SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

pomi fructiferi pe domeniul public !!

Pentru ca fiecare ne dorim ce e mai bine pentru noi si bineinteles ca ne-ar place ca orasul in care ne traim viata de zi cu zi sa se ridice la asteptarile noastre. Ce ti-ai dori pentru orasul tau? Ce crezi ca ii lipseste?
User avatar
Posts: 13
Joined: 04.07.2010 15:49
Location: sibiu
PostPosted: 04.07.2010 16:09
m-a marcat stirea cu baietelul de 9 ani, caruia un gardian, din exces de zel, i-a scos un ochi pt ca a 'indraznit' sa manance niste cirese. nu inteleg de ce cheltuim milioane pe flori , arbusti care nu produc nimic, si nu plantam pomi fructiferi peste tot, pe domeniul public…FRUCTELE SI LEGUMELE AU DEVENIT ALIMENTE DE LUX … 30 oameni pe fiecare oras, angajati ai statului ar putea sa se ocupe de ingrijirea acestor pomi …nu cred ca s-ar cheltui milioanele care se cheltuie acum pe florile si arbustii de pe domeniul public…in grecia sunt portocali pe domeniului public si oricine se poate intinde sa ia o portocala sa manance ...e absurd, sunt lucruri atat de firesti, de simplu de realizat ... bani sunt si pt combaterea daunatorilor, si pt intretinerea acestor pomi, numai ca probabil sunt INTERESE ale marilor concerne sa vanda aceste fructe si legume la preturi pe care nu si le poate permite oricine
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 04.07.2010 20:25
in Romania astazi ii sadeste si a 2a zi dispar. :)
User avatar
Posts: 13
Joined: 04.07.2010 15:49
Location: sibiu
PostPosted: 04.07.2010 20:34
din cauza saraciei ... dar daca s-ar satura cultura de pomi fructiferi, ar avea toata lumea si nu s-ar mai fura in cele din urma ... e ca la benzina, cu cat scade cantitatea de benzina cu atat ea devine mai scumpa, si principiul acesta se poate aplica si la mancare, in cazul de fata la fructe si legume ...sa ai o zi buna !
nu cunosc alt semn al superioritatii decat compasiunea pentru alte fiinte !!

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 05.07.2010 12:14
Asa, statul sa asigure hrana zilnica pentru toata lumea!..... si masini, si gagici ;)

Acum asa de curiozitate, ai mancat portocale de pe domeniul public de la greci?
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 05.07.2010 12:39
din cate stiu eu nu ce gasesti pe afara la spanioli , greci pe strada nu sunt portocale tocmai comestibile, in sensul ca nu sunt tratate si spaniolul/grecul nu o sa se duca sa manance portocale de acolo, poate ma insel eu :D
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 05.07.2010 13:01
ciresele, visinele, zarzanele, merele din pomii fructiferi de la noi sunt comestibile deci nu e o ideea rea plantarea lor pe domeniul public. bineinteles nu e cazul sa facem adevarate plantatii pe marginea bulevardelor dar nici paguba nu aduc. oricum eu sunt multumit de numarul lor in orasul sibiu (distribuiti neuniform ce-i drept, dar sunt strazi destul de incarcate - zona de blocuri milea-revolutiei, rahovei etc) insa nu mi se pare normala "faza" cu gardianul. de cand nu ai voie sa mananci din astfel de pomi? da-mi si mie link cu stirea, eu n-am auzit-o.
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image
User avatar
Posts: 13
Joined: 04.07.2010 15:49
Location: sibiu
PostPosted: 05.07.2010 16:10
link-ul cu stirea http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/ ... l_items=17
:duck: o zi buna !!
nu cunosc alt semn al superioritatii decat compasiunea pentru alte fiinte !!
User avatar
Posts: 13
Joined: 04.07.2010 15:49
Location: sibiu
PostPosted: 05.07.2010 16:31
avand in vedere ca nu traim pe marte mi se pare normal ca fiecare dintre noi, bogati sau saraci, sa ne permitem sa mancam fructe si legume, pt ca se poate, dar nu se vrea ... si cum fructele nu cresc prin castani, plopi si brazi le cumparam la preturi destul de mari pt buzunarele noastre pt ca au unii interes sa ni le vanda la preturile respective ... primaria din timisoara si din alte judete au legiferat taierea TUTUROR pomilor fructiferi de pe domeniul public si le 'recomanda' oamenilor sa nu-i mai planteze nici in propriile gradini, motivul invocat de ei fiind 'daunatorii' ...mi se pare un motiv absurd sau plasat in contextul in care romania trebuie sau chiar a si facut-o sa semneze 'CODEX ALIMENTARIUS' un codex care prevede legi aberante cu privire la productia de fructe si legume, plante medicinale, etc.
nu cunosc alt semn al superioritatii decat compasiunea pentru alte fiinte !!

Return to Mi-as dori...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests

cron