SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

intrebare intrebatoare

Si chiar daca ne laudam orasul suntem cu picioarele pe pamant. Pentru ca uneori lucrurile par sa se miste atat de incet, iar uneori parca nu se misca deloc...
Ce te deranjeaza cel mai tare in Sibiu?

Posts: 33
Joined: 01.03.2008 18:32
PostPosted: 03.03.2008 13:10
In ziare si pe Net am gasit diverse informatii. Informatii "reci"/"seci".
La voi am gasit ceea ce am am sperat: idei si opinii caldute. Va multumesc tuturor pentru solicitudine ':worship:' si sper sa mai obtin de la voi si de la alti forumisti care vor mai aparea intre timp pe aici sfaturi, idei, informatii utile si "ponturi" in legatura cu alegerea unei locuinte si a unei scoli pentru un baiat bun in clasa a VI-a.
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 03.03.2008 13:19
Criteriul Fumatori este aberant. Dreamwind are dreptate, fumatori is peste tot. Am fost la Bruk si am stat aproape in fiecare pauza la fumoar desi nu am fost fumator si nu sunt. E o chestie de caracter si de personalitate. Oriunde poate fi invatat sa fumeze si nu neaparat la scoala. Daca are taria sa se abtina de la tigari, atunci e bine.

P.S: La Brukenthal e "legalizata" faza cu fumatul... adica: scoala a pus la dispozitie un careu de cativa metri patrati unde elevii fumatori pot merge sa fumeze. Cei sub 18 ani au nevoie de accept de la parinti in scris si dat directorului ca stiu ca au copil fumator. Cei peste 18... e problema lor. Cine este prins in afara careului la fumat sau sub 18 si fara accept, este pedepsit conform regulamentului de ordine interioara.

A... si inca ceva Chisi... esti in urma cu stilul unde se fumeaza la Bruk: Careul de fumatori este la gard, nu la usa bisericii... ;)
Enjoy the silence

Posts: 33
Joined: 01.03.2008 18:32
PostPosted: 03.03.2008 18:14
E prima oara cand aud de reglementari pentru elevi fumatori! La noi fumatorii sunt "vanati" si li se poate scadea nota la purtare. Au fost cazuri in care parintii le-au luat apararea copiilor lor fumatori dar pozitia cadrelor didactice a fost ferma "n-aveti decat sa le permiteti sa fumeze acasa- noi nu le permitem sa fumeze la scoala". Mie imi convine pentru ca fiul meu nu e fumator si nici eu nu sunt dar nu stiu cat ii afecteaza interdictia aceasta pe elevii fumatori. Cat e dependenta si cat sunt fitze? Chiar le voi spune catorva diriginti despre felul cum se rezolva la voi problema.
La noi abia s-au calmat spiritele in privinta piercingului. A fost mult scandal pe tema asta si a durat mult. La un moment dat, un elev eminent de la cel mai bun liceu din oras, fiu de profesor+medic a aparut la liceul mult slavit cu bijuuri in sprancene si urechi. Avea oricum plete. A facut senzatie. Ce sa-i spuna profesorii? El era oricum cel mai bun si mai ok dintre toti, mergea la cate olimpiade se putea... mandria scolii. Atunci si-au pus bijuuri si altii care le tineau pe acasa. Profesorii au discutat in consiliu despre situatia nou creata si au ajuns la concluzia ca daca elevul isi vede de carte, se comporta corespunzator si e curat... poate sa poarte si asa ceva. Si dupa ce profesorii s-au obisnuit cu ceea ce tot respinsesera, elevul acela eminent a renuntat la chestiile alea si a recunoscut ca nu-l intereseaza deloc, ca nu-i plac si ca si le pusese doar ca sa-si ajute colegii pe care profesorii ii amenintau in fel si chip pentru ca si-au facut piercing. Si tot mandria scolii a ramas :D
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 03.03.2008 18:46
Regulamentul este valabil doar pentru cei de liceu (clasele 9-12). cei din gimnaziu (5-8 ) n-au voie absolut deloc sa fumeze
Last edited by Fly_away on 04.03.2008 00:46, edited 1 time in total.
Enjoy the silence

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 03.03.2008 22:24
atunci aia care fumau la biserica nu stiau de careu...
a si e faina gluma aia cu "conform regulamentului"...
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 04.03.2008 00:47
aia poate ca nu erau elevi la Brukenthal.
Enjoy the silence
User avatar
Posts: 1035
Joined: 13.05.2007 16:45
Location: Sibiu
PostPosted: 04.03.2008 10:37
exact!
ma abtin....sau nu....
User avatar
Posts: 647
Joined: 09.01.2008 20:16
Location: pretutindeni si nicaeri
PostPosted: 04.03.2008 19:19
cum era vorba aia?nu exista padure fara uscaturi.asa ca hihi si fly nu mai atat.si daca erau din bruk ce`i?doar sunt peste tot din astia.daca avem tare trebuie sa le recunoastem si sa le indreptam nu sa le negam ca asa nu se rezolva nimic
sunt radical si visul meu e sa ajung piR patrat
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 04.03.2008 23:52
Snip3r... crede-ma ca niciun Brukenthalist nu s-ar risca sa fumeze in afara careului... directorul si secretara stau mereu ca vulturii la geamuri si se uita. De nu stiu cate ori erau unii chemati la directiune ca au fost vazuti ca fumau in afara careului... ;)
Enjoy the silence
User avatar
Posts: 1035
Joined: 13.05.2007 16:45
Location: Sibiu
PostPosted: 05.03.2008 07:39
mie mereu mi s-a parut ca in brukenthal exista mai de graba o libertate aparenta si ca in realitate esti mereu urmarit....poate o fi asa, poate n-o fi asa, mie insa asta mi se pare
ma abtin....sau nu....
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 05.03.2008 13:03
In Bruk elevul are o libertate imensa fata de alte licee din Sibiu. La Ghibu spre exemplu: baietii nu au voie cu inele sau lanturi, gel in cap, piercing, cioc, mustata, sau nebarbieriti. Fetele nu au voie machiate (eventual numai rimmel) n-au voie cu parul desprins. Si toti trebuie sa poarte uniforma acuma (camasa albastra cu un sacou maro) si la intrare in liceu sunt controlati de portar daca au ecusoanele cu ei.

La Goga e la fel: control de ecusoane, se introduce uniforma.

Si lista ar mai putea contiuna (Peda, Economic, Energetic....)

In schimb la Bruk, elevul se bucura de o libetate muuult mai mare decat in alte licee. De ecusonul lui Pasvanti-Chioru nu te intreaba nimeni, uniforma nu exista, ai dreptul sa te imbraci cum vrei, atata timp cat nu ofensezi pe nimeni, ai voie cu piercinguri, ai voie cu gel in par, ai voie sa iesi din curtea scolii.

Regulamentul din Bruk iti da multa libertate, insa daca iti permiti prea multe o patesti. Si multi din Bruk au inteles unde sunt limetele fara sa fie fortati de niste reguli tampite. Cred ca si Lazar este la fel de libertin cu elevii ca si Bruk. Ca sa nu spun de Arte... acolo libertate :)
Enjoy the silence

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 06.03.2008 07:46
Ba frate ce publicitate moca se face la liceul Brukenthal pe aici.Asa e e libertate. Pana la urma libertatea aia second hand de care se tot face parada ajuta tanatrul sa fie varza in viata.

O eleva machiata atrident arata ca o traseista. Un tip cu "piercinguri" arata a junkie. Foarte bine ca exista scoli unde e un regulament mai strict.
Si sincer, hainele de mascarici ce le poarta unii elevi ofenseaza orice, nu numai pe oricine.
Pana la urma o scoala e scoala nu bordel ori bar.
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 06.03.2008 09:33
Dumnezeu cu mila daca tu ai fi fost director la vreo scoala!
Enjoy the silence

Posts: 344
Joined: 18.03.2007 18:12
Location: Romania
PostPosted: 06.03.2008 10:57
normal. Brukental si Lazar sunt cele mai tari
User avatar
Posts: 647
Joined: 09.01.2008 20:16
Location: pretutindeni si nicaeri
PostPosted: 06.03.2008 12:01
libertate e si in lazar destula.singura treaba cu libertatea e ca se poate cadea in cealalta extrema.iar in scoli da ar trebui sa fie unele reglui,ma refer fara pirceuri,fara fete machiate strident sau mai mult dezbracate decat imbracate.sincer mi`ar fi placut in liceu sa fi avut uniforma.asa s`ar evita tot felu de "mascarici" si "traseiste" vorba lu chisi.iar gelul din par e ok daca se pastreaza bunul simt.de fapt multe se pot revola prin bunul simt.problema e ca bunul simt lipseste multora cu desavarsire,si unii se mai si mandresc cu asta
sunt radical si visul meu e sa ajung piR patrat
PreviousNext

Return to Asta nu...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron