SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Problemele Sibiului

Pentru ca fiecare ne dorim ce e mai bine pentru noi si bineinteles ca ne-ar place ca orasul in care ne traim viata de zi cu zi sa se ridice la asteptarile noastre. Ce ti-ai dori pentru orasul tau? Ce crezi ca ii lipseste?
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 19.10.2008 18:32
apropo de problema cu aglomeratia si masinile... inca stam bine, se poate si mai rau... ;)
Attachments
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 19.10.2008 18:36
ca era sa uit... parca s-au inmultit cainii vagabonzi prin oras. nu se mai ocupa nimeni de ei, ceva hingheri mai avem si noi? sunt adevarate haite de la hipodrom si mai ales centru...
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 20.10.2008 07:43
Adi, in Sibiu sunt acum zilnic, cozi de sute de persoane care vor sa-si inmatriculeze masina .... deci masini ca acolo posibil sa fie si la noi..... insa autostrazi cu 10 benzi pe sens sigur nu o sa vezi in urmatorii 50 ani!!!!!
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 20.10.2008 11:08
Pai nici nu mai renteaza sa iti scoti masina din garaj. Ca sa ajungi la destinatia X trebuie sa ocolesti tot orasul, sa stai in cel putin 3 ambuteiaje, sa te enervezi pe soferii care claxoneaza ca nebunii daca in fractiunea 0, 001 de dupa verde nu ai demarat, sa iti cauti inca 10 min un loc de parcare. Plus ca risti sa iti gasesti masina zgariata sau pneul spart daca parchezi din greseala in locul sacru si mostenit de batrani al altcuiva... pe jos ajungi mai repede.
We will always be so much more human than we wish to be...
User avatar
Posts: 113
Joined: 14.03.2008 15:12
Location: sibiu
PostPosted: 21.10.2008 15:30
va inteleg perfect nemultumirile, k doar suntem sibieni cu toti...da in primul rand de ce nu vedeti si partile bune, si in al doilea rand de ce nu facem nimic ca sa ni se rezolve problemele?
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 21.10.2008 16:18
pai pana acum toti care au postat diferite probleme au prezentat si solutii... doar ca cei care ar trebui sa le ia in considerare se fac ca nu le vad pentru ca inca mai "merge si asa". pana cand n-o sa mai mearga, o sa ramanem blocati in trafic, la propriu, o sa fim inconjurati de munti de gunoaie, de caini vagabonzi (zise motanul din avatarul meu ;)), o sa se rupa usile autobuzelor supra aglomerate, o sa-i intrecem pe americani la numarul de copii obezi din cauza absentei promovarii activitatii sportive de orice fel.

de ce nu se organizeaza tot felul de zile care sa stimuleze miscarea de orice fel, ziua "fara masina", cross in subarini, pe strazile importante ale orasului care sa devina o traditie cu sute poate chiar 1000-2000 de participanti amatori. activitati organizate de municipalitate care sa scoata copiii din casa, sa nu-i mai auzi copii de 6-7-8 ani ca SE PLICTISESC!!!!!! cum sa te plictisesti, frate, la o asemenea varsta??? e inspaimantator sincer. cum sa nu se plictiseasca cand activitatea lor de baza se invarte in jurul calculatorului, telefonului mobil, si hai faiv.

asta e o problema cu adevarat grava care poate afecta psihic "viitorul tarii" si in care primaria poate face ceva. de ce nu implica tineretul in tot felul de astfel de activitati? de ce nu promoveaza actiuni de voluntariat, spectacole noncomformiste, dans de strada, parkour (sport "interzis" de politia comunitara), baschet, fotbal..., concursuri de skateboard, biciclete care sa scoata tinerii in strada. trebuie mereu sa iasa bani ca sa se implice primaria?...
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image
User avatar
Posts: 593
Joined: 30.01.2004 10:43
PostPosted: 22.10.2008 05:05
incercati sa inaintati aceste solutii spre primarie sau spre organele abilitate. nu ca sa fie neaparat meritul vostru, poate sa fie si al lor ca pun in aplicare acele solutii, numai sa fie realizate ....
se gandesc si ei, dar de multe ori trag matza de coada:) sau din miserupism, din sictireala ca a ajuns pe un post cald nu mai face nimic, sau "sa nu agit eu apele". etc etc etc
totusi ... din punctul meu de vedere .... daca trimiti un mail spre primarie si sa ai si o dovada a acestui fapt ... este punct maxim la ceea ce ai putea face ca si cetatean in orasul tau ... nu cred ca e realist sa te duci tu sa angajezi o firma sa faca lucrarea lor, ar costa prea mult pentru un singur om sau un grup de oameni de rand :)
TOT IO!!!

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 22.10.2008 07:46
Pei de exemplu eu incerc sa folosesc bicicleta cat mai des posibil, de obicei cand nu am prea mult de carat, si asta nu neaparat din spirit civic ci pentru ca mi-am dat seama ca e mult mai rapida decat masina, mai ieftina, nu merita sa strici masina prin craterele pe unde tre sa trec eu zilnic, 8 ore de stat pe scaun nu fac prea bine la sanatate. Bineinteles ca am avut de intampinat reactii de genul "ce naiba ti-ai mai luat bicicleta acum", "ce ma, ai masina si acum mergi cu bicicleta" samd.
Al doilea lucru care o sa-l fac e sa-i indes pe gat gunoaiele, la primul care mai arunca mizerie la mine pe strada (si nu ma refer aici la hartiutze, ci la saci intregi de gunoi)... cine stie, poate organizam cu vecinii si un linsaj public, sa vina protv-ul ;) . Asta dupa ce autoritatile ne-au intampinat cu clasicul "nu e treaba noastra, sunati la xxx". Singura problema este ca ajung pe acasa destul de tarziu si atunci nu am timp de stat la geam...... deci, dc e pe aici vreun batranel dornic sa patruleze pe strazi cu aparatul foto in mana il rog sa ma contacteze :D

Da chiar, oare batraneii astia care se iau de tine tot timpul (ca iti lasi masina pe spatiul lor public, pe locul lor de parcare, ca le ocupi locul in autobuz, ca-i depastesti pe pista de biciclete, ca le iei locul la coada la curent... samd), de ce nu se iau si de aia care arunca gunoaie pe jos? /:)
User avatar
Posts: 647
Joined: 09.01.2008 20:16
Location: pretutindeni si nicaeri
PostPosted: 08.11.2008 06:54
ati auzit de treaba cu ridicatu masinii daca parchezi pe unde nu trebe?nu mai stiu unde am citit.la cate locuri de parcare sunt in minus cred ca o sa fie o adevarata colectie de masini ridicate
sunt radical si visul meu e sa ajung piR patrat
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 08.11.2008 07:45
sunt curios daca o sa se si puna in practica....
Cea mai bună metodă de a-l face pe Dumnezeu să râdă este să-i povesteşti planurile tale de viitor.
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 08.11.2008 09:22
pe la Cluj am vazut k se km pune in practica metoda asta :)
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 10.11.2008 15:13
Sibiul nu are nici o problema. Sibienii, insa, au multe probleme!

Ne purtam cu orasul asemeni cum ne purtam cu noi insine: ne batem joc. Fiecare face cu corpul lui ce crede de cuviinta; unii isi baga belciuge in nas ori alte locuri, alti se boiesc ori se tatueaza, adica...ne schimonosim, cu certitudinea ca vom arata mai bine. Ce pacat ca nu ne limitam si facem asta si cu locul care ne este atat de drag.
Sibiul nu are probleme. A incerca sa rezolvam problemele Sibiului e ca si cand incercam sa rezolvam mental o ecuatie...mestecand guma.
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 10.11.2008 19:18
yo adica adi wrote:apropo de problema cu aglomeratia si masinile... inca stam bine, se poate si mai rau... ;)


intotdeauna e loc de mai rau...
Attachments
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 10.11.2008 20:40
:)) asta e in bucuresti? cu ce ocazie?
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 17.11.2008 17:56
Patru
maidanezi din Sibiu au castigat "loteria" adoptiilor si au ajuns in
tinutul Laponiei, iar alti trei sunt pe cale de a petrece Sarbatorile
de Iarna in Finlanda. Presedintele "Animal Life" din Sibiu, Andreea
Rosetti, care se ocupa de gasirea maidanezilor pentru "export" spune
ca procedura de adoptie este si in cazul cainilor anevoioasa.


sursa: http://www.presaonline.com/stiri/showbi ... 35901.html

Si uite asa incet incet poate o sa scapam de cainii vagabonzi dintre blocuri si din centrul orasului :)
PreviousNext

Return to Mi-as dori...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

cron