SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Sho pe ei...fatuca lu` tata!

Si chiar daca ne laudam orasul suntem cu picioarele pe pamant. Pentru ca uneori lucrurile par sa se miste atat de incet, iar uneori parca nu se misca deloc...
Ce te deranjeaza cel mai tare in Sibiu?
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 18.03.2007 23:44
Din ciclul de corazon si inima bleu, uite ca am gasit o stire pe care nu pot sa o comentez pentru ca imi repugna dupa ce ma oripileaza!

:mallet: Stirea zilei de ieri :mallet:
http://www.sibiul.ro/stiri-locale/sibie ... aini/9817/

Intreb autoarea stirii, Gabriela R.: domnisoricutza scumpa, matale, pe cati straini i-ai sedus?

Din lipsa de alt raspuns.... :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead:
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 19.03.2007 01:47
Uite ca nu e chiar asa peste tot, duduie draga!
In toata iubirea zace si nitel rahat...in cele ce urmeaza, al autoritatilor!

Spre deosebire de Hayssam sau Zaher

O italianca asteapta de trei ani sa obtina cetatenia romana
Adrian NICULAE | 19 martie 2007


Valentina de Piante traieste la noi in tara si e casatorita din 1999 cu un roman care a obtinut de mult cetatenia italiana.

Obtinerea cetateniei romane, atat de facila pentru indivizi de genul lui Omar Hayssam, se dovedeste a fi un veritabil calvar pentru oamenii obisnuiti. Lucru e valabil chiar si in cazul unor cetateni ai unor state membre ale UE care solicita, pe baza unor motive cat se poate de intemeiate, obtinerea cetateniei romane. De exemplu, Ministerul Justitiei, institutia abilitata, prin Serviciul Cetatenie, sa gestioneze aceste cazuri, a reusit o performanta de un penibil aproape inegalabil: sa nu acorde cetatenia unei italience casatorite in Romania, desi sotul acesteia, cetatean roman, a dobandit deja cetatenia italiana.

Situatia ar fi de-a dreptul comica daca n-ar vorbi de la sine despre incapacitatea Serviciului Cetatenie de a rezolva intr-un interval de timp rezonabil cazuri care nu ridica probleme deosebite: Valentina de Piante, cetatean italian, s-a casatorit cu un roman pe 4 aprilie 1999, s-a stabilit in Romania, unde si-a terminat si studiile, a nascut doi copii, in 2001 si 2003, iar in 2004, la implinirea termenului legal de cinci ani, a solicitat cetatenia romana.In paralel, tot in 2004, a depus la Consulatul Italiei de la Bucuresti o cerere de acordare a cetateniei italiene pentru sotul ei.

Obtinerea cetateniei romane nu este insa un lucru usor daca nu te cheama Hayssam: italianca a trebuit sa sustina un interviu in care sa demonstreze ca e buna romanca, iar anumite intrebari au frizat absurdul.

De pilda, faptul ca probabil vreo 80% dintre romani n-au auzit in viata lor de alt principe al Transilvaniei decat Mihai Viteazul nu a parut sa-i jeneze pe membrii comisiei, care pareau sa-si imagineze ca orice cetatean roman trebuie sa fie istoric de profesie. Femeia a reusit totusi sa treaca testul, a facut si dovada faptului ca a locuit in permanenta in Romania, iar cererea sa de acordare a cetateniei a fost avizata pozitiv de Comisia pentru constatarea conditiilor de acordare a cetateniei in sedinta din 23 noiembrie 2004. De aici incepe insa nebunia: s-a intocmit un proiect de hotarare de Guvern, transmis Executivului abia pe 19 aprilie 2006, pentru a fi inscris pe ordinea de zi. Ce-o fi facut vreme de doi ani Serviciul Cetatenie nu e foarte clar, dar cert e ca nici guvernul nu s-a dovedit a fi mai breaz: pe 27 aprilie 2006 proiectul a fost restituit Ministerului Justitiei, ca amanat de la sedinta de guvern. Dupa aproape sase luni proiectul a fost retransmis in original Secretariatului General al Guvernului si, de atunci, zace prin vreun sertar. In acest timp, sotul roman a devenit deja de multisor cetatean italian: pe baza cererii depuse in 2004, fara a solicita vreun interviu sau dovada faptului ca aplicantul ar fi locuit in Italia, autoritatile italiene au emis pe 6 august 2006 decretul de acordare a cetateniei. Dupa cateva luni omul a depus si juramantul, tot in Romania, la Consulat, si acum este cetatean italian cu drepturi depline. Sotia sa n-a putut afla nici pana in ziua de azi de la Serviciul Cetatenie al Ministerului Justitiei cand ar putea spera intr-o solutionare favorabila a cererii. adrian.niculae@gandul.info

sau...
http://www.gandul.info/articol_34052/o_ ... omana.html
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 19.03.2007 02:03
Are cineva mail-ul Gabrielei? Sa-i spuna domne cineva, ca eu tare i-as spune, ca mai bine ar face un memoriu pe care sa-l inainteze Ralucai Turcan, ori stiu eu... Uite domne ce fac "altii": http://www.romaniaitalia.net/content/view/3164/222/ in timp ce noi editam stiri-barfa cu inimioare roz si panselute bon-bon! (sa ma ierte panselutele) Curiozitate: Anca sau Yazar iti sunt prieteni sau ti-au dat de-un corn...doar, doar vei debita ceva si despre ei!
(N-am nimic personal cu personajele ori cu Gabi R., ci cu faptul in sine)
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 19.03.2007 02:12
Insa legea noastra, impacheteaza ce despacheteaza altii:
http://www.guv.ro/presa/afis-doc.php?id ... 1&pag=&dr=
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 19.03.2007 08:42
Da acum cu fortele Nato americane de vin in Dobrogea...acum sa vezi castorii mixte, povesti de dragoste, o noua hibridare a poporului roman. Ceea ce din p.d.v. genetic nu e rau...Dacii si Romanii, Romancele si Americanii...
We will always be so much more human than we wish to be...
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 20.03.2007 12:00
Dah...mare tantalau sunt! Eu credeam ca nu-i bine ca se intampla asta!
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 11.06.2007 11:19
Pana nu erati in EU nu se prea inghesuiau... Am citit de mult ca israelienii stau coada la ambasada Poloniei pentru a primi cetatenia EU de fapt..Acum citesc despre aceeasi israelieni in legatura cu Zona Carpatina...Le este si frica mai nou, situatia la ei cu razboiul e tot mai nesigura si-si pregatesc cufarul pentru la o adica...Turcii cauta pe oriunde sa patrunda. De la 1453 si inainte chiar vor in EUROPA...intai ca persoane, apoi ca stat...Cca 3000 de moschei in Germania, procese ca fac minaretele mai mari decat turnurile istorice, Institutul Central de Studii Islamice la Roma, arabizarea (prin Arabia Saudita) Coranului in Balcani (Bosnia, Albania, radicalizare moslemica arabizanta. Soldovenii, ei nu au vrut deloc unirea cu Bucurestiul...Prefera sa se agate de Transnistria care nu le prea apartine potrivit Doinei Eminescu (De la Nistru..) si care-i trage in Pamant Rusesc... Dar daca pot sa se miste...Indienii sunt adusi de asa-zisii investitori care nu-i iau cu ei inapoi in caz ca dau faliment sau vand investitia si nici nu-i invita la ei acasa in Germania, Franta, Italia.
Astia-s fleacuri...Numai sa nu vina cei care tac si fac...chinezii ca-n Berlin (Cartier Special se face acum de catre Guvernul German) sau in Italia (conflicte de concurenta cu producatorii si comerciantii locali, care dau faliment pe capete in urma preturilor de dumping asiatice).Multi veniti, putini plecati...
Pentru dreamwind special cu zambete jenate:
Da,si asa au aparut zebrele....
Georg Schoenpflug von Gambsenberg
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 11.06.2007 13:41
Intr-o lume in care totul este de ras, te apuca plansul!(daca nu a spus asta nimeni inaintea mea.....sa fie luata drept gigelism)
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 205
Joined: 11.01.2008 20:57
PostPosted: 15.03.2008 11:44
Ce mi-a retinut atentia e ca in Sibiu sunt femei frumoase.
Abia astept sa vin ! Cred ca o sa-mi iau vreo 4-5. Nu pe toate, sa mai ramana si la altii.
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 15.03.2008 12:31
Daca e vorba de casatorii din interes cu cetateni straini-apoi aci am de spus multe vorbe grele. Cate acte nu am tradus eu pentru tinere gingase case se vindeau lui Gustav anno domini 1944 pentru ca avea masina tare si firma...
In cazul casatoriilor mixte, exista si niste interviuri la Politie, pentru a se vedea daca "e pe bune". Mama -mama ce de povesti"de dragoste" am auzit. El manager grec- ea tanara speranta tocmai iesita de pe bancile vreunei facultati. S-au iubit 3 luni pe internet, el si-a comandat-o in tara, unde inevitabil, ea s-a indragostit de ochii lui mici si gusulita la fel de grasa ca si contul din banca. Sau dragutul de chelnar de pe vas care a dat de o brazilianca nurlie cu muchos dineros. Sau frumusetea exotica din nu spun ce etnie- culmea, cu 2 plozi- care a imbarligat un ceh stabilita in Germania. Fain de tot, dar diferenta era de ... tanana! 30 de ani.
Dar dragostea e oarba.
We will always be so much more human than we wish to be...
User avatar
Posts: 1
Joined: 14.11.2009 15:43
PostPosted: 14.11.2009 16:01
Retras la cerere wrote:potrivit Doinei Eminescu


EMINESCU INTERZIS. GANDIREA POLITICA

Image

http://www.scribd.com/doc/17315210/EMIN ... IS-POLITIC


ISTORIA INTERZISA

Image

http://www.scribd.com/doc/17314840/HOLO ... E-COMUNISM


SPRE EMINESCU. RASPUNS ROMANESC LA AMENINTARILE PREZENTULUI SI LA PROVOCARILE VIITORULUI

Image

http://www.scribd.com/doc/17315420/EMIN ... -CONFISCAT


Aceste carti sint publicate cu CopyLIBER (au copierea, traducerea, difuzarea neingradite si gratuite).

Daca aveti html-ul dezactivat: cu PASTE asezati link-ul in browser si, apoi, apasati ENTER.
User avatar
Posts: 13
Joined: 04.07.2010 15:49
Location: sibiu
PostPosted: 11.08.2010 10:30
ca veni vorba de 'debarcarea' trupelor nato in romania ... sa ne tinem tare, daca vom mai avea de ce ! imprumutul la fmi e facut, asta datorita unui guvern corupt, unui presedinte ... 'chior' si iresponsabil, (ungaria a fost mai desteapta decat romania si nu a facut jocul celor de la banca mondiala si fmi), trupele si le-au adus, mai ramane falimentarea 'pe fata' a statului roman, nu mai zic de manipulare cu bataie luuuuunga ... americanii au o politica invaziva, lipsita de scrupule si vor face 'eforturi' relativ mici pentru a-si implementa propriile interese (contracte grase, cat mai avantajoase pentru statul american - vezi firma bechtel) ...inca o ducem binisor !!
nu cunosc alt semn al superioritatii decat compasiunea pentru alte fiinte !!

Return to Asta nu...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests

cron