SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

De ce se albesc zidurile de caramida refacute in ultimii ani

Si chiar daca ne laudam orasul suntem cu picioarele pe pamant. Pentru ca uneori lucrurile par sa se miste atat de incet, iar uneori parca nu se misca deloc...
Ce te deranjeaza cel mai tare in Sibiu?
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 18.03.2007 20:42
Imi aduc aminte ca acum cativa ani ma tot intrebam de ce zidul de la pasajul scarilor s-a albit in unele locuri, azi am dat o tura prin oras si parca mi-a sarit in ochi zidul din piata mica, renovat acum cativa ani. Este alb de parca cineva l-a dat cu var .

Stie cineva de ce naiba se albeste zidul in halul ala ?
Attachments
zid-de-caramida-podul-mincinosilor-sibiu-2004.jpg
Zidul din Piata Mica - Sibiu 2004
zid-de-caramida-podul-mincinosilor-sibiu-2004.jpg (66.55 KiB) Viewed 13934 times
zid-de-caramida-podul-mincinosilor-sibiu-2007.jpg
Zidul din Piata Mica - Sibiu 2007
zid-de-caramida-podul-mincinosilor-sibiu-2007.jpg (79.32 KiB) Viewed 13934 times
User avatar
Posts: 770
Joined: 29.12.2006 20:37
Location: Sibiu
PostPosted: 18.03.2007 20:49
Mai frate ce jalnic arata. Nu stiu de ce? Oare de la umezeala!? :roll:
User avatar
Posts: 976
Joined: 17.09.2004 11:18
Location: sibiu
PostPosted: 18.03.2007 21:24
mmm... asta chiar e o intrebare buna.. chiar arata inestetic rau :(
Un barbat fuge dupa o femeie pana cand il prinde ea...
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 18.03.2007 21:59
Banuiesc ca e vb de chimie...
Stiu cu siguranta ca unele imobile de acolo nu au nici macar o retea de canalizare. Iar daca este, ca e normal, este gandita, conceputa si executata de nea` Tzontzonel instalatorul. Cum care? Ala de nu-i in stare sa puna nici macar un capac de buda si datorita caruia suntem nevoiti noi, barbatii, sa tinem capacul de wc cu genunchiul, riscand sa facem pe coltu` camasii, ori pe langa buda, pe capac, pe pantaloni, etc.....
Deci, canalizarea care lipseste e de vina, bat-o vina, ca este ca paduchele, iese-n fruntea...orasului!
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 18.03.2007 22:11
gigel_cd wrote:....
Deci, canalizarea care lipseste e de vina, bat-o vina, ca este ca paduchele, iese-n fruntea...orasului!


Pai daca ma gandesc bine in zona aia e plin de cafenele/baruri .. nu cred ca la unul din ele le lipseste o toaleta .. deci canalizare au, dupa parerea mea.
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 18.03.2007 22:30
Au canalizare....in ziduri! Reteaua de canalizare a fost facuta dupa ureche.
Zvon: Un imobil, ditamai cladirea, avea trei bude la trei nivele. Asta la inceput. In conditiile in care la un nivel locuia o familie. Apoi la un nivel locuiau 5 famili si au vrut fiecare cacatoarea sa! Si si-au facut fiecare cate una. Vreo doua s-au lipit in reteaua omologata, iar restul au improvizat, probabil in marea cacatoare, wc-ul public(care tot in zid ajunge), sau mai rau...in ziduri!
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A

Posts: 73
Joined: 14.10.2006 13:11
PostPosted: 18.03.2007 22:47
Habar nu am .Si eu am observat asta acum cateva zile.Si am mai observat pe langa albeata acestor ziduri si o serie de mazgalituri care apar ca ciupercile dupa ploaie pe zidurile si cladirile Sibiului.Oare chiar nu mai avem forte de ordine in acest oras?
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 18.03.2007 23:05
Forte sunt: prost platite, demotivate, incompetente. Ocupate cu ordinea si linistea LAUNTRICA mai abitir decat cu cea publica!
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 308
Joined: 31.10.2006 00:49
PostPosted: 23.03.2007 03:00
Eflorescenta - apa din sol cu substante dizolvate in ea se infiltreaza prin zid si se evapora la suprafata, lasand in urma depozite de saruri.
Vezi pesteri, stalactite, e acelasi proces.

Ce-i trebuie e un periat bun si inlaturata sursa de apa (scurgere, canalizare imbunatatite).


Din pacate multe cladiri vechi din centru sufera de insuficient drenaj in jurul fundatiei si apa se infiltreaza si le distruge la baza...
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 23.03.2007 14:53
Vad ca se intreaba si alte persoane ce-i cu caramizile alea albe : http://www.sibiul.ro/stiri-locale/sare- ... ilor/9974/

In parcul tineretului este doar o juma' de metru de zid din caramida si e la fel, oricum partea nasoala e ca probabil va mai dura mult pana dispare sarea de pe caramizi ... de buna voie si ne silita de nimeni
Attachments
scari-spre-parcul-tineretului-martie-2007.jpg
Parcul tineretului / terenul de baschet din parcul Tineretului
scari-spre-parcul-tineretului-martie-2007.jpg (99.02 KiB) Viewed 13778 times

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 10.06.2007 23:24
11.

Cauza? Umezeala excesiva o exclud, sute de ani au fost zidurile umezite si nu s-a intamplat...Nu s-a intamplat pana au reparat acum in anii acestia. Cu materiale noi, necunoscute...N-au folosit varul clasic ars si stins amestecat cu nisip.Au folosit altceva...Nu vad cum sa fie sare, doar cu conditia sa fi avut mortar gata preparat la sac cu nisip de undeva (import?!...n-ar fi de mirare!) dintr-un loc cam ca Ocna Sibiului sau Techirghiol... Poate ceva asa-zis german sau calitate germana din China...La pret pe masura...
Aici nu mai stiu oamenii sa lucreze cu var clasic si se mira cand aud de asa ceva...mesterii!...Parca aceiasi mesteri au fost la Sibiu sa va dea indicatii pretioase cum se restaureaza clasic si corect...Orice sas sau Landler din Turnisor ar fi ras si cu fundul...Astia erau mesteri...dar au uitat imediat...
Stiu ca snobismul de aici amesteca varul cu praf de marmora...Care nu se dizolva...Dar creste pretul...Si sunt in var dubioase urme de nisip fin de quartz...
Ca asa sau altfel...varul e de vina...Si orbirea snobilor, ca tot ce vine de sus e de porumbel si nu de cioara...Parca n-ar fi amandoua produsele albe...
Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Soeflingen, Deutschland
PS Aici in poza de mai sus se vede clar de tot ce lucru slab au facut inaptii care au carpacit...Rosturile dintre caramizi sunt inegale, au goluri de mortar, distantele nu sunt egale, liniile drepte sunt relative...Si mortarul are clar prea putin procentaj de var, se vede de la distanta... S-ar putea sa aiba ciment, care e o greseala si mai mare...Nu bagati degetul, ca razuiti nisipul jos...Dupa un an cade caramida afara (rezista un an?!...).
Si ce cauta mai nou turnarea de placa de beton pentru acoperire de sus?
Inainte era mai autentic si potrivit si mai rezistenta o terminare sus in forma de coama de acoperis in doua ape realizata din caramizi (nu tigle) dar cu incheiere sus pe coama (la unghiul de imbinare al apelor de acoperis ) in olane rotunde...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Last edited by Retras la cerere on 18.02.2008 21:13, edited 2 times in total.

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 15.11.2007 16:12
12.

Intra de fapt in tema...varul nespecific, amestec de ciment in var (Reactii chimice neasteptate) materiale de import compozite, pe baza sintetica, reactie necunoscuta si neasteptata....
Dar si grosolane calcari de legi ale restauratiei!
Inainte, la topicul Pasajul Scarior bombaneam impotriva folosirii caramizii noi de fabrica Gusterita la restaurarea Pasajului (Scarilor). in anii 60' ai sec.XX...
Dar vorba Optimistului:..POATE FI SI MAI RAU....
Acum este mult mai rau...nu m-am asteptat...
Priviti poza si judecati singuri daca asta se numeste restaurare istorica sau bataie de joc...
Pentru cei ce nu inteleg....

Caramida cu izolatie termica,cu gaurele, de fapt o inselatorie moderna a industriei si comertului...nu exista in Evul Mediu...si e bine asa. altfel nu ne-ar fi ramas nimic...
O iei in mana si ti se face praf de la colt incoace, sau se rupe tot blocul cu frumusete de gaurele... Si acesta caramida este o pacoste...aduna in gaurele umiditate care nu se mai usuca...Si asta trebuie sa tina tot hangul in sus tot zidul cu val de pamant in spatele lui...Cca 20 m inaltime....

2. La caramida clasica plina legatura, priza cu mortar se face pe cel putin 4 laturi din care 2 au suprafete mari...
La blocurile perforate exista pe laturile mai mici laterale (deci nu sus-jos) niste striuri, caneluri...acestea trebuie sa se potriveasca perfect in rosturi, una in alta, ca dintii unui fermoar... nu sunt tencuite, legatura este numai prin intretesatura laterala...Clar ca trebuie sa fie perfecta imbinarea, ca sa reziste cat-de cat...Dar de obicei apar abateri la linia pe orizontala, ele nu se mai aseaza si se distruge toata linia de rezistenta a zidului.....La caramizile termoizolante, perforate,mortar se pune numai sus-jos, lateral nu.
Dar cel mai rau la aceste blocuri perforate este ca se mananca singure datorita umiditatii adunate in perforatiile canelate...
Observati atent poza 2 +Comentariu...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland

PS. Ma intreb daca este REA-VOINTA sau numai TAMPENIE ORDINARA...
Attachments
DSC_0786.jpg
Banuiesc ca la fel au lucrat si aici....
DSC_0786.jpg (99.35 KiB) Viewed 12943 times
DSC_0784.jpg
3.Feluri de caramida: 1.Traditionala(romana de fapt, perpetuata si in Evul Mediu) mai lata si mai lunga, dar mai subtire(30x15x4-5 cm), 2.caramida-noua-de-fabrica Gusterita plina (mai scurta, ingusta si mai groasa) 3.blocurile-cu gaurele-mari si slabe
DSC_0784.jpg (128.44 KiB) Viewed 12943 times

Return to Asta nu...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron