2007 23:34
PostPosted: 09.03.2007 14:27
Fa o plimbare in Mall si intalneste vanzatoare, a.r.c.
Soarele aduce un nou inceput pe care luna il tine in intuneric!

Posts: 23
Joined: 02.01.2007 17:00
PostPosted: 09.03.2007 15:01
La ce bun, angel, doar am telenovela aci, si mai e si gratis
User avatar
Posts: 129
Joined: 05.03.2007 23:34
PostPosted: 09.03.2007 15:02
Atunci urmareste, asculta si multumete-te. Si numai trei minute!
Soarele aduce un nou inceput pe care luna il tine in intuneric!
User avatar
Posts: 47
Joined: 07.03.2007 20:00
PostPosted: 09.03.2007 20:16
Poate farmecul unui forum este tocmai libertatea de a scrie ce iti trece prin cap. Nu iti permiti sa faci asta cu mama, tata, ca te da afara, cu prietenul ca iti spune bye bye, cu prietena ca spune mai departe sau face :sleep: sau :banghead: sau :mallet: asa ca imi pun intrebarea de ce fac asta si unii dintre forumisti. Adica a.r.c. de exemplu se pare ca intra destul de rar doar ca sa lectureze iar cand se plictiseste de subiect mai da cate un ghiont. Daca vrei sa-ti recomand niste carti bune pentru lecturat anunta-ma si nu-ti mai pierde timpul citind ceea ce te plictiseste. telenovele? ala era frate'so, ba! Nu e cazul!!!
"Ţi-ai jucat rolul vieţii. Cortina a căzut. De ce crezi că divinitatea (spectator atent) ar trebui să ceară bis?"
V. B.
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 10.03.2007 00:15
Nu vreau sa fiu rau, dar asa voi fi...arc, vrei sa iti punem la dispozitie bibliografiile noastre? Dar ma tem in numele "sindicatului", ma rog, cenaclului, ca o sa iti simtim lipsa. Mai mult decat atat, deja imi cer scuze, ca stiu ca nu e bine ca am spus asta...pentru forum. Poate data viitoare nu voi mai face asta. Stii, cand vad ca cineva incearca sa faca pish contra vantului, devin ironic, ca nu imi place sa vad cum vrea cineva sa se pacaleasca. Sincer, a.r.c., daca ai spus asta chiar ai crezut ca ne vom reveni toti si vom vb despre probleme mai existentiale, ca de pilda...de unde sa-mi cumpar toale? Na ca am spus-o si pe asta...Nu mai stiu cui tre sa-i cer scuze.....ca sunt prea obosit, asa ca cine va fi fost lezat este imperativ sa-mi acorde circumstante atenuante, deoarece promit ca ma duc sa ma culc....adica sa dorm!
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A

Posts: 23
Joined: 02.01.2007 17:00
PostPosted: 10.03.2007 13:18
gigele, nu te recunosti...asa erai si tu, stricai cheful oamenilor. asta inainte de a ti se face inima albastra si de a incepe curtatul asta in jurul tau, omule...
Nu vreau sa xxx in contra vantului, si inteleg rolul terapeutic al jurnalului, dar ala e intim, iar problemele personale nu se dezbat pe forum decat daca vrei sa iti fie publice, si daca tii mortis ca toti sa iti stie povestea... hm. Tot ce faceti este sa va alinati un altuia spleenul, sa va ridicati unu la pe altul pe culmile disperarii, sa va etalati talentele ascunse de filozof care a mai citit ceva si ... oricum bafta in continuare.

Posts: 32
Joined: 06.03.2007 07:56
PostPosted: 10.03.2007 13:42
ma doare, ca sunt unii ce nu ne inteleg...dar am un sfat prietenesc: lasati-ne!
deschide-ti alte subiecte si cei interesati va vor raspunde. nu te obliga nimeni arc sa ne citesti "prostia"...telenovele...vieti zbuciumate ce si-au deschis carapacea si au curajul sa afirme ca nu sunt asa cum ii vede lumea, ca sunt altfel! e prea murdara lumea asta sa inteleaga lupta launtrica din interiorul unora...poate maine este randul tau...
avem dreptul sa vorbim...avem dreptul sa ne deschidem...avem dreptul sa cautam suflete pereche...cu aceeasi lupta, zbucium, nemplinire si nemultumire! pe mine gandul ca nu sunt singur ma ajuta...pe tine te irita!
deci lasa-ne si du-te! deja suntem majoritari...
multumesc Angel, Ateea, Gigel si voua tuturor ce gandim la fel!
User avatar
Posts: 47
Joined: 07.03.2007 20:00
PostPosted: 10.03.2007 18:28
Data fiind identitatea noastra relativ ascunsa, nu as spune ca facem chiar public jurnalul nostru intim... probabil ca unei persoane ca tine a.r.c. nu m-as destainui niciodata... sau poate dimpotriva... ideea este ca aici nu cred ca si-a plans nimeni viata, ma cunosti, a.r.c.? ce stii despre viata mea?
"Ţi-ai jucat rolul vieţii. Cortina a căzut. De ce crezi că divinitatea (spectator atent) ar trebui să ceară bis?"
V. B.
User avatar
Posts: 129
Joined: 05.03.2007 23:34
PostPosted: 10.03.2007 20:59
Totul e simtire si nu jurnal. Si da, simtirea e intima. dar suntem oameni si simtim (slava Domnului!) si ne putem chiar mandri cu asta.
Iar lamentari, eu nu am vazut, poate doar intrbari si solutii. Si stii, cateodata cel care nu te cunoste iti este atat de aproape si te "cunoaste" de cand lumea, de 1200 poate, sau numai de o clipa. Dar e acolo si iti face bine... gandul.
Soarele aduce un nou inceput pe care luna il tine in intuneric!
PreviousNext

Return to Mi-as dori...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron