SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

intrebare intrebatoare

Si chiar daca ne laudam orasul suntem cu picioarele pe pamant. Pentru ca uneori lucrurile par sa se miste atat de incet, iar uneori parca nu se misca deloc...
Ce te deranjeaza cel mai tare in Sibiu?
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 06.03.2008 13:13
La Bruk profii a fost mereu mai poermisivi, dar nu delasatori. aevam mai multa "libertate" dar si cand calcai pe langa nu-ti era bine. Pana la urma e o treaba de respect. Profii ne respectau pe noi, si noi pe ei.
We will always be so much more human than we wish to be...
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 06.03.2008 13:42
Asa-i. Cat despre uniforme... daca traiam in Anglia era o onoare pentru mine sa port uniforma, pentru ca zicea la ce scoala inveti. Dar in Romania... mai bine fara. Stim noi de ce... (am cravata mea, sunt pionier, si ma mandresc cu ea, sunt pionier!)
Enjoy the silence

Posts: 344
Joined: 18.03.2007 18:12
Location: Romania
PostPosted: 06.03.2008 17:02
Fly Away daca tot te-ai dus in Germania la studii de specialitate, de ce iti mai bati capul
User avatar
Posts: 647
Joined: 09.01.2008 20:16
Location: pretutindeni si nicaeri
PostPosted: 06.03.2008 20:01
lasa tu fly ce o fost.tocmai asta era idee sa nu mai fie asa.ma gandeam ca ai inteles.iar daca nu esti madru sa porti uniforma in tara ta....esti liber sa pleci ca nu pierdem nimic
sunt radical si visul meu e sa ajung piR patrat
User avatar
Posts: 1035
Joined: 13.05.2007 16:45
Location: Sibiu
PostPosted: 06.03.2008 20:33
da de unde stii ca nu pierzi nimic?!?!
ma abtin....sau nu....
User avatar
Posts: 647
Joined: 09.01.2008 20:16
Location: pretutindeni si nicaeri
PostPosted: 06.03.2008 22:41
hai ca nu vreau sa va jignesc
sunt radical si visul meu e sa ajung piR patrat
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 07.03.2008 00:21
Nu ati inteles la ce m-am referit. Anglia e o tara conservatoare, tine mult la traditie si la niste reguli nescrise (motiv pentru care nici nu are o constitutie). In Romania a existat uniforma si inainte de comunism, clar... multe licee te obligau sa porti uniforma si de fapt nici nu trebuia sa te oblige, pentru ca era o mandrie sa porti. Insa de la comunism incoace, termenul uniforma a devenit un lucru controversat. Cand cineva iti spune uniforma te gandesti imediat la cravata, albastru cu alb, carouri, bleu inchis si comunism eventual.

Iar faza cu "daca nu esti mandru sa porti in tara ta, poti sa pleci..."... chiar de la tine nu ma asteptam, Snip3r... ma rog. ma fac ca n-am vazut si n-am citit.

Poate ca uniforma va redeveni o chestie cu care sa te mandresti, dar pana atunci mai dureaza mult si bine.
Enjoy the silence

Posts: 33
Joined: 01.03.2008 18:32
PostPosted: 07.03.2008 08:08
E clar ca la capitolul atitudine fata de reguli/restrictii/uniforme... si la Sibiu este ca si oriunde aiurea! Peste tot e la fel: unii vor mai multa "libertate", altii vor mai multa "disciplina".
Pe vremea cand scolaream eu trebuia sa port uniforma pe care o purtau nu doar elevii din liceul meu ci toti din tara, ciorapi albi sau albastri, cordeluta si parul tuns mai sus de umeri sau prins in coc ori cozi impletite, iar pentru nepurtarea ecusonului directorii pareau oricand gata sa comita o crima.
Nu mi s-a parut niciodata ca aceste reguli aveau ceva de-a face cu disciplina. Mi se pareau abateri de la normalitate, pretexte pentru manifestarea sadismului unora dintre profesori.
Dar nici ceea ce se intampla in multe locuri astazi nu mi se pare ca are legatura cu libertatea. Tot o abatere de la normalitate mi se pare si asta.
Multi se gandesc la aflarea caii de mijloc si la stabilirea unui echilibru benefic si acceptabil pentru toata lumea. Dar cate sanse sunt sa le gasesti cand la o extrema se afla de exemplu o fata careia acasa mama ii demonstreza cum se castiga "un ban cinstit" sau ii spune ca e o toanta urata iar la cealalta extrema se afla o fata care pentru tatal ei reprezinta o proprietate sau o fata supusa indoctrinarii unei secte religioase inca de cand era mica? Este intr-adevar o problema dificila. Modalitatea in care o fata poate alege sa compenseze lipsa de apreciere din partea familiei cu aprecierea baietilor din spatele blocului sau a celora din ultimele banci poate starni reactii diverse dar nu va duce la echilibrul persoanei in cauza si nici a celor din jur. Din pacate aspectele acestea vizibile si controversate tin mai degraba de problemele pe care cei foarte tineri le au si mai putin de gradul de libertate sau disciplina la care au ajuns.
Credeti ca aspectul extravagant al unui tanar inseamna neaparat: "sunt foarte liber!"? Eu zic ca poate inseamna si: "incerc cu disperare sa obtin libertatea si n-am reusit inca dar sper macar sa par liber. Daca ii conving pe altii poate reusesc sa ma pacalesc si pe mine." Iar aspectul foarte ingrijit al altuia poate insemna "desi simt ca sunt vraiste si taica-meu mi-a zis ca sunt un neispravit de care o sa se aleaga praful si care n-o sa fie in stare sa-si gaseasca nici macar nevasta, voi parea altfel daca port costumul si cravata si adopt o atitudine sobra si rigida."
M-am referit doar la extreme. Ele exista si unii zic ca tot ceea ce exista e normal.
Cer pace! ':surrender:' Eu v-am cerut doar parerea despre scolile din orasul vostru si-mi pare rau ca s-a ajuns la replici jignitoare. Ma mustra constiinta mea de proaspata forumista ':mallet:'
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 07.03.2008 09:40
Eh, victime colaterale exista mereu...
We will always be so much more human than we wish to be...
User avatar
Posts: 647
Joined: 09.01.2008 20:16
Location: pretutindeni si nicaeri
PostPosted: 07.03.2008 10:44
pai fly nici io nu ma asteptam de la tine sa scrii asa ceva.dar daca ai fost mai explicit am inteles
sunt radical si visul meu e sa ajung piR patrat
User avatar
Posts: 647
Joined: 09.01.2008 20:16
Location: pretutindeni si nicaeri
PostPosted: 07.03.2008 14:07
lasa ninigra ca e plin de astfel de discutii pe aci(vezi chisi si adyR)
sunt radical si visul meu e sa ajung piR patrat

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 07.03.2008 21:56
Asa e aici pe forum. Lasca te obisnuiesti

Fly, la mandria de a purta o uniforma sunt de acord cu tine

Si la aia cu directorul.

Am mai vazut o noua distractie la bruk. Saritul cu bicicleta pe treptele bisericii...

Posts: 33
Joined: 01.03.2008 18:32
PostPosted: 07.03.2008 22:54
chisi wrote:Am mai vazut o noua distractie la bruk. Saritul cu bicicleta pe treptele bisericii...


':moped:' ':moped:' In casa Domnului suntem toti bine veniti! ':moped:'
User avatar
Posts: 1035
Joined: 13.05.2007 16:45
Location: Sibiu
PostPosted: 07.03.2008 23:09
:D:D:D:D:D:D:D:D:D
ma abtin....sau nu....
User avatar
Posts: 647
Joined: 09.01.2008 20:16
Location: pretutindeni si nicaeri
PostPosted: 08.03.2008 00:15
om fi toti bine primiti in casa domnului.da pt aia care vor sa isi rupa gatu cu bicicleta e acolo pe corneliu coposu(spitalelor)o bucat de teren betonata si cu rampe unde pot sa isi rupa gatu in voie.sau nah mai nou cum trebuie tinuti mortii in biserica nu e o alegere tocmai rea sa iti rupi gatu pe treptele bisericii
sunt radical si visul meu e sa ajung piR patrat
PreviousNext

Return to Asta nu...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron