SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Cel mai frumos vs cel mai putin frumos cartier din oras...

Pentru ca fiecare ne dorim ce e mai bine pentru noi si bineinteles ca ne-ar place ca orasul in care ne traim viata de zi cu zi sa se ridice la asteptarile noastre. Ce ti-ai dori pentru orasul tau? Ce crezi ca ii lipseste?

Posts: 121
Joined: 04.02.2006 14:20
PostPosted: 02.10.2006 16:06
Daca intr-un subiect anterior, valentin a dorit sa aiba habar despre cartierele din Sibiu, eu asa vrea sa solicit "habar-ul vostru" cu privire la aspectul estetic al cartierelor orasului (exludem aici centrul istoric )....Care dintre ele credeti ca sunt cel mai frumoase, curate, bine ingrijite, puse la punct, in curs de dezvoltare, ...si cum vreti voi.etc.? :o Puteti sa le puneti in antiteza cu cele mai "anti-gourgeos" cartiere ale Sibiului.

Posts: 121
Joined: 04.02.2006 14:20
PostPosted: 02.10.2006 16:08
As fi vrut sa laud mai mult cartierul unde locuiesc (Resita) ca e linistit si dragut, dar pe departe cel mai frumos cred ca este Hipodromul III cu toata portiunea de case din jurul strazii-Calea Dumbravii si padurii "Dumbrava Sibiului". Pe acolo s-a muncit mult si s-a investit mult atat din partea oamenilor, firmelor si agentiilor cat si din partea Primariei. Pe deasupra e si parcul imens, fantana din giratoriu, Sala Transilvania, spatiile verzi... Chiar si Strandul e "simpatic" cu noua regiune de case noi construite. :roll:
Nu in ultimul rand, chiar daca Gusterita este considerat unul dintre cele mai defavorizate zone ale Sibiului (poate ca sunt si mult "puradei"), dupa parerea mai cred ca este unul din cele mai bogate "foste sate" in obiective culturale si traditie saseasca. Pe deasupra, de la monument, ai parte de cea mai spectaculoasa panorama asupra orasului.
Opusul tuturor acestor frumuseti ce merita si mai mult valorificate s-ar putea sa fie cartierul Tiglari cu oribilele blocuri de "nefa.." si poate Broscaria.
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 02.10.2006 18:48
Acuma depinde care parte a Tiglariului o privesti (stau pe acolo si m-am ofticat ca ai zis ca e nashpa :P ) . Bine ca ai zis poate Broscaria....
Sunt strazi si strazi ... e drept ca blocurile sunt nasoale... dar ala nu e tot Tiglariul. Oricum ai dreptate cand spui ca cele mai mishto sunt Hipodrom3 ... Strand.....
Cea mai bună metodă de a-l face pe Dumnezeu să râdă este să-i povesteşti planurile tale de viitor.

Posts: 121
Joined: 04.02.2006 14:20
PostPosted: 04.10.2006 07:17
....nu am luat tot tiglariul in considerare si n-am vrut sa va oftic pe unii care nimeriti sa locuiti pe acolo ca ovisopa, for example. Nici in Resita unde locuiesc eu nu-mi plac deloc "creterele" de pe strazi si nici cand trec pasajul subteran catre gara, unde e plin de gunoaie.
Ma refeream in special la zona dimprejurul lacului si blocurile de vis-avis. Poate si tiganimea, abundenta de manelari navetisti ce mai apar prin zona, limbajul taranesco-vulgar ce mi-a trecut deseori de la "baietasii de cartier" m-a facut sa-mi formez o asemenea parere proasta. Poti sa ma contrazici si m-as bucura daca s-au mai schimbat lucrurile in privinta acestor lucruri. Si inca ceva, eu caracterizez o zona sau un cartier si dupa oameni, dupa ambianta pe care o creaza in jur, dupa modul in care isi ingrijesc proprietatea si locuinta, s.a.m.d.
Printre altele, cred ca fiecare oras are de altfel, ca si NY-ul si alte mari metropole din lume, cate un cartier de la periferie uitat de "lumea buna."(...si exploatat adesea de lumea mai "ne-buna" cum sunt in cazul NY-ului popoarele asiatice si latinii necivilizati)
la noi speram sa se schimbe lucrurile pe viitor cand poate nimereste tot Johannis la putere si se apuca de treaba in cartierele marginase...
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 04.10.2006 12:52
Un cartier foarte frumos inca nu exista in sibiu. fiecare are ceva "defecte" sau mai bine spus "ceva care bate la ochi"... in fine... un cartier care-mi place foarte mult (sau mai bine spus o zona a orasului, ptr ca nu-i cariter) ii zona din jurul parcului sub-arini. toate strazile de jur-imprejur sunt mici, case faine, strazi in proportie de 95% asfaltate ca lumea si linistea e la ordinea zilei :P Interesant este ca pe partea dinspre Calea Dumbravii sunt multe case nou construite, iar pe partea cu Bulevardul Victoriei sunt stradulete cu multe case in stil sasesc. Curtile sunt ingrijite, gradini relativ mari, casele renovate si na... parcul e la un pas de ei... astea da conditii! :)
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 31.05.2008 06:32
cineva voia sa deschidem o discutie despre carierele sibiului. putem continua discutia aici.

alte SUBIECTE pe aceeasi tema:

Inca de la intrare in Sibiu... "blocuri gri" (Asta nu...) - 11 raspunsuri
CARTIERE BUNE IN SIBIU (SSDD) - 3 rasp
STRADA MEA ARE CE CAUTA INTR-O CAPITALA CULTURALA? (Asta nu...) - 7 rasp
mi-as dori... (Mi-as dori...) - 23 rasp
cartiere sibiu!!! - 7 rasp
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image
User avatar
Posts: 205
Joined: 11.01.2008 20:57
PostPosted: 15.06.2008 15:59
mersi, yo. am citit, dar sunt cam vagi. de ex, unde-s blocurile de nefamilisti, pe ce strada (pe imaginea din satelit de la Google am vazut ceva vis-a-vis de lacul Binder). Pe ce alte strazi e nasol ?
... Desi probabil o sa ma mut "din parti" in viata asta...
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 15.06.2008 16:48
Parte naspa a orasului mi se pare zona IPAS... Broscarie... iar de partea opusa zic eu ca ar fi Valea Aurie, padure aer curat...
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 15.06.2008 17:07
Valea Aurie e o zona deprimanta... multe blocuri gen cuite de chibrite si multi infra-sub-trogloditi.

Dar asta e o chestie per ansamblu... ca orice cartier are V. aurie si partea sa faina.
Enjoy the silence
User avatar
Posts: 647
Joined: 09.01.2008 20:16
Location: pretutindeni si nicaeri
PostPosted: 15.06.2008 20:51
las ca nu se compara blocurile din valea aurie cu alea din broscarie si lazaret
sunt radical si visul meu e sa ajung piR patrat
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 15.06.2008 20:59
Da si nu! ;)
Enjoy the silence

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 15.06.2008 21:29
Dintre cartierele de blocuri cel mai mult imi place zona de vile din Strand (de catre strada Moldovei), si o parte din Hipodrom , in special strazile din jurul complexului Cedonia. Asta pt ca sunt pline de verdeata si par zone linistite. Cele mai fromoase cartiere mi se par totusi cele de case. Primul in lista ar fi bineinteles, zona de langa parcul Subarini adica cea din jurul strazii Octavian Goga. Urmeaza apoi: zona de case dintre strazile Noica si V Aaron, Scoala Militara. Calea Poplacii si zona de case din Strand sunt cartiere linistite insa mai e de lucru pana sa ajunga cartiere "frumoase".... mare parte din strazi nu au canalizare si nici asfalt. De Gusterita nu spun nimic pt ca am fost f rar pe acolo....
La polul opus vad si eu Broscaria.

Intre timp, locuiesc intr-o zona in care cand ploua mai tare tre sa ies cu tarnacopul sa amenajez cursul apei, cand ninge tre sa dezapezesc juma de strada, in fiecare dimineatza fac slalom printre cratere cu masina,iar primavara, la curatenia generala am adunat o gramada de 1 metru de gunoi aruncat de catre concitadini............. Deprimant dc ma gandesc ca locuiesc intr-o "capitala culturala".... si la bunici in marginime NU am nici una din problemele enuntate mai sus
Sper totusi ca lucrurile se vor schimba in bine...........
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 15.06.2008 21:52
Fly nu stiu dak ai intrat vreodata intrun bloc de garsoniere din Broscarie :) cred k sunt numele la toti locuitorii blocului p pereti desene si semnaturi park ai fi intro pestera rupestra :D

Chestia cu gunoaiele aruncate de nesimtit in plina strada ma irita si pe mine sincer , ee ii doar ambalaju unei ciocolati mici mai ce vrei sa stau cu el in buzunar? DAAAA stai cu el in buzunar k nu manac haine si nici bani, ajuta doar la prelungirea indirecta a vietii tale ... cei drept foarte putine cosuri de gunoi p la periferie mergi pe semaforului sau pe milea de ti se urste pana gasesti un cos d gunoi doldora cu gunoiu menajer al vreunui puturos care nu stie k nu acolo se arunca gunoiul menajer, o mai curga enorma de multa apa p cibin pana o sa ajunga si sibianu sa se civilizeze si sa puna mai mult pret pe reciclare ... pana atunci insa ne permitem sa aruncam cu gunoaiele in johannis k nu ne face sala polivalenta de 10mil de euro .Dhaaaa , nai cu cine ma nai cu cine, niste trogloditi :D nu fly?
Cel putin sau amenajat in unele zone locuri speciale pt tomberoanele Getesib... in cartiere k inainte cand erau hurdubele alea mari de tabla ruginite de pe vremea lu pazvanti , la primu vant mai sanatos iti umplea gradin cu nailoane si sticle...

Sper sa nu fi deraiat prea tare de la subiect dar are mare legatura si cu cartierele si cu bunul simt al celui care traieste in cartierele respective.

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 16.06.2008 07:37
GAS, lipsa cosurilor de gunoi NU e o scuza pt a arunca mizeria pe jos. Uitati-va putin la satele din jur..... nu au gunoieri angajati ca sa mature pe strazi, iar la capitolul cosuri de gunoi stau al naibii de prost, adica de ex: prin rasinari parca am vazut un cos, in gura raului sigur e unul si in poplaca inca nu l-am gasit. Si cu toate astea sunt mult mai curate decat "metropola " noastra...... adica ciobanu de la gura raului poa sa fie civilizat, dar "sibianul" nu?
Un alt exemplu ar fi centru, unde exista cosuri din 10 in 10 metrii, si cu toate astea, in fiecare seara cineva tre sa mature pe jos.........
Si mai e inca o chestie...... la tzara fiecare isi curata in fata portii ori de cate ori e nevoie....... la bloc, cati curata spatiul din fata scarii? ..... cu toate ca sunt cel putin 10 familii pe scara............
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 16.06.2008 07:57
la noi ai mei se ocupa cu tot ce inseamna amenajarea si curatenia graninei din spatele blocului :) in general
Next

Return to Mi-as dori...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron