SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

"Si noi suntem ai Sibiului" Parcurile la periferie

Pentru ca fiecare ne dorim ce e mai bine pentru noi si bineinteles ca ne-ar place ca orasul in care ne traim viata de zi cu zi sa se ridice la asteptarile noastre. Ce ti-ai dori pentru orasul tau? Ce crezi ca ii lipseste?
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 05.08.2008 19:30
Lipsa parcurilor din cartierul Vasile Aaron a devenit o problema pentru locuitorii zonei. Acestia se plang ca nu au spatiu in apropiere, unde copiii sa se joace in siguranta si ca Primaria nu face nimic in acest sens.

Pentru ca au considerat ca ei trebuie sa faca primul pas in rezolvarea problemei, locuitorii din cartierul VAsile Aaron au inaintat la inceputul lunii mai o cerere catre Primaria Sibiu, cu titlul "Si noi suntem ai Sibiului". Prin aceasta, se solicita construirea unui parc in spatele strazii Sureanu, spatiu aflat in apropierea bazei hipice. Cetatenii spun ca numarul mare de blocuri din zona si numarul mare de copii fac absolut necesare lucrarile de amenajare a spatiului de joaca si recreere, Mai mult decat atat, singurul parc din cartier, aflat in apropierea bulevardului Vasile Milea, spun locuitorii, este foarte mic si nu dispune de locuri umbroase. "Spatiul verde oferit de parcul pe care nu-l dorim de atata timp, nu este un moft, ci o necesitate, nu doar din motive estetice sau urbanistice,ci si pentru sanatatea locuitorilor si pentru o viata sociala normala", au scris reprezentatii Asicuatuukir de proprietari nr. 10 si 11 in cererea adresata primarului Klaus Iohannis.
Potrivit cetatenilor, in urma cu mai mult de zece ani pe spatiul respectiv erau amenajate locuri de joaca pentru copii insa de la construirea unei biserici in mijlocul parcului nu s-a mai ocupat nimeni de intretinerea terenului. Astfel ca "in prezent, spatiul se afla intr-o stare degradata, cu gunoaie neridicate si impastiate de vant si caini vagabonzi". Pentru cererea depusa in mai, sibienii nu au primit nici un raspuns si cu timpul au fost lansate zvonuri conform carora pe acel spatiu urmeaza sa se construiasca blocuri. In urma solicitarii inaintata de Sibiu 100%, reprezentantii muniucipalitatii au afirmat ca pentru moment nu se poate incepe lucrarile, data fiind situatia juridica incerta a terenului, iar despre constructia unor blocuri, nici nu poate fi vorba. "Intentia noastra este de a valorifica la maxim potentialul acestor zone prin amenajarea de spatii verzi sau locuri de joaca pentru copii. De asemenea, am cerut firmei care va realiza noul Plan Urbanistic General al Sibiului, sa identifice si alte suprafete de teren care ar putea fi amenajate pe viitor ca locuri de joaca sau spatii verzi", a declarat Segiu Olteanu, consilier asistent Serviciul de Relatii cu Presa de la Primaria Sibiu.
Solicitatea locuitorilor din cartierul Vasile Aaron pare a fi un strigat de disperare, un semnal ca se simt discriminati in conditiile in care in multe alte zone ale orasului au fost demarate deja lucrarile de modernizare a parcurilor.

Image

Sursa: Sibiu 100%
User avatar
Posts: 368
Joined: 24.10.2006 20:39
Location: sibiu
PostPosted: 06.08.2008 12:16
in turnisor nu exista nici macar 0.5mp de parc/spatiu verde. chiar ma plimbam acum cateva zile printre blocuri si intrebarea care mi-a venit in minte a fost: "unde naiba se joaca copiii astia? ce fac?" in ideea ca in zona aia am crescut si eu pe vremea cand cat de cat aveai ce face. acum doar masini, betoane si atat.
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 06.08.2008 16:00
din pacate in ultimul timp legea e doar pentru cei saraci. Din cate am vazut cine are bani poate sa construiasca si pe ~100% din teren fara sa fie obligat sa asigure locuri de parcare si putin spatiu in jurul cladirii.
Cat despre parcuri nu stiu ce sa mai zic, in vest (europa de vest) strica cladiri si construiesc parcuri sau zone verzi la noi se pare ca e invers.
Cea mai bună metodă de a-l face pe Dumnezeu să râdă este să-i povesteşti planurile tale de viitor.
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 06.08.2008 20:02
Eu am copilarit in parcule asta despre care se vb in articol :) si in baza hipica... toata ziua la fotbal in baza... era frumos odata...

Posts: 148
Joined: 20.08.2006 12:07
PostPosted: 06.08.2008 21:22
io am auzit ca in parcu infratirii (zona piata cluj - terezian) vor sa faca o biserica.. nush ce sa zic... ca sunt deja 2 biserici in zona aia
What goes around comes all the way back around..
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 06.08.2008 22:45
prea multe biserici rasar peste noapte si sa ma ierte Dzeu dar mie unu deja imi miroase a afacere chestia cu bisricile... doar in V Aaron sunt 3-4
User avatar
Posts: 1035
Joined: 13.05.2007 16:45
Location: Sibiu
PostPosted: 07.08.2008 04:47
in turnisor este inca un teren de fotbal iar cand am fost de curand pe acolo am vazut ca inca mai exista. nu vorbesc de un teren calumea, insa cand eram mici, baietii acolo jucau. pacat insa ca acuma sunt cam multe gunoaie si balarii pe acolo
ma abtin....sau nu....
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 07.08.2008 10:43
Pai daca Stefan a ctitorit n biserici, ai nostrii de ce nu? Doara e greu sa ajungi in rai cu constiinta lor...
We will always be so much more human than we wish to be...
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 10.08.2008 08:35
luciano wrote:din pacate in ultimul timp legea e doar pentru cei saraci. Din cate am vazut cine are bani poate sa construiasca si pe ~100% din teren fara sa fie obligat sa asigure locuri de parcare si putin spatiu in jurul cladirii.



Pai cand esti mandatarul citadelei, adica atunci cand ti se carabuleste de toata lumea, iti este permis chiar sa intri chiar pe domeniul public sa-ti ornezi trotuarul astfel incat sa ti se asorteze cu cravata care pana mai ieri credeai ca e menita sa te stergi la nas. ma rog. ba iti este permis sa blochezi efectiv o artera de circulatie pentru a da nastere unor gemeni. adevarat travaliu!! ingreunand traficul, fireste.
verbul asta ar trebui inclus in DEX: a carabuli.

parcuri vor fi in egala masura cu fantanile arteziene. rabdare! abia a inceput mandatul!!!

in vasile aron, parc s-ar putea face, poate, doar pe acoperisurile blocurilor care nu sunt mansardate. sau mai bine intr-o scara, desi ar fi ideal intr-un beci.

sau.....ar fi bine venit un sens giratoriu la intersectia lui milea cu semaforului si in loc de rondou de flori sa puna niste hucine. mmmmm.......e de vis!!!!!

las ca nici centrul istoric nu are parc cu loc de joaca. si pentru aia copiii se dezvolta normal: alearga maidanezii in piata mare, se balacesc in fantana din asfalt, cad si dau cu capul de betoane!!!! ce le trebuie lor iarba si nisip si nitel adapost la umbra unui pomisor?
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 368
Joined: 24.10.2006 20:39
Location: sibiu
PostPosted: 10.08.2008 19:40
hihi, la ce teren de fotbal te referi? la cel din apropierea cimitirului sasesc dinspre metro? portile au disparut de mult. probabil la fier vechi.
iar prin spatiu verde nu ma refer la balarii :D asa am avea prea mult in sibiu...
User avatar
Posts: 647
Joined: 09.01.2008 20:16
Location: pretutindeni si nicaeri
PostPosted: 10.08.2008 20:40
oricum in zilele astea tre sa ne dezvlotam robotic.toti pe acelasi mecanism.sa nu mai avem vocatie,alegeri,pesonalitate.sa fim toti la fel.sa dispara conceptul de individ unic din pct de vedere genetic si liber(mai ales in idei si in modul de gandire).cum zice parazitii:avem mari sanse sa fim toti la fel.sa fim ca niste pises.de cand te nasti sa fii nascut pt un anumit scop pe care nu ai voie sa il schimbi
sunt radical si visul meu e sa ajung piR patrat
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 10.08.2008 21:00
na lasa... ca eu de 20 de ani stau la doi pasi de sub arini si foarte rar mergeam pe acolo pentru ca era plin de aurolaci si boschetari...
Enjoy the silence
User avatar
Posts: 593
Joined: 30.01.2004 10:43
PostPosted: 12.08.2008 19:03
vreti sa va imprumut din bucuresti? locuiesc langa un cochet parc de cateva sute de metrii patrati ... si mai am unul putin mai mare cu ceva lac la 5-10 min de mers pe jos:)
TOT IO!!!

Return to Mi-as dori...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests

cron